Ankara Set Reklam Makineleri, yerli üretimi hedef seçti

Ömür İltaş: “2018 yılında Set Reklam Makineleri olarak belirlediğimiz hedeflere ulaştık. 3 farklı makinemiz için yerli üretim belgelerimizi aldık. Şu an devam eden 4 farklı makine modelimiz için Yerli üretim çalışmamız devam ediyor. Firmamızın yerli üretimdeki hedefimiz müşteriye kullanım kolaylığı sunan, karmaşık yapısı olmayan verimliliği arttıran makineler üretmektir”

Ankara Set Reklam Makineleri, yerli üretime 2019 yılında daha fazla ağırlık vererek, hem yurt içi hem de yurtdışı pazarlarda daha aktif olacak. Set Reklam Makineleri şirket müdürü Ömür İltaş, 2019 yılına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Endüstriyel reklam sektörü açısından 2018 yılı genel anlamda nasıl geçti? Hem piyasalar hemde firmanız için bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Ömür İltaş: 2018 yılında Özellikle imalatını yapmış olduğumuz Laser makinelerimiz konusunda başarılı olduğumuz bir yıl oldu. Yerli üretim makinelerimiz konusunda verimli sonuçlar elde ettik. Ayrıca portföyümüzdeki dijital baskı makinelerimiz satışında da kaliteli ve performanslı makineler getirmeye devam ediyoruz…2018 yılında sektörün ihtiyaç duyabileceği farklı makineler piyasaya süreceğiz. Ayrıca kendi sektörümüze ve farklı sektörlere sunduğumuz yerli üretim makinelerimizin model ve çeşitliliğini arttırma gayretimiz 2019 yılında da devam edecektir. Biz bu konuda 2019 yılını yerli üretim modellerimizin yaygınlaştığı, dışa bağımlılığımızın azaldığı, kendi ulusal imkanlarımızla çözüm üretebildiğimiz bir yıl olması için hedef seçtik. Bundan sonraki hedefimiz yerli imalat ve yurt içi, yurt dışı satış ağı ve bayilik ağımızı geliştirmek olacaktır.

Her ne kadar piyasada bir daralma olsa da iş dünyası süreklilik arz ediyor. Firma olarak hangi özellikleriniz ve avantajlarınızı ön plana çıkardınız?

Ömür İltaş: 2018 yılında Set Reklam Makineleri olarak belirlediğimiz hedeflere ulaştık. 3 farklı makinemiz için yerli üretim belgelerimizi aldık. Şu an devam eden 4 farklı makine modelimiz için Yerli üretim çalışmamız devam ediyor. Firmamızın Yerli üretimdeki hedefimiz Müşteriye kullanım kolaylığı sunan, karmaşık yapısı olmayan verimliliği arttıran makineler üretmektir. Özellikle Türkiye’de üretimine başladığımız Lazer Makinelerde başarılı ve kararlı sonuçlar aldık. Yerli imalatına başladığımız Laser imalatında güzel ilerlemeler kaydettik. Makinelerimiz model ve özellik olarak kullanan firmalar tarafından oldukça beğeni topladı. Modern görünümüyle yeni bir konsept sunan laser makinelerimizi 2019 yılında yeni modellerle daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.

2019 yılına yönelik nasıl bir pazarlama stratejiniz olacak? Pazardaki payınızı artırmaya yönelik ne tür çalışmalar içinde olacaksınız?

Ömür İltaş: Firmamız 2019 yılı başında Yerli Üreticisi Belgesi almaya hak kazanmış olup, bu bağlamda üretim potansiyelimizi arttırmayı hedefliyoruz. Reklam sektörü değişimin ve müşteri taleplerinin çok hızlı değiştiği bir sektör konumunda olmakla birlikte bu durumu kontrol altında tutmak veya güncel olarak takip edebilmek için İmalat konusunda üretimi artan ,imalat yöntemlerini geliştiren , ihtiyaç duyulan makineleri iyi gözlemleyip ona göre bir satış ve stok yöntemi geliştiren firmaların ayakta kalacağı zor bir dönem bizi bekliyor.. Firmamız bu konuda sektörü ve müşterileri iyi gözlemleyerek uygun ve verimli satış ve hizmet yöntemleri geliştirmeye özen göstermektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında hem katılım hem de ziyaret noktasında birçok etkinlik içindesiniz. 2019 yılında hangi fuarlarda yer almayı düşünüyorsunuz? Bu noktada yurt içi ve yurt dışı fuarların performansına yönelik düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Ömür İltaş: Türkiye’deki sektörümüzün fuarlarına katılımcı olarak zaten her yıl iştirak ediyoruz. Bu yıl sektörümüzün dışında ağırlıkla yerli üretim makinelerimizi sergileyebileceğimiz yurt içi fuarlara aktif olarak katılmayı ve yurtdışı fuarlarında da farklı ziyaretlerde bulunmayı planlıyoruz.

