Gemiye Yeni Kaptan olmak…

Tam 45 gündür elime kalem alamıyordum. İnsan içinden pek bir şey yapmak geçmiyor o kara günlerde. Ancak hayata devam etmenin gerekliliği Nisan 25’te kızımın dünyaya gelişi ile tekrar beni uyandırdı.

İnsanız şunun şurasında, duygularımızla yaşıyoruz, duygularımızla iş yapıyoruz. Birbirimize güven duygusu bile duygular ile bağlı. Hatta Para işlerimize bile Çok Duygusal kelimesini kullanıyoruz.

İşte çok duygusal olan işlerimize dönüşte, ikinci neslin bir temsilcisi olarak açık hava reklam sektöründe 18 senelik tecrübe ile kaptan köşküne oturunca ne yaparsınız?

Önce rotaya bir bakarsınız, geminizin gücüne, yoldaki engellere, varmak istediğiniz noktaya ve ne kadar zamanda varmak istediğinize.

İşte tam burada da değişim başlar. Çünkü bir önceki Kaptan, gemiyi inşa etmek, tayfa ve mürettabattan çıkacak yemeğe kadar her şeyle ilgilenmiş. Sıfırdan bu noktaya getirmiş ancak, yukarıdaki noktaları %100 bakamamıştır.

Yeni Kaptanın işi her zaman daha zordur. Her ne kadar ikinci kaptan olsa da yıllardır, hep kaptanın borusu ötmüştür gemide.

Açık hava reklam sektöründe herkese gemisini, takasını, teknesini, yatını götürmeye çalışmakta.

Herkes bir rota tutturmuş gitmektedir. İşte yeni kaptan en büyük ikilemli hangi rotayı tutturacağıdır.

Eski Kaptanın Rotası, tamamen Eski kaptana aittir. Ancak varmak istediği noktaya ulaşma hedefi Yeni Kaptanın da asli görevidir.

İşte bu bağlamda, iki gemiye aynı anda Yeni Kaptan olarak, bütün ekibimizle beraber, dev dalgalarla boğuşmaya ve yeni rotamızla, canlılıkla, Eski kaptanımızın hedefine ulaşmak için çalışacağız.

Bu kaptanın farkı, yanındaki kendisi ile paralel gemilerin kaptanlarına kapısı ve gönlü açık olması, her türlü fikre açık olacak olmasıdır. Belki bazı zorlukları karşılıklı yardımlaşarak, kılavuzluk yaparak aşacaklardır.

Gemi Kaptanı olmak zordur dostlar. Gemisini kurtaran Kaptan terimi her zaman firmasını iyi yöneten Yönetici ve Patron için kullanılır.

Gemilerin Yeni Kaptanı olarak, Eski kaptanımızı yad ederken, sizlere Diğer Gemi Kaptanlarına da selam olsun diyor, yeni gelecek ikinci nesil Gemi Kaptanlarına her zaman kapılarımız açık olduğunu belirtiyorum.

Print Friendly, PDF & Email