60×90 Ebatlı Yerli Üretim UV Dijital Baskı Makinesi

HMD firması tarafından üretimi gerçekleştirilen 60×90 cm ebatlı yeril üretim UV dijital baskı makinesi, Eylül ayındaki SIGN İstanbul Fuarı’nın ardından 5-8 Aralık tarihleri arasındaki Fespa Eurasia Fuar’nda ziyaretçilerle buluştu.

HMD firması tarafından üretimi gerçekleştirilen 60×90 cm ebatlı yeril üretim UV dijital baskı makinesi, Eylül ayındaki SIGN İstanbul Fuarı’nın ardından 5-8 Aralık tarihleri arasındaki Fespa Eurasia Fuar’nda ziyaretçilerle buluştu. Fuarın ardından HMD firmasından Hamdi Bey sorularımızı yanıtladı.

Hamdi bey, yerli üretim dijital baskı makinesinin tanımını gerçekleştirdiniz. Fuar nasıl geçti? İlgiden memnun musunuz?

Hamdi Bey: SIGN İstanbul Fuarı’nın ardından bu fuara da katılma kararı aldık. Bizim açımızdan her iki fuarda oldukça başarılı geçti. Beklentilerimizi karşıladı. 8 aylık süre içinde 25 makine kurulumu gerçekleştirdik. Üretimini gerçekleştirdiğimiz 60×90 cm ebatlı bu modelimize olan ilgiden son derece memnunuz.

Her satışını yaptığımızı firmayı referans listemize ekleyip kataloglarımızda yayınlıyoruz. İstediğiniz firmaya ulaşıp irtibata geçebilirsiniz. Makinelerimizin arkasındayız. Piyasa şartlarına göre kaliteyi en uygun fiyatla pazara sunmayı hedefledik. Bu hedefimize ulaşmak noktasında sektörümüzün de büyük desteği oldu. Satış öncesi ve satış sonrası hizmetlere son derece önem vermekteyiz. Hiçbir firmada aksaklığı neden olmamak adına 6 kişilik teknik servis ekibi oluşturduk.

Yerli üretim bir makine olduğunuzu ifade ediyorsunuz. Üretim süreciyle ilgili bilgi verir misiniz?

Hamdi Bey: İki yılı aşkın süredir bu makine üzerinde çalışmaktayız. Yaklaşık bir yıl önce prototipini tamamlayıp seri üretimine geçtik. Üretimle ilgili tüm belgelerimizi aldık. Bunun yanında CE belgemizi de almış bulunuyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilk ihracatımızı yaptık. Yurt içinde alıcının sanayi sicil belgesi var ise, % 80 ila 90 oranında hibe teşviği var. Tüm referanslarımıza ulaşabilirsiniz. Hem makinenin performansı hem de kullanım alanlarıyla ilgili bilgi alabilirler. Üretimle birlikte çok ciddi bir kaynak ülkemizin içinde kalıyor.

2020 yılına ilişkin hedefleriniz nelerdir?

Hamdi Bey: Bizler üretim noktasında yoğun çaba içindeyiz. Şu anda 230 cm’lik eko solvent dijital baskı makinesinin üretim aşamasını yürütüyoruz. Testlerine başladık. Şubat 2020’de piyasaya sunmayı amaçlıyoruz. Bunun yanında 60×90 cm ebadımıza ilave olarak 60×40 cm ebatlı bir makine daha sunarak alternatif oluşturacağız.

Üretim yapıldığı bölümle ilgili bilgi verir misiniz?

Hamdi Bey: İstanbul Ümraniye’de 300 metrekarelik bir tesise sahibiz. Ürünümüzün kasası boyalı olarak tesisimize geliyor. Daha sonra teknik ekiplerimiz tarafından, mekanik, elektrik ve elektronik devre bağlantılarının montajı yapılmaya başlanıyor. Bu aşamalardan sonra rutin test aşamalarına geçiliyor. Eğer bir aksaklık görülmezse paketlenip satışa hazır hale geliyor. Şu anda aylık 5 adet makine üretim kapasitemiz var. İlerleyen zamanda gelen taleplerle birlikte yerimizi büyütmeyi planlıyoruz.

Sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hamdi Bey: Üretim yapmanın tüm zorluklarından bizlerde geçiyoruz. Yılmadan bu sektöre kazanç sağlayacak ürünler üretmeye devam ediyoruz. Her satışını yaptığımız firmayı referans listesine ekleyip yayınlıyoruz. Çünkü ürünlerimizin arkasında olduğumuzu gösteriyoruz. İlk zamanlarda dışarıdan yapılamaz gibi görünen birçok şeyi başardığımızı düşünüyorum. Önyargılı olmanın kimseye bir faydası yok. Üretim yaptığımızı ifade ediyoruz. Gelsinler makinelerimizi incelesinler. Referanslarımızı gidip baksınlar. Yurt dışından gelen makinelerden hiçbir farkının olmadığını görecekler.

Print Friendly, PDF & Email