Dijital baskının farklı sektörlerde yaygınlaşması firmanıza bir avantaj sağladı mı? Sizin firma olarak farklı sektörlere ulaşma imkanınız oldu mu?

Ömür İltaş: Dijital baskı sektöründe uzun yıllardır ürün ve makine temini konusunda hizmet vermekteyiz. 2019 yılında baskı sektörüne daha çok her bütçeye uygun makineler sunmayı düşünüyoruz. Bu konuda stok ve model çeşitliliğimizi arttırmayı hedefliyoruz.

Yurt içi piyasadaki satış grafiğinizi artırmaya yönelik olarak bayilik ağınızı genişletme noktasında çalışmalarınız olacak mı?

Bayilik ağını yurt içi ve yurt dışında arttırmayı düşünüyoruz. Set Ankara Reklam Makineleri olarak satış personelimiz, teknik servis ekiplerimiz ve bayilerimizin özverili çalışmaları sonucu müşterinin ihtiyacını karşılamak ve problemleri en kısa sürede çözmek için gayret göstermekteyiz. Bu konuda personelimizi yurt içi ve yurt dışında alanlarında en iyi şekilde kendilerini yetiştirebilmeleri için eğitim olanakları sağlanmaktadır. Yeri gelmişken gayretli çalışmalarından dolayı değerli personelimize ayrıca teşekkür etmek isterim.

2019 yılında ağırlıklı yoğunlaşmayı düşündüğünüz ürün grupları olacak mı?

Ömür İltaş: Özellikle Türkiye’de üretimine başladığımız lazer makinelerde başarılı ve kararlı sonuçlar aldık. Yerli imalatına başladığımız laser imalatında güzel ilerlemeler kaydettik. Makinelerimiz model ve özellik olarak kullanan firmalar tarafından oldukça beğeni topladı. Modern görünümüyle yeni bir konsept sunan laser makinelerimizi 2019 yılında yeni modellerle daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında daha farklı makinelerin imalatı için çalışmalarımız devam etmekteyiz. Ayrıca portföyümüzdeki dijital baskı makinelerimizin satışında da kaliteli ve performanslı makineler getirmeye devam ediyoruz. 2018 yılı başında Uzakdoğu ziyaretimizde önemli firma bağlantıları yapmış bulunmaktayız. 2019 yılında sektörün ihtiyaç duyabileceği farklı makineler piyasaya sürmeye devam edeceğiz.

Kullanıcıların yatırım noktasındaki tercihlerine yönelik vermek istediğiniz bir mesajınız var mı? Doğru makine ve malzeme seçiminde hangi kritere dikkat etmek gerekir?

Ömür İltaş: Ekonomik sıkıntılardan dolayı birçok firma alım konusunda kılı kırk yararak alışveriş yaptı veya makine yatırımını bir sonraki döneme ertelediler. Biz bu konuda 2018 yılında çözümü müşterilerimize alternatif ödeme koşulları ve makineleşme yatırımının önemini birebir ziyaretlerimizde anlatarak satışımızı arttırdık. 2019 yılında da aynı satış ilkeleriyle satışlarımızı arttırma yolunda gayret göstereceğiz.

Endüstriyel sektörünün daha iyi noktalar gelmesi için sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ömür İltaş: Firmamız için 2019 yılı hedefleri arasında öncelikle ülkemiz adına huzurlu, verimli ve kendi imkanlarımızla dışa bağımlılığın azaldığı bir yıl olmasını temenni ederim. 2019 yılındaki hedeflerimiz arasında Müşterilerimizin makine portföyüne daha kaliteli ve devamlılığı olan alternatif makineler kazandırmak için çalışmalar yapmak temel amacımızdır. Hem müşterilerimizin ve hem firmamızın memnun olacağı bir bir yıl olacağını temenni ediyoruz.

Print Friendly, PDF & Email