Geleceğe yatırım yapanların tercihi LIYU International

LIYU International bakış açısıyla farklılığını hissettiriyor. LIYU yatırımcısının inovatif ve niş pazarlara ulaşmasını sağlayan çözümler geliştirip sektöre sunuyor. Örneğin bir UV makinesi alarak, folyo, duvar kağıdı, cam filmi, perde gibi çok farklı ürünlere baskı yapabilirsiniz.

LIYU International, dünyada ve Türkiye’de çok hızlı bir yapılanma süreci içinde. Dijital Teknik Dergisi olarak LIYU International Organizasyon Sorumlusu Oğuz Dinçer ile bir söyleşi gerçekleştirdik. LIYU International bakış açısıyla farklılığını hissettiriyor. LIYU yatırımcısının inovatif ve niş pazarlara ulaşmasını sağlayan çözümler geliştirip sektöre sunuyor. Örneğin bir UV makinesi alarak, folyo, duvar kağıdı, cam filmi, perde gibi çok farklı ürünlere baskı yapabilirsiniz. Böylece farklı sektöre aynı anda hizmet verme imkanı sağlayarak pazarınızı çok kolay bir şekilde genişletebilirsiniz. Oğuz Dinçer, LIYU International’ın kuruluş hikayesini, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve geleceğe dair planlarını paylaştı.

LIYU International firmasının kuruluş süreci ve bugün geldiği nokta hakkında bilgi verir misiniz?

Oğuz Dinçer: LIYU International ile 5 yıldır çok ciddi ve verimli bir işbirliği içindeyiz. LIYU International bizimle işbirliği yapmadan önceki süreçte farklı ülke pazarlarına giriş yapmak için bazı denemeleri olmuş, ancak istenilen başarı yakalanamamıştı. LIYU International Türkiye ofisini açmamızın ardından dünya genelindeki organizasyon yapısında söz sahibi olduk. LIYU Türkiye olarak görevimiz, LIYU International’ın Avrupa ve Amerika pazarında doğru partnerle, doğru işbirlikleri kurarak, mevcut pazarlara uygun ürünler ortaya çıkarmasıdır. Buna ilave olarak fabrika ve distribütör ilişkilerini sağlam temeller üzerine kurmaktır. Bunun yanında mevcut pazar talebinin fabrikaya iletilerek Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve pazara her zaman yenilikçi ve ihtiyacı olan ürünlerin sunulmasıdır. Distribütör atamalarının gerçekleştirilmesi, teknik servis ekiplerinin oluşturulması ve eğitilmesi, pazara sunulacak ürünlerin belirlenmesi ve geliştirilmesi gibi çok kapsamlı bir sorumluluğumuz var. Bu çerçevede bugüne kadar Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, İsveç, Portekiz, Polonya, Kanada, Amerika ve Meksika’da distribütör atamalarını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu ülkelerde yürütülecek satış ve pazarlama ürünlerini belirleyerek sevkiyatlarına başladık.

LIYU International distribütör seçim süreci nasıl ilerliyor?

Oğuz Dinçer: Bunun için öncelikle ülkelerin pazar araştırmaları gerçekleştiriliyor. Dijital baskı ihtiyaç ve beklentileri analiz ediliyor. Ardından hangi firmaların hangi alanlarda uzman olduğunun tespiti belirlenip tercihler yapılıyor. Ardından distribütör firma ile birlikte katılacağımız fuarlar ve sergilenecek ürünler belirleniyor. Ürünlerin tasarım, mekanik, teknolojik altyapılarını ülkelere göre belirleyip planlıyoruz. Çünkü örneğin Macaristan’ın istediği konfigürasyonlarla İtalya’nın istediği konfigürasyonlar aynı olmuyor. Dolayısıyla farklı ülkelere farklı özellik ve nitelikte ürünler üretip sunabiliyoruz.

LIYU International organizasyonunu hangi ülkelerde gerçekleştirdiniz? Bu ülkelere ilaveler olacak mı?

Oğuz Dinçer: LIYU, Türkiye pazarında gerçekleştirdiğimiz lansmanlar, fuar katılımları ve müşteri ziyaretlerimizle birlikte bilinen ve tanınan bir marka haline geldi. Başta Türkiye olmak üzere Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya, Macaristan, Bulgaristan, İsviçre, Meksika, Kanada, Fransa, ABD, Mısır, BAE gibi ülkelerde organizasyonlarımızı ve distribütör atamalarımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu ülke sayısını kısa vadede 20 ile sınırlandırmayı planlıyoruz. Orta ve uzun vadede bu ülke sayısı artabilir. Bu ülkelerin makine talepleri, fuar katılımları, yedek parça, teknik servis eğitimi gibi tüm ihtiyaçlar LIYU Türkiye ofisi üzerinden verilmektedir.

LIYU markasına olan bu güvenin nedenleri nelerdir? LIYU neden farklı? Neden tercih ediliyor?

