HP’den tekstil dijital baskıya 3 yeni ürün

Metin Gönülkırmaz: “HP Stitch S300, HP Stitch S500 ve HP Stitch S1000 olmak üzere 3 model bulunmakta. S300 ve S500 ürünlerimiz 160 cm eninde baskı yapmakta, S1000 ürünümüz endüstriyel sınıfa dahil edilen 320 cm eninde baskı yapabilen modelimizdir. HP Stitch S1000 modelimiz 350 m2/saat, HP Stitch S500 110 m2/saat, HP Stitch S300 modelimiz ise 62 m2/saat baskı kapasitesine sahiptir”

HP’nin tekstil sektörü tarafından uzun süredir beklenen çözüm grubu Stitch serisi, Fespa Global Print Expo’da ziyaretçilerle buluştu. Mat Kağıt A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz ile HP’nin yeni ürün grubuna yönelik bir söyleşi gerçekleştirdik.

FESPA Global Fuarı’nı takip ettiniz. Öncelikle fuara ilişkin genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Metin Gönülkırmaz: Genel olarak başarılı bir organizasyon olduğunu belirtebilirim ancak son yıllarda olduğu gibi Türkiye den çok yoğun ziyaretçi maalesef yoktu. Bu anlamda beklentilerimizi karşılamadığını belirtebilirim.

Fuarda Türkiye çözüm ortağı olduğunuz markalarda yaşanan gelişmeleri yerinde gözlemleme fırsatı buldunuz. Bu noktada ne tür yenilikler sergilendi?

Metin Gönülkırmaz: Uzun zamandır beklediğimiz, tekstil sektörüne yönelik HP’nin geliştirdiği ürünü merakla bekliyorduk, bu fuarda HP Stitch markası ile ilk sunum yapıldı. Tekstil sektöründe polyester bazlı kumaşlar üzerine Dye Sublimasyon mürekkep ile direk kumaşa yada trasfer kağıdı ile baskı alanında artık HP Stitch ürünü de yer alacaktır. Geçtiğimiz yıl ilk sunumunu yaptığımız HP Latex R1000/2000 ürünümüz ile ilgili daha detay bilgi paylaşımlarında bulunduk, HP standını ziyaret eden sınırlı sayıdaki özel müşterilerimize bu ürün hakkında oldukça yeni ve farklı bildirimlerde bulunma fırsatı yakaladık.

Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünüz markalar ve çözümleri okuyucularımıza hatırlatmak ister misiniz?

Metin Gönülkırmaz: Mat Kağıt olarak temsilcisi bulunduğumuz Hewlett Packard, Zünd, Eurolaser, Fotoba, Avery Dennison, Senfa, Re-Board, Onyx, Caldera gibi küresel bağlamda donanım, sarf malzemesi ve yazılım üreticisi firmaların belirli ürünlerini doğrudan ithal edip düzenli olarak stoklarımızda bulundurmaktayız. Aynı zamanda bu ürünlerin Türkiye genelinde pazarlama, satış ve dağıtımını yaparak teknik ve lojistik destekle sektöre hizmet üretmekteyiz. Faaliyet göstermekte olduğumuz, sektör mensubu dostlarımıza, en düzeyli, en kaliteli ve sürdürülebilir hizmeti, düzenli ve üst düzeyli bilgi akışını, her bağlamda teknik, satış öncesi ve satış sonrası desteğini sunmaya özen göstermekteyiz. Bu hizmetleri İstanbul (Merkez) ve Ankara (şube) dan tüm Türkiye geneline sunmaktayız.

Fuarla birlikte yenilik noktasında Türkiye pazarına sunmayı planladığınız ürünler ve çözümler olacak mı?

Metin Gönülkırmaz: Bu yıl yeni ürün çalışmalarımızı HP Stitch için yapacağız, Haziran ayında katılım sağlayacağımız ITMA Barcelona fuarında ilgili ürünlerimiz hakkında daha detay bilgi paylaşımlarımız olacak, ITMA dönüşümüzde yoğun olarak çalışmalarımızı arttıracağız.

HP Stitch ürünlerimiz ilk etapta 3 model ile sunuluyor, HP Stitch S300, HP Stitch S500 ve HP Stitch S1000 modellerimiz bulunmakta.  S300 ve S500 ürünlerimiz 160 cm eninde baskı yapmaktadır, S1000 ürünümüz endüstriyel sınıfa dahil edilen 320 cm eninde baskı yapabilen modelimizdir. HP Stitch S1000 modelimiz 350 m2/saat, HP Stitch S500 110 m2/saat, HP Stitch S300 modelimiz ise 62 m2/saat baskı kapasitesine sahiptir.

Fuarda yaşanan yeniliklerin Türkiye pazarına yansıması nasıl olacak? İçinde bulunduğumuz piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak, nasıl bir satış ve pazarlama politakanız olacak?

