Prodigital, 2019 yılında pazar payını korumayı hedefliyor

İbrahim Tekeş:  Dijital baskının farklı alanlarda kullanılır hale gelmesi tabiki herkes gibi bize de avantajlar sağladı. Ayakkabı, Deri, Suni deri, Perde, Duvar kağıdı, Ambalaj, Matbaa, Halı, Mutfak ve banyo aksesuarları, Masa ve sandalye sektörü gibi alanlara dijital baskı makinaları kurmaya başladık.

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş, 2019 yılına ilişkin Dijital Teknik dergisinin sorularını yanıtladı. 2019 yılını Pazar payını koruma odaklı çalışacaklarını söyleyen Tekeş, yeni ürünlerle piyasaya hareketlilik getireceklerini ifade etti.

Endüstriyel reklam sektörü açısından 2018 yılı genel anlamda nasıl geçti? Hem piyasalar hemde firmanız için bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

İbrahim Tekeş:  Endüstriyel reklam sektörü açısından her sektörde olduğu gibi 2018 yılı oldukça sıkıntılı geçti. Yılın ilk yarısı nispeten iyiydi fakat ikinci yarıdaki ekonomik daralmayla beraber dövizdeki aşırı artışlar sektörü durma noktasına getirdi. Prodigital olarak ithalatçı bir firma olduğumuz için dövizle alıp Türk Lirası ile satıyoruz. Bundan dolayı 2018 yılının ikinci yarısında yaptığımız işlemlerin çoğu karsız ve hatta bir kısmı zarar olarak geçti. Türkiye’de geçen yılki ekonomik durumdan hemen hemen her sektör büyük zararlar etti. Paradan para kazanan finans sektörü belki az zararla kurtulmuş olabilir. Küçük bir grup belki dövizden ve faizden para kazanmış olabilir.

Her ne kadar piyasada bir daralma olsa da iş dünyası süreklilik arz ediyor. Firma olarak hangi özellikleriniz ve avantajlarınızı ön plana çıkardınız?

İbrahim Tekeş:  Piyasalardaki daralmaya karşılık önlemler alıyoruz fakat pazar kaybediyoruz ve sektör küçülmeye gidiyor. Pazarın büyümesine ve alıcının satıcının birbirine yardımcı olmasına ihtiyaç var yoksa bindiğimiz dalı kurutacağız ne alıcı ayakta kalacak ne de satıcı. 2018 yılının bütün bu sıkıntılarına rağmen satış politikamızda aşırı bir değişikliğe gitmedik. Bizimle çalışan müşterilerimize bu zor zamanda her türlü desteği verdik. Çoğu işlerimizden kar etmedik fakat müşterilerimizin ayakta kalmalarını sağladık. Prodigital yoğun olarak Reklam, Tekstil ve Endüstriyel sektörlere makine ve malzeme satışı yapıyor. Ekonomik kriz dönemi için dijital baskı makinalarını kullanacak sektörleri genişlettik ve daha çok alana makine sunmaya başladık. Ayakkabı, Deri, Suni deri, Perde, Duvar kağıdı, Ambalaj, Matbaa, Halı, Mutfak ve banyo aksesuarları, Masa ve sandalye sektörü gibi alanlara dijital baskı makinaları kurmaya başladık. Prodigital çalıştığı sektörlerde iyi hizmet veren güçlü bir firma ve müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir şirketiz. Makine çeşidimiz, bilgi birikimimiz ve hizmet kalitemizi ön planda tutuyoruz.

2019 yılına yönelik nasıl bir pazarlama stratejiniz olacak? Pazardaki payınızı artırmaya yönelik ne tür çalışmalar içinde olacaksınız?

İbrahim Tekeş:  2019 yılına yönelik özel bir pazarlama stratejimiz yok fakat daha emin adımlarla ve daha dikkatli iş yapmaya çalışıyoruz. Elini taşın altına koymuş bir sürü yatırım yapmış ve birçok personel çalıştıran bizim gibi büyük firmalar bu haksız rekabetten maalesef çok etkileniyor. Bu durum aracıyı, komisyoncuyu veya bizim gibi firmalardan makine alıp satan kişileri etkilemiyor. Doğrudan bizleri etkiliyor. Prodigital mümkün olduğu kadar çalıştığımız sektörlerdeki tüm fuarlara katılmaya çalışıyor. Firmamızı ve hizmetlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Sektör olarak emek hırsızlığına fırsat verilmemelidir. Bizim gibi bu sektöre ciddi yatırım yapan çok sayıda firma var. 2019 yılında pazar payımızı artırmak yerine, daha çok korumak ve için çaba göstereceğiz. Yeni alanlara veya yeni makine çeşitlerine yatırım yapıyoruz. Ticari ahlakı bu ülkede özellikle bizim sektörümüzde tam anlamıyla uygulamalıyız. 2019 yılında daha ekonomik model UV baskı makineleri piyasaya sunuyoruz. Mutoh, Dilli, Gongzheng firmalarımızın yeni UV baskı makinalarını piyasaya sunuyoruz.

