İnka Teknik, yeni iş fırsatlarını takip etti

İnka Teknik, yenilikleri yerinde gözlemlemek amacıyla Fespa Global Fuarı’nı takip etti. Türkiye distribütörü olduğu markalarla yaşanan gelişmeleri izleyen İnka Teknik, yenilikler noktasında da fikir sahibi oldu.

İnka Teknik, yenilikleri yerinde gözlemlemek amacıyla Fespa Global Fuarı’nı takip etti. Türkiye distribütörü olduğu markalarla yaşanan gelişmeleri izleyen İnka Teknik, yenilikler noktasında da fikir sahibi oldu. Fuarın ardından İnka Teknik Satış ve Pazarlama Müdürü Nilgün Kars sorularımızı yanıtladı.

FESPA Global Fuarı’nı takip ettiniz. Öncelikle fuara ilişkin genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Nilgün Kars: Uzun yıllardır Fespa Fuarları’nı yakından takip ediyoruz. Bu bize yenilikleri, gelişmeleri ve yeni katılımcıları takip etmek, tanımak kendimizi geliştirmek adına güzel bir fırsat sunuyor. Bu anlamda bu yılki Fespa Global Fuarın’da da yeni firmaların yanında hem işlevsel anlamda hem tasarım olarak bir çok farklı ürün tanıma fırsatı bulduk. Bu fuarın hem katılımcı sayısı hem yenilikler açısından oldukça tatminkar bir fuar olduğunu söyleyebilirim.

Fuarda Türkiye çözüm ortağı olduğunuz markalarda yaşanan gelişmeleri yerinde gözlemleme fırsatı buldunuz. Bu noktada ne tür yenilikler sergilendi? Türkiye’den fuara ilgi nasıldı?

Nilgün Kars: 2019 Fespa Global Fuarı’na katılan tüm firmalar gibi distribütörü olduğumuz markalar da gerçekten çok güzel hazırlanmış, hepsini tebrik ediyorum. Fuar boyunca firmalarımıza ziyaretimizi gerçekleştirdik ve yeni gelişmeler hakkında bilgiler aldık. Aynı zamanda Türkiye’den gelen ziyaretçi dostlarımızı ağırladık.

Bu yıl  JETRIX geçen yıl çıkardığı 200x300cm genişliğinde yüksek hızdaki  LXi8’e ilave olarak  120x250cm  LXi6  modelini görücüye sundu. Bunun yanında 320 cm ve 190 cm roll to roll baskı yapan gergi tavan ve barisol türü kumaşlara uygun LXiR320 ve LXiR190  Led UV baskı makinalarımız da yeni ürünlerimiz arasında.

Distribütörü olduğumuz diğer bir firma LIYU INTERNATIONAL markasının da bu yılki Fespa Fuarı’nda ciddi yeniliklerine şahit olduk. 340 cm çift malzeme takılabilen UV LED PLATINUM ROLL, 200cm genişliğinde hem rulo hem rijit malzemeye basabilen PLATINUM HYBRIT Q2 UV baskı makinesi ve özellikle 350 x320 cm’lik alanda çalışabilen PLATINUM Q CUT kesicimiz yenilikler arasındaydı. Malzeme konusunda ise distribütörlüğünü yaptığımız DS SMITH ve STADUR markalarının da yeni ürünlerini ziyaretçilerimize sunduk. 2019 Fespa Global Fuarı’na Türkiye’den de hatırı sayılır bir ziyaretçi katılımı gerçekleşti. İşine önem veren, yenilikleri takip eden dostlarımızı fuarda görmek bizi mutlu etti.

Türkiye’de satış ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünüz markalar ve çözümleri okuyucularımıza hatırlatmak ister misiniz?

Nilgün Kars: Bilindiği üzere İnka Dijital Baskı Sistemleri A.Ş. olarak Türkiye’de makine kategorisinde JETRIX, OKI ve LIYU firmalarının  distribütörlüğünü yürütüyoruz. Bunlardan Kore üretimi JETRIX,  6 pikolitre ve 13 pikolitrede  hem düz yüzey hem roll to roll led uv baskıda, Japon üretimi OKI , 160 cm ve 250 cm genişliğinde Green Guard sertifikalı çevreye duyarlı mürekkepleriyle yüksek pigmentasyonlu iç – dış mekan çözümlerinde, LIYU INTERNATIONAL iste plotterlardan geniş format kesicilere, solventlerden  tekstil ve  uv makinalara uzanan geniş bir çözüm yelpazesi sunmaktadır. Malzeme kategorisinde ise NATURA, DS SMITH ve STADUR markalarının Türkiye temsilcisiyiz. NATURA, fotoğraf kağıdı, duratrans ve söküp takılabilen folyo konusunda iddialı Güney Kore üretimi bir markamız. DS SMİTH, Fransa’da üretilen, çeşitli gramajlarda, çift tarafına baskı yapılabilen, geri dönüşümlü hafif, katlanabilir, kırılmayan arası hava kabarcıklı PP malzeme çözümleri sunmaktadır.

