Erke Reklam önümüzdeki dönemden umutlu

Tezcan Yolcu: Yeni dünya düzeninde Türkiye, pandemi dönemindeki duruşu ile bundan sonra daha farklı bir yerde olacaktır. Bundan sonra daha güçlü olacağımıza, çok daha iyi işlere imza atacağımıza inanmaktayım.

Erke Reklam’dan Tezcan Yolcu, pandemi süreci ve sonrasına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altında alan salgın süreci ve sonrasında yeni bir dünya düzeni ile karşı karşıya olacağız. Her sektör için farklı etkilerin olduğu bu yeni dünya düzeninde endüstriyel reklam sektörünün nasıl bir pozisyon alacağını düşünüyorsunuz? Sektörümüze yansımaları nasıl olacak?

Tezcan Yolcu: Öncelikle pandemi sürecinde virüsten dolayı hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Ve tabii ki bu süreçte cansiperane mücadele veren sağlık sistemimizin başındaki yetkililer başta olmak üzere doktor, hemşire, hasta bakıcı olarak tüm personeline minnettarlığımızı iletmek isterim.

Yeni Covid19’un dünya çapında oluşturduğu insani ve sosyal etkilerinin yanında tabii ki en büyük etkileri de ekonomi üzerinde olmuştur. Bu süreçte dünya üzerinde dev ekonomiye sahip olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin sınıfta kaldığını, her şeyin tek başına para, güç, askeri üstünlüğün olmadığını bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Her zaman söylemişimdir; güzel Türkiye’min güzel insanın vicdanı ile örf ve adetleri ile ve hatta inançları ile dünya üzerinde zor bir coğrafyada olmamıza rağmen ayrı bir yerimizin olduğu aşikardır. Ve bu ayrıcalığımız ile pandemi sürecinde hep birlikte başarılı bir şekilde mücadele ettiğimiz ve üstesinden de hep birlikte geleceğimize inancım tamdır.

Sektör olarak dünya genelinde ve ülkemizde yaşanılan krizlerden çok çabuk etkilendiğimiz doğrudur. Fakat sektör olarak ilk yaşanılan panik havasının atlatılmasından sonra yine krizi bir fırsat bilmiş ve kriz dönemine karşı yeni önlem ve projelerle yine krizden çabuk toparlanmış bir şekilde çıkmayı başarmışızdır. Ülke genelinde 1 Haziran’dan itibaren kontrollü hayata geçiş ile birlikte sektör olarak yeni düzene çok iyi başlayacağımızın sinyallerini almış bulunmaktayız. Her kriz bir fırsattır söylemi ile yine işlerimizin başında, müşterilerimizin ve ülke ekonomimizin yanında iş hayatımıza güçlü bir şekilde sektör olarak geri dönmüş bulunmaktayız.

Firma olarak bu yeni düzende nasıl bir pozisyon almayı planlıyorsunuz? Satış öncesi, satış ve satış sonrası aksiyonlarla ilgili belirlediğiniz bir planlama var mı?

Tezcan Yolcu: Yeni dünya düzeninde oluşacak insanların daha çok kapalı alanları çekilmesi, online satışların internet üzerindeki ticaretin artırılması gibi projelerin sektörümüzde kısa süreli de olsa kısmen küçük bir daralma oluşturacağını düşünmekteyim. Bunun yanında gelecek korkusu, yarının kaygısı ile yatırım yapmadan ticareti frenleyerek iş hayatının devam etmeyeceği aşikardır. Bizim önümüzü kesen iş kaybı korkusu devam etmeyeceği anlaşılmış, bundan sonraki süreçte iş hayatının olmazsa olmazı olan yeni yatırımlar, yeni projelere insanımızın daha çok rağbet göstereceği kanısındayım. Yeni model makine, yeni iş kollarına ait projelerle müşterilerimizin karşısına çıkmayı planlıyoruz. Ağırlığımızı ve makine parkurumuzu metal kesim sistemlerine vererek diğer satışını yaptığımız makine parkurunu daha fazla güçlendirmeyi planlıyoruz.

