İbrahim Tekeş: “SIGN İstanbul bizim gibi firmalar için prestij fuarı haline geldi”

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan SIGN İstanbul 2018 Fuarına ilişkin, “SIGN İstanbul bizim gibi firmalar için prestij fuarı haline geldi. dedi.

 Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş,  SIGN İstanbul 2018 Fuarına ilişkin Dijital Teknik Dergisi’nin sorularını yanıtladı. Tekeş, 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuara ilişkin “SIGN İstanbul bizim gibi firmalar için prestij fuarı haline geldi. Rekabette önde olabilmek için bu fuara katılmamız gerektiğine inanıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  SIGN İstanbul 2018 Fuarı’nda yerinizi aldınız. Öncelikle fuarla ilgili bu yılki düşünce ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

İbrahim Tekeş: SIGN İstanbul Fuarı 20 yıldır yapılıyor ve biz bu fuarın başlangıcından bu yana fuara katılıyoruz. SIGN İstanbul fuarı Türkiye’de reklamcılığın sektör haline gelmesi için atılan en büyük adımdı. SIGN İstanbul fuarının bu günlere gelmesi tabi ki kolay olmadı, fakat beraberinde reklam sektörünü sanayileştirdi ve geliştirdi. İlk başladığında belki sadece yerel küçük bir fuar yapmak ve reklam sektöründen satıcı bir araya gelmesi şeklinde algılanmıştı. Geçen 20 yılda fuar uluslararası hale geldi ve şimdi alanında dünyanın en önemli fuarlarından biri oldu.

Ziyaretçi noktasında katılım beklediğiniz ülke ve şehirler nereler olacak?

İbrahim Tekeş: SIGN İstanbul Fuarı sektördeki herkes gibi bizimde gelişmemize, kendimizi Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmamıza yardımcı oldu. Her yıl yerli ve yabancı birçok müşteriye ulaşmamızı sağlıyor ve bu fuarda satış ya da satış bağlantısı kurmamızı sağlıyor. SIGN İstanbul Fuarı son yıllarda bizim gibi firmalar için bir prestij fuarı haline geldi. Satıştan ziyade yeniliklerimizi ve gelişmeleri göstermek için, her yıl teknolojide ne kadar ileriye gitmişiz bunu ilgililere anlatmak için ve rekabette önde olabilmek için bu fuara katılmamız gerektiğine inanıyoruz.

SIGN İstanbul için ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz? Sektöre hangi çözümlerinizi sunacaksınız? Daha fazla ön planda olacak ürün grupları hangileri olacak?

İbrahim Tekeş: 2018 de yapılacak olan SIGN İstanbul fuarından beklentilerimiz çok, fakat ekonomideki sıkıntılı durum, döviz kurlarındaki aşırı yükselişler yatırımcıyı ve dolayısıyla bizleri korkutuyor. Önümüzdeki yılın Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi müşterilerimizin makinalarını yenilemek ve kapasitelerini arttırmak için oldukça fazla makine stoku yaptık. Umarım fuar zamanına kadar dövizdeki aşırı yükselmeler durur, herkes önünü görebilir ve yatırımlara başlar.

Bu fuardaki yatırımcıları düşünerek her türlü satış şartları değerlendirilecek ve müşterilerimizin ihtiyaçları bir şekilde karşılanacak.

Fuarda sergilemeyi düşündüğümüz ürün grupları ve firmalar şu şekildedir;

1-Solvent-Ekosolvent grubu iç mekan – dış mekan baskı makinaları

MUTOH: Valuejet 1604X, Valuejet 1624X, Valuejet1638X, Valuejet 1938X, Valuejet 2638X (160cm’den 260cm’e kadar ekosolvent baskı makinaları)

DX5 ve DX7 Epson kafa kullanan makinalarımız Japon malıdır ve sınıfının en iyi modelleridir.

GONGZHENG: GZC3202, GZM3204, GZH3206, GZF5004, GZS3202 Bayrak Baskı, Gzs3204(+)

Bayrak Baskı makine modelleri.

Makinalarımızın tamamı 320cm enindedir. Fuji Dimatix Starfire baskı kafaları kullanmaktadırlar. Bu yeni teknolojilerde düşük boya maliyeti ve uzun kafa ömrü bulunmaktadır.

