Etap Group CNC ve Lazerde Seri Üretime Geçti

Etap Group 2014 yılı planları çerçevesinde önemli adımlar atıyor. Firma ilk olarak CNC ve lazerde seri üretime başladı. Yine bu yıl içinde İstanbul ofisini açacak. Bunlara ilave olarak yıl içinde Avrupalı bir markanın Türkiye distribütörlüğünü üstlenmeyi planlıyor.

Kayseri merkezli Etap Group, CNC ve lazer üretimine ağırlık verdi. Bu noktada tesise makine yatırımları yapan Etap Group, CNC ve lazerde seri üretime başladı. Sektördeki gelişmeleri hem yurt içinde hem de yurt dışında yakından takip eden Etap Group son olarak Çin’de düzenlenen DPES ve Sign China fuarlarını takip etti. Selçuk Melekoğlu, hem fuar ziyaretini hem de Etap Group’ta yaşanan gelişmelerle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle Çin’deki fuarlarla başlayalım. DPES ve Sign China fuarları nasıl geçti?

Selçuk Melekoğlu: Çin’de makine ve malzemelerde çok büyük bir değişim olmadı. LED alanında bazı gelişmeler olduğunu gözlemledik. Makine grubunda da Konica Minolta 1024 modeline yönelik ilgi var. Yeni Ricoh kafalar dikkat çekti. Etap Group olarak lazer ve CNC üretimi yapmaktayız. Bu noktada bazı teknik aksamlar konusunda çeşitli görüşme ve anlaşmalarımız oldu. Konica 512 kafada satışını yapıyoruz. Bunun dışında Konica Minolta 1024 için yeni bir markayla anlaşma yaptık. Konica grubunda bu yeni markanın makinelerini sunacağız. Yine iç mekanda da yeni anlaştığımız firmayla yolumuza devam edeceğiz. UV konusunda 1024 kafada devam ediyoruz.

Etap Group olarak CNC ve lazer konusuna ağırlık vermeye başladınız. CNC ve lazer konusundaki üretimlerinizden bahseder misiniz?

Selçuk Melekoğlu: CNC modellerinde 150×320 ve 200×400 olmak üzere standart seri üretime geçtik. Makinelerimizde çoğunlukla servo motor kullanmaktayız. Bunun dışında müşteriden özel bir talep gelirse bu çerçevede özel üretimde yapmaktayız. Seri üretime başlamamızla birlikte gerekli ekipman eksikliğimizi giderdik. Tornadan frezeye, boya fırınından yedek parçaya kadar tam anlamıyla bir üretim merkezi olmayı hedefliyoruz.

Lazer üretiminde de 90×130 ve 150×300 olarak belirledik. Buna ilave olarak hangi watt istenirse ona göre üretim yapabiliyoruz. Müşterinin talebine göre farklı özellik ve ilaveler ekleyebiliyoruz. Lazer CNC makinesinden daha zor bir üretimdir. Ancak gerek teknik ekibimiz gerekse sektördeki tecrübe ve bilgi birikimimizle kısa sürede çok güzel sonuçlar ortaya çıktı.

Yatırımcı neden Etap Group firmasını tercih ediyor? Sizi farklı ve avantajlı kılan özellikler nelerdir?

Selçuk Melekoğlu: Bugüne kadar satış öncesi ve sonrasında problem yaşadığımız hiçbir müşterimiz olmadı. Herhangi bir hata olması durumunda çok hızlı bir şekilde müdahale edebilecek teknik bilgi ve birikime sahip bir ekibimiz var. İşimizi gerçekten çok iyi biliyoruz. Bu sebeple hata oranı gerçekten çok düşük. Fiyat politikamızı belirlerken, şirketimizi ve müşterimizi koruyacak şekilde belirliyoruz. Piyasadaki birçok ürüne göre çok uygun fiyat politikamız var. Bu yapıdan müşterilerimizde oldukça memnun.

2013 yılı nasıl geçti? 2014 yılından beklentileriniz nelerdir?

Selçuk Melekoğlu: 2013 yılı çok verimli geçti. Özellikle Sign İstanbul Fuarı’nda lazer ve CNC konusunda çok sayıda sipariş aldık. Bu siparişlerin üretimini sürdürüyoruz. Yeni anlaşmasını yaptığımız dijital baskı markasıyla 2014 yılında daha iyi noktalara geleceğimize inanıyorum.  Önümüzdeki dönemde dijital baskı alanında Avrupalı bir markanın distribütörlüğünü almayı hedefliyoruz. Bunun için FESPA Münih Fuarı’nda bazı görüşmelerimiz olacak.  

İstanbul’da bir ofis açmayı düşünüyor musunuz?

Selçuk Melekoğlu: İstanbul pazarına yönelik bir çalışmamız olacak. 2014 yılında İstanbul ofisini açmayı etap2planlıyoruz. Kayseri’den her noktaya ulaşmakta zaman zaman zorlanıyoruz. İstanbul’da bir ofis açarak hem satış hem teknik servis hizmetlerini yürütmeyi amaçlıyoruz.

Etap Group çok ciddi bir stokla hizmetlerini sürdürüyor. Bu hizmetin ne tür avantajları var?

Selçuk Melekoğlu: Biz her türlü ürünle stoklu çalışmaktayız. Satış yaptığımız herhangi bir makineyi siparişle getirmiyoruz. Mutlaka stoğumuzda bulunmaktadır. Müşteriyi bekletmeden hemen kuruluma başlıyoruz. CNC ve lazerde seri üretime başladığımızda da yine stoktan satışlara başlayacağız.

Son olarak vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Selçuk Melekoğlu: Kayseri’ye gelerek bizleri ziyaret ettiğiniz ve bu fırsatı verdiğiniz için Dijital Tabela Teknik dergisine teşekkür ediyorum. 2014 yılı ile birlikte Etap Group daha fazla ön planda olacak. Hedefimiz doğru ve emin adımlarla büyümek. Tüm meslektaşlarımıza başarılar diliyorum.

 

 

Print Friendly, PDF & Email