Genç Polimer, Gücüne Güç Kattı

Pleksi üretiminde Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Genç Polimer, gerçekleştirdiği ortaklıkla gücünü ikiye katladı. Bu ortaklığın detaylarını Hakan Genç ve Ahmet Çakır ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide bulabilirsiniz.

 

Hakan bey, öncelikle ortaklığınızın sizlere ve sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederiz. Bu ortaklık fikri nasıl ortaya çıktı? Bu birlikteliğin sizlere ve sektörümüze ne tür faydaları olacaktır?

Hakan Genç: Genç Polimer olarak üretimini yaptığımız plexiglass satışı için daha önceden tanıdığım Mor Pleksi’den Ahmet Çakır beyi ziyaret etmiştim. Mor Pleksi, halihazırda oldukça pleksi tüketimi yoğun olan bir firmadır. Kendileriyle bir ticarete başladık. Zaman içinde arkadaşlığımız ve dostluğumuz gelişti. Birçok noktaya fikirlerimizin uyuştuğunu gördük. Bununla birlikte Ahmet Çakır kardeşimizin babası Muhsin beyin de yakından tanırım. Kendisinin pleksi üretmeye yönelik bir hayali olduğundan zaman zaman bahsederdi. Yine yaptığım ziyaretlerin birinde Ahmet Çakır kardeşimle birlikte ortak bir yola çıkma kararı aldık. Buradaki ortaklığın temelleri Ahmet Çakır ve Hakan Genç arasında Genç Polimer üzerine kurulu olmasıydı. Yani Ahmet Çakır, şahıs olarak Genç Polimer firmasına ortak oldu. Bu işbirliğimizin Mor Pleksi firmasıyla bir bağlantısı yoktur. Amacımız ise iki genç ve dinamik vatan evladının ülkemize katma değer sağlayacak ürünleri üretip, önümüzdeki yıllarda yurtdışında adından söz ettiren bir firma olma gayesidir. Ülkemizi ve sektörümüzü seviyoruz. Bu ülkeye hizmet etmek amacındayız. Yurt içi pazardaki talebi tam anlamıyla karşıladıktan sonra, yeni tesise geçişimizle birlikte daha çok yurt dışı taleplere cevap vermeyi planlıyoruz.

Ahmet Bey, sizin adınıza da hayırlı olmasını temenni ederiz. Bu işbirliğini bir kez de sizin tarafınızdan dinleyebilir miyiz?

Ahmet Çakır: Teşekkür ediyorum. Mor Pleksi, 2004 yılında kurulmuş bir firmadır. Plexiglass malzemesini hem kullanan hem de işleyen bir firmadır. Levhaları işleyecek çok geniş bir makine parkuruna sahibiz. Aylık 30 ton civarı bir malzeme tüketimimiz var. Genç Polimer’den Hakan beyle uzun yıllardır ticaret gerçekleştirmekteyiz. Son dönemde kendisi ile daha sıkı bir dostluk kurduk. Ardından şahsım adına Genç Polimer firmasına ortak olma fikri oluştu. Bu fikrimize Hakan beyde oldukça sıcak baktı. Yine babam Muhsin beyin akrilik levha üretmek gibi bir hayal vardı. Bu sayede onun hayalini de gerçekleştirmiş olduk. Bu ortaklık sadece benimle Genç Polimer Hakan bey arasındadır. Mor Pleksi tamamen bağımsız bir ortaklıktır. Mor Pleksi önceden olduğu gibi sadece ürün tedariğini Genç Polimer firmasından yapmaya devam etmektedir.

Ticari hayatta dostluk ve güvenin yanı sıra bir kazanç elde etme gayesi vardır. Hakan bey bu ortaklıkla öncesinde kapasiteniz nasıldı? Ortaklık ardından nasıl bir kapasite ve büyüklük ortaya çıkacak?

Hakan Genç: Ticari hayatta güçbirliğinin amacı daha fazla ürün ortaya çıkarıp, satmaktır. Satışla birlikte gelirleri artırmaktır. Daha önceki söyleşimizde yeni bir tesise geçişle ilgili projelerimden bahsetmiştim. Ahmet beyle yaptığımız ortaklığın en büyük avantajı da yeni tesise geçişimizin hızlanması oldu. Mevcut şartlarda hedeflerimiz arasında olan bu projeyi Ahmet beyle daha hızlı hayata geçirme fırsatımız olacak. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” deyimiyle işin bir ucunda ben, bir ucundan Ahmet bey tutunca ortaya çok güzel şeyler çıkacaktır. Dolayısıyla hem maddi hem de manevi güç kazandık. İşbirliği hem bana hem de Ahmet beye ayrı bir motivasyon ve heyecan kattı.

Üretiminizin büyük bir kısmını iç pazara sunuyorsunuz. Yeni tesisin faaliyete geçmesiyle ihracattaki payınız artacak mı?

Ahmet Çakır: Halihazırda Genç Polimer belirli ürün gruplarını ihraç etmektedir. Ancak iç piyasa ürüne ihtiyaç duydukça önceliğimiz her zaman yurtiçi pazar olmaktadır. Yeni tesis bizlere ihracat noktasındaki kapıları daha kolay açacak. Güçlü stok ve hızlı termin süresiyle istenilen siparişi daha kısa zamanda teslim etme fırsatımız olacak. İç piyasadaki dengeleri bozmadan yurt dışının talebini hızlı bir şekilde karşılamış olacağız. Yeni yerde elde edeceğimiz tonajın Türkiye için çok fazla geleceğini bildiğimiz için ihracata o zaman daha fazla ağırlık vermeye başlayacağız. Planlanan tesisin tüm hatlarla birlikte toplam yatırım maliyetinin 50 milyon lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu rakamsal olarak oldukça büyük bir yatırım maliyetidir. 1-2 sene içinde bu yatırımın büyük bir kısmını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İşimiz kolay değil, ancak işimizi seviyoruz. Türkiye’ye güveniyoruz. Üreterek, krizlerden daha az etkilenen bir firma olma çabasındayız. Ürettiğimiz ürünleri ihraç ederek de ülkemize döviz girdisi sağlamayı hedeflemekteyiz.

Hakan bey sizden son olarak sektörümüze yönelik bir mesaj alabilir miyiz?

Hakan Genç: Hedefimiz Genç Polimer olarak Türkiye’nin önde gelen üretim tesislerinden biri olmaktır. Büyük hedefler belirledik, inanıyoruz ki bu çaba ve emeklerimiz karşılık bulacaktır. Genç ve dinamik iki vatan evladının neler yapabileceğini göstermek istiyoruz. Bize bu yolda destek olan tüm dostlarımıza teşekkürlerimize sunuyorum.

 

Print Friendly, PDF & Email