Metin Gönülkırmaz: HP Stitch tamamen tekstil sektörüne yönelik bir ürün olarak sunulmuş olsa da reklam sektöründe kullanılan polyester bazlı kumaş baskılarda, önemli eksiklerin giderilebileceği bir takım çözümler sunmakta. HP’nin mevcut Latex makinelerde kullanmış olduğu birçok teknoloji HP Stitch ürünlerimizde de kullanılmaktadır. Makinelerin baskı kafalarının yanında adapte edilmiş spektrofotometre sayesinde tüm baskılar kalibre edilebilmekte ve bu sayede renk tutarlılığı veya bugün basılan iş ile yarın, üç gün sonra veya 3 ay sonra basılan iş arasında renk, ton farkı oluşmamaktadır. HP bu konudaki tecrübesini çok başarılı bir şekilde bu alana aktarabilmiş durumdadır. Özellikle tekstil sektöründe baskı tesislerinin en çok problem yaşadığı renk tutarlılığı ve devamlılığı konusunda önemli bir çözüm olacaktır.

Sektörümüzde ışıklı panolarda (lightbox) kullanılan polyester bazlı kumaşlar UV baskı yada HP Latex ürünlerimiz ile yapılmakta fakat koyu renkli yada siyah renkli uygulamalarda çeşitli problemler gözlenmektedir. Renk problemlerini ve doygunluk sorunlarını tümüyle ortadan kaldıracak dye süblime transfer baskı mürekkep çözümü ile reklam sektörüne önemli bir çözüm getireceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımızı bu çözümlerin odağında gerçekleştirip, tekstil ve reklam sektörüne yönelik çeşitli tanıtım organizasyonları ve kampanyalar yapmayı planlıyoruz.

Dijital baskı dünyası çok hızlı bir değişim yaşıyor. Bunun yanında yatırımcı da kendisi için en doğru yatırımı gerçekleştirme arzusunda. Bu noktada yatırımcıya doğru ürüne ulaşma noktasında neler tavsiye edersiniz?

Metin Gönülkırmaz: Aslında geldiğimiz bu noktada birçok makine üreticisi firmanın baskı kalitesi konusunda çok çeşitli problemleri aştığını görüyoruz. İlk anda bakıldığında her makine birbirine yakın kalitede baskı yapabiliyor. Ancak burada kritik konu şu; bu baskı kalitesinin devamlılığı ne kadar zaman sürecek? Makinenin bu çalışma performansı ne kadar zaman ile sınırlı? Baskı yaptığınız işlerde renk ton farkı var mı? Bu farklılıklar işletmeye ne oranda firelerden kaynaklı maliyet artışı getiriyor? Baskı makinenizde kullanılan mürekkepler çevreye ve insan sağlığına zararlı bileşenler barındırıyor mu? Günümüz koşullarında devamlılık çok önemli, makine yatırımı yapılan firmanın bu sektörde kaç yıllık tecrübe birikimi var? Makine yatırımı yapılan firma stoklarında yeterli miktarda mürekkep ve yedek parça bulundurabiliyor mu?  Gibi konularda ön değerlendirme yapmalarını tavsiye ediyorum. HP ürünlerimizin tamamı çevreci ve insan sağlığına zararlı maddeler içermemektedir. Örneğin duvar kağıdı sektöründe ECOLOGO ve GREENGUARD sertifikalı mürekkeplerimiz ile bir evin dört duvarını  HP Latex baskılı mürekkepler ile kaplayabilirsiniz yada bir hastane odasını veya bir restoran duvarlarını kaplama konusunda yasal olarak hiçbir sınırınız bulunmamakta ve bunların hepsini müşterilerinize sertifikaları ile belgeleyebilme imkanına sahipsiniz, bu açıdan HP Latex ürünlerimizi öncelikle değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. HP ürünlerimiz yapılacak işin tirajına yada maliyet arayışınıza göre çok çeşitlilik arz etmektedir, yatırım yapacak müşterilerimizi dinleyip onlara en uygun ürünümüzü tavsiye diyoruz.

2019 yılının ilk altı aylık dilimi tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyasladığınızda piyasaları ve yatırımcının iştahını nasıl buluyorsunuz?

Metin Gönülkırmaz: 2018 yılında gerçekleşen yüksek kur artışları ve 2019 yılına girişimiz ile beraber yerel seçimlerin getirdiği beklentiler, işlerin yavaşlamasına, genel olarak satın alma gücünün azalmasına sebep oldu. Tüm sektörlerde maliyetlerin azaltılmasına yönelik bir takım uygulamalar başladı. Tekrarlanan seçimler ile iş miktarlarının azaldığını ve bazı sektörlerde yatırımların durma noktasına geldiğini görüyoruz, bu süreç gerçekten bizleri de tedirgin ediyor. Bu olumsuz ortamın getirdiği tedirginlik doğal olarak yatırımların ertelenmesine sebep oluyor. Ancak bazı ürün gruplarımızda ihracat yönü güçlü olan, ileri teknoloji ürün geliştiren fabrikalarda tam tersi bir durum görünmekte, bu işletmeler üretim kalitelerini arttırmak ve yurt dışı pazarlarda yarışa dahil olabilmek için yeni yatırımlar yapmakta. Son iki yıldır firma olarak bu alanlarda ilerleme kaydediyoruz. İş miktarlarının azalması yada yatırımların azalmasına bir çok neden ve sebep sıralanabilir, ancak biz mevcut koşulları en doğru şekilde değerlendirip müşterilerimizi doğru yönlendirerek HP ile beraber belirlediğimiz çeşitli kampanyalar ile yatırım yapmak isteyen firmalara çok özel imkanlar sunmaktayız.

Print Friendly, PDF & Email