Dilli Neoerth HB1600 serisi Makina: 160cmxsınırsız boy, baskı hızı 65m2 Hybrid Dijital LED UV baskı makinası hem tabaka hemde rulo malzemelere baskı yapabiliyor, yüksek kalite ve ekonomik fiyatlı LED UV baskı makinamız sınıfının yeni ve hızlı makinalarıdır.

Gongzheng GZM3204HU – RTR 320 UV baskı makinası; düşük boya maliyeti ile Starfire baskı kafası ile rulodan ruloya baskı yapıyor, Gongzheng sınıfının en yeni ve hızlı UV baskı makinası.100m2/saat baskı hızı var, Duvar kağıdı, suni deri, ışıklı kumaş, stor ve zebra perde, branda, folyo, kağıt, one way vision gibi bir çok malzemeye baskı yapabiliyor.

Mutoh Valuejet 1638UR / 1638UH RTR ve HİBRİT

VJ1638UR; Rulodan ruloya baskı yapan uv baskı makinamız flexible boyalar ile her türlü rulo malzemeye baskı yapabiliyor.3D kabartmalı duvar kağıdı baskıları, kısmi tahta kabartma, şeffaf malzemelere baskı gibi birçok özellik bulunuyor.

VJ1638UH; UV baskı makinaları hibrit, hem rulodan ruloya baskı olarak üretildi hemde tabaka malzemelere baskı yapıyor. Sınıfının en hızlı ve en kaliteli makinaları 160cm eninde ve yaklaşık 20m2 hıza çıkabilmektedir. Japon üretimi dayanıklı ve sorunsuz baskı makinaları.

Flatbed UV MUTOH 2508 UF UV BASKI MAKİNASI

Performansjet PJ2508UF; Yeni üretilen bu model UV makinamız çok fonksiyonlu olarak üretildi. CMYK+W, CMYK+CMYK, CMYK+LC,LM,W, CMYK+LC,LM,W.V.gibi konfigürasyonlara sahip makinamız Ricoh Gen5 kafa ile üretildi ve oldukça hızlı, düşük boya maliyetiyle Türkiye’deki üreticilerin beğenisine sunulacak bir makine. ahşap, cam, deri, promosyon malzemeleri, dekota vs.. malzemelere 3D baskılar yapabiliyor.

Gongzheng GZS3204PLUS-Bayrak/Kumaş baskı makinası: 4 adet  Dimatix starfire baskı kafası kullanan makinamız (maksimum m2 baskı hızı 241m2/ süblime kağıt) hem bayrak makinası olarak hemde direkt kumaşa baskı yapabiliyor, sınıfının en hızlı ve stabil çalışan makine serisi, pigment, reaktif, dispers veya asit boya ile çalışabilmektedir. Uzun ömürlü (4yıl) baskı kafalarıyla işletme maliyeti çok uygundur.

Yeni makineleri uygun ödeme koşulları ve uygun fiyatlarla vermeye başladık. 2019 yılı için yeni olarak bu makinalarımızı stoklara ekledik. Önceki makinemiz Solvent, Ecosolvent, UV sistemler, Süblime baskı makineleri, Bayrak makineleri, kumaş baskı makineleri vb. tüm çeşitlerimiz satışlarımızdadır.

Yurt içinde ve yurt dışında hem katılım hem de ziyaret noktasında birçok etkinlik içindesiniz. 2019 yılında hangi fuarlarda yer almayı düşünüyorsunuz? Bu noktada yurt içi ve yurt dışı fuarların performansına yönelik düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

İbrahim Tekeş:  2019 yılında Fotoğraf Fuarı, Tekstil Fuarı, Matbaa-Ambalaj Fuarı, Ahşap-Mobilya Fuarı ve Reklam Fuarlarında yer almayı planlıyoruz.  Türkiye’de her alanda olduğu gibi fuarcılık alanında da sorunlar var. Genel anlamda dünya fuarlarında da aynı sıkıntılar yaşanıyor. Örneğin bu sene Martta Shanghai’da hemen hemen aynı zamanda 2 tane reklam fuarı yapılacak. Fuarlar artık beklenilen etkiyi ve tanıtımı yapmıyor fakat bazı fuarlarda prestij için, fuarlarda görünmek için, varlığını göstermek için katılıyor. Sosyal medya ve diğer internet mecraları fuarcılığı biraz daha etkisizleştirdi.

Dijital baskının farklı sektörlerde yaygınlaşması firmanıza bir avantaj sağladı mı? Sizin firma olarak farklı sektörlere ulaşma imkanınız oldu mu?

