Ambalaj Sektörü Dijital Fırsatları Mimaki Eurasia ile yakaladı

Dijital baskı endüstrisinin lider teknoloji markası Mimaki Eurasia, 31 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında TÜYAP’ta Avrasya Ambalaj İstanbul 2018 Fuarı’na katıldı. Mimaki, ambalaj endüstrisi üreticilerinin ve müşterilerinin az adetli siparişlerinin; kişiselleştirilebilir, farklı tasarım ve alternatiflerinin en az maliyetle zaman kaybı olmadan nasıl yapılabileceğini gösterdi. Türkiye’nin ve bölgenin en büyük ambalaj sektörü fuarı olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, Türkiye’nin yanı sıra çevre bölgeden de önemli katılımcı ve ziyaretçilerle dikkat çekici bir ticaret platformuna dönüşüyor. Dijital baskı alanındaki köklü ve zengin birikimlerini bu alanda da ortaya koymayı hedefleyen Mimaki, fuarda ambalaj baskı teknolojileri printpack özel bölümünde yer aldı.

Yüksek maliyetli işlerde Mimaki ile tasarruf sağlayın

“Firmaların pazarlama departmanları yeni ürünlerin ambalaj tasarım sürecinde artık sadece dijital ortamda çizimlere bakarak karar vermiyor. Planlanan üretim sürecinin numune örneklerini ve alternatiflerini, seri üretime geçmeden önce tüm detayları son haliyle görmek istiyorlar” diyen Mimaki Eurasia Genel Müdürü Arjen Evertse, firmaların pazarlama departmanlarında ambalaj ve numune konusunda çok önemli ihtiyaçların olduğuna ve Mimaki’nin bu ihtiyaçlara yönelik işlevsel ve verimli çözümlerine dikkat çekti.

Evertse; “Ürünlerini diğerlerinden farklılaştırmak isteyenler pazarlama stratejisi olarak ilk önce ambalaj üzerinde çalışırlar. Dolayısı ile pazarlama departmanları ürünlerini satışa çıkarmadan önce ambalaj üzerinde çok yoğun araştırma ve tasarım çalışmaları gerçekleştirirler. Bu çalışmalar sonrasında ortaya çıkan ürünün ambalajının bitmiş halini sadece çizimlerle görmek istemiyorlar. Çizimler ile gerçekte uygulanacak olan işlemler yani pantone renklerin tutturulması, kesim ve kırma yerleri gibi asıl fizibite işlemlerinin sonuçlarını incelemek mümkün değil. Bu sebeple ürünlerin nihai örneklerini alarak, gerekli revizelerini numunelerin üzerinde yapmak istiyorlar. Çok adetli üretime giren tedarikçilerinden bu ürünlerin numunesini istedikleri zaman tedarikçinin makinelerini sadece 1 veya 2 örnek için durdurması, yeni tasarımın ayarlamalarını yaparak baskıya girmesi çok büyük bir zaman ve maliyet kaybı demektir. İşte tam olarak Mimaki burada çözüm sunuyor. Bu konuda firmalar için neredeyse yapamayacağımız bir şey yok; ürünün ambalajında istenilen pantone renklerin gerçeğine yakın ayarlanması, özel efektler, lak ile kabartma ve özel yapışkanlı etiket baskıları gibi birçok ambalaj çeşidinin üretimi. Ambalaj üreticileri bu çözümlerle tasarımda sınırları aşabilecek ve pazarlama argümanlarını en iyi şekilde kullanacakları katma değerli ürünlerin mock up çalışmalarını yapabilecekler. Bununla birlikte üretici firma ise seri üretimdeki makinelerini durmaya gerek kalmadan, müşterisinin az adetli talebini kusursuz, az maliyetli ve verimli bir şekilde karşılayabilecek.” dedi.

Ambalaj sektörünü uzun bir süre yakından incelediklerini açıklayan Evertse, bunun sonucunda sektörün özel taleplerine en uygun çözümleri belirlediklerini kaydetti. Evertse sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu faydaları sektöre göstermek için Mimaki Micro Factory konseptini oluşturduk. Ambalaj sektörünün talep ettiği ürünlerin, üretime öncesindeki karar aşamasında, Mimaki’nin küçük ebat baskı ve kesme sistemleriyle direkt numune üzerinde ürünü deneyimleme fırsatı sunuyoruz. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı 2018’de Mimaki dijital baskı ve kesme çözümlerinde; numune alma, etiket hazırlama, kişiselleştirilmiş ürün hazırlama işlemlerinin zaman, maliyet ve işlevsellik açısından ne kadar verimli olduğunu gözler önüne serdik. Ziyaretçiler makinelerimizin yüksek kalitesini ve maliyet/performans oranları bakımından verimliliğinin rakipsiz olduğunu deneyimleme fırsatı buldu.”

Etiket ve az adetli üretimlere Mimaki ile dijital çözümler

Mimaki Eurasia fuardaki printpack özel bölümünde; etiket, karton/kağıt ambalaj, esnek ambalaj, metal, sert plastik ve cam ambalaja dönük çok fonksiyonel ve yaratıcı çözümlerini sergiledi. Mimaki dijital baskı ve kesim çözümleri ve müşteri talepleri doğrultusunda teknolojisini sürekli geliştirmesiyle bilinir. Örneğin endüstriyel segmentteki UJF-7151plus flatbed baskı makinesini yeni geliştirilmiş Gümüş boyada çalışarak sektörün çok farklı uygulamalarına yanıt verebiliyor. İşletmeler bu flatbed baskı makinesi ile verimliliklerini ciddi oranlarda arttırabiliyor.

Mimaki standında yer alan bir başka makine ise CFL-605RT kırma özellikli kesim makinesi oldu. Bu plotterda kişiselleştirilmiş ve özel tasarıma sahip kutu ambalajlarının üretim kolaylığı ve kalitesi gösterildi. Üretilen bu kutuların içine UJF-3042MkII EX Kebab ünitesi ile 360’ dijital baskı yapılmış silindirik seramik, cam, metal şişe numuneleri yerleştirilecek. UJF-MkII serisi litrelik boya ünitesiyle tasarruf sağlayıp, işletmelerde az yer kaplarken, ister tablaya ister Kebab ünitesi ile silindirik baskı yaparak firmaların neredeyse her türlü baskı ihtiyacına yanıt verebiliyor.

Mimaki Eurasia standının ilgi çekici bir başka çözümü ise geçen yıl pazara sunulan ödüllü UCJV300 serisinin yeni üyesi UCJV300-75 roll-to-roll baskı makinesi oldu. Bu baskı makinesinde çeşitli folyolar üzerinde beyaz boyanın eşsiz kapatıcılığını ve siyah boyanın canlılığınını vurgulayan, şirketlerin etiket üretiminde az adetli üretim yapmalarını sağlayacak fırsatlar sunuldu. UCJV serisinin en önemli bir diğer özelliği ise Mimaki’nin eşsiz kürleme teknolojisidir. Böylece baskı sonrası beklemeye ihtiyaç duyulmadan basılan etiketler ürünlerin üstünde denenerek zaman kaybı olmadan işler tamamlanabiliyor.

Print Friendly, PDF & Email