Endüstriyel baskının önlenemez yükselişi ve UV çözümler

Küresel ekonominin hacimsel büyümesi, talepleri hem hızlandırıyor hem de çeşitlendiriyor. Yenilikçi dijital baskı çözümlerinin endüstriyel sınıfı ile bu taleplere yanıt verilebiliyor. Pazarda iş akışını sağlama ve çözümlerle pazara domine etme anlamında bu segment önlenemez bir yükseliş gösteriyor.

Dijital baskı modern hayatın artık olmazsa olmaz bir çözümüdür. Başlangıçta numune üretimleri için kullanılabilen bu teknoloji artık sadece günümüz endüstrilerini değil geleceği de şekillendiriyor. Özellikle 2000’li yıllardan itibaren gelişen baskı kafası, mürekkepler, malzeme çeşitliliği ve yazılımdaki gelişmeler bu teknolojiyi rakipsiz hale getiriyor. Baskı prosesinde giriş, orta ve endüstriyel seviyeler kendine has çözümlere sahip. Pigment Reklam’ın bütün bu segmentler için UV baskı teknolojilerini Türk baskı endüstrisine sunduğunu söyleyen Pigment Reklam Firma sahibi Serkan Çağlıyan, küresel pazarda endüstriyel tip çözümlere talebin hızla arttığını dile getirdi. Çağlıyan, hız, kalite ve verimlilik gerektiren bu segmente kendilerinin Nyala çözümleriyle yer aldıklarını hatırlattı.

Endüstriyel baskı segmentinin yüksek hız, standart baskı kalitesi ve büyük hacimli üretimler anlamına geldiğini yineleyen Çağlıyan, küresel pazarda baskılı ürünlere talebin çift haneli büyüdüğünü belirtti. Çağlıyan; “Sadece nihai kullanıcılar açısından değil, genel endüstriyel üretim için bile baskı kaçınılmaz bir ihtiyaç. İster Çin’de ister Hindistan’da isterse Almanya ve Fransa’da olsun, dijital baskı olmadan bugünkü talepleri karşılayamazsınız. Sadece hacimsel artıştan söz etmiyoruz, aynı zamanda talepler çeşitleniyor. Bu kadar çeşitli ve yüksek hacimli üretimi eşzamanlı olarak geleneksel tekniklerle gerçekleştiremezsiniz. Önümüzde elde edilmesi gereken dijital baskı pazarı avantajları bulunuyor” dedi.

UV baskı teknolojileri büyük bir potansiyel taşıyor

Pigment Reklam olarak UV baskı çözümleri sunduklarını dile getiren Serkan Çağlıyan, swissQprint’in Türk baskı endüstrisinde kısa sürede kabul gördüğünü söyledi. swissQprint’in giriş seviyesi için Oryx, orta seviye için Impala ve endüstriyel sınıf için de Nyala modellerini geliştirdiğini belirten Çağlıyan sözlerini şöyle sürdürdü; “İsviçre merkezli swissQprint, İsviçre mühendisliğinin hassasiyet, kesinlik, güvenilirlik ve dayanıklılık kriterlerine bağlı olarak çözümlerini sunuyor. Baskı kalitesi ve verimlilik açısından her bir model aynı standartlara bağlıdır. Aralarındaki temel fark baskı boyutları ve hızlarla ilgilidir. Dolayısıyla start-up firmalarından endüstriyel baskıcılara kadar bütün baskı ve reklamcılık sektörünü kapsayan bir ürün zenginliğini yakalıyoruz.”

UV kürleme teknolojisinin endüstriyel sınıfta daha belirgin kazanımlar sağladığını aktaran Çağlıyan; “Baskı prosesi hiç olmadığı kadar kısalmış durumda. Tasarımdan bitmiş tasarımlı ürüne kadar en hızlı ve verimli bir iş akışı elde ediliyor. Ayrıca en çevreci baskı teknolojisidir. Doğaya salınan gaz, boya ve diğer kimyasal bileşenler son derece sınırlıdır. Baskı süreci insan sağlığı açısından da zararlı unsurlardan arındırılmıştır” diye konuştu.

Türk baskı sektöründe UV çözümlere talebin artmasıyla birçok markanın bu pazarda UV çözümler sunmaya başladığına değinen Serkan Çağlıyan, dış cephe giydirmelerinden, pano ve afişlere, iç mekan duvar uygulamalarından, tavan ve zemin uygulamalarına, bütün ve parçalı baskılardan 3D efektli baskılara kadar zengin bir uygulama alanı olduğunu kaydetti.

İstanbul ve Bursa başta olmak üzere dijital baskı üreticilerinin faaliyet gösterdiği şehir ve bölgelerde endüstriyel çözümlere yatırımların arttığını ifade eden Çağlıyan, müşterinin birçok farklı sektörü hizmet veren bir profile sahip olduğunu açıkladı.  swissQprint’in endüstriyel çözümü Nyala’yı sürekli geliştirdiğini hatırlatan Çağlıyan, ilk nesil Nyala’yi takiben Nyala 2’nin yeni hız ve verimlilik sınırları çizdiğini, bunun da Nyala 4×4 ile aşıldığını belirttiği. Bir sonraki adımda, geçen sene Nyala LED’in pazara sunulduğunu belirten Çağlıyan, FESPA 2018 Berlin fuarında ise baskı endüstrisinin sektörün yeni amiral gemisi Nyala 3 ve Nyala 3S ile tanıştığını hatırlattı.

Serkan Çağlıyan, yatırım sürecinde önemli olanın doğru kullanıcılar ile endüstriyel baskı teknolojisini buluşturmak olduğunu kaydetti. “Yüksek bütçeli bir yatırım gerçekleştiğinde, bu yatırımın geri dönüşü bunu verimli bir şekilde kullanmanıza göre değişir” diyen Çağlıyan, randımanlı çalıştırılmayacak düşük işler için başka çözümlerin tercih edilmesinin doğru olacağını sözlerine ekledi.

Pigment Reklam

 Reklam sektöründe 10 yıllık deneyimin verdiği güçle 2010 yılında kurulan Pigment Reklam, sektörün talep ettiği yüksek teknoloji ürünleri ve reklam malzemeleri satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. swissQprint, HandTop ve WIT-COLOR UV dijital ve solvent baskı makinalarının yanı sıra, baskı kafaları, boya, yedek parça, sarf malzemesi ve 2. el makine satışı hizmeti veren Pigment Reklam, güçlü bir teknik servise sahip. Pigment Reklam kesim teknolojilerinin güçlü markası bullmer’in grafik segmenti distribütörlüğünü de yürütüyor. Yurt dışında eğitim görmüş uzman kadrosu ile; Vutek, HP Scitex, Gandi JetI AGFA, DGI, Seiko, OCE, Durst, Virtu ve Infınıty gibi küresel markalara teknik servis hizmeti sunan Pigment Reklam, Spectra, Xaar, Konica, Epson ve Seiko kafalar için sertifikalı mürekkep satışı ve her türlü yedek parça tedariği sağlıyor. Firma aynı zamanda, Türkiye’de genelde göz ardı edilen baskıda doğru renklerin alınması konusunda ICC Profil yapımı ile birlikte PANTONE kodunu alabilmeye imkan tanıyor. Genç ve yenilikçi bir vizyona sahip olan Pigment Reklam, operatör ve halk sağlığı için ciddi önem taşıyan ürünlerini piyasaya sunuyor.

 

Print Friendly, PDF & Email