Geleceğin baskıcıları SIGN İstanbul’u ziyaret etti

Borsa İstanbul Kavaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, SIGN İstanbul Fuarı’nı ziyaret etti.

Borsa İstanbul Kavaklı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, SIGN İstanbul Fuarı’nı ziyaret etti. Okul Müdürü Esra Garip ve bölüm öğretmenleriyle birlikte fuara gelen öğrenciler, gelecekte kullanacakları teknolojileri yerinde görme fırsatı elde ettiler. Matbaa, Fotoğraf ve Grafik olmak üzere üç bölümden oluşan okulda geleceğin elemanları yetiştiriliyor.

Fuarda sektörün önde gelenleri ziyaret edildi

5 gün süren fuara her gün farklı öğrenci grupları gelerek dijital baskıda yaşananları görme şansı buldular. Ayrıca öğrenciler, Pimms Group Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Aygüler, Met Etiket yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kibar, İstanbul Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Beyler, Folpa Genel Müdürü Recep Işığıbol ve OKI Eurasia Grafik Sanatları Müdürü Serdar Göker’i ziyaret ederek okula destek istediler. Ziyaret ettikleri tüm firmalarda mümkün olan desteği sağlama konusunda söz verdiler.

 Fuarlar ve firmalar ziyaret edilmeye devam edecek

Esra Garip, “10ncu sınıf öğrencilerimizin meslekî eğitime başladığı bu yıl, sektörle bütünleşmeye devam ediyoruz. Öncelikli çalışmalarımız Matbaa Teknolojileri bölümündeki öğrencilerimizin meslek derslerinde edindikleri teorik bilgileri pekiştirebilmelerini sağlamak için gerekli teknik ziyaretleri yapmak oldu. Bu çerçevede birinci sömestrde başlayan teknik ziyaretlerimiz ikinci sömestrde de devam ediyor. Öğrencilerimiz bugüne kadar etiket, ticari baskı ve ambalaj matbaaları başta olmak üzere, mücellithane ve diğer üretim alanlarını gezdiler. Bu teknik geziler çok sayıda firma ziyaret edildi. Fuar ziyaret programımızda yer alan SIGN İstanbul ve eş zamanlı düzenlenen Printtek 2017 fuarlarını da ziyaretlerini gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin bu geziler sayesinde pekiştirdikleri bilgilerin sürekli olabilmesi ve bir Proje Okul adayı olan okulumuzun sanayi işbirliğinin maksimum seviyede gerçekleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Okulumuz sadece makina yardımı arayan bir okul olmayacak

Okul Müdürü Garip, bugüne kadar yapılageldiği gibi, “sektöre bize makine verin, malzeme verin” talepleri ile sektörü sıkıştırmayacak bu tip geliştirmeleri özel projeler ile yürüteceklerini halen devam eden Ofset ve dijital baskı laboratuvarlarının kurulması çalışmalarını yeni eğitim öğretim yılı başına kadar tamamlamak istediklerini söylüyor. Bunun dışında sektörden beklentilerinin daha çok doğru eğitim için gerekli destek, eğitici seminerler ve doküman desteği olmasını beklediklerini ekleyen Garip, okul kapılarının eğitime gönül vermiş tüm sektör temsilcilerine açık olacağını söylüyor. Garip için öncelikli konuların başında ise geleceğin baskı teknolojisi dijitalin bir an evvel okulda atölyeleştirilmesi. İşbirlikleri için sabırsız olduklarının altını çizen Müdürümüze gayretlerinde başarılar diliyoruz.

 

 

Print Friendly, PDF & Email