STRADUR ise Alman üretimi,  5mm den 20 mm ye kadar arası köpük, çift taraflı baskıya uygun PVC free plastik malzeme ihtiyacına cevap vermektedir.

Fuarla birlikte yenilik noktasında Türkiye pazarına sunmayı planladığınız ürünler ve çözümler olacak mı?

Nilgün Kars: JETRIX üstün kaliteli ve hızlı LX8İ modelinden sonra cama baskıda da yüksek kaliteli çözümler sunan LED’li flatbad LX6İ modelini fuarın akabinde Türkiye pazarına  sunacağız. PLATINUM’da ise 3.40 m eni ile roll to roll ve hybrit  UV baskı makinalarımızın lansmanını gerçekleştirdik yakın zamanda Türkiye piyasasında da görmeye başlayacağız. Malzeme olarak da DS simit ürünümüz baskıda oldukça kaliteli çözüm sunan hafif bir malzeme olarak dikkat çekecektir. Bu malzemenin geri dönüşüm özelliği ve kırılmaz olması kullanıcıların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaktadır.

Fuarda yaşanan yeniliklerin Türkiye pazarına yansıması nasıl olacak? İçinde bulunduğumuz piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak, nasıl bir satış ve pazarlama politikanız olacak?

Nilgün Kars: Özellikle yeni ürünlerimizin rekabetçi özellikleri ile tercih edilir olmalarını bekliyoruz. Mevcut ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda yatırım adına karar vermenin zor olduğu bir dönem geçiyorken bu  yeni ürünlerimizin rekabette karşılığı olmayan özellikleri ile ön plana çıkmayı hedefliyoruz. Pazarlama stratejimizi bu yeni özellikleri ön plana çıkartarak yapmayı planladık.

Dijital baskı dünyası çok hızlı bir değişim yaşıyor. Bunun yanında yatırımcı da kendisi için en doğru yatırımı gerçekleştirme arzusunda. Bu noktada yatırımcıya doğru ürüne ulaşma noktasında neler tavsiye edersiniz?

Nilgün Kars: Öncelikle paranın çok değerli olduğu bir dönemden geçiyoruz ve harcanan her kuruşun karşılığının gerek zaman gerekse emek gerekse kar olarak alınması hedeflenmektedir bunun da en doğru tespiti öncelikle ihtiyacın tam olarak belirlemesi ve bunun da en verimli ürün ile karşılanması olmalıdır. Bununla birlikte elbette satış sonrası hizmet kalitesi de bu anlamda kesinlikle ön planda tutulmalıdır. Tüm bu koşullara baktığımızda İnka Dijital Baskı Sistemleri AŞ. olarak kendimizi doğru adres olarak görüyoruz.

2019 yılının ilk altı aylık dilimi tamamlanmak üzere. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyasladığınızda piyasaları ve yatırımcının iştahını nasıl buluyorsunuz?

Nilgün Kars: Açık konuşmak gerekirse yatırım yapma konusunda geçtiğimiz yıllara göre yatırımcının daha az iştahlı olduğunu söyleyebilirim. Bunda elbette uzun zamandır yaşanan dolar kurundaki gelişmelerin direk etkisi var. Fakat hayat devam ediyor. Alışveriş, ticaret de her zaman devam edecektir. Bu paralelde firmaların da rekabette yenilik olarak geride kalmamaları gerekiyor. Her firma kendi çapında az yada çok bir yatırım yapıyor. Bu anlamda geniş ürün yelpazemizle İnka Dijital Baskı Sistemleri AŞ. olarak her ihtiyaca cevap vermeyi hedefliyoruz.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İçinde bulunduğumuz dönem ihtiyaç analizlerinin derinlemesine yapılma ihtiyacının üst seviyeye çıktığı bir dönem o nedenle akılcı, verimli ihtiyacı karşılayan çözümlerle ilerlenmesi en akılcı hareket olacaktır.

Print Friendly, PDF & Email