2E İleri Teknoloji Ürünleri Genel Müdürü Altay Altın: “Hem alıcı hem satıcı tarafından işler daha verimli olacak”

 Altay Altın: “Yatırımlar daralacak diye endişe etmemek gerekir, doğru müşteri – doğru makine ve zamanında tahsilat işlerin satıcı ve alıcı tarafında da daha verimli olmasını sağlayacak”

 Her krizin bir fırsat olduğu her zaman söylenir. 2E İleri Teknoloji Ürünleri Genel Müdürü Altay Altın da döviz kurundaki ani yükselişin, taşları yerine oturttuğu böylece açık hesap belirsizliğini disiplin altına alarak güven ortamı oluşturduğunu söyledi. Altay Altın, doğru müşteri, doğru makine ve zamanında tahsilat ile işlerin alıcı ve satıcı tarafında daha verimli olmasını sağlayacağını ifade etti. Altın, hem SIGN İstanbul hem de sektöre ilişkin sorularımızı yanıtladı.

 Bu yıl 20’ncisi düzenlenen SIGN İstanbul Fuarı’na katıldınız. İçinde bulunduğumuz piyasa koşulları çerçevesinde fuara ait izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Altay Altın: SIGN İstanbul Fuarı’nda ziyaretçi sayısında ciddi azalma gözlemledik. Günün piyasa koşulları ile de fazla yeni yatırımların oluşmadığını düşünüyorum.

Fuara gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretçi sayısı beklentilerinizi karşıladı mı? Satışa yönelik anlaşmalarınız oldu mu?

Altay Altın: Özellikle Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerinden yabancı ziyaretçiler mevcut idi. Yurtiçi ziyaretçi sayısı çok azdı. Bunun sebebi günün koşulları içinde ziyaretçilerin yeni yatırım için daha az istekli olmalarını söyleyebiliriz. Daha önceki fuarlarda Ticaret odalarının yapmış olduğu organizasyonlar bu yıl yapılmamıştı bu da şehir dışından gelen ziyaretçilerin azalmasının bir sebebi olarak değerlendirebiliriz. Fuar süresinde satışa yönelik anlaşmalarımız olmadı, fuar sonrası potansiyel müşterilerle görüşmelerimiz devam etmektedir.

Fuar süresince hangi ürünlerinizi ziyaretçilerle buluşturdunuz? İlk kez sergilenen yenilikleriniz oldu mu? Bununla birlikte ziyaretçilerin ilgisini çeken makine veya ürünleriniz hangileri oldu?

Altay Altın: Fuarda ilk kez 60cmX90cm ebatlarında Endüstriyel Toshiba baskı kafaları olan UV printer ve Direkt Tekstil ürünlerine baskı yapan ORCA markalı makinelerimizi sergiledik. Bu ürünler oldukça ilgi gördü ve kurulumları da kısa sürede başlanıp piyasa da adlarını sıklıkla duyabileceksiniz.

Sektörün ve ziyaretçilerin yatırım talebi sizce yeterli mi? Mevcut piyasa koşullarına yönelik olarak müşterilerinize ve yatırımcılara sunduğunuz özel avantajlar oldu mu?

Altay Altın: Aslında döviz kurlarındaki hızlı ve yüksek oranlı artış yatırımcıları durdurdu diyebiliriz. Bu ani yükseliş sektörde de bazı taşları yerine oturttu, kimse kur riskini ve finans maliyetlerini düşünmeden uzun süreli vadeli satışlar yapıyordu. Şuan sektördeki en büyük problem olan açık hesaplardaki belirsizlik sanırım daha disipline olacak. Yatırım yapacak firmalarda bu maliyetleri sadece ithalatçıların üstüne bırakamayacak. Yatırımlar daralacak diye endişe etmemek gerek, doğru müşteri – doğru makine ve zamanında tahsilat işlerin satıcı ve alıcı tarafında da daha verimli olmasını sağlayacak. Bizim yatırımcılar için avantajlarımız doğru makine önermek, uygun fiyat ve ihtiyaç durumda sağlıklı servis vermektir.

Fuardan aldığınız izlenimler doğrultusunda önümüzdeki aylara ilişkin nasıl bir beklenti içindesiniz? Bu anlamda atacağınız yeni adımlar olacak mı?

Altay Altın: Ülkemizde ekonomik istikrar oluşması durumunda güçlü, planlamasını iyi yapabilen firmaların hizmet etmeye devam edeceklerini düşünüyorum. Yeni adımlarımızı farklı sektörlere hizmet vererek yapmaya çalışacağız.

İthalat ağırlıklı bir sektör içindeyiz. Döviz kurlarındaki dalgalanma hem firmalara hem de kullanıcılara yansıyor. Bu noktada sizce neler yapılabilir? Sektörümüz bu dalgalanmadan en az etkilenecek hale nasıl gelebilir? Kimler nasıl önlem almalıdır?

Altay Altın: Maalesef kurdan etkilenmeyen ithalatçı kalmadı. İthal ederken uygulanan şartları satış yaparken de uygulasalar, finansman maliyetlerini hesap ederek son kullanıcıya fiyat verseler sıkıntılar bir nebze son bulur.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Altay Altın: Doğru müşteri, doğru teslimat zaman, doğru maliyet ile yeni bir süreçte umarım başarılı olunur.

Print Friendly, PDF & Email