Genç Polimer iz bırakan bir marka olma yolunda ilerliyor

Genç Polimer Kimya Sanayi, 21 yıllı aşkın tecrübesi ile 2018 yılında Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde 3000 metrekare alana kurulmuştur. Kurulmuş olduğu gün itibari ile Dökme Akrilik Levha (pleksi) üretiminde ülkemizin önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

Girişimcilik ve yenilikçilik…  Bu ayki konuk röportajımızda bu kavramları sadece sözde değil, fiili olarak da tatbik eden bir firmanın geldiği noktayı gözler önüne sereceğiz.

Hakan Genç, her geçen gün daha fazla yenilik yapabilme becerisi ve cesareti olan, bunun yanı sıra ciddi bilgi ve tecrübeye de sahip girişimci bir iş insanı. Öncelikle işin Mühendisi de olması çok önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Bununla birlikte geçmişte akrilik levha alanında sektörün en büyük firması olan Polifen Kimya’da ciddi tecrübeler elde etmiştir. Daha sonrasında profesyonel çalışma sürecini tamamladığını düşünerek kendi girişimi olan Genç Polimer Kimya‘yı kurma kararı almıştır.

21 yıllık sektör geçmişi ile ciddi bir ekonomik krizin yaşandığı 2018 yılında Genç Polimer Kimya firmasını kurmuştur. Kaliteden ödün vermeden üretim yapmayı hedefleyen girişimci, karşılığında müşterilerden gelen olumlu referanslarla birlikte her geçen gün müşteri portföyünü artırmış olup bu sayede de kriz dönemini yara almadan atlatmıştır. Zaman içinde müşteri referanslarıyla adım adım Türkiye’nin her noktasına markasını duyurmuştur. Bugün yıllık 1.500 tonun üzerindeki üretimini hem iç piyasaya hem de yurt dışına ihraç eder hale gelmiştir. Diğer taraftan İstanbul Silivri organize sanayiinde  6 bin metrekare alana sahip ikinci tesisini faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. 1999 yılında başlayan bu yolculuğun başarı hikâyesini Hakan Genç’ten dinlemek için kendisini ziyaret ettik. Hakan beyde yönelttiğimiz sorulara samimi cevaplar verdi.

Hakan bey, Genç Polimer ’in kuruluş süreci, kapasitesi ve üretim alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Genç: Genç Polimer Kimya Sanayi, 21 yıllı aşkın tecrübesi ile 2018 yılında Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde 3000 metrekare alana kurulmuştur. Kurulmuş olduğu gün itibari ile Dökme Akrilik Levha (pleksi) üretiminde ülkemizin önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

Üretiminde kalite, müşteri memnuniyeti ve çözüm ortağı olma fikrini ilkesi haline getirmiştir. Yönetim ve üretim alanlarında sektöründe tecrübeli bir ekiple yıllık 1500 ton üretim yapmaktadır. Her geçen gün Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yaparak ürün gamına yenilikler eklemeyi hedef almıştır. Yüksek kaliteli üretiminin yanı sıra sınırsız renk çeşidi, sınırsız kalınlık ve yüzlerce çeşit ebadıyla hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Genç Polimer Kimya Sanayi’nin ürünleri piyasa da GP markası ile bilinmektedir. Genç Polimer Kimya Sanayi, Üretim kapasitesini daha fazla artırabilmek ve yüksek teknoloji sistemlerini kullanarak kaliteyi daha da üst düzeye çıkarabilmek adına 2021 yılında hedef alarak 6 bin metrekare alan üzerine kurulan yeni tesisinde çalışmalarına devam edecektir.

Genç Polimer ve sizin hikayeniz nasıl başladı? Nasıl böyle bir alana yöneldiniz? Sizi bu alana yönelten sebepler neler oldu?

