Pimms Group farklı beklentilerin buluşma noktası oldu

Pimms Group, SIGN İstanbul Fuarı’nda Handtop, Axia ve HP grubu çözümlerini tanıttı. Bu makineler ile yapılan baskı örneklerini stant tasarımında da kullanarak zengin uygulama yelpazesi ziyaretçilere gösterildi. Dolayısıyla PİMMS Group standına gelen ziyaretçiler aradıkları tüm özellikleri karşılayan pek çok çözümü bir arada buldu.

Pimms Group, her yıl olduğu gibi bu yılda SIGN İstanbul Fuarı’nın en çok ilgi gören standlarından biri oldu. 20-23 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP’ta gerçekleştirilen fuara Handtop, Axia ve HP grubuna ait çözümleriyle katılan Pimms Group, stand tasarımında bu makinelere ait baskı örneklerini kullandı. Böylece kullanıcılar hem makineleri hem de baskılarını detaylı inceleme fırsatı buldu.

Fuarın ardından Pimms Group Genel Müdürü Selçuk Aygüler, Dijital Teknik dergisinin sorularını yanıtladı.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen SIGN İstanbul Fuarı’na katıldınız. İçinde bulunduğumuz piyasa koşulları çerçevesinde fuara ait izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Selçuk Aygüler: Fuarda, geçmiş yıllara kıyasla daha düşük katılımcı ve ziyaretçi oranı vardı. Bunun elbette birçok anlaşılabilir ekonomik nedenleri var. Son aylarda yaşanan ekonomik çalkantılar nedeniyle böyle bir durumu zaten öngörüyorduk. Bu nedenle ilk iki gün daha sakin bir fuar yaşasak da son iki gün beklediğimizin üzerinde bir ziyaretçi kitlesini standımızda ağırladık.

Fuara gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ziyaretçi sayısı beklentilerinizi karşıladı mı? Satışa yönelik anlaşmalarınız oldu mu?

Selçuk Aygüler: Bu yıl fuarda hem yurtiçinde pek çok şehirden hem de çevre ülkelerden çok sayıda ziyaretçiyi standımızda ağırladık. Az önce de belirttiğim gibi geçmiş yıllarla karşılaştırdığımızda elbette daha düşük bir ziyaretçi kitlesi vardı. Ancak biz fuarları sadece satış yaptığımız platformlar olarak değerlendirmiyoruz. Daha ziyade müşterilerimizle, bayilerimizle ve sektörün diğer oyuncularıyla bir araya geldiğimiz, fikir alışverişinde bulunduğumuz ve sektörü değerlendirme fırsatı yakaladığımız platformlar olarak görüyoruz. Satış beklentisi elbette olacaktır; ancak şu anki ekonomik koşulları değerlendirdiğimizde fuarlarda salt sıcak satış beklentisinin olması çok doğru değil. Yine de PİMMS Group olarak, halihazırda görüşmekte olduğumuz potansiyel müşterilerimiz ile fuarda satış anlaşmalarımızı neticelendirdik ve yeni müşteriler ile tanışma fırsatı bulduk. Bu firmalar ile fuar sonrası görüşmelerimiz devam ediyor. Üstelik mevcut koşullar nedeniyle yatırım yapmayı planlayan baskı üreticilerinin eskisine kıyasla daha farklı uygulama arayışında olduğunu ve makinelerde tam verimlilik, yüksek performans ve farklı malzemelere baskı yapabilme becerisi aradığını gördük. Makine yatırımı yapmak isteyen üreticiler, alım yapacakları makineler konusunda daha talepkarlar. Biz de portföyümüzdeki çok çeşitli makine yelpazesi ile bu ihtiyaçlara en iyi şekilde yanıt verebildik. PİMMS Group standına gelen ziyaretçiler aradıkları tüm özellikleri karşılayan pek çok çözümü buldu.

Her ne kadar sektörde yatırım kararları bir süre ertelense ve yeni yatırımlar için biraz daha temkinli adım atılsa da bu sürecin bir süre sonra normale döneceğini düşünüyoruz.

Fuar süresince hangi ürünlerinizi ziyaretçilerle buluşturdunuz? İlk kez sergilenen yenilikleriniz oldu mu? Bununla birlikte ziyaretçilerin ilgisini çeken makine veya ürünleriniz hangileri oldu?

Selçuk Aygüler: Fuarda Handtop, Axia ve HP grubu çözümlerimizi tanıttık, bu makineler ile yapılan baskı örneklerini stant tasarımımızda da kullanarak zengin uygulama yelpazesini gösterdik.

Fuarda Handtop grubunda; HT5000 5 metre ebadındaki roll-to-roll UV LED baskı makinesini tanıttık. Bu makine, Türkiye pazarına tanıtıldığı ilk günden bu yana sektörden yoğun ilgi görmüş ve kullanıcıların beğenisini toplamış bir çözümdür. 8 adet çift sıra 3.5pl Kyocera endüstriyel baskı kafalarını kullanan makine, endüstriyel üretim yapan firmaların beğenisini kazandı. Sunduğu üretim modunda maksimum 190 metrekare baskı hızı ile üreticilerin baskı kapasitesini önemli ölçüde artırmasını sağlayan makine, muadillerine kıyasla sunduğu yüksek verimlilik özellikleri ile dikkat çekti. Makine, dahili mesh branda aparatı ile her türlü mesh branda malzemesine baskı yapabilme özelliği ile rakiplerinin önüne geçti. HT5000 LED UV esnek malzeme germe sistemi ile tavan gergi ve tüm diğer arka aydınlatmalı uygulamalar için de idealdir.