İbrahim Tekeş:  Dijital baskının farklı alanlarda kullanılır hale gelmesi tabiki herkes gibi bize de avantajlar sağladı. Bir taraftan da çok çeşit yapmamıza, çok alanda satış personeli ve teknik personel bulundurmamıza sebep oldu. Her sektöre yönelik eleman çalıştırmak zorunda kalıyoruz. Her sektöre yönelik fuarlara katılmamız gerekiyor. Ayrı ayrı mecralarda reklam vermemiz gerekiyor. Dijital baskı aslında yıllardır çok sektörde kullanılıyor. Fakat yaygınlaşması makinelerin hızlanması, boyaların iyileşmesi ve işletme maliyetlerinin uygun hale gelmesiyle çoğaldı. Bazı sektörlere Türkiye’de ilk dijital baskı makinelerini biz kurduk. Bazı yeni sektörler için de Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.

Yurt içi piyasadaki satış grafiğinizi artırmaya yönelik olarak bayilik ağınızı genişletme noktasında çalışmalarınız olacak mı?

İbrahim Tekeş:  Yurtiçi satış grafiğini bu yıl çok fazla arttırmak için çaba göstermiyoruz. Daha stabil kalıp geçen yıllardaki satış adetlerimizi satmak istiyoruz. Bayilik sistemimizi genişletmiyoruz. Türkiye’de artık bayilik işlemez hale geldi. Daha çok komisyon satış veya çözüm ortaklığı – partner firma olarak satışlarımıza destek olan firmalarla çalışmayı düşünüyoruz. Kimse bir firmaya bağlı kalmak istemiyor. Kendisine faydalı olan yerden makine alıp satmak istiyor. Bursa, Afyon, Antep ofislerimiz satış ve teknik servis faaliyetlerine devam ediyor. Bayilik olarak Ankara, İzmir ve Antalya’da çalıştığımız firmalar bulunuyor. Satış personelimizde tüm Türkiye’yi adım adım dolaşarak müşteri ziyaretleri gerçekleştiriyor.

2019 yılında ağırlıklı yoğunlaşmayı düşündüğünüz ürün grupları olacak mı?

İbrahim Tekeş:  2019 Mart ayında seçimler yapılacak. Bundan dolayı reklam sektörü ve bayrak sektörüne yönelik makinelerimizin satışına hız veriyoruz.

GZM 3204(+) BASKI MAKİNASI; 320cm eninde fuji dimatix starfire baskı kafası kullanan, iç mekan ve dış mekan baskı yapabilen, saatte 234 metrekare baskı yapan makinamız. Türkiye’de bu sınıfta en iyi makinası.

GZS 3204(+) BAYRAK BASKI MAKİNASI; 320cm eninde bayrak ve kumaş baskı makinası ve fiksesi. Fuji dimatix starfire baskı kafası kullanan makinamız multi fonksiyonel bir makina. İstenildiğinde süblime kağıt basılabiliyor, istenilirse direkt kumaş basılabiliyor.

Tekstil sektöründe daha endüstriyel baskı makinalarına ağırlık vermek istiyoruz. Pamuklu kumaş baskı makineleri ve halı baskı makinelerinin satışlarına hız veriyoruz. Endüstriyel UV baskı makinelerini Cam, Ahşap ve diğer endüstriyel sektörlere sunuyoruz. 5metre eninde dış mekan baskı makinamız satılmaya başladı. Ayrıca ekonomik seri 5metre makinalarımızda stoklarda bulunmaktadır.

Kullanıcıların yatırım noktasındaki tercihlerine yönelik vermek istediğiniz bir mesajınız var mı? Doğru makine ve malzeme seçiminde hangi kritere dikkat etmek gerekir?

İbrahim Tekeş:  Bana göre kullanıcılar, konusunda uzman, bu alanda yatırımlarıyla tanınan, uzun süredir bu işleri yapan, yeterli personeli bulunan düzgün ve güçlü firmalardan makine yatırımı yapsınlar. Makinayı aldığı firmadan mümkünse boyasını da alsınlar, garanti kapsamındaki servislerine dikkat etsinler. Öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki, bizim garanti kapsamındaki makinelere boya teklifi yapmak ticari ahlakla bağdaşmamaktadır. Garanti kapsamındaki makinelere, tüm hizmetlerimizi en iyi şekilde vermek için çaba göstermekteyiz.

Endüstriyel sektörünün daha iyi noktalar gelmesi için sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İbrahim Tekeş:  Biraz önce söylediğim gibi ticari ahlaka ihtiyacımız var. Şuna inanmalıyız çalışmalarımızın karşılığını Allah bize verecek. Müşteriyi kandırmaya çalışarak, kazanç elde etmek bence helal olan kazancı haram yapmaktır. Ülkemiz sıkıntılı bir süreçten geçiyor biz iş adamları olarak ekonomiyi hareketlendirmeli ve birbirimize yardımcı olmalıyız. 2019 yılının herkes için iyi geçmesini diliyorum. Herkese hayırlı işler ve bereketli kazançlar.

Print Friendly, PDF & Email