30. yılını kutlayan Frimpeks küresel pazarda yeni rekorlar peşinde

  1. yılını kutlayan Frimpeks bugün 60 ülkeye ihracatı, 500’e yakın çalışanı ve dünya genelindeki dağıtım ve satış noktalarıyla küresel platformda başarıdan başarıya koşuyor.

2008 global krizi sonrasında genel verimliliğe ve rekabet gücünü artırmaya yönelik önemli yatırımlara imza atan Frimpeks, Kuzey Amerika ve Avrupa’da kurduğu satış ağları ile hızla büyüme gösterdi ve bu bölgelerde önemli bir konuma geldi. Ardından Almanya, Güney Rusya, ABD ve İngiltere’de dağıtım merkezleri açtı. Küresel olarak 500’e yakın çalışanı bulunan Frimpeks, çalışanlarına sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı vaad ediyor ve çevreci bir yaklaşım sunuyor. Sürekli ürün geliştirme programı uygulayan, kapasite yükseltmesinin yanı sıra küresel platformda da yatırım yapan yerli üreticimiz Frimpeks’in 30. kuruluş yılında 60 ülkeye ihracatı bulunuyor. Bir aile şirketi olan Frimpeks firmasında baba Murat Sayer ve kardeşler Amir ve Emre Sayer fiilen yönetimde yer almakla birlikte bir taraftan da kurumsallaşma çalışmaları sürdürülüyor. Bu doğrultuda firmanın yönetiminde profesyonel ekipler giderek ağırlık kazanıyor.

Sürekli yenilenen ve geliştirilen ürün gamı

Frimpeks etiket endüstrisi için ham madde, geniş yapıştırıcı yelpazesi, kaplanmış ve kaplanmamış özel kağıtlar, termal tranfer baskı malzemeleri, gümüş ve altın metalize kağıtlar, endüstriyel bantlar, baskı folyoları ve film malzemelerin yanı sıra kimyasal bazlı ürünleri etiketlemek için tasarlanmış PP, PE ve PET gibi kaplamalı filmler, güvenlikli etiketleme, hologram etiketlikler gibi özel kullanım etiketlerinde uzmanlaştı. Bunun yanı sıra uzun yıllardır mobilya sektöründe kapı, arkalık ve kenar bandı uygulamalarında UV kürlenmeli çözümleri sunuyor. Sürekli yenilediği ürün gamı ona hem başarının hem de yeni alanların kapısını açıyor.

Frimpeks’in 2014 yılından itibaren geliştirdiği, geniş format dijital baskı folyoları, solvent, eko solvent, UV ve lateks mürekkepler ile basılabiliyor, iyi baskı alma ve başarılı uygulama sonuçları ile yüksek performans sunuyor. Firma ürün gamını, laminasyon filmleri ve 2017 yılında portföye kattığı renkli kesim folyoları ile genişletti. Uzakdoğu ve Avrupa menşeili plotter kesicilerde iyi performans sergileyen renkli kesim folyoları yine dış mekan dayanımı ve beyaz kesim folyosunda kesim ve ayıklama kolaylığı getiren mavi silikonlu taşıyıcısı ile göz dolduruyor.

2018 yılı başı itibariyle ürün gamına kazandırılan cam dekor folyoları, diğer adıyla kumlama folyoları Frimpeks’ in bu sektörde de durmaksızın ürünlerini çeşitlendirmeye devam edeceğinin bir kanıtı niteliğinde.

Türkiye’nin tek UV mürekkep üreticisi firmanın bütün ürünleri, hem standart hem de özel formatlarda, bünyesindeki bilim insanları tarafından geliştiriliyor. 4 bin ton kapasiteye sahip mürekkep üretim hattı Off set, flexo, letterpress, serigrafi ve dijital teknikler için uygun ve geniş bir yelpazede üretim yapabiliyor. Yurt dışında giderek artan sayıda renk karışım merkezleri açılıyor.

Frimpeks®  lak ve vernikleri yüksek yüzey sertliği ile hızlı kuruma sunuyorlar. Ürünleri eşsiz kılan yüksek parlaklık ve berraklık, çizilmeye karşı gösterdiği direnç, düşük koku ve düşük vizkozite  ambalaj baskıcılarının yüksek beklentilerini karşılıyor.

Frimpeks tutkalları kağıt, karton, film, laminasyon malzemeleri dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için ideal. Bunlar; Selofan Tutkalları, Karton Kutu Ambalaj Tutkalları, Sıvama- Laminasyon Mücellit Tutkalları, Mobilya Ahşap Tutkalları. Firma hem pigmentli hem su bazlı yapıştırıcılar için 9 bin tonluk üretim kapasitesine sahip.

