Erke Reklam, yeniliklerin takipçisi olmaya devam ediyor

Tezcan Yolcu: “Hali hazırda işbirliğimiz bulunan JADE, DOBOSEN ve SENFENG firmaları ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bunun yanında UV ve 3D baskı sistemleri konusunda önemli temaslarımız oldu. Yakın bir süre içinde bu alandaki yenilikleri de Türkiye pazarına sunmayı planlıyoruz”

Erke Reklam, satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğü markalarda yaşanan gelişmeleri yerinde gözlemlemek için Çin’deki 3 fuarı takip etti. ISLE, APPPEXPO ve D-PES fuarlarını ziyaret eden Erke Reklam, hem yeni teknolojileri hem de pazara sunmaya planladığı ürünleri yakından inceledi. Fuar sonrası Erke Reklam’dan Tezcan Yolcu sorularımızı yanıtladı.

Çin’deki reklam fuarlarını takip ettiniz. Bu fuarlara gerçekleştirdiğiniz ziyaretin amaçları hakkında bilgi verir misiniz?

Tezcan Yolcu: Bu sene sektörümüze yöne veren Çin fuarlarından 3 tanesi Mart ayı içinde birbirine yakın tarihlerlerde gerçekleştirildi. Guangzhou ISLE 2019, Şangay APPPEXPO 2019 ve Huaqiao DPES 2019 fuarları düzenlendi. Tarihlerin birbirine çok yakın ve şehirlerin farklı olması problem olmasına rağmen firma olarak tüm fuarları ziyaret etmiş bulunmaktayız. Artık sektörü yakından takip etmek istiyorsanız fuar ziyaretleri bu konunun olmazsa olmazlarındandır. Bu sebeple ziyaretimizi gerçekleştirdik. Hali hazırda işbirliğimiz bulunan JADE, DOBOSEN ve SENFENG firmaları ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Yeni ürün ve sistemleri inceledik.

Sergilenen ürünler, gelişen teknoloji ve yenilik noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Tezcan Yolcu: Çin fuarları yenilik konusunda her sene üzerine katarak devam etmekte. Yenilikler, yeni tasarımlar, hızlı çözümler konusunda oldukça başarılı olduklarını gözlemledim. Artık yeni dünya düzeninde satış sonrası destek ve kalitenin ön plana çıktığı bu süreçte klasik “ucuz ve düşük kaliteli Çin Malı” anlayışının yavaş yavaş sona erdiğini görmekteyiz. Muhakkak ki günümüzde yapılan devletler arasında yaşanan ekonomik savaşlarının da etkili olduğunu düşünmekteyiz.

Türkiye temsilcisi olduğunuz markalarda yaşanan yenilikler ve gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Tezcan Yolcu: Türkiye temsilciliğini yapmış olduğumuz baskı sistemleri konusunda JADE, harf bükme makinesi konusunda Dobosen ve lazer kesim sistemleri konusunda Senfeng firmalarının standlarını ziyaret ettik. Yeni gelişmeler ve modellerle alakalı görüşmelerimiz oldu. UV ve 3D baskı sistemleri ile ilgili yenilikler mevcut. Bu konuda yakın zamanda pazarlamasına başlayacağımız makine modellerimiz var. Ayrıca kutu harf bükme sistemlerinde Türkiye’nin ekonomik şartlarına ve ülkemiz kullanım şartlarına uygun yeni modeller üretim aşamasında. Bunun alakalı olarak çalışmalarımız devam etmektedir.

Ziyaretiniz süresince ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz? Hangi firmalarla temasta bulundunuz?

Tezcan Yolcu: Ağırlıklı olarak uzun süreden beri işbirliğimiz olan firmalarda olan gelişmeleri takip ve bu gelişmelerin bilgisini almak amacı ile görüşmelerimiz oldu. Öncelikle amacımız mevcut çalışmalarımızı güçlendirmek, bunun yanında diğer firmalardaki gelişmeleri takip etmek idi amacımız.

Yenilik noktasında bünyenize eklemeyi düşündüğünüz ürünler var mı?

Tezcan Yolcu: Son zamanlarda gelişmekte olan “3D printer (3 boyutlu yazıcı)” sistemlerinin kutu harf yapımına olacağı katkıları üzerinde çalışmalarımız mevcut. Yakın zamanda 3 boyutlu yazıcıların pazarlaması konusunda çalışmalarımız olacak.

Piyasa koşuları hem ekonomik yönden hem de rekabet noktasında zorlaştı. Bu noktada 2019 yılı içinde nasıl bir politika izleyeceksiniz?

Tezcan Yolcu: Sadece ülkemizin bulunduğu bölge olarak değil tüm dünyada küresel piyasalarda sıkıntılar çok fazla. Artık ticarette en değerli argüman nakit para oldu. Mümkün olduğunca risklerimizi azaltıp emin adımlarla yolumuza devam etmek istiyoruz. Artık çok satmak değil, risksiz satış yapmak daha önemli hale geldi.

Print Friendly, PDF & Email