Matset, 2019 yılında birçok yeniliği ile ön planda olacak

Tuğrul Turgay: “Oluklu mukavva ve kutu ambalaj sektörüne yönelik dijital baskıda devrim niteliği taşıyan, su bazlı mürekkebi ve dakikada 75 metre üretim hızına sahip, Yeni HP C500 ve HDR modellerimiz ile bu pazarda yalnız yüksek kalite ve hızda sağlanabilecek avantajlar ile değil, dijital ile elde edilebilecek; ürün takibi, pazarlama yöntemleri, sahteciliği önleme gibi pek çok yeniliği de ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.”

Dünyanın alanındaki öncü markalarını temsil eden Matset A.Ş., 2019 yılında da pek çok yeniliği sektörün hizmetine sunacak. Matset Inkjet Satış Müdürü Tuğrul Turgay, 2019 yılına ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Endüstriyel reklam sektörü açısından 2018 yılı genel anlamda nasıl geçti? Hem piyasalar hemde firmanız için bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Tuğrul Turgay: Hızlı gelişmekte olan Endüstriyel Baskı sektörü ihtiyaçları git gide artıyor ve rekabetin getirmiş olduğu standartlar gün geçtikçe yükseliyor. Günümüze kadar talep gören alışıla gelmiş baskı teknikleri ve uygulamalarının yerini, katma değeri yüksek, yaratıcı ve kullanışlı işler alıyor. Makine ve teknoloji yatırımlarını, tedarikçi seçimlerini, personel eğitimlerini bu doğrultuda planlayan firmalar, özellikle iç piyasada benzersiz, karlı işleri yakalamakta daha fazla başarı elde ettiler.

Yarım asıra yakın süredir, lider dünya markalarının baskı teknolojini Türkiye pazarına sunan Matset A.Ş. olarak, 2018’de de endüstriyel baskı grubu çözümlerimizde büyük değişimler oldu. Agfa’ nın ilgi gören modeli Anapurna serisine 160 cm ve 320 cm baskı genişliklerine sahip iki yeni model eklendi. Agfa’nın özellikle Corrugated (Kutu Ambalaj) pazarına yönelik geliştirdiği saatte 453 m2 baskı kapasitesine sahip Yeni Tauro H3300 modeli Jeti ailesine katıldı. Agfa ile sunulabilen çözümlerin ötesinde, Hp Scitex HDR modelleri ve PWI C500 modelinin de temsilciliğini alarak Sign ve Corrugated pazarı için giriş, orta ve üst segment tüm baskı ihtiyaçlarına yönelik çözüm sunma kabiliyetine sahip olduk.

Her ne kadar piyasada bir daralma olsa da iş dünyası süreklilik arz ediyor. Firma olarak hangi özellikleriniz ve avantajlarınızı ön plana çıkardınız?

Tuğrul Turgay: Reklam pazarında hizmet verdiğimiz müşteri profilinin yurt içi piyasalarındaki daralma karşısında rekabetçi yönlerini ortaya çıkartan hamleler yaptıklarını görüyoruz. Temsil ettiğimiz dünya markalarının sağladığı teknolojik avantajlar, sunduğumuz çözümlere de yansıyor. Güçlü markalar ile çalışma imkanına sahip üreticiler, kullanmakta oldukları mürekkeplerin kimyasal başarılarını, dayanıklılık özelliklerini veya sertifikalarını bile daralan pazar koşulları içerisinde tercih edilebilirliklerini arttırıcı unsurlar olarak kullanabilmekteler.

Kutu ambalaj sektörüne ait gelişmeler ise bu konuda dünya pazarındaki etkinliğimizin daha da artacağını gösteriyor. Çok kısa zaman içerisinde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kurulan yeni üretim tesisleri ve ambalaj sektörünün artan teknoloji talepleri, Matset’in temsil ettiği yüksek üretim kapasitesi ve teknolojisine sahip Inkjet baskı çözümlerinin firmaların vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer alacağını gösteriyor.

