Baskı Center, pandemi sürecinden büyüyerek çıkıyor

İzmit’te faaliyet gösteren Baskı Center, yaşanan pandemi sürecinde iş potansiyelini ciddi oranda artırdı. Birçok firmanın kapalı olduğu dönemde zorunlu günler haricinde sürekli açık olan Baskı Center, portföyüne yeni müşteriler eklemeyi başardı. Baskı Center’ın çalışmalarıyla ilgili olarak İhsan Oruç sorularımızı yanıtladı

Tüm dünyayı etkisi altında alan salgın süreci ve sonrasında yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya olacağız. Her sektör için farklı etkilerin olduğu bu yeni dünya düzeninde endüstriyel reklam sektörünün nasıl bir pozisyon alacağını düşünüyorsunuz? Sektörümüze yansımaları nasıl olacak? Firma olarak bu yeni düzende nasıl bir pozisyon almayı planlıyorsunuz? Satış öncesi, satış ve satış sonrası aksiyonlarla ilgili belirlediğiniz bir planlama var mı?

İhsan Oruç: Söylediğiniz gibi yaşanan süreç tüm dünyayı etkilemektedir. Ancak şunu da ifade etmek isterim ki bizler bu süreçten güçlenerek çıkıyoruz. Zorunlu günler haricinde hiçbir zaman firmamızı kapatmadık. Bununla birlikte yeni yeni müşterilerle tanışıp iş yapma fırsatı bulduk. Bugün ise daha çok bugüne kadar ertelenen ve biriken işler karşımıza çıkıyor.

Bulunduğumuz bölgede pandemi sürecinde işler nasıl ilerledi?

İhsan Oruç: Pandemi sürecinin ülkemizde ilk vakaların görülmesiyle birlikte hem içinde bulunduğumuz bölgede hem de tüm ülke genelinde ciddi bir tedirginlik yaşandı. Bu ani şok sonrası bir toparlanmayla birlikte zorunlu işler yürütülmeye başlandı. Ekonomik anlamda krizler yaşamış olmamıza rağmen sağlığı tehdit eden böyle bir süreçle ilk kez karşılaştık. Söylediğim gibi zorunlu günler haricinde sürekli açık kalarak firmamız bölgede bir adım öne çıktı. Çok sayıda yeni müşteriyle tanışıp çok ciddi işlere imza attık. Ürün portföyümüzü sürekli güncel tutup talebe cevap vermeye çalıştık. Özellikle bizimle ilgili kısımda sosyal mesafe etiketlerine yoğunlaştık. Diğer alanlardaki açıklarımızı bu ürün grubu kapattı.

Bundan sonraki süreci nasıl görüyorsunuz?

İhsan Oruç: Yaptığı işe sahip çıkan firmaların büyümeye devam edeceğini düşünüyorum. Her anlamda ciddi bir potansiyele sahip bir ülkede yaşıyoruz. Her anlamda tüm sektörleriyle büyük bir değişim ve gelişim göstermektedir. Bu değişimin en büyük çözüm ortağı da reklam sektörüdür. Türkiye’nin hem Avrupa’ya hem de Ortadoğu’ya yakın olması da önemli bir avantajdır. Bu anlamda sektörün üreticilerine önemli görevler düşmektedir. Bugün üretim kapasitesi ve kalitesini artmasına ihtiyacımız var. Bu artış Türkiye’nin dünyanın sayılı üretim üslerinden biri haline gelmesini sağlayabilir.

Daralan piyasanın içinde bulunduğu durumdan çıkması için bir öneriniz var mı?

İhsan Oruç: Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de nakit çalışanlar hem daha kazançlı oluyor, hem de riskleri minimuma iniyor. Şubat 2020 tarihi itibariyle aldığımız bir kararla nakit satışa yöneldik. Vadeli çalışmaların tamamını sonlandırdık. Yaklaşık bir ay sonra da pandemi sürecinin içine girdik. Ancak bu süreçte dahi yeni yeni para kazanmaya başladığımızı gördük. Her bir firmanın kazanması içinde nakit satışa ihtiyaç var.

Baskı Center olarak önümüzdeki döneme ilişkin bir yatırım planınız var mı?

İhsan Oruç: UV pazarı oldukça hızlı bir gelişim gösteriyor. Ambalaj, dekorasyon, ahşap, cam gibi baskı noktasında yenilik bekliyor. Bu anlamda önümüzdeki dönemde UV konusunda bir yatırım planlıyoruz.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İhsan Oruç: Sektörün kendini toparlaması için öncelikle nakit satışa yönelmesi gerekiyor. Nakit satışa yöneldiklerinde finansal olarak ne kadar daha rahat hareket edebileceklerini göreceklerdir.

Print Friendly, PDF & Email