 

  1. yıla özel olarak Frimpeks Genel Müdür Yrd. İlhan Ürer, Türkiye Satış Direktörü Cihan Akpınar ve Grafik Ürünleri Bölüm Müdürü Züleyha Geçkin Dijital Teknik Dergisi’nin sorularını yanıtladılar.

 

Dünya standartlarında üretim yapan yerli bir firma olarak 30 yılınızı kutluyorsunuz. Hangi alanlar için UV mürekkep üretiyorsunuz?

Cihan Akpınar: Sektörde iyi bir pazar payına ulaştık ve tecrübemizi dünya pazarlarına da yaymaya başladık. Son teknoloji makine yatırımları yaptığımız üretim tesislerimiz, sürekli yeni ürün geliştirme politikamız ve iyi bir yönetimle son kullanıcılarımız ve distribütörlerimiz ile bu noktadayız. Biz yatırımlarımızı hep işimizle paralel olarak yapıyoruz. Ürettiğimiz UV mürekkepler ağırlıklı olarak bobinden bobine etiket sektöründe kullanılıyor. Değerlendirmeyi şöyle yapıyoruz: Bir yapışkanlı kağıt firması ne kullanır; makine, klişe, bıçak, yapışkan kağıtlar, mürekkep ve son olarak UV lak. Zaten hizmet verdiğimiz, yapışkanlı kağıt  ve UV lak sattığımız bir müşterimize aynı anda UV mürekkebini de vermeye başladık. Şu anki yatırımlarımız tamamen kendi iştigal alanımız olan flekso, leterpress ve ofset baskı için ancak inkjet UV mürekkebi üzerinde de çalışıyoruz. Serigraf ve offset sektörü için de mamullerimiz bulunmaktadır. Biz hep Türkiye’de geliştirdik, yurt dışına sattık. Krizlerde iyi pozisyon alarak durumu lehimize çevirdik.

Dijital sektörüne de girdiniz, Frimpeks’in grafik sektöründeki konumu nedir, bu süreçten söz eder misiniz?

Züleyha Geçkin: Sektördeki faaliyetlerimize geniş format dijital baskı makinalarına uygun kendinden yapışkanlı baskı folyolarının üretimi ve satışı ile başladık. Şirket olarak 15 yıldır kendinden yapışkanlı etiketlik ürünlerin üretiminde tecrübemiz var. Bu tecrübeye sahip olmamız folyo üretimindeki işimizi oldukça kolaylaştırdı. Taşıyıcı kağıdın hazırlanması, tutkallanması, lamine edilmesi ve ürünlerin kesilmesi süreçlerine dair teknik ekibin sahip olduğu bilgi birikimi, folyo ürünlerinde de sektör ve dijital baskıcı ihtiyaçlarına uygun ürünleri hızla üretmemizi sağladı. Sadece üretim değil, Ür-Ge ve kalite kontrol çalışmalarını destekleyen başarılı bir kadro ve donanımlı bir laboratuar başarıyı getirdi. 2013 yılında yaklaşık beş altı aylık bir hazırlık süreci sonunda, ön denemelerden sonra 2014 yılı itibarıyle grafik bölümünde baskı folyoları satışımız başladı. Aynı yıl Miami’de Graphics of America, FESPA Münih, SIGN Istanbul ve FESPA Eurasia 2014 fuarlarına katıldık. Ertesi yıl yurtdışı müşterilerimizle tanışma serüvenine, reklam sektörünün Orta Doğu’daki en büyük fuarı olan SGI Dubai 2015 ile devam ettik. Tüm bölgelerden ziyaretçi çeken bu fuarlara katılımımız beş yıldır devam ediyor.

2014 yılında bu sektöre giriş yaptığımızda etiket ve baskı sektörlerindeki başarılarımız, pazar paylarımız reklam sektöründe pek bilinmiyordu. Hep gerçekten Türk firması olup olmadığımız, üretici olup olmadığımız soruluyordu. Şu an geldiğimiz noktada, Frimpeks Grafik Ürünleri, Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu pazarları başta olmak üzere, ürün performansı, başarılı teknik ve satış servisi ve iyi firma itibarı ile oldukça iyi tanınıyor, biliniyor. Son geçirdiğimiz Fespa Global Print Expo 2018, Berlin Fuarı’nda aldığımız olumlu geri bilgilendirmeler, beklentiler ve övgüler sektörde başarılı bir grafik çizdiğimizi gösteriyor ve firmamıza geliştirebileceği yeni ürünler ile ilgili beklentiler konusunda önemli görevler yüklüyor.