Hakan Genç: Okulumu tamamladıktan sonra 1999 yılında Türkiye’nin, alanındaki en büyük akrilik levha üreticisi olan Polifen Kimya’da üretim şefi olarak profesyonel iş hayatına atıldım. 6 yıl bu firmada çalıştıktan sonra vatani görevimi yerine getirmek için ayrıldım. Dönüşümde yine alanındaki en büyük firmaların birinden aldığım iş teklifi üzerine sektördeki hizmetlerime devam ettim. 17 yıllık bilgi birikimimin ardından yenilikçi karakterim yeni bir şeyler yapma noktasında beni harekete geçirdi.

2018 yılı mayıs ayında aylık 250 ton üretim kapasitesine sahip, ileriye dönük bir tesis kurdum ve bu tesiste 5 çalışma arkadaşımla beraber aylık 10 ton üreterek yola çıktık. Bizi bu yöne iten en önemli sebeplerden birisi de üretim yaparak ülkemize istihdam sağlama anlayışı olmuştur.21 yıllık sektörel tecrübemizle aylık 10 ton ile başladığımız üretim hayatımızı  bugün yıllık 1500 ton üretim ile her geçen gün artırarak sürdürmekteyiz. Halen toplamda 3 bin metrekareden oluşan aynı tesisimizde faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. 2021 yılı sonunda faaliyete başlamayı planladığımız 6 bin metrekareden oluşan kendi tesisimizde üretime devam etmeyi planlıyoruz. Mevcut olan bu yerimizde aynı şekilde üretime devam etmenin yanı sıra, hali hazırda bulunan şuan ki tesisimizle kapasitemizi artırmış olarak hem iç pazarda hem de dış pazarda da satışlarımızı yükseltmeyi hedefliyoruz.

Ürün portföyünüz ve üretim çeşitliliğiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Genç: Üretim noktasında akrilik reklam levhası, akrilik küvet levhası ve akrilik esaslı tezgah malzemesi gibi geniş bir üretim çeşitliliği becerisine sahibiz. Bir çok  kurumsal projenin içinde ürünlerimiz yer almaktadır. Bununla birlikte kurumsal mağaza zincirlerinin teknik şartnamelerinde yer alan bir markayız. Türkiye’de tercih edilen bütün ana ebatların ve istenildiğinde özel ölçülerin üretimini yapmaktayız. Standart ebatlarda Bunların dışında birçok ebat vardır. Müşterilerimizi hiçbir şekilde ayırmıyoruz. Sipariş miktarı ne olursa olsun hepsi bizler için değerlidir ve onların çözüm ortağı olmaya çalışıyoruz. Yapabileceğimiz işlerin altına imza atıyoruz. Müşteri kitlemiz referans ağırlıklıdır. Çalıştığımız müşterilerin tavsiyeleriyle yeni müşterilerimiz de bizlere ulaşıyor.

Hizmet verdiğiniz sektörler hangileridir? Bununla birlikte firmanızın tercih edilmesinin nedenleri nelerdir?

Hakan Genç: Üretimini yaptığımız ürünlerin çok geniş bir kullanım alanı var. Bu alanlar da her geçen gün genişliyor. Başta yapı inşaat ve reklam sektörü önemli pazarlarımız arasında yer alıyor. Reklam sektörü bizim için her zaman çok önemli ve ciddi bir Pazar konumundadır. Bu pazarda alanında güçlü ve tanınan birçok firma ile doğrudan çalışmaktayız. Standart fiyat politikamız ile hiçbir müşterimizi zor durumda bırakmadan daima güven odaklı çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Verdiğimiz güvenin karşılığını almaktan dolayı da son derece mutlu ve gururluyuz. Kimya kökenli olduğumuz için renk konusunda oldukça iddialı olduğumuzu söylemek isterim. Çünkü renk ortaya çıkarmak, gerçekten oldukça zor ve aşamaları olan bir işlemdir. Bu alanda teknik altyapı yoksa istenilen rengi elde etmek mümkün değildir. Bir defa elde etseniz bile ikinci de aynı rengi yakalamak zordur. Yenilikçi olmak her işin doğasında olduğu gibi yaptığımız bu iş içinde vazgeçilmez bir kriterdir. Yenilik ortaya çıkaramaz iseniz rekabet edemezsiniz. Genç Polimer de hedefleri doğrultusunda sektöre değer katmaya, yatırımcısının tercih ettiği bir marka olmaya devam edecektir.

