Büyümenin anahtarı SIGN İstanbul’da

SIGN İstanbul, hem katılımcıları hem de ziyaretçileri için, büyümenin anahtarı olan yeni teknolojileri, rekabetçi yenilikleri ve ticari fırsatları bir arada sunuyor.

 Türkiye’nin endüstriyel reklam ve dijital üssü halini almasında önemli katkıları olan SIGN İstanbul, “Avrasya’nın alanında her yıl gerçekleştirilen en büyük organizasyonu” unvanıyla yoluna devam ediyor. 20-23 Eylül tarihleri arasında kapılarına açacak olan SIGN İstanbul Fuarı’nın bu sene sektöre kazandıracakları, yenilikleri ve gelecekle ilgili beklentileriyle ilgili olarak İFO Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Seda Bozkurt sorularımız yanıtladı.

 Uluslararası Endüstriyel Reklam ve Dijital Baskı Teknolojileri Fuarı SIGN İstanbul, bu yıl 20. yılını kutluyor. SIGN İstanbul yola çıktığı tarihten bu yana sektörümüze çok ciddi değer katmaya devam ediyor. Bu bağlamda dergi okuyucularımız için SIGN İstanbul’un dünden bugüne geçen başarı hikâyesini anlatarak başlamanızı isteriz.

Seda Bozkurt: SIGN İstanbul, Türkiye’de endüstriyel reklam ve dijital baskı sektörünün uluslararası ölçekteki en büyük buluşması. Ülkemizin, dünya fuarcılık sektöründeki önemli markaları arasında yer alıyor. Genelde “tabelacılık” ismiyle adlandırılan iş kolunu, düzenlendiği ilk yıllarda önce çatısı altında birleştiren SIGN İstanbul, ardından kapsamını da genişleterek bu alanın bir sektör haline gelmesine, sektörel bir güç halini almasına eşlik etti. Hem fuar sektörünü, hem de sektör fuarını büyüttü. Bugün gelinen noktada, Türkiye’nin endüstriyel reklam ve dijital üssü halini almasında önemli katkıları olan SIGN İstanbul, “Avrasya’nın alanında her yıl gerçekleştirilen en büyük organizasyonu” unvanıyla yoluna devam ediyor.

 Uzun yılların getirdiği tecrübe, bilgi birikimi ve yenilikle SIGN İstanbul’un 20’ncisi yakın bir zaman sonra kapılarını açacak. Firmalar açısından bakıldığında bir fuar 4 günde biter. Siz organizatör olarak ise bir yıl boyunca ciddi bir emek harcıyorsunuz. Bu noktada geçtiğimiz yıldan bu yana geçen sürede yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Seda Bozkurt: Biz SIGN Fuarı’nı açtığımız andan itibaren bir sonraki senenin buluşması için hazırlıklarımıza başlıyoruz. Yani daha fuar bitmeden sonraki yıl için çalışıyoruz. O fuarda, sonraki buluşmanın tarihini lanse ederek işe başlıyoruz. Fuar sırasında yaptığımız katılımcı ve ziyaretçi anketleri, bize bir sonraki organizasyon için yol gösterici oluyor. Katılımcılarımızın birçoğu ile gelecek senin anlaşmalarını yapıyoruz. Reklam ve PR çalışmalarımız sadece fuar döneminde değil, tüm yıla yayılıyor. Pazarlama çalışmaları kapsamında sıklıkla yurt dışı fuarlara katılarak, SIGN İstanbul’u tanıtıyoruz. Düzenli Newsetter’lar ile de sektörümüzle yıl boyu devamlı iletişim halindeyiz. Tüm bunlara ek olarak dijital pazarlama, televizyon, gazete, dergi, internet ve radyo reklamları ile telemarketing gibi pazarlama ve tanıtım çalışmaları da gerçekleştiriyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz anketlerde SIGN İstanbul katılımcı ve ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğunun fuardan memnun olarak ayrıldığını görmekteyiz. Bu memnuniyeti nasıl sağlıyorsunuz?

Seda Bozkurt: Bu memnuniyetin temelinde aslında Tarsus Turkey/İFO Fuarcılık’ın sektördeki yıllara dayanan deneyimi yatıyor. Sektörü, katılımcı ve ziyaretçi profilini çok iyi tanıyoruz. Sektörümüzle sürekli ve düzenli biçimde iletişim halindeyiz. Tüm adımlarımızı ihtiyaçlar ve beklentiler doğrultusunda atıyoruz.  SIGN İstanbul’u ilk fuardan bu tarafa katılımcıları ve ziyaretçileri için daima eşsiz ticaret fırsatları sunan bir organizasyon olarak kurguladık. Çalışmalarımızı bu temele dayandırdık. Bu da beraberinde yüksek memnuniyeti getiriyor.

SIGN İstanbul’un hem katılımcı hem de ziyaretçi sayısı her geçen yıl artış gösteriyor. Bu noktada beklenti çıtası da her geçen gün yükseliyor. Ülkemizde yaşanan döviz dalgalanmasıyla birlikte bu yıl beklentiniz nedir?

Seda Bozkurt: Yaşanan dalgalanmalar özellikle endüstriyel reklam ve dijital baskı sektörü gibi yurt dışı ağırlıklı sektörlerimiz açısından önemli kırılganlıklar yaratabiliyor. Kurdaki hareketlilikten ötürü, önünü görmekte zorlanan kimi firmalar, yeni yatırımlarını bekletme, mevcut konumunu korumaya çalışma yolunu tercih edebiliyor. Ancak, fuarlar, sektör açısından tam da bu zamanlarda daha çok önem kazanıyor. Çünkü fuarlarla birlikte iç piyasalar canlanırken, dışarıda da yeni pazar kanalları açılıyor. Yeni ihracat kanalları da beraberinde yeni iş fırsatları getiriyor. Dolayısıyla SIGN İstanbul 2018, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de katılımcılarına ve ziyaretçilerine eşsiz ticaret fırsatları sunarak, kur hareketliliğinin yarattığı olumsuzlukları gidermede önemli bir sac ayağı olacak.

