Erke Reklam, Fespa Global Print Expo’daydı

Erke Reklam, fuar süresince hem yenilikleri yerinde gözlemledi, hemde işbirliği içinde olduğu firmaları ziyaret etti.

Erke Reklam, 15-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Fespa global Print Expo Fuarı’nı takip etti. 10 salondan oluşan bu fuarda hem yenilikleri yerinde gözlemledi, hemde işbirliği gerçekleştirdiği firmaları ziyaret etti. Fuar sonrasında Erke Reklam’dan Tezcan Yolcu sorularımızı yanıtladı.

 

Tezcan Bey, Almanya’da düzenlenen Fespa Berlin Fuarı’nı takip ettiniz. Fuara ait genel izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Tezcan Yolcu: FESPA küresel fuarı “FESPA 2018 Global Print Expo” adı altında 15-18 Mayıs 2018 tarihleri arasında Messe Berlin’de gerçekleştirildi. Geniş format dijital ve serigrafi baskı, tekstil baskı teknolojilerine yönelik Avrupa’nın ve hatta Dünya’nın en büyük organizasyonlarının başında geliyor. En son 2007 yılında Berlin’de düzenlenmişti. 11 yıl aradan sonra tekrar Berlin’de olması fuarın önemini biraz daha artırmaktaydı. 10 salondan oluşan çok büyük bir organizasyon. Dikkat çekici olan ise hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak fuarın bulunduğu bölgeye değil tüm dünyaya hitap etmesi idi. 130’a yakın ülkeden ziyaretçi geldiği söylenmekte.  Her kıtadan katılımcı ve ziyaretçi mevcut idi. Bakıldığında fuar isminden ötürü tamamen baskı teknolojilerine yönelik bir organizasyon gibi görünse de led’ten tutun kutu harf imalat teknolojilerine kadar bir çok alanda katılımcı mevcuttu.

Sergilenen ürünler, gelişen teknoloji ve yenilik noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Tezcan Yolcu: Baskı teknolojilerinde tekstil baskıya ağırlık verildiği dikkatimi çekti. Sadece 2 salon tekstil baskıya ayrılmış durumdaydı. Baktığımızda dünyada olduğu gibi ülkemizde de tekstil baskıya talep çoğalmakta ve hatta ülkemiz yerel yönetimleri dahil yapılan seçim kampanyalarında uygulama kolaylığından dolayı tekstil baskı tercih edilmeye başlanmıştır. Onun dışında baskı teknolojisi olarak UV nin yanında Latex baskı makinelerinin ülkemize nazaran daha popüler olduğunu gözlemledim. Fuarda dikkat çeken bir konuda 3 Boyutlu yazıcıların teknoloji olarak çok daha geliştiği ve yol kat ettiği idi.

Fespa 2018 Fuarı’na Almanya’daki iş ortağınız olan bir firma ile fuara katıldınız. Hangi makineleri sergilediniz?

Tezcan Yolcu: Berlin’de faaliyet gösteren AT WERBETEAM BERLIN firması ile geçen seneki FESPA 2017 Eurasia Fuarı’nda tanıştık. Firma sektöre uygulama alanında hizmet vermektedir. Bu bağlamda kutu harf imalatında kullanılan harf bükme makinesi alımı konusunda iş birliğimiz oldu. Sonrasında bizimde teknik desteğimiz ile öncelikle Almanya olmak üzere bölgeye Türkiye distribütörü olduğumuz DOBOSEN firmasına ait makinelerinin satış ve pazarlamasına talip olduklarını söylediler. Ve fuara katılacaklarını ifade ettiler. Buna istinaden tamamen onların organize ettiği bir fuar standında teknik ve bilgi desteği için işbirliği yaptık. Fuarda AT WERBATEAM BERLIN olarak DOBOSEN marka S120A Krom düz metal harf bükme ve L300 Lazer kaynak makinelerimizi sergiledik.

Yurtiçi piyasalarda bir süredir döviz kurunda bir dalgalanma yaşanıyor. Bu dalgalanmaya piyasa nasıl tepki veriyor?

Tezcan Yolcu: Döviz kurundaki dalgalanmaların sadece bizim sektörümüzü değil tüm ülkeyi etkilediği ve bir çok ekonomik koşulun durağan döneme geçmesine neden olduğu aşikardır. Fakat, bu problemin sadece ülkemiz bazında değil tüm dünya olarak ele alınması ve global bir sorun olarak algılanması çok daha doğru olacaktır. Artık günümüzde devletler arasında yaşanan ekonomi ve bilişim alanındaki savaşlar dünyadaki soğuk savaş şekline farklı bir tarz getirmiştir. Bunun sonucunda da ülke ve bölge olarak etkilenmemizi çok normal bulmaktayım. Örneğin, son dönemde ABD’nin Çin ürünlerine uyguladığı ek gümrük vergileri ve denetimler aynı zaman da Çin’de yaşanan döviz kurlarındaki hareketlenmeler sektörümüzü fazlası ile etkilemiştir. Belli bir zaman içinde piyasalar döviz kuruna alışma sürecine girecektir. Önümüzdeki seçimlerin sonuçlanması ile ülkemizdeki siyasi sürecin belirgin bir hal alması ile piyasaların beklenen düzeye geleceğini beklemekteyim. Şu süreçte panik yapmadan dengeli kararlar alarak yol almakta fayda olduğunu düşünmekteyim.

Uzun yıllardır uluslararası markaları Türkiye pazarında başarıyla temsil ediyorsunuz. Dergi okuyucularımız için temsilcisi olduğunuz markalar ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Tezcan Yolcu: Bilindiği üzere hali hazırda IRIS marka dijital baskı, CNC, Lazer kesim makinelerinin satışına devam etmekteyiz. Son dönemde bünyemize kattığımız Dobosen marka Kutu Harf Bükme ve kaynak makinelerinin satışına hız vermiş bulunmaktayız. Çok kısa sürede Türkiye’de yeni olan bir marka ve makine sistemini tanıtıp kabul ettirmiş bulunmaktayız. Diğer makinelerde olduğu gibi harf bükme teknolojilerinde de iddalı olduğumuzu söyleyebilirim. Pazarlama yelpazemize yeni teknolojileri katmak için yatırımlarımız ve araştırmalarımız devam etmektedir.

Print Friendly, PDF & Email