Mat Kağıt yenilikleriyle ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başardı

Metin Gönülkırmaz: Yeni ürünlerimiz standımızı ziyaret eden birçok firma tarafından ilgi odağı oldu. Bu vesile ile sizlerin aracılığı ile standımızı ziyaret eden tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. 

Mat Kağıt A.Ş., 19-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen SIGN İstanbul 2019 Fuarı’na katıldı. Dünya markalarını başarıyla temsil eden Mat Kağıt bu fuarda, HP Latex R1000, HP Stitch S500 ve HP Latex 570 printer ürünlerini sergiledi. Firmanın standında yer alan ürünler ziyaretçiler tarafından beğeni topladı. Fuarın ardından Mat Kağıt A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz sorularımızı yanıtladı.

Bu sene de SIGN İstanbul Fuarı’nın ardından sizlerle birlikteyiz. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fuarda standınız oldukça yoğundu. Siz fuarı nasıl buldunuz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Metin Gönülkırmaz: Geçtiğimiz yıl döviz kurlarında yaşanan fırtınalı bir süreçten sonra bu yıl için beklentilerimiz pek yüksek değildi, bu düşüncemiz çok fazla değişmedi ancak bir miktar daha iyimser bakabiliyoruz. Bu yıl standımızda sergilediğimiz birkaç ürün sektöre ilk defa sunduğumuz ürünlerdi. Yeni ürünlerimiz standımızı ziyaret eden bir çok firma tarafından ilgi odağı oldu. Bu vesile ile sizlerin aracılığı ile standımızı ziyaret eden tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Fuarda çok sayıda ürün sergilediniz. Bu sergilenen ürünler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bununla birlikte ziyaretçilerin daha fazla ilgilendiği ürünler oldu mu?

Metin Gönülkırmaz: Standımızda HP Latex R1000, HP Stitch S500 ve HP Latex 570 printer ürünlerimizi sergiledik. HP Latex R1000 Plus Printer ürünümüz Latex mürekkep teknolojisinin 4. Nesil mürekkep yapısına sahip ürünü olarak sunulmakta. İlk olarak Latex mürekkep teknolojisinde R serisi printer ürünlerimizde beyaz mürekkep özelliği bu ürünümüz ile sektöre sunuldu. Endüstriyel reklam üretimi yapan işletmeler için beyaz mürekkeplerimizin çalışması UV mürekkeplere göre oldukça kolay, beyaz renk tonu, beyaz mürekkeplerimizin örtücülüğü ve esnekliği oldukça dikkat çekici durumda. Fuar süresince en çok ilgi çeken ürünümüzdü. Sert levhalar veya şeffaf sert/esnek  malzemeler üzerine yapılan direk baskılarda beyaz yada diğer renkler ile zemin tutuculuğu oldukça yüksek seviyededir.

Standımızda sergilediğimiz bir diğer yeni ürünümüz, dye sublimasyon mürekkep teknolojisine sahip HP Stitch S500 ürünümüzdü. Tekstil sektörüne yönelik geliştirilen bu ürünümüz dye sublimasyon baskı sektörüne çok önemli farklılıklar getirdi. Öncelikle en büyük iddiamız, dünyanın en hızlı renk eşleştirmesini yapabildiğimizi tekstil sektörüne gösterdik. HP nin renk konusundaki tutarlılığı daha önce HP Latex teknolojisine yatırım yapan bir çok işletme tarafından tecrübe edilmiş bir gerçek. HP Latex ürünleri ile tüm edinmiş olduğu dijital baskı tecrübesini HP Stitch ürünlerine çok başarılı bir şekilde aktarmış durumda. Standımızda ayrıca Latex ürünlerimizin en yeni modeli olan HP Latex 570 printer modelimiz bulunmaktaydı. Tüm makinelerimizde çeşitli baskı malzemelerine baskılar yapıp, müşterilerimize önemli detayları sunma fırsatı yakaladık.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi noktasında fuarı nasıl buldunuz? Beklentilerinizin dışındaki ülke ve şehirlerden ziyaretçi ağırladınız mı?

Metin Gönülkırmaz: Yurt içi müşterilerimizden İstanbul ve çevre illerde bulunan firmalar yoğun katılım gösterdi ancak Anadolu olarak tabir ettiğimiz bölgelerden ziyaretçi sayısı oldukça azdı. Reklam sektörünün öncü firmalarından çok az sayıda gelenler oldu, fakat şunu da belirtmek gerekir, az olarak belirttiğimiz müşteri kitlesi de çok net olarak yatırım kararı almak için ürünleri inceleme gelmişti. Fuar sonrası bir çok müşterimiz ile özel demo çalışmalarımız olacak. Standımızda bulunan HP Stitch S500 ürünümüz Türkiye genelinde gelen ziyaretçilerimiz tarafından oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı. Türki Cumhuriyetler ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) bölgesi olarak tabir ettiğimiz ülkelerden de yoğun ziyaretçi aldık.

Mevcut piyasa koşullarında fuara gelen ziyaretçi sayısı oldukça başarı olduğunu düşünüyoruz. Gelen ziyaretçiyi analiz ettiğinizde daha çok hangi amaçla ziyaretler oldu?

Metin Gönülkırmaz: Kesinlikle doğru, bu kadar olumsuz gelişmeler sonrasında firmaların bu tip organizasyonlara masraf yapıp, vakit ayırıp gelmeleri çok değerli ve önemli. Ayrıca şunu da eklemek gerekir, bu olumsuz dönemde fuara katılan firmalar yani bizler içinde aynı durumda geçerli. Fuarı ziyaret eden firmalar ile yaptığımız görüşmelerde ve sohbetlerde genellikle kapasite yükseltmeye yönelik değil, mevcut üretim maliyetlerini daha avantajlı duruma getirmek amaçlı arayışların olduğunu görmekteyiz. Standımızda sunduğumuz HP Latex R1000 serisi ürünümüz bu arayışta olan endüstriyel üreticiler için oldukça önemli farklılıklar ve çözümler getirmektedir.

Sonuç itibariyle fuarların amacı alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Bundan sonrasında sizin ürünleriniz ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda müşteri tercihinde, hem firma olarak hem de ürün bazında sizi ön plana çıkaran konular nelerdir?

Metin Gönülkırmaz: Öncelikle kalite odaklı, üretim maliyetlerini göz ardı etmeden, çevre ve insan sağlığı açısından öncelikli üretim yapmayı hedefleyen firmalar ile ürünlerimiz oldukça uyuşmakta. İş sonlandırma alanında ZUND dijital kesim ürünümüz ile dünya standartlarını takip eden uluslar arası markalara yönelik üretim yapan işletmeler ürünlerimizi tercih etmekteler.

Fuarla birlikte sektörün daha fazla hareketleneceğini düşünüyor musunuz? Yıl sonuna kadar nasıl bir beklentiniz var?

Metin Gönülkırmaz: Yıl sonuna kadar bir miktar hareketlenmenin olacağını tahmin ediyoruz, Ancak önümüzdeki yıldan itibaren daha olumlu gelişmeler olabilir.

Tanıtım noktasında yer alacağınız veya takip edeceğiniz başka fuarlar olacak mı?

Metin Gönülkırmaz: Bu yıl Fespa Eurasia Fuarına da katılma kararı aldık, 05 – 08 Aralık tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde 9. Salonda standımızda, burada sergilediğimiz ürünleri tekrar sunmayı planlıyoruz. Tüm sektör mensubu dostlarımızı, yeni ürünlerimiz hakkında bilgiler aktarmak için standımızda bekliyor olacağız.

Print Friendly, PDF & Email