Yeni tesisten biraz bahsedelim. Nasıl bir tesis olacak? Şu anki durumu nedir? Yeni tesisle birlikte ekibe yeni arkadaşlar katılacak mı?

Hakan Genç: Yeni tesisimizin makine parkurundan, kapasitesine, ortaya çıkacak ürünün yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerine ve ilave personel genişletilmesi süreçlerini aynı anda yürütmekteyiz. Mutlaka ekibimize yeni ekip arkadaşları katılacaktır. Bununla ilgili planlama ve ihtiyaçları tespit ediyoruz. Burada atacağımız adımlar tüm bu planlamaların netleşmesi ile daha belirgin hale gelecektir. Yeni tesisimizin arsa alımından sonraki inşaat süreçlerini ve projeyi bizzat takip ediyoruz. Projelendirme noktasında ihtiyaç duyacağımız tüm verileri paylaştık. Şu anki tesisimizde yaşadığımız bazı sıkıntıları yeni tesisimizde yaşamamak adına en baştan gerekli müdahaleleri yaparak daha rahat bir çalışma alanı ve üretim tesisi oluşturma çabasındayız. Kimya, sıcak, soğuk, nem gibi iklim koşullarından etkilenen bir alandır. İnsan vücudundaki derece gibi kimyanın da derecesi çok önemlidir. 1 derece farklılığı dahi istediğiniz ürünü elde etmenizde problem çıkarabilir. Bu sebeple çok acele karar vermek yerine, tabiri uygun ise ince eleyip sık dokuyoruz. Sonuçta o tesis bizim için büyük yatırımdır. Geleceğimizi bu tesis üzerine inşa ediyoruz. İnanıyoruz ki bu tesis, önümüzdeki yıllarda dünyaca tanınan bir marka olacaktır.

Pandemi süreci işleri nasıl etkiledi? Şu anda piyasaların genel durumuna ilişkin görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Hakan Genç: Pandemi dönemi akrilik piyasasını 5-6 aylık sürede oldukça hareketlendirdi. Özellikle yurt dışının kapanmasıyla birlikte Türkiye pazarında ciddi bir talep artışı yaşandı. Sağlık koruma ekipmanı olarak tercih edilen bu ürünlere olan talep son dönemde yavaşladı. Covid ile ilgili aşı ve tedavi konusunda gelinen nokta itibariyle piyasalarda rahatlama oluşmaya başladı. İçinde bulunduğumuz reklam sektörünün Ocak ayından sonra hareketleneceğini düşünüyorum.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Hakan Genç: 2021 yılının herkes için önce sağlık getirmesini ve tüm dünyanın bir an önce bu salgından kurtulmasını temenni ediyoruz. Hem salgın hem de ekonomik etkileri dalga dalga her ülkede görüldü. Ancak bugüne kadar hiçbir zaman ümidimi yitirmedim. Ülkemiz çok kriz görüp atlattı. İnanıyorum ki bu da gelip geçecektir. Her zaman her şey için bir ümit vardır. Olmaz tarafından değil, her zaman olur tarafından baktım. Yenilik, inovasyon, üretim günümüzde şart ve olmazsa olmaz konulardır. Üretim yaparak önce kendimize, sonra firmamıza ve ülkemize faydalı olmalıyız. Sadece içimizde o enerji olsun. Gerisi zaten gelecektir. Bize vakit ayırdığınız ve sektöre mesaj vermemize vesile olduğunuz için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

Print Friendly, PDF & Email