5m’lik makinamız özel olarak dizayn edilmiş ve Jumbo kauçuk merdanelerle 5 metre baskıların kaymasını önleyen sistem geliştirilmiştir.

Soft  Sign dediğimiz bayrak makinalarımız, ışıklı kumaş ve bayrak baskılarında endüstriyel iş yapmaktadır.24 Saat kullanıma uygun makinalardır.

Ayrıca Gongzheng firmamız ürettiği Thunderjet 1601C, Thunderjet 1802 ve Thunderjet 3202 ekosolvent makinalarımız bulunmaktadır.

2- UV grubu masaüstü printer ve Endüstriyel baskı makinaları

MUTOH: Valuejet 426UF, Valuejet 626UF, Performansjet 2508UF, 1638UR, 1626UH ve 1638UH uv led sistem baskı makinaları.

Mutoh’ta A3’e batından 130cmx250cm ebatlarına kadar Flatbed UV bulunmaktadır. Küçük ebat masaüstü U’ ler Epson kafa kullanmakta büyük ebat Flatbed makinamız Ricoh Gen5 kafa kullanmaktadır.

Mutoh’ta ayrıca rulodan ruloya  (RTR) ve Hibrit Uv baskı makinaları bulunmaktadır.160cm eninde olan bu makinalar 15 m2/s – 25 m2/s arası baskı yapmaktadır.,

DİLLİ: RTR, Hibrit ve Flatbad endüstriyel Uv baskı makinaları, Konica 1024, Konica 1024İ, Ricoh Gen5 ve Kyocera kafa kullanan Neotitan ve Neosun serisi baskı makinaları. Dünyanın en önemli Uv makine üreticilerinden Güney Kore’li DİLLİ firması birçok markaya da fason üretim yapmaktadır. Makinaların özelliği ise uzun yıllar sorunsuz üretim yapabilmesidir.

160cm, 250cm, 320cm ve 500cm eninde makinalar mevcuttur.

PROPRİNT UV: Flatbad ve RTR birçok makinamız bulunmaktadır. Bu makinaların mühendisliği kendi firmamızda yapılmakta ve fason olarak ürettirilmektedir.

Konica, Ricoh, Kyocera ve Epson kafalar kullanılmaktadır.

LDP: Rulodan ruloya ve Flatbad makinalarımız mevcuttur.160cm ve 320cm eninde RTR makinaları fuarda tanıtılacaktır. Özellikle Raptor Huv 3206 modeli makinası özel UV Led boya kullanmakta ve rakiplerine göre oldukça hızlıdır.

Özellikle ışıklı kumaş, suni deri, duvar kağıdı, branda, folyo, bilboard kağıdı gibi alanlarda oldukça başarılıdır.

3-Tekstil Süblime Transfer ve Direkt kumaşa baskı sistemleri

MUTOH: Drafstation  Rj900XG (110cm), Valuejet 1604WX, Valuejet 1624WX, Valuejet 1638WX, Valuejet 1924WX, Valuejet 1938WX, Valuejet 2638WX

110cm den 260cm enine kadar baskı yapabilen süblime transfer baskı ve direkt kumaş baskı makinaları bulunmaktadır. Makinalarımız genel olarak Epson DX7 baskı kafası kullanmaktadır.

GONGZHENG: GZX2004, GZS3202, GZS3204(+)

2 metre ve 3,20 metre eninde Süblime transfer baskı ve direkt kumaş baskı makinaları mevcuttur. Makinalar Endüstriyel Fuji Dimatix Starfire baskı kafaları kullanmaktadır. Uzun ömürlü ve sürekli baskılar için gerekli makinalardır.

Özellikle döşemelik kumaş, perde ve halı üreticileri için ideal ve sarf çıkarmayan makinalardır.

PROTEXJET: Süblime transfer baskı makinaları ve direkt kumaş baskı makinaları.

Makinalarımız 5113 2 kafa ve 4 kafa süblime baskı, Kyocera süblime baskı, Epson blakentli pamuk pigment baskı, Kyocera ve Starfire pigment pamuk baskı ve Protexjet dijital halı baskı makinaları olarak sıralayabiliriz. İhtiyaca göre makinaların eni ve kafa sayıları değişmektedir.