Türkiye’de üretim yapan firmalar arasında, monomerik folyo ürün grubunda lider konumdayız. Bu işi en profesyonel ve en kaliteli biçimde yapmaya olan gayretimiz devam ediyor, satışlarımız her yıl katlanarak artıyor fakat hala pazardan alacak çok payımız olduğunu ve ürün gamımızı çeşitlendirerek sektör beklentilerine en iyi şekilde cevap vermemiz gerektiğiniz biliyoruz.

Dijital baskı folyosunda yurt dışı pazarlarda nasılsınız, sektörün beklentileri neler?

Züleyha Geçkin: Frimpeks’in, baskı folyosunda, hem yurt içi hem yurt dışı pazarlarda çok iyi bir itibarı var. Ambalajından başlayarak ürünün kalitesine, alınan servise ve ürünümüzün arkasında durmamıza kadar her şey beklentilerle örtüşüyor.

Şu anda folyo üretimimizin yüzde 40 kadarı Türkiye çevresi ülkeler; Balkanlar, Orta Doğu ve Güney Avrupa ülkelerindeki bayilerimiz tarafından satılmakta. Opaklık gerektiren uygulamalar için, arkası siyah tutkallı sabit ve sökülebilir tutkallı ürünler dünyada sadece birkaç üreticide ve Türkiye’de sadece bizde var.

Müşterilerimizin bizden beklentileri oldukça yüksek. Aynı kimya ve etiket sektöründe olduğu gibi Grafik ürünleri portföyünde de ürün çeşidi artırımına gideceğiz.  Ciddi bir renkli kesim folyosu beklentisi hatta baskısı vardı firmamıza. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Sign İstanbul Fuarı’nda renkli folyolarımızı duyurduk şimdi başarılı şekilde devam ediyor. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda renk kartelamıza yeni renkler eklemeye devam ediyoruz. FESPA Eurasia fuarında da kumlama folyolarını üretmeye başladığımızı duyurduk.

Folyo alanında sizi Türkiye piyasasını elinde tutan büyük firmalardan biri yapan özellikler nelerdir?

Züleyha Geçkin: Sektöre oldukça geç girmemize rağmen 4 yıl içerisinde Türkiye Pazarında her yıl en az iki kat artarak devam eden satış skalası, sektörün bizi bağrına bastığını ve hem ürünlerimizle, hem hizmetimizle beğendiğini gösteriyor. Ürettiğimiz baskı folyoları düz ve kısmen kıvrımlı yüzeylerde çalışacak kadar iyi yapışma ve baskı performansı gösteriyor. Ayrıca yüksek dış mekân dayanımına sahip, kesim folyolarımız da bulunduğu ülkenin iklim koşullarına bağlı olarak 3-4 yıl solmama direnci gösteriyor. Pigment dayanımı son derece yüksek olan bu folyoların hangi marka plotter olursa olsun kesimi ve ayıklanması son derece başarılı.

Fiyat endeksli ülkeler için geliştirdiğimiz bir diğer dijital baskı folyosu “Finejet” serisidir. Yine bu folyolarımız da 1-2 yıllık monomerik baskı folyosu uygulamaları için ideal baskı ve yapışma performansı sergilemekte. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda çok rağbet gördü. Tüm bu çeşitlilik, müşteri ihtiyaçlarına cevap veren, samimi yaklaşım kendi ülkemizde de başarıyı getirdi diye düşünüyoruz.

Bir de biz pazarla çok iç içeyiz, fırsat bulabildiğimiz her an her kademeden sahadayız, baskıcı ziyaretlerindeyiz. Firmamızı, ürünlerimizi ve reklam sektörü için var olan ve planlanan ürünlerimizi anlatıyoruz, gösteriyoruz. Bu anlamda bence ilk elden, üreticiden bilgi almak, ürünlerin artılarını daha iyi bilmek onlar için de son kullanıcıya bilgi aktarımı için bir fırsat oluşturuyor. Son kullanıcı neden kendilerini tercih etsin, daha iyi ifade edebiliyorlar.

Frimpeks’in iyi bir laboratuvarı donanımı ve ekipmanları var. Bir baskı folyosunda, kesim folyosunda ya da bir etikette olması veya olmaması gerekenler en baştan çok iyi tespit ediliyor, performans testleri detaylı bir şekilde yapılıyor. Biz “üretime başlayalım, yolda düzeltiriz” demiyoruz. Yol kazası yaşamadan, müşterilerimizi hayal kırıklığına uğratmadan, teknik olarak her şeyi yoluna koyup sonra üretime başlıyoruz. İş birliklerimizi ileriye taşıyacak ürünler geliştiriyoruz. Piyasanın ihtiyacı olan performansa ulaşmadan ürünü ticari olarak piyasaya sürmüyoruz.