SIGN İstanbul, uluslararası boyuta sahip bir fuar. Uluslararası arenada katılımcı ve ziyaretçiye yönelik ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz? Buna ilave olarak işbirliği yaptığınız ülkeler ve fuarlar var mı?

Seda Bozkurt: Başta Flaar Report dergisi olmak üzere sektörü ilgilendiren uluslararası tüm yayınlarla ve fuarlarla işbirliği içindeyiz. Daha önce de değindiğimiz gibi yurtdışındaki ilgili etkinlikleri bizzat ziyaret ederek veya stand açarak tanıtım faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Ayrıca uluslararası sektörel dergilerde düzenli ilan çıkıyoruz. Sektörel etkinliklere katılımın yanı sıra karşılıklı mail shot, banner, davetiye dağıtımı gibi çalışmalar yapıyoruz. Label Expo ve Gulf Printing and Packaging ile de ortak çalışmalar yürütüyoruz.

 Katılımcılar Bakanlık veya KOSGEB düzeyinde destek alabiliyor mu? SIGN İstanbul’un bu noktada ne gibi avantajları var?

Seda Bozkurt: SIGN İstanbul 2018 hem Ticaret Bakanlığı hem de KOSGEB listelerinde destek kapsamındaki fuarlar arasında yer alıyor. Gerekli koşulları sağlayan katılımcılarımız bu desteklerden belirli oranlarda faydalanabiliyor.


Bağlı bulunduğunuz Tarsus Grup’un organizasyon ve yayınlarından faydalanıyor musunuz?

Seda Bozkurt: TARSUS Group, Dünya genelinde 15 ülkede 130’un üzerinde fuar ve konferans etkinliği gerçekleştiren devasa bir yapı. İFO Fuarcılık olarak bünyesinde yer aldığımız bu yapının uygun olan tüm global mecralarından ve uluslararası gücünden yararlanıyoruz.

Fuarlara her firma farklı beklentilerle katılıyor. Organizatör olarak fuardan daha fazla verim elde etmek için sizin tavsiye ve önerileriniz nelerdir?

Seda Bozkurt: Bizler organizatör firma olarak SIGN İstanbul’u dört gün boyunca kusursuz işleyen bir buluşma haline getirmek, hem katılımcılarımızı hem de ziyaretçilerimizi karşılıklı kazan&kazan felsefesine dayanan uluslararası bir ticaret ortamı altında buluşturmakla mükellefiz. Başarılı bir fuar için bize olduğu kadar katılımcılarımıza da belirli görevler düşüyor. Bunlardan en önemlisi, fuar alanındaki standlarını sundukları ürün, hizmet, uygulama ve teknolojiye uygun biçimde kurgulamak. Bir diğer önemli faktör de fuarın, sadece bir sergileme alanı değil, yeni işbirliği fırsatları, yeni ticaret anlaşmaları ve makine satışı için uluslararası bir pazar olduğu bilincinde olarak SIGN İstanbul’a gelmek. Bir önemli husus da şu. Malum ülke olarak ekonomik yönden zor bir süreçten geçiyoruz. Hepimiz bu ortamdan bir şekilde etkileniyoruz. Ancak, bu durumu bir fırsat olarak görüp daha güçlü bir motivasyonla fuarda yer almak ve SIGN İstanbul’un fırsatlarını sonuna kadar kullanmak gerekiyor.

 SIGN İstanbul’un Ana Basın Sponsoru Dijital Teknik Dergisi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Seda Bozkurt: Sektördeki tüm firmalar gibi bizde her sayısını heyecanla bekliyoruz. Dijital Teknik dergisi, sektörel gelişmeleri ve gündemi yakından takip etmemizde en önemli yayın kaynaklarından birisi. Uzun yıllardır SIGN Istanbul’a vermiş olduğunuz destek için de ayrıca teşekkür etmek isterim.

 Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Seda Bozkurt: Sektördeki gelişmeler için tüm paydaşlar SIGN Istanbul’u takip ediyor. Bu nedenle ilgili olan herkesi mutlaka fuarımıza bekliyoruz. Genel seçimleri geride bırakan Türkiye’nin önünde şimdi de yerel seçimler var. Yerel seçim hareketliliği, endüstriyel reklam, tekstil baskı ve dijital reklam sektörlerinde önemli bir dönem. Dolayısıyla seçim sürecine rekabette öne geçecek yeniliklerle, yenilenerek girmek isteyen sektör firmaları için önemli bir fırsat SIGN İstanbul.  Firmalar yerel seçimlerin öncesinde sektörün tüm marka ve ürünlerinin hepsini bir arada görme şansı yakalayacaklar, fuar bu özelliği ile ön plana çıkıyor. Son olarak şunu da belirtmek isterim ki, hangi alanda hangi ölçekte olursa olsun tüm şirketlerin ana gündemi sektörlerinde var olmak ve istikrarlı bir biçimde büyümelerini sürdürmek. SIGN İstanbul, hem katılımcıları hem de ziyaretçileri için, büyümenin anahtarı olan yeni teknolojileri, rekabetçi yenilikleri ve ticari fırsatları bir arada sunuyor.

 

Print Friendly, PDF & Email