Dijital Teknik, 18. ITMA Barcelona 2019 Fuarı’nı takip etti

45 ülkede toplam 1.717 katılımcı fuara katılarak ürün ve çözümlerini tekstil dünyasıyla buluşturdu. Fuara dijital tekstil baskı alanının öncü markalarından EFI, Durst, Mimaki, HP, Homer, Optimum Digital Planet gibi markalar katılım gösterdi. Diğer yandan sektörümüzün üretici firmalarından Optimum Digital Planet, Promar, Teksjet ve Lustre firmaları da yer alarak ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

ITMA Fuarı, bu sene İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlendi. 1951 yılında başlayan ITMA, dünyanın en büyük tekstil ve hazır giyim teknolojisi fuarı olarak geniş bir endüstri tanınırlığına sahiptir. 4 senede bir gerçekleştirilen ITMA Barcelona fuarı tarihinin en büyük katılımcı topluluğunu bir araya getirerek rekor kırdı. 45 ülkede toplam 1.717 katılımcı fuara katılarak ürün ve çözümlerini tekstil dünyasıyla buluşturdu. ITMA 2019, 137 ülkeden 105 binden fazla ziyaretçiyi çekti. Ziyaretçilerin geldiği 5 ülke İspanya (%11), İtalya (%10), Hindistan (%8) ve Türkiye ve Almanya (%7’şer). Onları Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Portekiz, Breziyla, Pakistan, Çin ve Birleşik Krallık izledi.

45 ülkede toplam 1.717 katılımcı fuara katılarak ürün ve çözümlerini tekstil dünyasıyla buluşturdu. Fuara dijital tekstil baskı alanının öncü markalarından EFI, Durst, Mimaki, HP, Homer gibi markalar katılım gösterdi. Diğer yandan sektörümüzün üretici firmalarından Optimum Digital Planet, Promar, Teksjet ve Lustre firmaları da yer alarak ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

Fuarın açılışında konuşan Avrupa Tekstil Makineleri Üreticileri Komitesi (CEMATEX) Başkanı Fritz P. Mayer şunları söyledi: “Küresel ekonomi hala ticaret gerilimleri ve aksamalarla vurgulanan zorluklarla karşı karşıya. Bununla birlikte, dünyanın en eski imalat endüstrisi olan tekstil, yıllar boyunca dayanıklılığını göstermiştir. Bu, sürekli olarak yeni teknolojiler ve çözümler geliştiren ve piyasaya süren katılımcılarımzın da ruhudur” diyerek devam etti. “ITMA’nın tekstil makineleri üreticilerine yeniliklerini pazarlamaları için saygın bir platform sağladığı için memnunuz. Bu, ITMA’nın tarihindeki en fazla katılımcıyı kaydetmemizi sağladı.”

ITMA ayrıca, hem Doğu hem de Batı’dan zengin bir teknoloji çeşitliliği yelpazesiyle daha uluslararası bir sergiye dönüştü. Toplam katılımcı sayısının neredeyse yarısı, CEMATEX üyesi olmayan ülkelerdendi. Bu, ITMA’nın endüstri için kesin bir tekstil ve hazır giyim platformunda geliştirilmesi için iyi bir artış sağlar. Tekstil ve hazır giyim imalat değer zincirinin dijital dönüşümü ve endüstrinin sürdürülebilirlik endişeleri ITMA 2019’da ziyaretçi çıkarlarını artırdı. Ticaret gerilimlerine ve zayıf ticari duyarlılıklara rağmen güçlü bir katılım sağlandı. x

Türkiye’den 64 firm katıldı

Toplam katılımcı sayısının yarısından fazlası CEMATEX ülkelerinden oldu; Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Amerika’nın diğer bölgelerinden şirketleri içeren denge. Katılımcıların uluslararası kompozisyonunu yansıtan katılımcı sayısı en fazla İtalya (364 katılımcı), Çin (276 katılımcı), Almanya (222 katılımcı), Hindistan (169 katılımcı) ve Türkiye (64 katılımcı) idi. CEMATEX ülkeleri toplam net sergi mekanının yüzde 65’ini alarak en büyük sergi alanını işgal etmeye devam ediyor. İtalya, mekanın yüzde 26’sını, ardından da yüzde 18’i de Almanya için rezerve etti. CEMATEX üyesi olmayan ülkeler ise: yüzde 9 ile Türkiye, yüzde 8 ile Çin ve yüzde 5 ile Hindistan.

Katılımcı geri bildirimi

Ziyaretçi kalitesinden memnun olan katılımcılardan biri, Picanol Dokuma Makineleri Başkan Yardımcısı Johan Verstraete’dir. “Genel olarak, bizim için iyi bir ITMA oldu” dedi.  “Düşük beklentilerle geldik, ancak oldukça aşıldı. Çok sayıda ziyaretçi almamıza rağmen, kalitesi çok yüksekti. Devam eden olumsuz piyasaya biraz aykırı olan birçok görüşme ve müzakereler yaptık.”

MS Printing Solutions’ın başkanı ve CEO’su Paolo Milini: “Gösteriden oldukça memnunuz. Standımıza gelen çok sayıda ziyaretçi sayesinde ITMA 2019’un olumlu sonuçları mümkün oldu. Günde 600’den fazla bağlantı kurduk ve 90’dan fazla ülkeden geliyorlar.”