Fuarda özellikle 5 metre Gongzheng   firmamızın Solvent-Ekosolvent makinasını tanıtacağız.

LDP-Taiwan firmasından getirdiğimiz RTR-HUV UV Led sistem makinamızı tanıtacağız. Özellikle UV boyası hibrit olduğu için reklamcıların çok ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bir makine. Boyası tamamen sağlığa zararsız yeşil sertifikalı bir sistem. Deri, suni deri, kumaş, stor, zebra, duvar kağıdı, promosyon ve reklam baskıları, araç kaplama, ışıklı-ışıksız branda ve kumaşlar, billboard kağıtlarında UV  baskı gönül rahatlığıyla yapılabilecek.

Çok geniş bir yelpazede çözüm sunuyor. Bu çözümleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İbrahim Tekeş: Fuara özel kampanyalarımız olacak. Özellikle her yıl olduğu gibi fuar özel fiyatlarımız olacak ve müşterilere özel ödeme planlarımız olacak.

Sürekli gelişen, değişen ve yenilenen bir sektör içindeyiz. Bu durumda beklentiler de her geçen artıyor. Firma olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

İbrahim Tekeş: Yılın ilk yarısından çok ümitliydik ve hatta ilk çeyrekte oldukça iyi işler yaptık. Ama ikinci çeyrekte dövizin istikrarsız yükselişi herkesi etkilediği gibi ithalatçı firma olarak bizi de etkiledi. Yurtiçi ve Türk Lirası cinsinden yaptığımız vadeli satışlar tamamen zarar olarak yansıdı. Yurtdışına yaptığımız satışlar biraz dengeyi sağladı.

Dövizle beraber faizlerin artması maliyetlerimizi çok yükseltti. Piyasanın alıştığı rahatlıkla makine satmamız zorlaştı. Müşterilerinde zor durumlara düşmesi zaman zaman çek senet ödemelerinde aksamalara yol açsa da şu ana kadar çok sıkıntı yaşanmadı. Fakat Eylül ayından itibaren bu döviz artışlarının ve faiz artışlarının piyasadaki her şeye zam olarak yansıması müşterilerimizi zor durumlarda bırakacak ve dolayısıyla bütün reel sektörler sıkıntıya girecek.

Yılın geri kalan kısmında Devlet ve ekonomiyi oluşturan şirketlerin koordineli bir şekilde zor durumu en az zararla atlatması gerekmektedir. Eğer temkinli gidilmezse reel sektörün büyük bir kısmı borçlarını ödeyemeyecek ve en kötüsü insanlar işsiz kalacak.Her kesim üstüne düşeni yaparsa bu günler en az hasarla atlatılır.Yılın geri kalanında kar amaçlı değil, durumu koruma amaçlı ayakta kalma amaçlı çalışmalar yapılmalıdır.

 SIGN İstanbul 2018 Fuarı ile birlikte sektörde yatırımların ve satışların artacağını düşünüyor musunuz?

İbrahim Tekeş: Önümüzdeki süreçte ihracata ağırlık vermeye çalışacağız. Yurtdışında ürettirdiğimiz bazı makinaların üretimini Türkiye’de yapmaya başlayacağız. Katma değeri yüksek makinalar üretip daha uygun fiyatlara Türkiye’de satmak istiyoruz. Türkiye’de yapılacak üretimi daha rahat ihraç edeceğimizi düşünüyoruz.

Yıllık bazda değerlendirdiğimizde sektörün performansına ait düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 İbrahim Tekeş: Dünyanın karmakarışık olduğu bu döneminde ülkemizi kalkındırmak için yatırımlara, üretime ve ihracata hız vermeliyiz.

Memleketimizi gelişmiş ekonomiler seviyesine getirebilmek ve refahın ülkemizde hakim olmasını gerçekleştirmek için biz iş adamlarının hiç durmadan çalışması gerekmektedir. Ekonomik istikrar için siyasi otoriteye ve ekonomi yönetimine gerekli destekleri vermeliyiz. Devletinde üstüne düşeni yapıp reel ekonomiyi her şekilde canlandırması gerekmektedir.

Bağımsızlıktan ve ülke ideallerimizden ödün verilmeden uluslararası problemler diplomasi yoluyla çözülmelidir.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email