FUTURE GT, dünya baskı piyasasına lanse edildi

FUTURE GT serisi, tam anlamıyla “tek başına bir fabrika” olarak tasarlandı. GT saatte 550 metrekare 24 saat sürdürülebilir üretim yapıyor. Günde 7 bin ila 11 bin metrekare arası baskı ile gerçek anlamda tek başına bir fabrika tanımlamasını hak ediyor.

Future Digital, Fespa Berlin Fuarı’nda kendi üretimi olan FutureGT serisinin lansmanını yaptı. “Tek başına bir fabrika” olarak tasarlanan GT saatte 550 metrekare 24 saat sürdürülebilir üretim imkanı sunuyor. Future GT fuar süresince Brezilya, İtalya, Malezya, Hindistan, Pakistan, Polonya, İran, Mısır, Portekiz, İspanya gibi önemli ülkelerden yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Future Digital’den Selim Hazineci konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Almanya’da düzenlenen Fespa Berlin Fuarı’na katılım gösterdiniz. Öncelikle fuara ait genel bir değerlendirmenizi alarak başlayabilir miyiz?

Selim Hazineci: FESPA fuarları özelliği ortalama 25-30 bin tekil ziyaretçi ile gerçekleşen, sektörün en ciddi ve iyi organize olmuş etkinliği olmasıdır. FESPA tüm dünyadan profesyonellerin buluşma noktası olduğunu bu kez de Berlin’de ispatladı. Başarılı bir organizasyon gerçekleşti. Biz de çok verimli ve başarılı bir fuar geçirdik. Future Digital olarak FESPA’yı seviyor ve destekliyoruz. Standımıza olan ilgiden dolayı çok mutluyuz. Fuarda emeği geçen herkese sizlerin vasıtasıyla teşekkür ediyoruz.

Future Digital olarak dünya pazarında çözümlerinizi sergileme fırsatı buldunuz. Fuarda hangi çözümlerinizi sergilediniz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Selim Hazineci: Fuarda FUTURE GT serisini sergiledik. Biliyorsunuz Future Digital, özellikle dijital tekstil konusunda yetkinliğini yıllardır sahip olduğu distrübütörlükler, bayilikler ve sunduğu çözümler ile hem yurt dışında hemde yurt içinde kanıtlamış, oldukça iyi bilinen bir firma ve bunun avantajlarını Berlin FESPA da oldukça hissettik. Dünya tamamen dijitale dönüşüyor. Tekstil sektörü tam bu dönüşüm evresinin başlangıcında artık tekstil için yüksek kapasiteli üretim makinalarına ihtiyaç var. Bu ihtiyacın giderilmesi için  son 4 senedir kendi projemiz olan yüksek üretim hacmine sahip Stampalarla karşılıyorduk.

Ciddi bir karar aldık ve  proje aşamasından tamamen kendi üretimimiz olan çok daha yüksek hacimli, endüstriyel üretim yapan, yüksek çözünürlük ve baskı kalitesini sunan tüm mühendisliği yazılımı kontrolü. Bize ait olan FUTURE GT modelimizi ortaya çıkarttık. Fuarda gördüğü ilgi bizim için gurur vericiydi, profesyoneller, makine üreticileri ve diğer ürünlerin bayileri Future Digital’in standını defalarca ziyaret ettiler ve uzun uzun nasıl işbirliği içinde hareket edebiliriz toplantıları yapıldı. Bu insanlar özellikle dijital tekstilin atağa kalktığı yada köklendiği Brezilya, İtalya, Malezya, Hindistan, Pakistan, Polonya, İran, Mısır, Portekiz, İspanya gibi önemli ülkelerdendi.

Future GT’nin özelliklerinden ve yatırımcısına sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Selim Hazineci: FUTURE GT serisini, tam anlamıyla “tek başına bir fabrika” olarak tasarladık. GT saatte 550 metrekare 24 saat sürdürülebilir üretim yapıyor. Bu rakamlar oldukça ciddi rakamlar, günde 7 bin ila 11 bin metrekare arası baskı ile gerçek anlamda tek başına bir fabrika tanımlamasını hak ediyor. FUTURE GT serisi ikinci ve üçüncü jenerasyon giriş seviyesi makinelerle yapılmaya çalışılan üretimin 10 katı üretim kapasitesine sahip bir canavar makine olarak üretildi. İşinde uzman olanlar için FUTURE GT serisinin bu rakamlara ulaşabilmesinin bambaşka bir anlamı var. Günümüzde artık üretim maliyetlerini düşürmek çok zor sebebi ise sarf malzemelerinin (kağıt ve boya) maliyetlerinin inebileceği en dip seviyelere ulaşmış olması, artık bu giderlerde elde edilebilecek  büyük iskontolar bile maliyet yüzdelerinde  çok etkili olmuyor. İşletme giderleri maliyet raporlarında  en yüksek rakamları gösteriyor.

Hacimli işlere çok daha hızlı cevap verebilmek daha fazla üretim ve çok daha düşük maliyet demek. Bunun tek yolu ise yüksek verimli makineler, anlattığım bu etkenler de endüstriyel makinelerin önemini kat kat arttırıyor. Biz fuarda günde ortalama 2,000m tül baskı yaptık. Fuar saatleri dikkate alınırsa, GT’nin fuarda neden en çok ses getiren baskı makinesi olduğu daha iyi anlaşılır.

Bundan sonra da yurt dışı pazarlarda daha aktif olmayı düşünüyor musunuz?

Selim Hazineci: Allah kısmet  ederse  seneye Munih Fespa ve ITMA Barcelona’da hem bizim hemde ülkemizin gururu Future GT serisinin diğer üyelerini de sergilemek için yerlerimizi ayırttık. Hazırlıklarımıza şimdiden başladık.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?         

Selim Hazineci: 1999 yılında başlayan dijital baskı tecrübemizi sektöre aktarmak paylaşmak bizim için çok önemli. Dostlarımıza ve konunun ilgililerine dijitalin başladığı noktayı, gideceği yolu ve elde edeceği hacimlerin verilerini aktarıyoruz. Giyim, moda, ev tekstili ve spor giyimde dijitalin gelecekte büyük bir payının olacağını anlatıyoruz. Üreticilerin doğal ve yapay elyafların boyanma işlemlerinden ve geleneksel baskı yöntemlerinden, maliyet, sürdürülebilirlik, verim, kalite, hızlı üretim ve sonuç süreci ve çevresel nedenler sebebiyle dijitale geçmek zorunda olduğunu anlatıyoruz. Şu anda dijital baskının oranın yüzde 8 civarında olduğunu ve bu rakamların çok kısa sürede yüzde 30’lara ulaşacağını anlatıyoruz. Future Digital markasının felsefesi şu: bir işletme için sadece kalitenin, verimliliğin, sürdürülebilirliğin, endüstriyel üretimin, çözümün ve tutarlığının geleceği vardır. Biz dijital tekstil baskı sektörünün Türkiye’nin geleceği için önemini anlıyor, emek veriyor ve bu alandaki herkese de bunu anlatmaya devam ediyoruz. Future Digital olarak hiç hayal satmadık, şov yapmadık ve farkımızı üretim alanında anlattık. 550 metrekare/saat derken bunun gerçek uygulamasını yaptık. Şirket olarak mutluluğumuzun ve gururumuzun kaynağı da Future Digital ile çalışmaktan mutlu olan müşterilerimiz, onlardan aldığımız güven ve yaptığımız işten aldığımız lezzettir.

Print Friendly, PDF & Email