Müşteriler İstanbul Reklam’dan çok memnun

İstanbul Reklam, müşterilerinin saygısını nasıl kazandı? Bunun en güzel örneklerinden birini bir müşterisinden dinlemek istedik.

Bir makine satmak ve uzun yıllar arkasında olduğunu her anlamda hissettirmek önemlidir. Gerçek müşteri memnuniyeti de aslında tam da bu anlama geliyor. Bunu başarabilen öncü firmalardan biri de İstanbul Reklam. Bir müşterisine yıllar öncesinde kurduğu makineyi yenisiyle değiştirmek yerine, upgrade yapıp hem müşteriye hem de ekonomiye kazanç sağlıyor. Bu konudaki bir örnek firma da Kurt Reklam oldu. İstanbul Yenibosna’da faaliyet gösteren Kurt Reklam, 40 yılı aşkın zamandır bu sektöre hizmet veriyor. Yıllar öncesinde İstanbul Reklam’dan aldığı CNC makinesini yenisi ile değiştirmek istediğinde İstanbul Reklam Genel Müdürü Şaban Beyler’den yenisini almak yerine yenilemek önerisi geldi. Bu doğrultuda makinenin gerekli tüm bakımları ve upgrade çalışmaları tamamlanarak sorunsuz halde teslim edildi. Böylece yeni bir yatırım maliyeti altına girmeden, mevcut makinesi ile daha uzun yıllar hizmet verebilecek. İstanbul Reklam’ın ticari hayatında bu ve buna benzer çok sayıda örnek var. İstanbul Reklam firmasının sektördeki saygınlığı da bu ilginin altında yatıyor. Bu bakış açısının sahibi İstanbul Reklam Genel Müdürü Şaban Beyler ve müşterilerinden Kurt Reklam’dan Hasan Gümüş ile bir araya geldik.

Hasan bey, meslekte 40 yılı aşan bir usta olarak geçmişten günümüze yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Hasan Gümüş: 1977 yılında bu işe ortağımla birlikte başladık. Başta ışıklı, ışıksız tabelalar, standlar, baskı çözümleri olmak üzere her türlü reklam projelerini yürütmekteyiz. Birçok kurumsal ve zincir mağazaya hizmet verdik. Otomotiv, gıda, bilişim gibi sektörlerin bilinen birçok zincir mağazaların işlerini yapmaktayız. 15 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. İster İstanbul ister İstanbul dışı olsun tüm projeleri kendi ekibimizle yapmaktayız. Bugüne kadar Türkiye genelinde hizmet vermediğimiz il ve ilçe kalmamıştır. Bizimle çalışan arkadaşlarımız da uzun yıllardır birlikteyiz. Mesela, 30 yıldır birlikte çalıştığım ustamız var.

Fuarları takip ediyor musunuz? Fuarlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Hasan Gümüş: Fuarları ziyaret ediyorum. Ama katılımcı sayısının az olduğunu düşünüyorum. Makine satıcıları yeterli ilgiyi gösteriyor. Ama kullandığımız malzemelerin büyük bir kısmını fuarlarda görmüyoruz.

İstanbul Reklam ile uzun yıllardır çalışıyorsunuz. İstanbul Reklam ile ilişkileriniz nasıl?

Hasan Gümüş: İstanbul Reklam ve Şaban Beyler ile uzun yıllardır birlikteyiz. Her türlü konuda desteklerini görüyoruz. Biz her zaman Şaban beyin iyiliğini ve desteğini gördük. Tahminen 15 yıl önce kendilerinden CNC makinesi almıştık. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullandık. Çok memnun kaldık. Zamanı geldiğinde makinemizi yenisiyle değiştirmek istedik. Şaban beye bu isteğimizi ilettiğimizde kendisinden farklı bir öneri geldi. Şaban Bey, bize makine tüm aksamları sapa sağlam. Bunu upgrade edelim, bu makineler ömürlüktür. Uzun yıllar daha kullanırsınız. Bu doğrultuda teknik ekipten gelen arkadaşlar makinemizle ilgili eksikleri giderip sorunsuz teslim ettiler. Zaten kendilerinden çeşitli vesilelerle destek almaktaydık. Bu bakış açısı da bizleri son derece memnun etti. Ne kadar doğru bir partnerle çalıştığımızı bir kez daha görmüş olduk. Bu vesileyle sizler vesilesiyle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Şaban bey, Türkiye’de sektörümüzle ilgili tanımadığınız kişi yok denecek kadar azdır. Bir vesileyle de olsa mutlaka bir temasınız olmuştur. Müşterilerinizi doğru yönlendirmelerle doğru yatırım yapması konusunda yönlendiriyorsunuz. Yıllar önce Kurt Reklam’a kurulan CNC başarılı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sizin bu noktadaki bakış açınız nedir?

Şaban Beyler: Hasan Ağabeyin yıllar önce, bizden bir CNC talebi olmuştu. Önerilerimiz doğrultusunda kurulumunu gerçekleştirdik. Aradan geçen zamanda makine, iyi işler yapıp para kazandırdı. Bir zaman sonra Hasan Ağabey, bu makineyi çok kullandıklarını artık eskidiğini ve yenisini istediğini söyledi. Ticari olarak yenisini satmak mantıklı gibi duruyor. Ancak biz kendisine makineyi upgrade etmeyi önerdik. Bazı aşınan parçalarını değiştirip eskisi gibi verimli hale getirdik. Çünkü biz ömürlük makineler sunuyoruz. Dolayısıyla Hasan Ağabey, daha az maliyetle makinesini yenilemiş oldu.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Şaban Beyler: İstanbul Reklam, herkesin söylediği gibi sevilen ve sayılan bir firma konumundadır. Bunu da müşterilerimize ve işimize olan saygımızla başarıyoruz. Hiç kimseye sadece para kazanmak için makine satmaya çalışmadık. Her zaman müşterinin ihtiyacı olan makineyi sunduk. Bunun en yakın örneklerinden biri de Kurt Reklam olmuştur. Dolayısıyla İstanbul Reklam olarak dün olduğu gibi bundan sonra da müşterimize ve işimize olan saygımızla çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Print Friendly, PDF & Email