Dijital baskı için UV mürekkep üretimi düşünüyor musunuz?

Cihan Akpınar: Baskı folyoları, kesim folyoları, cam dekor folyoları ve transfer bandıyla ilgili gelişmelerimiz var. İlerleyen süreçte dijital baskı için UV mürekkep neden olmasın? Frimpeks bunu yapabilecek bir firma. Sonuçta bir kimya fabrikamız, üretim tesislerimiz, değişik ülkelerde ticari faaliyetlerimiz var. Nasıl etiket ürünlerimizin yanına etiket baskısına uygun UV mürekkepleri dahil ettiysek bir plan dahilinde, kısa dönem hedef planımız içerisinde, Frimpeks UV dijital mürekkep de üretir, baskı folyolarımızla kombine bir şekilde sektörde yerini alır.

Yakın zamanda realize olacak bir projeniz var mı?

İlhan Ürer: Biz her fuara bir yeniliğimizi götürüyoruz. Son olarak FESPA Berlin Fuarı’nda transfer bandımızı duyurduk. Özellikle kimya fabrikasında eskiden olduğu gibi adım adım bu geliştirmelere devam edeceğiz. Bu önemli bir süreçtir. Tecrübelerimizden faydalanarak benzer ve farklı ürünleri çıkartacağız.

Frimpeks bant üretmeye de başladı. Bu ürünümüz Frimpeks içerisinde 4 yıllık bir sürece sahip. Yine aynı mentaliteden hareketle sektörümüzde müşterilerimizin kullandığı, özellikle çift taraflı endüstriyel bantlar konusunda yoğunlaşıp bu bantların hem Ar-Ge çalışmalarını hem de imalatını yaptık. Mevcut sistemlerimizle neler yapabileceğimize baktık. Benzer ürünler ürettik ve ürün geliştirmelerimiz bazı sektörler için devam ediyor. Bu alanda da iddialı olacağız. Gerekli yatırımları yaparak bantta da kuvvetli bir noktaya gelecek, marka olacağız. Bu zaman alacaktır tabii çünkü her şey sırayla gitmek zorunda.

Yurt dışı pazarlar ve operasyonlar hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlhan Ürer: Frimpeks 2004 yılından itibaren kendi sektörü ile ilgili tüm fuarlara katılarak gerek bayiler gerek distribütörler vasıtasıyla elde edilen network’ü çok iyi kullandı. İlk yurt dışı fuarımız Mart 2005’te Etiketka Labelshow, Moskow idi. Ardından ilk Labelexpo Europe 2005 katılımımızı yaptık.

2016 yılının başında ihracatta kadrolaşmaya geçtik bunun verdiği etki ile de iyi başarılara imza attık. Daha önce alınmış kararlar ve aktiviteler çerçevesinde Rusya’da bir kesim fabrikamız devreye girmişti. Buradan Jumbo etiketler ve kimyasallar göndererek orada stok tutmak suretiyle Rusya’daki müşterilerimize hizmet veriyoruz.

İngiltere’deki iki fabrikamızdan biri laminasyon diğeri kesim fabrikası. Bu lokasyonlarda kimyasal malzemelerimizi de bulunduruyor ve İngiltere pazarına yayılmaya çalışıyoruz. 2017 başında aldığımız bir kararla İngiltere’de bir labaratuvar ve renk karıştırma ünitesi kurduk. Özellikle Pantone renkler için oradaki müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Güney Fransa’ya bakan bir arkadaşımız var. Almanya’da 3 çalışanımızın olduğu bir ofisimiz var ve Almanya ile Benelux ülkelerine hizmet veriyor. Portekiz’deki bayimiz Portekiz ve İspanya’ya yönelik çalışıyor. Hollanda’da bir distribütörümüz var. Amerika’da etiket ve kimya üzerine faaliyet gösteren bir kuruluşumuz var. Fildişi sahilinde home ofis çalışan bir arkadaşımız bulunuyor.

İhracat ekibimizde şu anda 4 kişi çalışıyor ve değişik sektörlere bakıyorlar. Orta Doğu’dan Bangladeş’e kadar, Doğu Avrupa’dan Türkî Cumhuriyetlere, Güney Afrika’ya kadar müşterilerimiz var.

Bu yıl da Fespa Berlin (Almanya), Rosupak -Moskova (Rusya), Print4all – Milano (İtalya) fuarlarına katılacağız.

Print Friendly, PDF & Email