Folpa Genel Müdürü Recep Işığıbol: “Geleneklerimize olan bağlılığımız bizi her türlü risklerden koruyor”

Recep Işığıbol: “Uzun yıllar beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarımızın gayretleri en üst seviyede ve bağlılıkları geleneklerimizi sürdürmemizi ve her yılın sonunda hedeflerimize ya da üstüne çıkmamızı sağlıyor, bu yıl da bu durum devam ettiği için çok mutluyuz”

Geleneklerine bağlı bir firma olan Folpa Reklam, 2020 yılını hem sağlık açısından hem de maddi olarak kayıpsız bir şekilde tamamladı. Folpa Genel Müdürü Recep Işığıbol, “Geleneklerimizi bozmadığımız sürece ticari ve ekonomik açıdan sıkıntı yaşamıyoruz, banka kredisiyle değil, kendi öz sermayemiz, güçlü tedarik ağımız, tedarikçi ve müşterilerimizle güçlü bağlarımız her zaman dik durmamızı ve hedeflerimize ulaşmamızı sağlıyor” diye konuştu. Recep Işığıbol, Dijital Teknik dergisinin 2020 ve 2021 yılına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

2020 yılında bir taraftan pandemi diğer taraftan kur ve vergi artışlarıyla birlikte yaşanan ekonomik sorunlar her kesim tarafından yakından hissedildi. Bu bağlamda 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Recep Işığıbol: 2020 yılında hiç kimsenin ya da hiçbir sektörün görmediği bir durumla karşılaşıldı. Devletlerin bile hazırlıksız yakalandığı pandemi döneminde önceliğimiz çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını korumak üzerine oldu. Malzeme tedariklerinde şehir içi ve şehir dışı servislerimizle müşterilerimize daha yoğun bir hizmet vererek teması en aza indirip, depolarımızda, kapalı alanlarımızda, her hafta dezenfekte çalışmaları yaparak, sağlığın en önemli unsur olduğunu belki de bir kez daha anlamış olarak hizmetlerimizi sürdürdük. Tabi ki kur ve vergi artışları işlerimizi etkilese de, yaptığımız kampanyalar ve vade konularında, ödeme konularında müşterilerimizi sıkmadan bu dönemde birbirimize ne kadar destek olursak ilerisi için daha iyi günler göreceğimizi biliyorduk. Çok şükür, sağlam köklerimize tutunarak, kötü görünen bir yılı hem sağlık, hem maddi açıdan kayıpsız atlatmış olmanın mutluluğu içerisindeyiz.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2020 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Recep Işığıbol: Herkesin malumu yapılan işler, karantinalar sebebiyle ve hizmet sektörünün durmasından dolayı, sınırlı oldu, bu sınırlı durum ürün çeşitliliğine de yansıdı ve levha grubu akrilik, solid polikarbon gibi ürünlerde yoğunlaştı.

Firmanızın pandemi sürecinde satış, pazarlama, ürün tanıtımı, servis vb. konularda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Recep Işığıbol: Çoğu firma gibi, tanıtım ve pazarlama konularında sosyal medya en aktif kullanılan alan oldu, temassız bir hayatta insanlara dokunabilmenin tek yolu sosyal mecralar ve internet siteleri üzerinden gerçekleşebiliyor. Biz de kampanya duyurularımızı, ürün tanıtımlarımızı buralara yoğunlaştırdık. Servis ve satışta, müşterilerimize telefon, whatsapp yoluyla siparişlerini toplayıp, ayağa hizmet mantığıyla yoğunlaştırdık.

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Recep Işığıbol: Her sektörün buluştuğu tek sektör olarak, biz de üzerimize düşen görev ve sorumlulukların farkındayız, bunun için ürün yelpazemizi her geçen gün arttırıp, tekstil, mobilya, otomotiv, mimari vb. sektörlere hem malzeme hem de dijital baskı makine çeşitlerimizle destek vermeye ve desteği arttırmaya devam ediyoruz.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

Recep Işığıbol: Doğruluk payı olan bir düşünce, odak noktanız tek olunca, finansal gücünüzü ve enerjinizi tek bir yerde toplayıp başarılı olma ihtimaliniz yükseliyor. Fakat bu ürün çeşitliliği olan firmaların daha başarısız olduğu anlamına gelmiyor ki örneklerinden bir tanesiyiz. Bu örneklere, İstanbul Reklam, SDS gibi firmaları da göz önüne aldığınızda ürün çeşitliliği başka bir bakış açısıyla da daha başarılı görünüyor. Asıl önemli olan şey her iyi örnekteki gibi işinizi dürüst, severek ve hizmetten kaçmadan yaptığınız sürece başarılı olmama ihtimaliniz yok.

2020 yılı ticari ve ekonomik anlamda firmanız açısından nasıl geçti? Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızı söylemeniz mümkün mü?

Recep Işığıbol: Folpa Reklam olarak gelenekleri olan bir firmayız, bu gelenekleri bozmadığımız sürece ticari ve ekonomik açıdan sıkıntı yaşamıyoruz, banka kredisiyle değil, kendi öz sermayemiz, güçlü tedarik ağımız, tedarikçi ve müşterilerimizle güçlü bağlarımız her zaman dik durmamızı ve hedeflerimize ulaşmamızı sağlıyor. Bu konuda uzun yıllar beraber çalıştığımız, çalışma arkadaşlarımızın da gayretleri en üst seviyede ve bağlılıkları geleneklerimizi sürdürmemizi ve her yılın sonunda hedeflerimize ya da üstüne çıkmamızı sağlıyor, bu yıl da bu durum devam ettiği için çok mutluyuz.

2021 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Recep Işığıbol: Her şeyin ne kadar kırılgan olduğunu anladığımız bir yıl oldu, sevdiklerimizden uzak kaldık, belki de sevdiklerimizi kaybettik, hırslarımızın bizi kör etmediği, sağlıkla dolu bir yıl diliyorum. Son olarak 2020 yılında maalesef M&T Display CEO’su Sayın Tufan Kalkan’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz, ailesine, sevenlerine, M&T ve SDS ailesine başsağlığı diliyoruz.

Print Friendly, PDF & Email