Yurt içinde ve yurt dışında hem katılım hem de ziyaret noktasında birçok etkinlik içindesiniz. 2019 yılında hangi fuarlarda yer almayı düşünüyorsunuz? Bu noktada yurt içi ve yurt dışı fuarların performansına yönelik düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Tuğrul Turgay: Basım sektöründe sunduğumuz çözümlerin çeşitliliğinden dolayı katıldığımız fuar etkinliklerimiz de yoğunluk arz ediyor. Özellikle yurtdışı fuarlarda misafir etmekten memnuniyet duyduğumuz ziyaretçilerimizin yanında bu yıl oluklu mukavva ve ambalaj sektörünün yoğun ilgi gösterdiği Avrasya Ambalaj gibi etkinliklere de katıldık. Her katıldığımız etkinlikte, temsil ettiğimiz markalar sayesinde  bir öncekinden farklı olarak yeni trend teknolojileri sunma fırsatı elde ediyoruz.

Baskı teknolojilerindeki yeniliklerden Matset ile haberdar olan işletmeler, müşteri ihtiyaçlarına çözüm sağlanmasında daha fazla başarı elde ediyorlar. Yalnız fuar organizasyonlarıyla değil, teknolojilerimizin tanıtımı için müşterilerimizle bire bir sağladığımız yurtiçi ve yurtdışı aktiviteler ile hem sunduğumuz çözümleri yerinde test etme imkanı sağlayıp, hem de işlerinde basamak teşkil edebilecek yeniliklere yakından tanık olmalarına imkan sağlamaya devam ediyoruz.

Dijital baskının farklı sektörlerde yaygınlaşması firmanıza bir avantaj sağladı mı? Sizin firma olarak farklı sektörlere ulaşma imkanınız oldu mu?

Tuğrul Turgay: Sunduğumuz endüstriyel baskı sistemleri ve bu sistemlerin çeşitliliği sayesinde basım ile ilgili olarak üretim gerçekleştirecek tüm sektörlere talep ettiklerinin ötesinde çözüm sağlayabiliyoruz. Dijital baskının alışıla gelmiş reklam pazarına yönelik kullanımının dışında aslında her bir baskı makinesi birer dijital serigrafi, dijital ofset, dijital tekstil makinesi olarak da işlev görüyor. Farklı endüstri tiplerine yönelik çeşitli mürekkep önerilerimiz, makinelerimizin endüstriyel üretimdeki başarısını arttırıyor.

Yurt içi piyasadaki satış grafiğinizi artırmaya yönelik olarak bayilik ağınızı genişletme noktasında çalışmalarınız olacak mı?

Tuğrul Turgay: Hedef müşterilerimize sunduğumuz çözümler süreklilik, bilgi ve tecrübe gerektirdiği için, projenin başlangıcından itibaren devamlılığı ve gelişimini de ön görerekten, İstanbul merkez olmak üzere, Ankara ve İzmir şubelerimizde de Matset ile müşteri koordinasyonunu direkt olarak sağlıyoruz.

2019 yılında ağırlıklı yoğunlaşmayı düşündüğünüz ürün grupları olacak mı?

Tuğrul Turgay: Önümüzdeki yıllar içerisinde reklam ve endüstriyel reklamcılıkta son kullanıcı taleplerinin farklılaşacağına ve yenilikçi fikirleri hayata geçirebilecek, müşterilerine danışman niteliğinde hizmet sağlayabilecek üreticilerin iş hacimlerini ve karlılıklarını arttıracağını biliyoruz. Dünyanın en gelişmiş 3D teknolojisine sahip “Massivit 3D” makinelerimiz ile özellikle yurtdışında, 2D baskının yanı sıra, 3D uygulamalar ile etkileyici, yenilikçi ve benzersiz çözümler sunulabilecek yeni pazar alışkanlıkları geliştiğini gördüğümüz için, bu fırsatı daha etkin olarak kullanmayı planlıyoruz.  Orta segment baskı merkezleri ihtiyaçlarına da yönelik, pazardaki benzer sistemlerin aksine daha gelişmiş ancak yüksek yatırım bütçesi gerektirmeyen, uluslararası başarıya sahip, teknolojide lider markalara yönelik araştırmalarımız da devam ediyor. Oluklu mukavva ve kutu ambalaj sektörüne yönelik dijital baskıda devrim niteliği taşıyan, su bazlı mürekkebi ve dakikada 75 metre üretim hızına sahip, Yeni HP C500 ve HDR modellerimiz ile bu pazarda yalnız yüksek kalite ve hızda sağlanabilecek avantajlar ile değil, dijital ile elde edilebilecek; ürün takibi, pazarlama yöntemleri, sahteciliği önleme gibi pek çok yeniliği de ön plana çıkarmayı hedefliyoruz.

Print Friendly, PDF & Email