Oğuz Dinçer: LIYU ile işbirliğimiz 12 yıllık bir maziye sahip. LIYU ile bir aile gibiyiz. Biz kendimizi LIYU markasının bir parçası gibi, LIYU da bizi kendisinin bir parçası gibi görmektedir. Her zaman birlik içinde hareket ediyoruz. Tüm LIYU ekibi olarak birbirimize karşı çok bağlıyız. Bu bağlılık bizi her zaman daha ileriye taşıyor. Aslında başarının sırrı da buradadır. Ailenin her bir üyesi LIYU markasının daha iyi olması için 7/24 çalışıyor. Ortaya çıkan tüm fikirler paylaşılıyor ve değerlendiriliyor. Bu sinerji ile birlikte kısa sürede hem dünyada hem de Türkiye pazarında çok daha iyi noktalara geleceğimize inanıyoruz. Son iki senede Almanya 4, İtalya’da 6 fuara katıldık. Bu çalışmalar neticesinde bugün dünyanın sayılı markaları arasında yerimizi aldık, onlarla birlikte değerlendirip kıyaslanmaya başladık. Tüm çalışmalarımız uluslararası bir marka konumuna ulaşmak için planlanmaktadır.

Pazarın dijital baskı teknolojisinden beklentisi nedir?

Oğuz Dinçer: Günümüzde Türkiye ve Avrupa’da kaliteli ürün arayışı içinde olduğunu gözlemliyoruz. Yatırımcılar, yenilikçi, sağlam, makine ömrü, teknolojisi, yatırım maliyetlerinin karşılığını alabileceklerine inandıkları çözümlere yöneliyor. LIYU markası da tüm bu kriterlere uygun hareket etmektedir.

Biraz LIYU Türkiye üzerine konuşalım. LIYU Türkiye kuruluşundan bu yana neler yaptı? Bugün hangi noktada?

Oğuz Dinçer: LIYU Türkiye ofisinin açılmasıyla birlikte çok ciddi bir büyüme ivmesi yakaladık. LIYU markasının yenilikçi teknolojileri Türkiye pazarında yoğun talep görüyor.
Özellikle lansmanı yapılan Platinium serisi böyle bir dönem içinde beklentilerin çok üzerinde bir taleple karşılaştı. Bu dönem içinde solvent, eko solvent UV alanlarına yönelik birçok kurulum gerçekleştirdik. Firmaların yatırımda kaliteyi ön planda tutmasıyla birlikte kurulum adedimiz hızlı bir artış gösteriyor. Bu vesileyle LIYU International çözüm ortaklarımıza LIYU markasını tercih ettikleri için çok teşekkür ederiz.

Oğuz bey, Platinum serisi üzerinde biraz daha konuşalım. Platinium serisi neleri kapsıyor?

Oğuz Dinçer: Platinium serisi üst seviye makineler zincirinden oluşmaktadır. Öncelikle pazarın beklenti ve talebi doğrultusunda üst seviye bir solvent bir makine yaptık. Avrupa standartlarında 6 renge kadar çıkabilen otomatik temizlemeli, bizim de çok beğendiğimiz bir makine ortaya çıktı. Platinium serisine ortaya çıkarırken UV çözümlere yoğunlaştık. Böylece hem roll to roll ve fletbed bir dijital baskı makinesi ürettik. Rulo makinemizi yaparken bir çok şeyi düşündük. Bir makinede neler yapabiliriz? Reklam artık değişti, reklam dediğimizde her şey artık dijital konsept oldu. Platinium LED rol makinesi yaptık. Bu makineyi yaparken hem normal folyo branda basabilen bir makine,  tekstil kumaşı, cam giydirme ve bunun dışında  beş sektöre birden hitap edecek bir makine yaptık. Bu makine özellikle sektördeki tüm yatırımcıların ve kullanıcıların görmesini istediğim bir makinedir. SIGN İstanbul Fuarı’nda bu makine özel bir demo hazırlayacağız, mutlaka herkesi bekliyoruz. Bu makinemiz aynı zamanda LIYU International Türkiye ofisindeki showroomda sergilenmektedir. Tüm kullanıcı ve yatırımcıları showroomdaki makinelerimizin kalitelerini görmeye ve test etmeye davet ediyorum.

Okuyucularımızın daha fazla bilgi sahibi olması için UV makinenizle ilgili bilgi verebilir misiniz? UV dijital baskı makineleri ile yatırımcı neler yapabilir?

Oğuz Dinçer: Platinium serisi UV dijital baskı makineleri ile folyo ve branda baskıları iç mekan kalitesinde gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanında fotoğraf kağıdı, duratrans, şeffaf film gibi malzemeler üzerine çok kaliteli baskılar elde edebilirsiniz. Şeffaf filme özellikle değinmek istiyorum. Artık mağazalar vitrin camlarını beyaz folyoyla kaplamak istemiyor. Çünkü herkes ürününü teşhir etmek istiyor. Buna bağlı olarak uluslar arası bir firma cam dekor filmleri üretiyor. Ama artık cam dekor filmlerine istenilen baskıyı yapabilecek bir makine var. Beyaz, gri, buzlu, baskes gibi işlemleri yapabiliyoruz. Bu anlamda yatırımcısına sınırsız tasarım seçeneğini basma imkanı tanıyor. Buna ilave olarak zebra perde, stor perde basabildiği gibi iç mekan dekorasyonda duvar kağıdı basabilmekte. Yine ışıklı tekstil kasalarının baskılarında da çok başarılı sonuçlarla yatırımcının gözdesi olmaktadır. Diğer taraftan dekorasyon sektörünün trend ürünü tavan gergi (barisol) malzemelere de çok şık baskılar yapabiliyor. Dolayısıyla ben şahsen adına işletmem olsa, alacağım ilk makine bu olurdu. Çünkü bir ürünle birçok sektöre hitap edebiliyorsunuz. Bu makine aslında geleceğe yatırımdır. Bu makine ile mevcut işlerinizin kalitesi artıyor ve bunun yanında müşterilerinize değişik ürünler sunabiliyorsunuz. Bu noktada her işletmede olması gereken bir makinedir.

