İstanbul Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Beyler: “Markalaşalım, güç birliğine gidelim, yeni pazarlar araştıralım”

Şaban Beyler: “İş durgunluğu yaşadığımız ve sokağa çıkma yasağı sürecinde sektöre yönelik çok faydalı seminerler düzenledik. Zor günlerde moral ve motivasyonun süreçten çıkış için ne kadar önemli olduğunu işledik”

İstanbul Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Beyler, içinde bulunduğumuz pandemi süreci ve endüstriyel reklam sektörüne yönelik sorularımızı yanıtladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın süreci ve sonrasında yeni bir dünya düzeninde endüstriyel reklam sektörünün nasıl bir pozisyon alacağını düşünüyorsunuz. Sektörümüze yansımaları nasıl olacak?

Şaban Beyler: Pandemi sürecinde evde kalınan dönemlerde halkımız internetten alış veriş yapmayı iyice benimsedi. Buda bizim sektörün bir miktar pazar kaybetmesine sebep olacaktır. İçinde barındırdığı fırsatlarda var onlardan az sonra bahsedeceğim.

Firma olarak bu yeni düzende nasıl bir pozisyon almayı planlıyorsunuz? Satış öncesi, satış sonrası aksiyonlarla ilgili belirlediğiniz bir planlama var mı?

Şaban Beyler: Pandemi sürecinde geçici olarak kısa çalışma programına geçtik. Durgunluğu fırsat bilip şirket içi eğitimler yaptık. Bundan sonrası için stoklarımızı gözden geçirip az giden stokları azaltıp, çok gidenleri stokları arttırmaya başladık.

Bu dönem içinde müşterilerle olan iletişiminizi nasıl yürüttünüz? Bu anlamda ihtiyaçları karşılayabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Şaban Beyler: İş durgunluğu yaşadığımız ve sokağa çıkma yasağı sürecinde sektöre yönelik çok faydalı seminerler düzenledik. İlk iki semineri eğitmen Ruhan Maral ile gerçekleştirdik. Zor günlerde moral ve motivasyonun süreçten çıkış için ne kadar önemli olduğunu işledik. Diğer iki semineri ayrı ayrı iki uzman / eğitmen psikolog ile gerçekleştirdik. Her iki uzman benim yeğenlerim. Pandemi sürecinde çocukların davranışları, ders çalışmaları ve velilerin çocuklarla ilgili yapması gerekenleri anlattık. Kısacası çok yararlı 4 seminer gerçekleştirdik.

Normalleşme ile ilgili planlamalar yapıldı. Bu doğrultuda sırayla birçok sektör aktif hale gelmeye başladı. Bu anlamda her hizmete giren sektörün reklam noktasında ihtiyaçları olacak. Temsil ettiğiniz ürünlerin stokları ne durumda? Gelecek ihtiyaçları karşılayacak durumda mısınız?

Şaban Beyler: Pandemi sürecinde Avrupa’da birçok fabrika çalışmadı. Bizde şirket olarak bunu fırsata çevirdik. Arnavutluk, Sırbistan, İtalya ve Almanya’ya çok ciddi satışlar gerçekleştirdik. Çok güçlü bir stoğumuz var. Ayrıca Türkiye’deki üretim yapan birçok fabrikadan çok büyük destek gördük. Stok takibini iyi yapıyoruz. Her zaman için çok büyük oranda yeterli stok malımız var.

Piyasaların hareketlenmesi noktasında size göre sektörümüzü hareketlendirecek sektörler hangileri olacak?

Şaban Beyler: Onlarca sektörde sosyal mesafeyi koruma işaretleri kullanılacak. Hizmet sektörü başta olmak üzere insanların masa başında toplu çalıştıkları hukuk büroları, muhasebe büroları, tasarımcıların, mimarların masalarına pleksiden bölmeler yapılacak. Pandemi sürecinde sektör yüz maskesi, dezenfektan kabini, solunum cihazı kabini vs. üretim az da olsa işsizlikten çıkış yolu buldu.

Her durum kendi içinde bir fırsat sunar. Uzmanlar Türkiye‘nin hem bulunduğu konum hem de genç nüfusu ile yeni Dünya düzeninde avantajlı bir konuma sahip olduğunu ifade ediyorlar. Sizin ülkemizle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Şaban Beyler: Türkiye‘nin yetişmiş insan yapısı ve zekası çok ilginç,  neredeyse her şey var ve yapılıyor. Tarım ve hayvancılık var, turizm var, sanayi var vs. Ancak hiçbiri dünya çapında değil, şu dönemde iyi bir sıçrama için dünya konjektörünün biraz bize gülmesi gerekiyor. ABD  ile Çin arasında ticaret savaşları var. ABD Avrupa birliği ülkelerini ticaret savaşında yanına çekebilirse önümüz fazlası ile açılır. Ancak örneğin Fransa, İtalya, İspanya vs. hatta Almanya bile Çin ile bu savaşa girmek istemiyor. Türkiye‘nin en büyük pazarı Avrupa,  her şeye rağmen büyük fırsatlar var. Yeter ki küçük olsun benim olsun patron firmalarından kurtulup, bizim olsun büyük olsun diyebilelim. Markalaşalım, güç birliğine gidelim. Yeni pazarlar araştıralım.

Endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Şaban Beyler:  Çok zevkli ve çok renkli bir sektördeyiz. Gereksiz rekabeti bırakalım. Katma değeri yüksek çok daha kaliteli işler yapalım. Hem daha iyi para kazanırız, hem de yaptığımız işten zevk alırız. Özetle iyi tasarım + iyi sunum + iyi fiyata satış = kar ve mutluluktur.

Son olarak 1 Nisan 2020 tarihinde kuruluş yıldönümünüzü kutladınız. Bizlerde Dijital Teknik dergisi olarak kuruluş yıldönümünüzü kutlar, başarılarınızın devamını dileriz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

İstanbul Reklam Ürünleri 1984 yılının sonlarına doğru İstanbul’da reklam üretim atölyesi olarak kuruldu. Gelişen ve değişim gösteren reklam sektörüne hizmet vermek amacıyla 1995 yılında reklam ürünleri satış ofisini hizmetinize açtık. Sektörün giderek artan taleplerine karşı daha fazla ürün çeşidini sizlerin beğenisine sunmak amacıyla 2002 yılında Güngören’deki Merkez binasına geçiş yaptık. Firmamız kurulduğu tarihten bu yana, reklam sektörüne yenilikler sizlere sunmak, ihtiyaçlar doğrultusunda doğru ürünleri ve makineleri sunmak amacıyla kurulmuştur. O günden bu güne kadar dürüstlük ilkesinden ve hizmetlerinden ödün vermeden kaliteyi arttırmak için konusunda uzman kadromuzla, değerli müşterilerimize hizmet etmekten memnuniyet duymaktayız.

Print Friendly, PDF & Email