Bu dönem içinde müşterilerle olan iletişiminizi nasıl yürüttünüz? Bu anlamda ihtiyaçları karşılayabildiğiniz düşünüyor musunuz?

Tezcan Yolcu: Bu dönemde kontrollü olarak çalışmaya devam etmiş bulunmaktayız. Sürecin izin verdiği ölçüde birebir hizmet verilmesi noktasında tüm müşterilerimize ulaşmış bulunmaktayız. Pandemi süreci öncesi bir çok makine satışımız oldu. Bu sürece oldukça iyi bir durumda girmiştik. Sosyal mesafe kurallarına uyarak pandemi döneminde kurulumlarımız, sevkiyatlarımız devam etti.

Normalleşmeyle ilgili planlamalar yapıldı. Bu doğrultuda sırayla birçok sektör aktif hale gelmeye başladı. Bu anlamda her hizmete giren sektörün reklam noktasında ihtiyaçları olacak. Temsil ettiğiniz ürünlerin stokları ne durumda? Gelecek ihtiyacı karşılayacak durumda mısınız? 

Tezcan Yolcu: Ülke olarak “bize bişey olmaz” mantığı ile pandemi sürecine hazırlıksız giriş yaptık. Fakat Erke Reklam olarak Çin’deki firmaların ve değerli dostlarımızın uyarıları ile hem ticari olarak hem de sosyal olarak bu döneme hazırlığımızı yapmıştık. Gerek stok, gerekse servis anlamında müşterilerimizin taleplerine karşılık verdik. Şu an itibari ile yeni satış sözleşmelerimiz yapılmış, bir kısmı stoktan bir kısmı yeni gelecek ürünlerden teslimatı yapılacaktır.

Piyasaların hareketlenmesi noktasında size göre sektörümüzü hareketlendirecek sektörler hangileri olacak?

Tezcan Yolcu: Öncelikle süreçten en çok etkilenen gıda ve hizmet sektörü çabuk toparlanabilmek adına yeni çalışmalar ve eylem planları yapmak zorunda. Bu çalışmalar yeni reklam çalışmaları getirecektir. Bundan dolayı gıda ve hizmet sektörü (kafeler, restaurantlar  vb.) bu dönemde bize katkıda bulunacaktır.

Her durum kendi içinde bir fırsat sunar. Uzmanlar, Türkiye’nin hem bulunduğu konum hem de genç nüfusu ile yeni dünya düzeninde avantajlı bir konuma sahip olduğu ifade ediyorlar. Sizin ülkemizle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Tezcan Yolcu: Türkiye olarak doğu ile batı arasında köprü konumundayız. Bu coğrafya kendi içinde birçok avantaj ve dezavantajları barındırıyor. Ülkemizin pandemi sürecinde birçok ülkeye topluma yardımı ve desteği oldu. Öncelikle ülkeler arası ilişkilerde bunun iyimser yönde yansımalarını göreceğiz. Ülke ekonomisi olarak kırılgan olarak görünsek dahi toplum olarak dünyanın hiç bir ülkesinde olmayan vicdana ve dayanışmaya sahibiz. Bugüne kadar birçok zorluğun üstesinden hep birlikte geldik. Bunun da üstesinden geleceğiz. Yeni dünya düzeninde Türkiye, pandemi dönemindeki duruşu ile bundan sonra daha farklı bir yerde olacaktır. Öncelikle sağlık sistemindeki başarı bile bizlere ileride sağlık turizmi olarak geri dönecektir. Öyle veya böyle bu coğrafyada güçlü olduğumuzu en azından toplum olarak kanıtlamış bulunmaktayız.

Endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tezcan Yolcu: Ülkemize ve meslektaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum. Ve bundan sonra daha güçlü olacağımıza, çok daha iyi işlere imza atacağımıza inanmaktayım.

Print Friendly, PDF & Email