Norm Reklam Flatbed UV yatırımı planlıyor

Açıkhava reklamcılığı, tabela, kabartma harfler, totem, araç kaplama, dijital baskı çeşitleri, yönlendirmeler ve afiş üretimleri gerçekleştiren Norm Reklam, önümüzdeki dönemde bünyesine flatbed UV yatırımı planlıyor. Firmanın çalışmalarıyla ilgili olarak Norm Reklam Genel Müdürü Abbas Çimen sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle firmanızın kuruluşundan bu yana geçen zamanı özetler misiniz? Hangi amaçlarla ne zaman kuruldu?

Abbas Çimen: Norm Reklam, açık havada en kolay işten, anahtar teslim çözümlere kadar müşterilerine en uygun çözüm ve uygulamaları sunan bir açık hava reklamı firmasıdır. Tamamı uluslararası garanti ve kalite belgelerine sahip; malzeme, tecrübeli personel, sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte makine parkı ve teknik altyapısı ile 2002 yılından itibaren faaliyetlerini devam ettirmektedir. Firmamızın kısa bir zamanda bu konuma gelmesinde; faaliyete başladığı ilk günden itibaren yaptığı çekici tasarımlar ve kaliteli üretim politikası, başlıca etkenlerdir. Son yıllarda ülkemizin ihtiyaçlarına ve şehirlerin gelişmesine paralel olarak bünyesine kattığı yeni uygulama ve ekipmanlarla her geçen gün açık hava reklamcılığında üretim ve montaj olmak üzere ciddi deneyimler kazanmaktadır. Sunumlarınızı en etkin şekilde tasarlayan ekibimiz; verimli alan kullanımı, sağlamlık, uygun maliyet, kolay montaj ve demontaj kriterlerini değerlendirerek sizin için en ideal çalışmayı oluşturur.

Bugün itibariyle firmanız sektöre ne tür hizmetler sunmaktadır? Müşteri portföyünüz nerelerden oluşmaktadır?

Abbas Çimen: Açıkhava reklamcılığı ve yazılı reklam anlamında her ürün ve hizmeti veriyoruz. Tabela, kabartma harfler, totem, araç kaplama, dijital baskı çeşitleri, yönlendirmeler, afiş ve bayrak vb imalatları yapıyoruz. Portföyümüz büyük çoğunluğu kurumsal firmalar ve belediyeler ama bireysel çalışmalara da hayır demiyoruz. Reklam sektörüne fason üretim yapmıyoruz. Son 3 yıldır İstanbul’daki zabıta araçlarının %90’ının giydirmelerini, Türkiye’deki yarış otomobillerinin %95’ine yakınını biz giydirdik. Filo kaplamalarda, Doğuş Otomotiv gibi Türkiye çapındaki servis araçlarının kaplamaları, Büyükşehir Belediyeleri’ne ait yol bakım, süpürge ve kış çalışmaları araçlarının kaplamaları tarafımızdan yapılmıştır.

Makine parkurunuzda yer ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Abbas Çimen: Makine parkurumuzda 1 adet Konica 320’lik baskı makinamız var. 1 adet Mutoh folyo kesim ve 1 adet Laminator laminasyon makinamız mevcut. Ümraniye’de bulunan 3 katlı işlerimizi; atölye, baskı ve ofis olarak kullanıyoruz. Araç kaplamamızı ise yakın bir noktadaki atölyemizde yapıyoruz.

Son dönemde parkurunuza eklediğiniz veya eklemeyi planladığınız makineler olacak mı?

Abbas Çimen: Fuarda incelediğimiz ve yakın zamanda düşündüğümüz makine flatbed UV’dir. Bu makinanın firmamıza değer katacağını ve yeni mecralara ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Hizmet verdiğiniz sektörün genel durumuna ilişkin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Sektörün gelişimini ve büyümesini nasıl görüyorsunuz?

Abbas Çimen: Sektördeki en büyük sorunun, aslında yıllardır hep aynı olan sorun olduğunu düşünüyorum; fiyat politikası. Olması gerektiğinden düşük fiyata iş yapmanın uzun vadede firmaya yada sektöre bir faydasının olduğunu düşünmüyorum. Reklam firmalarının maliyet hesaplarını yanlış yaptıklarını, yatırım maliyetlerini ve yıl bazındaki masraflarını fiyatlara yansıtmadığını görüyorum. İş yaparken hedefin reklamcılar yani meslektaşlarının olmadığını, müşteriler olduğunu bilinmeli.

Sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri nasıl takip ediyorsunuz?

Abbas Çimen: Sektörümüzle ilgili fuarlara mutlaka gidiyoruz. Ayrıca Dijital Teknik dergisi her ay ulaşıyor. Aylık olarak tüm gelişmeleri de sizlerin aracılığıyla öğreniyoruz.

Makine veya malzeme noktasında hangi firmalarla çalışıyorsunuz? Aldığınız hizmetin kalitesine ilişkin görüşleriniz nelerdir?

Abbas Çimen: Uzun zamandır makine yatırımımız olmadı. Servis hizmetini kendimiz sağlıyoruz, gerekirse sadece yedek parça alıyoruz. Malzeme noktasında yoğun anlamda Taç Reklam, İstanbul Reklam, Unifol, KPMF ve Oracal ile çalışıyoruz.

Kullanıcı olarak makine ve malzeme satıcılarına vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Abbas Çimen: Makine satıcılarının servis ücretleri yada arıza durumundaki maliyetlerinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Malzeme satıcıları ise, rekabet için fiyat indirimi yerine müşterilerine promosyon yada etkinlik gibi yenilikler getirebilir.

 

Print Friendly, PDF & Email