Fleksmedia Flora ile başarısını kutladı

Ahmet Erben: “Biz bu fuarda yaptığımız fuar öncesi çalışmalar, Flora’ya olan genel talep ve ürünlerimizin kalitesinin üstün olması sebepleri ile çok ciddi bir satış rakamlarına ulaştık. Fuarda 2 milyon TL satış ve bir o kadar da bağlantı yaparak ciddi bir başarı elde ettik”

Fleksmedia ilk kez sadece Flora çözümlerinin yer aldığı standla SIGN İstanbul Fuarı’na katıldı. Flora ile olan işbirliğinin 10’ncu yılını tamamlayan Fleksmedia, firmanın özel ve üstün teknolojilerinden oluşan çözümlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Fuarla ilgili olarak Fleksmedia Genel Müdürü Ahmet Erben sorularımızı yanıtladı.

Fleksmedia olarak SIGN İstanbul Fuarı’na katılarak sektörle buluştunuz. Öncelikle bu yılki SIGN İstanbul Fuarı’na ilişkin görüş ve düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? Nasıl bir fuar oldu? Bu yıl ilk defa 5 gün olarak gerçekleşmesine ilişkin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Ahmet Erben: Fleksmedia A.Ş., SIGN İstanbul 2017 Fuarı’ndan büyük bir başarı ile çıktı. Bizim için bu fuar çok önemliydi. Biz bu fuara tarihimizde ilk kez bir tek Flora markası ile girdik. Bildiğiniz gibi EFI, Multicam, Excitech, World Cut, GCC, Marabu gibi birçok markanın distribütörlüğünü de yapıyoruz. Bu fuarda FLORA ile olan ortaklığımızın 10. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Tamamen Flora’ya özel ve üstün teknolojimizi değerli sektörümüze ve iş ortaklarımıza tam olarak göstermek üzere hazırlandığımız ve başta  Fuarın Yıldızı FLORA XTRA 5000 LED UV: 6 PL Tam endüstriyel, Manyetik Enkoder ve Manyetik Motor sistemine sahip, saatte 100 m2-150 m2 Üretim ve maksimum 250 m2/h  baskı hızlarına ulaşabilen yeni makinemiz ve ayrıca FLORA  XTRA 3300L, 3.2 metre, 6 PL, LED UV, Rulodan ruloya baskı yapabilen makinemiz, bunlara ek olarak PP2512 UV Flatbad makinemiz, 512i ve 1024 solvent makinalarımızı da tanıttık. Önümüzdeki haftada 1024 İ solvent ve STARFIRE makinelerimizin lansmanlarını yapıyor olacağız. Fuar bizim için çok başarılı geçti. 5 gün olması ise son derece gereksiz olduğunu düşünüyorum ve umarım önümüzdeki sene 5 gün olmaz. Fuarın ilk iki günü yavaş iken Cuma ve cumartesi beklediğimiz ve üzerinde çalıştığımız tüm projeler gerçekleşti. Elimizdeki stokların yüzde 90’ını sattık ve FLORA ile yeni bağlantılar yaptık.

Fleksmedia uzun yıllardır Flora markasının Türkiye Tek Yetkili Distribütörlüğünü başarıyla yürütüyor. Flora ile ilgili sergilenen ürünler ve yenilikler hakkında bilgi verir misiniz? Daha çok ilgilinin yoğunlaştığı modeller hangileri oldu? Bu ilgiyi ürünün hangi özellikleri sağladı?

Ahmet Erben: Biz Flora ile çalışmaya başladığımızda 16 bin metrekare olan bir fabrikadan bugün 135 bin metrekarelik muazzam bir üretim tesisi ile Uzakdoğu’nun tartışılmaz en büyük ve en yüksek teknolojiye sahip dijital baskı makinesi üreticisi konumuna geldi. Bugün Dünyanın büyük markalarına OEM makine üreten Flora ile ortaklığımız büyüyerek devam edecektir.

Temsilciliğini yürüttüğünüz Flora’nın üst düzey yetkilileri de SIGN İstanbul Fuarı’nda sizlerle birlikteydi. Flora yetkilileri ne tür temaslar gerçekleştirdi? Burada olmalarının ne gibi avantajları oldu?

Ahmet Erben: Öncelikle Çin’de 10 günlük bir resmi tatil vardı. Buna rağmen Flora Başkan Yardımcısı ve benim çok yakın dostum Sayın Vincent Zheng tatilini yarıda bırakarak SIGN İstanbul Fuarı’na bize destek vermeye geldi. Tabiki kendisinin her zaman olduğu gibi fuarda olması bize güç kattı. Bunun yanında bazı değişik ve özel projelerde gereken fiyatları vermemize yardımcı oldu. Bildiğiniz gibi Flora hem kalite, hem fiyat ve hem de Fleksmedia’nın dağıtım, teknik servis ve finans gücü ile beraber çok uygun ödeme şartları ve doğru alıcının her zaman yanında olma özelliği ile bu gün Türkiye Pazar payı en yüksek firmalardan biridir. Fleksmedia – Flora ortaklığı 10’ncu yılını bu sene tamamlamıştır.

Satış veya satışa yönelik görüşme noktasında fuarı nasıl buldunuz? Buna ilave olarak ilgi düzeyini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Erben: Biz bu fuarda yaptığımız fuar öncesi çalışmalar, Flora’ya olan genel talep ve ürünlerimizin kalitesinin rakiplerimizden çok daha üstün olması sebepleri ile çok ciddi bir satış rakamlarına ulaştık. 2 milyon TL satış ve bir o kadar da bağlantı yaparak ciddi bir sonuç elde ettik.

SIGN İstanbul Fuarı’na katılan ve ziyaret eden birçok kişiyle görüşmeleriniz oldu. Bu görüşmelerinize istinaden sektörün yatırım iştahını ve geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?

Ahmet Erben: Türkiye halen çok kırılgan bir ekonomik ve politik dönemden geçiyor. Bu dönemde yatırımcılar, makine yatırımı yapmak isteseler de gerçekten zorlanıyor ve bu alımları yapacak maddi imkanlara çıkamıyorlar. Buda alım kararlarını etkiliyor ve piyasalardaki durgunluk her kademede kendini belli ediyor. Diğer taraftan faizlerin bu kadar yüksek olması ise müşterilerimizin finansal kurumlardan yapacakları işlemlerde (kredi, leasing vs.) çok büyük faiz maliyetlerine girmeleri anlamına geliyor. Faiz düşerse o zaman bankalar çok daha hızlı ve daha fazla krediyi piyasalar verecek. Böylece çarklar daha hızlı dönecek ve alım gücü artacaktır. Avrupa’da makine almak isteyen 60 ay ve çok düşük faizlerle alım yapar ve son derece ufak meblağlar halinde geri ödemelerini gerçekleştirir, maalesef bizde böyle bir durum yok.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne bir mesajınız var mı?

Ahmet Erben: Sektörümüzde yatırım yapmak isteyen herkesin, aldığı makinenin kalitesini ve markaları çok iyi incelemesi ve arkasında kimin ve nasıl durduğunun görülmesi bence çok önemlidir. Bu vesileyle SIGN İstanbul Fuarı süresince Fleksmedia standını ziyaret eden, Türkiye’nin her yerinden gelen değerli dostlarımızı ve iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Print Friendly, PDF & Email