Matset, global temsilcilikleriyle gururlandı

Matset, FESPA Global 2019 Fuarı’nda, Türkiye distirütörü olduğu HP Scitex, HP PageWide, AGFA Graphics ve Massivit 3D markalarında yaşanan gelişmeleri yerinde gözlemledi ve müşterilerini karşıladı. Fuarla ilgili olarak Matset Genel Müdürü Doğu Pabuççuoğlu ve Makine Satış Yöneticisi Gökhan Kuyrukçu sorularımızı yanıtladı.

FESPA Global Fuarı’nı takip ettiniz. Öncelikle fuara ilişkin genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Doğu Pabucçuoğlu: Fespa Global 2019, profesyonel katılımcı ve ziyaretçisiyle, organizasyon yapısı ve ulaşım kolaylığıyla baştan sona başarılı bir fuardı. Global markaların yer aldığı bu büyük organizasyonun bir parçası olmaktan dolayı son derece memnun olduk. Hem Ramazan ayının içinde olmamız, hem de piyasaların genel koşulları itibariyle Türkiye’den katılım az oldu. Gelen ziyaretçilerde yatırımdan ziyade dijital baskıda yaşanan gelişmelerin içinde olmak amacıyla katılım gösterdiler. Yatırımcılar, şu an için piyasaların normalleşmesiyle oluşacak talebe hazırlıklı olmak istiyorlar. Matset A.Ş. olarak fuarda HP Scitex ve PageWide, AGFA Graphics ve Massivit 3D olmak üzere üç standda yer aldık.

Matset olarak global markaların Türkiye distribütörlüğünü yürütüyorsunuz. Bu noktada temsilcisi olduğunuz markalarda yaşanan gelişmeler hakkında neler söylemek istersiniz?  

Doğu Pabuççuoğlu: AGFA Graphic standında Jeti Tauro modeli dikkat çekti. Jeti Tauro, 330 cm baskı genişliği ile yatırımcısına büyük avantajlar sağlamaktadır. 50mm kalınlıktaki malzemelere baskı yapabilen CMYKLcLm+W+P baskı yapabilen 60 adete kadar çıkabilen baskı kafası sistemine sahiptir. Bu noktada Türkiye’den misafirlerimizle yatırım noktasında temaslarımız oldu.

Massivit, son dönemde taraflı tarafsız herkesin beğenisine kazanan bir marka haline geldi. 3 boyutlu yazıcı 1.8 metre* 1.5 metre* 1.2 metre üretim alanı ile dünyada en büyük üretim alanına sahip 3 boyutlu yazıcıdır. Massivit polimer malzeme ile saatte 35 cm yükseklikte objeler inşa edebilir. Açık hava reklamcıların ihtiyacı olan 3 boyutlu objeleri kısa sürede ve düşük maliyetle üretebilir, bu objeleri içi boş ürettiği için malzemeden ve zamandan tasarruf sağlar. Çok yeni ve dikkat çekici bir ürün grubuna sahip. Bizlerde en kısa zamanda bu ilgiyi satışa yönlendirme arzusundayız.

Matset, kutu ambalaj ve oluklu pazarına sunduğu HP HDR ve HP PageWide teknolojilerini sunmaktadır. Sign&Display pazarına yönelik hızlı ve sürdürülebilir yüksek kalitede baskı imkanı sunan, tam otomasyon seçenekleri ile operasyon kolaylığı sağlayan HDR 11000, 15500 ve 17000 modelleri aynı zamanda kutu ve oluklu ambalaj pazarı için de az trajlı işlerin hızlı ve düşük maliyetli üretimine uygun modellerdir. Dijitalin esnekliğinden faydalanarak yüksek üretim kapasitelerine ulaşmak ve tam entegrasyon sağlamak isteyen oluklu kutu üreticileri için ise Pagewide C500 ve T serisi modelleri, sert rekabet içerisindeki olumsuz koşullara en iyi esnek çözümü sağlayacaktır.

Yurt içi fuar takvimi de yaklaşıyor. Yurt içi fuar katılımına yönelik bir planlama yaptınız mı?

Doğu Pabuççuoğlu: Türkiye pazarında Avrasya Ambalaj Fuarı’na katılım göstermekteyiz. SIGN

İstanbul Fuarı, Avrasya Ambalaj Fuarı ile tarih noktasında kesiştiği için katılım düşünmemiştik.

Bu sene bildiğimiz kadarıyla farklı tarihlerde gerçekleştiriliyor. Bu fuarla ilgili bir

değerlendirme yapmayı planlıyoruz.

Gökhan bey fuarı siz nasıl buldunuz?

Gökhan Kuyrukçu: Baştan sona başarılı bir fuar organizasyonu oldu. Türkiye Distribütörü olduğumuz HP, Agfa ve Massivit markaları, müşterilerine değer katmak isteyen müşterilere çok ayrıcalıklı teknolojiler sunmaktadır. Her bir markamız kendi alanında en iyiler olduğu konusunda şüphem yoktur. Temsil ettiğimiz markalarda yaşanan gelişmeleri Türkiye’deki yatırımcılarla buluşturup, önümüzdeki dönem içinde inkjet pazardaki payımızı artıracağız.

Doğu Bey, son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Doğu Pabuççuoğlu: Risk almadan yatırıma devam edenler kriz dönemlerinden büyüyerek çıkarlar. Bizlerin yatırım yapın veya yapmayın gibi bir söylemde bulunmamız doğru olmaz. Bu noktada her firma kendi kararını kendisi vermektedir. Ancak riskleri göz önünde bulundurarak yatırım koşullarını denemek, aramak ve gerçekleştirmek faydalı olacaktır. Herkes bir şeyler yapmak için uğraşmalı. Durarak kriz geçmez. Çaba göstermek gerekir. Gösterilen emekler de hiçbir zaman karşılıksız kalmaz.

Print Friendly, PDF & Email