Hakan Şenkal: Siz hayal edin biz yapalım

Arten Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Şenkal:

“Hayal edilebilen her projeyi üretebiliriz. Siz hayal edin biz yapalım”

Arten Grubunu yıllardır bir çok sektörde farklı şirketler adı altında görmek mümkün. Arten Reklam başarılarına başarı katmak için bir çok sektörde hizmet vermeye devam ediyor. Farklı sektörlerde sıkça adını duyduğumuz Arten Reklam şimdiler de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millet Parkı” projesinde adından söz ettirmeye hazırlanıyor. Arten Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Şenkal tüm içtenliğiyle Dijital Teknik sorularını yanıtladı. Şenkal, röportajında  gelecekte yapacağı önemli projelere de değindi.

Arten Grubu hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Şenkal:  Hakan Şenkal olarak 2003’ten beri reklam sektöründeyim. 2010 yılında ARTEN Reklam Ajansını kurdum. Reklam Ajansı, dijital baskı, tabela, promosyon, matbaa, ve organizasyon işlerinde Türkiye çapında hizmet vermekteyiz. Büyük kurumsal firmaların ajanslığını üstlendik. Türkiye’de sayılı organizasyonlara imza attık. Balkan Cross koşusu, Uluslararası yarı maraton gibi yarışmaların baştan sona bütün organizasyon işlerini yürüttük. Sadece bir reklam ile sınırlı değil, sporcuların konaklaması, basın açıklamaları, baskılı materyallerine kadar organizasyon işlerine imza attık. Bunun yanı sıra 40 gün süren şenlikler düzenledik.  Sonuç olarak Arten Reklam Ajansı bu alanlarda faaliyetlerine devam ediyor.

Şirketlerinizden bahsedecek olursak, ARTEN Reklam Ajansı kuruldu ancak yanında farklı şirketler de kuruldu. Bu şirketlerden bahseder misiniz?

Hakan Şenkal: Farklı yönde çalışmalar yürütüyorum. Bunlardan biri Bursa’da bulunan daha çok tekstil sektörüne hitap eden LOTUS DİJİTAL kağıt firmasıdır. Burada transfer süblimasyon kağıtlarını yurt dışından ithal ederek iç piyasada satıyoruz. Son 1 seneden beri ihracatını da yapıyoruz. Uzak Doğu menşeli tekstil baskı makineleri de satıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda LOTUS DİJİTAL olarak fuarlara da katıldık. Tekstil olarak müşteri portföyümüz,  Bursa, İstanbul, Gaziantep ağırlıklı olan bölgeler. Ortağım Muharrem Işığıbol Lotus Dijital’de işin başında. Daha çok o ilgileniyor.

2012 yılında inşaat firması kurarak Darıca, Gebze ve İstanbul Maltepe bölgesinde inşaat sektörüne de girdik. Buralarda bir çok projeye imza attık. Genelde site tarzı projeler,  100 dairelik, 115 dairelik,  kapalı otoparklı,  kaliteli işler yaptık. İnşaat firmamız halen devam ediyor ancak inşaat sektörünün durgunluğundan dolayı yeni projelere şuan girmiyorum. Projelerimiz şuan bekleme aşamasında.

18 ay önce yeni bir atılımda daha bulunduk. Gebze GOSB de bir fabrika kurdum. Bu fabrika da reklamdan uzak olmayan, polyesterden üretilen temalı parklar ve oyun gruplarını üretiyoruz. 1 senelik bir AR GE çalışması sonucu bir çok ürünün tescilini aldık. Kataloglarımızı web sayfamızı (www.artenpark.com) bitirdik. Buradaki konseptlerin tasarımları tamamen firmamıza ait. Temalı oyun gruplarında bir açık vardı biz bunu gördük. Uzaktan bakıldığında bütün temalı oyun parkları plastikten oluşan sadece görselliği olan ürünler. Oysa Temalı Oyun Parkı dediğimiz zaman, çocuk o parka girdiğinde hem görsel hem işlevselliği ile orada oynasın. Biz bunu amaçladık. Çocuk parklarında sıkça karşılaştığımız mantar evini,  salıncak ve kaydırağa çevirdik ve bunun da tescilini aldık. Tasarımı tamamen bize ait. Biz bunların yanı sıra kendi tarihimize yönelik Ulubatlı Hasan ve yeniçeri konsepti yaptık. Çocuklarımız hem mutlu olsun hem tarihimizi tanısın diye Fatih Sultan Mehmet Han’ın Şahi Topunu kaydırağa çevirdik. Olumlu tepkiler aldık.

Ürünlerinizde en çok neye dikkat ediyor ve neyi işliyorsunuz?

Hakan Şenkal: Oyun grubu olarak kalite, sağlamlık, estetik, görsel ve işlevsel ürünler üretmeye dikkat ediyoruz. Bütün ürünlerimizde bir temayı işledik. Örneğin, doğayı işledik bunun için 6-7 metrelik  ağaç yaptık. İçine tırtıl ve leylekleri koyduk. Bunun dışında mantar evinin salıncak kısmına arı mayaları gibi figürler ekledik. Her bir ürüne değişik enstantaneler koyduk. Sağlığa zararı olmayan ve tamiri olabilen ürünleri kullanıyoruz.

 

Şu ana kadar kaç konseptiniz oldu?

Hakan Şenkal: Şuan da 16 büyük konseptimiz oldu. 5 tanesi yolda. 16 konseptin stok olarak her birinden üçer dörder tane bitmiş halde bekleyen hazır ürünlerimiz var. En güzel tarafı bütün konseptlerimizin kalıplarını kendimiz alıyoruz. 3-5 günde bir işi üretebilme imkânına sahibiz. Üretime 35-40 kişilik bir kadro ile devam ediyoruz.

Hedef kitlenizden biraz bahseder misiniz?

Hakan Şenkal: Arten Park olarak yurt genelinde tüm belediyeler, oteller, siteler, sahil şeritleri gibi göze hitap eden yerlerde çalışmalarımızı hizmete sunmayı hedefliyoruz. Hayal edilebilen bir projeyi hayata geçirebiliriz. Alan ne kadar büyük olursa olsun polyesterden üretebileceğimiz bir çok ürünü hayata geçirebiliriz. Projelere açığız ancak gün vermek zorundayız. Stoğumuzdan istenilen bir üründe zaten teslimi hemen yapılabilir. Ama yeni bir ürünse bu zaman ister. Ayrıca yurtdışı hedefimiz de var.

Müşterileriniz kurulumları nasıl yapıyor, onu da siz mi yapıyorsunuz?

Hakan Şenkal: Kurulumlar evet bize ait. Ancak müşteri der ki “ben kurulum yapacağım” ona göre fiyat verilir. Montajı bize ait olur ona göre fiyat değerlendirmesi yaparız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Millet Parkı” adı altında başlattığı projede yer alacak mısınız?

Hakan Şenkal: Potansiyel olarak bütün belediyeler ve oteller bizim müşterimiz. Hemen hemen her yaşam alanında müşterimiz var. O nedenle biz de olacağız. Biz sadece “siz hayal edin biz yapalım” diyoruz.

Sektöre mesajınız var mı?

Hakan Şenkal: Türkiye’nin neresinde olursa olsun bizim ürünlerle alakalı arz talep olduğu sürece onların da kazancına dönüşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu iş bir pastadır ve bu pastada herkese yetecek kadar dilim var.

Print Friendly, PDF & Email