Almanya Tekstil Makineleri Birliği VDMA üyeleri de ziyaretçi kalitesinden memnun kaldılar. Brückner Group CEO’su ve dernek başkanı Regina Brückner şunları söyledi: “ITMA 2019’da yapılan bir VDMA araştırması, katılımcı üye şirketlerimizin neredeyse yüzde 90’ının hem ziyaretçilerin miktarını hem de kalitesini “iyi” veya “çok iyi” olarak değerlendirdiğini göstermiştir. Dünyanın her yerinden ziyaretçiler yeni projeleri tartışmak için ITMA Barselona’ya geldi.”

ITMA 2019 ayrıca Mısır’ın tekstil endüstrisi için Benninger, Brückner, EFI Reggiani, Itema, Karl Mayer, Rieter, Savio ve Thies gibi katılımcılardan yaklaşık 1 milyar Euro değerinde kapsamlı bir modernizasyon programının duyurulması için bir platform oluşturdu.

Yenilik mekanı

3B dokuma ve örmeden yükse tenolojili dokusuz kumaş işlemlerine, sürdürülebilir kimyasallara ve son teknoloji ürünü hazır giyim teknolojilerine ve çok çeşitli yazılım destekli otomasyon çözümlerine kadar birçok yeni teknoloji piyasaya sürüldü. Youngone Corporation’ın kurucusu ve Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu (KIT) başkanı Bay Kihak Sung, “Milan’daki son ITMA’yı kaçırdım” dedi. “Sekiz yıl sonra, teknolojide büyük bir sıçrama olduğunu buldum. Dijitalleştirme ve otomasyon gibi daha birçok çevre dostu ürün gibi pek çok ilginç yeni gelişme var. Buraya fabrikalarıma da ekipman almaya geldim, bu yüzden bu benim için çok verimli bir gezi oldu.”

Bir diğer önde gelen endüstri oyuncusu Rakhi Hirdaramani, Hirdaramani yöneticisi ve Dünya Spor Malzemeleri Federasyonu Uluslararası İmalat Komitesi Başkanı şunları söyledi: “ITMA akılların buluşmasıdır. Bir makine fuarı olduğu kadar, yeni teknolojjileri anlamakla da ilgilidir; Sektördeki çeşitli sektörlerden meslektaşlarınız ve meslektaşlarınızla buluşarak zorlukları ve bunların nasıl çözüleceğini öğrenin. Bu yıl gördüğümüz en önemli trendlerden biri sürdürülebilirlik ve Endüstri 4.0 ile ilgili.”

Hirdaramani, bu yılki fuarda başlatılan ITMA İnovasyon Laboratuvarı’nın bileşenlerinden Konuşmacılar Platformunda düzenlenen panelde bir araya geldi. Platform güçlü bir ilgi ve katılım aldı. Yaklaşık 60 sunum oldu ve 900’den fazla katılımcı katıldı.

Ek olarak, bir dizi ITMA ve ortak etkinlik de 100’den fazla delegeye yer verdi. Etkinlikler arasında ITMA-EDANA Dokunmamışlar Forumu, Tekstil Renklendirici ve Kimyasal Liderler Forumu, Daha İyi Pamuk Girişimi Semineri, Avrupa Dijital Tekstil Konferansı, Tex-Summit Global, Planet Tekstil, SAC & ZDHC Üretici Forumu ve TEXFOR’un Texmeeting’i yer aldı.

ITMA, çoğu Orta Asya, Güney Asya, Türkiye ve Akdeniz ülkelerinden ziyaret heyetleri gönderen destekleyici kuruluşlarla işbirliği yaptı. ITMA’da bulunan üst düzey hükümet delegasyonları arasında Katalan Ekonomi ve Bilgi Bakanı Ángels Chacon i Feixás; Batı Flanders Valisi Belçika’daki Flanders’dan bir basın delegasyonu yapan Carl Decaluwé; Özbekistan İpekçi Yardımcısı Jumaev Olimjon ve Tekstil Bakanı Yardımcısı Jumaniyazov Fahriddin, 40 kişilik bir heyete başkanlık etti.

Beaudin şunları söyledi: “Endüstriyi dijital dönüşüm karşısında daha rekabetçi hale getirmek ve gelecekteki işlerini ispatlamak için en yeni çözümleri keşfetmek için fikir birliği ve fikir paylaşımı için ITMA’yı mükemmel bir platform olarak gördüğü için çok mutluyuz.”

İtalyan tekstil makineleri derneği ACIMIT başkanı Alex Zucchi, Beaudin’in görüşünü paylaştı.

“Bu Barselona edisyonu ITMA’yı tekstil endüstrisindeki ana B2B platformu olarak onayladı” dedi. “Burada görülen birçok yenilik, özellikle sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında, ziyaretçilerin ilgisini artırdı. ITMA’nın bir sonraki edisyonunun 2023’te Milano’da yapılması için de bu konulara odaklanmak çok önemli.”

Ürün sektörleri

Ziyaretçilerine 19 fuar sektöründeki tüm değer zinciri boyunca geniş kapsamlı entegre çözümler sunuldu. Son birkaç yılda birçok gelişme kaydedildiğini belirten Baskı, heyecan verici bir büyüme sektörü oldu. Bir önceki fuara göre katılımcı sayısında yüzde 38 oranında artış kaydeden ITMA 2019’da ilk beş sektörden biri:

Son işlem – 325 katılımcı

İplik çekme – 281 katılımcı

Dokuma – 182 katılımcı

Baskı – 157 katılımcı

Örme – 136 katılımcı

Bir sonraki ITMA organizasyonu, 8-14 Haziran 2023 tarihleri arasında İtalya Milano şehrinde yapılacak.

Print Friendly, PDF & Email