2E İleri Teknoloji Ürünleri Genel Müdürü Altay Altın: “Yeni düzene uygun bir hayat sürdürmeyi öğreneceğiz”

Altay Altın: Sektördeki dostlarımıza; İhtiyaçları doğru saptayarak yatırımların yapılmasını, çalışır öderim döneminin olamayacağını dikkate almalarını öneririm.

2E İleri Teknoloji Ürünleri Genel Müdürü Altay Altın, yaşanan pandemi sürecine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altında alan salgın süreci ve sonrasında yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya olacağız. Her sektör için farklı etkilerin olduğu bu yeni dünya düzeninde endüstriyel reklam sektörünün nasıl bir pozisyon alacağını düşünüyorsunuz? Sektörümüze yansımaları nasıl olacak?

Altay Altın: Tüm sektörlerde ciddi bir daralma yaşanacağı için endüstriyel reklam sektörünü de bekleyen daralmaların yaşanacağı yönündedir. Bu süreçte yaşanan iş kayıplarından oluşan ekonomik krizde yapılması gereken desteklerinde tam anlamıyla yapılmaması ya da ulaşılamaması ile sektörde nakit akışı ile de ilgili ciddi bir sorun yaşanacağı aşikârdır. İthal ürünlere yapılan vergi artışları da sektöre bir başka yük olarak eklenmiş ve sektörü zorlayan bir başka etken olmuştur. 2021 yılı sonuna kadar aşılmaya çalışılacak bu dönem umarım satıcı – müşteri ilişkilerinde büyük problemler oluşturmaz.

Firma olarak bu yeni düzende nasıl bir pozisyon almayı planlıyorsunuz? Satış öncesi, satış ve satış sonrası aksiyonlarla ilgili belirlediğiniz bir planlama var mı?

Altay Altın: 2E olarak 15 Şubat tarihinden beri işlerimizi evlerden takip ederek hastalanmamaya-bulaştırmamaya odaklandık ve bunu sağladık. Müşterilerimize zamanında hizmet vermek için sadece nöbetçi personel oluşturduk. Şuan için yaşanan bir aksama bulunmamaktadır. 1 Haziran itibarı ile normal çalışma koşullarını sürdürmeye başlayacağız. Yaşanan bu süreç dünya üzerindeki yenilikleri takip etmemizi elbette zorlaştırdı, şuan mevcut sistemlerin kurulumları ile müşterilerimize hizmet ediyoruz. Yeniliklerin fiziksel takibini 2021 yılına ertelemek zorunda kaldık.

Bu dönem içinde müşterilerle olan iletişiminizi nasıl yürüttünüz? Bu anlamda ihtiyaçları karşılayabildiğiniz düşünüyor musunuz?

Altay Altın: Oluşturduğumuz nöbetçi personel ile günlük acil sevkiyatlar sorunsuz şeklide yapıldı. Uzaktan hizmet veren teknik servis personelimiz ise sadece kurulumları müşteri yerinde gerekli sağlık önlemlerini alarak sağlamıştır. Bu dönem içinde seyahat yasakları olması dışında tüm müşterilerimize hizmetimizi eksiksiz yerine getirdik. Fiziksel olarak ofislerde çalışmaya alışkın olduğumuz için, evlerden çalışmak hizmette sorun olmamasına rağmen yine de zaman geçirmek adına biraz sıkıcıydı.

Normalleşmeyle ilgili planlamalar yapıldı. Bu doğrultuda sırayla birçok sektör aktif hale gelmeye başladı. Bu anlamda her hizmete giren sektörün reklam noktasında ihtiyaçları olacak. Temsil ettiğiniz ürünlerin stokları ne durumda? Gelecek ihtiyacı karşılayacak durumda mısınız?

Altay Altın: 2E olarak sadece makine ithal edip satış ve servislerini sürdürdüğümüz için mevcut kurulumları sağlayacak stoklarımız mevcuttur. Bunun yanında özel siparişlerde alınıp zamanında kurulumları sağlanmıştır. Bizim stoklarımız yeterli düzeydedir, hiçbir müşterimiz mağdur kalmayacaktır. Hatta ilerleyen günlerde ihtiyaç duyulacak ürünlerin de siparişleri verilmiş ve yola çıkışları planlanmıştır.

Piyasaların hareketlenmesi noktasında size göre sektörümüzü hareketlendirecek sektörler hangileri olacak?

Altay Altın: Ben piyasaların hareketleneceğini fazla düşünmüyorum. Tüm sektörlerin etkilendiği bu süreçte ilk feda edilecek reklam sektörü olacaktır. Bu dönemde reklam üreticilerinin sağlık sektörünün ihtiyaçlarına yönelik üretimleri onlara fayda sağlayacaktır.

Her durum kendi içinde bir fırsat sunar. Uzmanlar, Türkiye’nin hem bulunduğu konum hem de genç nüfusu ile yeni dünya düzeninde avantajlı bir konuma sahip olduğu ifade ediyorlar. Sizin ülkemizle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Altay Altın: Üretim yaptığımız sürece avantajlı konuma geçebiliriz. Bu üretim tarım-hayvancıktan sağlık ürünlerine kadar geniş bir yelpazeyi içermektedir. Politik alınan kararlar, döviz kurlarındaki değişkenlikler ve piyasalardaki daralmalar yüzünden hepimizin yaşam standartlarında değişiklikler olacak ve yeni düzene uygun bir hayat sürdürmeyi öğreneceğiz.

Endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Altay Altın: Sektördeki dostlarımıza; İhtiyaçları doğru saptayarak yatırımların yapılmasını, çalışır öderim döneminin olamayacağını dikkate almalarını öneririm.

Print Friendly, PDF & Email