Müşteri her zaman en iyiyi en ucuza temin etmek ister. Peki bu mümkün müdür? Veya kalitenin bir bedeli var mıdır?

Oğuz Dinçer: Öncelikle her ne olursa olsun bir ürün alacağımız zaman mutlaka alternatiflerini inceleriz. Bu ürünler içinden hangisinin kendimiz için faydalı olacağını özelliklerini, avantajlarını ve farklılıklarını değerlendiririz. Bu noktada kaliteli ürünün de bir bedeli vardır. Geri getiremeyeceğimiz tek şey zamandır. Satın alamayacağınız tek şeyde zamandır. Dolayısıyla zaman kaybetmek ile para kaybetmek anlamına gelmektedir. Hele günümüz ticaret hayatında hata ve zaman kaybına tahammülümüz yok, tabiri uygunsa “12’den vurmak zorundayız”

İşte LIYU Platinium serisi hedefi tam 12’den vurulacak yatırımlardır. Alıcı artık eskisi gibi değil, herkes alacağı ürünü detaylı inceleyip buna göre yatırım yapıyor. LIYU markası da yatırımcısına kazandırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan teknolojinin son yeniliklerinden yararlanarak ürünler geliştiriyor. Biz yine de alternatiflerine göre fiyatlarımız gayet makul düzeyde tutuyoruz. Yaptığı yatırımdan sonuç almak isteyen, sorunsuz makine isteyen, uzun vadeli çalışmak isteyen yatırımcıların hepsi LIYU markasını tercih etmeye başladı. LIYU markasının çok makine satmak gibi bir hedefi yok. Hem yurt içinde hem de yurtdışında satışlarımız referans yoluyla ilerliyor. Müşteriler makineyi bir yerde görüp beğenip bize ulaşıyor. Bunun yanında mevcut kullanıcıların verdiği olumlu görüşlerle yeni yatırımcılar bize ulaşıyor. Bu noktada ürünlerimizi kullanan, memnuniyetlerini bildiren tüm müşterilerimize sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Oğuz bey, LIYU International Türkiye hedeflerinden bahseder misiniz? 2018 beklentilerinizi karşıladı mı?

Oğuz Dinçer: 2018 yılı beklentilerimizin çok üstünde geçiyor. Oluşan kriz havasından memnun değiliz ama firmamıza olan talepten çok memnunuz. Yıllık hedef satış rakamlarımızın üzerindeyiz. Eylül ayında SIGN İstanbul Fuarı’nda çok görkemli bir standımız olacak. Şimdiden fuardaki standımıza tüm sektörümüzü bekliyoruz. Bu fuarda yeni Platinium serisinin devamı olan ürünleri sergileyeceğiz. 2018’in son çeyreği ile birlikte sektörümüzün değişik bir yapıya dönüşeceğini düşünüyorum. Başta dekorasyon, mağazacılık, tekstil, hazır giyim gibi her alanda bir değişim yaşanıyor. Bu değişimin temelinde dijital baskı teknolojileri yer alıyor. Bu sebeple çok farklı sektörlerden dijital baskı konusuna yatırım olacağını düşünüyorum. Bu nedenle Eylül ayında gerçekleştirilecek olan SIGN İstanbul Fuarı’na bu yıl her zamankinden daha fazla ilgi gösterileceğini tahmin ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha tüm sektörümüzü fuardaki standımıza davet ediyoruz.

Kullanıcı ve yatırımcılara bir mesajınız var mı?

Oğuz Dinçer: 2018 yılında sektörde genel anlamda bir durağanlık oldu. Bununla birlikte gerçekleştirdiğim ziyaretlerde sektörde motivasyon kaybı olduğunu gözlemledim. Kimse unutmamalıdır ki, bizim işimiz reklam, bizim enerjimiz yüksek olacakki yatırımcının da enerjisi yüksek olsun. Bu anlamda herkesin motivasyonunu üst düzey noktaya çıkarmasını rica ediyorum. O yüzden herkesin enerjisi yüksek olan firmalarla çalışmaya davet ediyorum. 2019 yılının daha enerjik, daha verimli bir yıl olmasını temenni ediyorum. Yüksek enerjimizle misafirlerimizi LIYU International demo merkezimize ve yaklaşan SIGN İstanbul Fuarı’ndaki standımızda bekliyoruz.

Print Friendly, PDF & Email