Ayrıca Handtop HT2512 Flatbed UV LED baskı makinesi ise, 2 puntoya varan yazı karakterlerini keskin ve net bir şekilde basma becerisi ile tüm baskı sektörünün takdirini topladı. 4 ila 9 adet arası Ricoh Gen5 baskı kafalarını kullanan makine, beyaz ve dört renk ile aynı anda baskı yapabilme becerisi ile donatıldı. Makine aynı zamanda, Braille Alfabesi gibi kabartmalı baskı yapabilme özelliği ile katma değerli uygulamalar için ideal.

Handtop HT1600 Hibrit UV LED baskı makinesi ise 2 adet 3.5pl Kyocera baskı kafaları ve 5mm kalınlıktaki esnek ve sert malzemelere baskı yapabilme özelliği sunar. Makine sektörün çok çeşitli uygulama ihtiyaçlarını karşılama yeteneği ile de fuarda öne çıkan bir diğer çözüm oldu. Sert ve esnek boya seçeneği sunan makine aynı zamanda Beyaz ve Vernik seçeneklerine de sahip. HT1600, yüksek hız modunda saatte 39 metrekare baskı yapabiliyor. Makine ayrıca konveyör sistemine sahiptir.

HP grubunda ise HP 315 ve HP 335 serisi latex baskes makinelerini sergiledik. Bu makineler ile solvent baskı ile mümkün olmayan sayısız avantaj, benzersiz karlılık olanakları ve çok yönlü uygulama çeşitliliğini tanıttık. Çocuk odaları, gıda marketleri, okullar ve hastaneler gibi ortamlar için insan sağlığına zarar vermeyen uygun boya özelliklerine sahiptir ve farklı uygulamalar için avantaj sağlar.

Standımızın en dikkat çeken uygulamalarından biri de suni deri üzerine yapılan baskılar oldu. PİMMS Group tarafından geliştirilen Axia PU suni deri baskı makinesi, ayakkabı, çanta, bavul, suni deri kullanılan hazır giyim ürünleri, iç mekan dekorasyon uygulamaları gibi farkındalık yaratacak pek çok uygulama için özel olarak geliştirildi. Axia grubunda ayrıca Axia3204 UV LED baskı makinesi oldukça beğenildi. Kabartmalı baskı özelliği ile duvar kağıdına baskı uygulamalarında öne çıkan makine esnek malzemelere beyaz + CMYK + vernikli kabartmalı baskıyı eşzamanlı yapabilme becerisi ile sektörden tam not aldı. Axia3204 UV LED baskı makinesi ile yapılan kabartmalı baskı örneği standımızda dekor olarak kullanıldı.

Sektörün ve ziyaretçilerin yatırım talebi sizce yeterli mi? Mevcut piyasa koşullarına yönelik olarak müşterilerinize ve yatırımcılara sunduğunuz özel avantajlar oldu mu?

Selçuk Aygüler: Az önce de değindiğim gibi sektörde baskı üreticilerinin yeni yatırımlarında daha çekimser olduklarını görüyoruz. Pek çok firma şu anda yeni yatırımlarını bir süre daha ertelemiş durumda. Bu stratejiye hak vermekle birlikte aslında bu tür kriz koşullarını avantaja çevirmeyi başaran firmaların ayakta kalabildiği ve hatta ilerleme gösterdiği de bir gerçek. Yeni yatırımlar, krize uygun geliştirilen yeni iş modelleri ve yaratılan yeni fırsatlar pek çok firmanın rekabet şansını artıracaktır. Biz de PİMMS Group olarak bu firmalara sadece fuar ortamında değil yıl boyunca gerektiğinde kampanyalarla destek olmaya ve özel ödeme şartları sunmaya çalışacağız. Örneğin, yakın zamanda HP Latex serilerinde yapmış olduğumuz kampanya kapsamında, 10 taksite kadar ödeme imkanı sunduk. Halen devam etmekte olan kampanya ile müşterilerimizin hem daha uygun ödeme şartları ile makine sahibi olmasını hem de lateks teknolojisine geçerek rekabetçi ve karlı üretim imkanı elde etmesini amaçladık.

Fuardan aldığınız izlenimler doğrultusunda önümüzdeki aylara ilişkin nasıl bir beklenti içindesiniz? Bu anlamda atacağınız yeni adımlar olacak mı?

Selçuk Aygüler: Son aylarda döviz kurlarındaki dalgalanmalar tüm sektörleri etkiledi; bunu yadsımak mümkün değil. Bu noktada önemli olan bu süreci sahip olduğunuz güçlü altyapı ile atlatabilmek. PİMMS Group olarak 40 yıla varan sektörel tecrübemiz, bilgi birikimimiz, sektörde edindiğimiz iyi ilişkiler, teknik ve finansal gücümüz sayesinde sektörün ihtiyaçlarını öngörerek her zaman sektörümüzü daha ileriye taşıyacak çözümleri pazara sunmayı misyon ediniyoruz. Bu amaçla Türkiye pazarına sunduğumuz ve fuarda da sergilediğimiz çözümler sektör firmalarının teknolojilerini ileriye taşımalarına ve verimliliklerini artırarak karlılıklarını yükseltmelerine yardımcı olacak. Dolayısıyla ilk üç çeyrekte bu misyonla hareket ettik, önümüzdeki süreçte de öngörülü satış politikamız, finansal gücümüz ve teknik ve satış altyapımız ile bu süreci başarılı bir şekilde yönetmeye devam edecek ve bu başarıyı tüm müşterilerimize taşıyarak ilerleyeceğiz.

Print Friendly, PDF & Email