Prodigital Fespa Berlin Fuarı’nı takip etti

 

İbrahim Tekeş: Türkiye’de yeni hükümet sistemi seçimlerden sonra güçlü ve istikrarlı olursa Türkiye büyümeye devam eder, Büyüme ekonomik gelişmeyi ve yatırımları beraberinde getirecektir.  

Prodigital, Fespa Berlin Fuarı’nda sektörel yenilikleri takip etti. 3 kişilik bir ekiple fuarı ziyaret eden Prodigital fuar süresince temsilcisi olduğu firmaların standından Türkiye ve çevre ülkelerden gelen misafirlerini ağırladı. Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş fuara ilişkin sorularımızı yanıtladı.

İbrahim Bey, Almanya’da düzenlenen Fespa Berlin Fuarı’nı takip ettiniz. Fuara ait genel izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Fespa Berlin 2018 Fuarı’nı Prodigital olarak 3 kişilik bir ekiple ziyaret ettik. Fuarla ilgili genel izlenimimiz fuarın ilk günlerde kalabalık olduğu fakat son 2 günü boş olduğunu söyleyebiliriz. Ziyaretçi kitlesi genel olarak; Tabelacılar, Reklamcılar, ajanslar makine imalatçıları makine satıcıları, serigrafcılar, bayrakçılar software program satıcıları boya satıcıları ve boya imalatçıları ve bir kısım tekstilcilerden oluşuyordu diyebiliriz. Fuar organizasyonu mükemmel olmasa da oldukça planlı ve programlı bilgilendirici bir organizasyondu. Gerek fuar alanı alt yapısı gerek fuar giriş çıkış kontrolleri ve katılımcı gruplarının salonlara göre dağılımı bize göre iyiydi. Katılımcı profiline baktığımızda daha çok UV makine ve solvent eko solvent makine imalatçıları katılmıştı. Karton baskı makinaları soft sign kumaş- bayrak baskı makinaları yapanlar süblime transfer baskı makinacıları ve tekstil direkt baskı makinacıları ve tekstil direkt baskı makinacıları, baskı sonrası işlem yapan laminasyon makinacıları ve kesim-kırım makinaları imalatçıları boya satıcıları, program satıcıları, modifiye makine imalatçıları display sistem üreticileri reklam ve tekstil malzemesi üreticileri (folyo, branda, kağıt, kumaş vb.) katılımcıları oluşturuyordu diyebiliriz.

Sergilenen ürünler, gelişen teknoloji ve yenilik noktasında fuarı nasıl buldunuz?

Sergilenen ürünler aslında geçen yıllarla aynı sayılabilecek ürünler fakat bu yıl UV baskı sistemleri karton baskı makinaları ve kesicileri softsign kumaş baskı makinaları çoğunluktaydı diyebiliriz.

Türkiye temsilcisi olduğunuz markalarda yaşanan yenilikler ve gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

Mutoh’un ve birkaç tane daha distribütörü olduğumuz için öncelikle fuara gittik ve bu firmalarla standında Türkiye’den ve çevre ülkelerden gelen müşterilerimizi ağırladık. Yeni teknolojiler ve sektörler nereye doğru gidiyor diye standları gezdik bilgi aldık bazı ilginç yeni tasarım makine ve ürünlerden numuneler aldık. Distrübütörü olduğumuz bir çok uluslar arası firmayla fuarda bir araya gelip toplantılar yapma imkanı bulduk.

Uzun yıllardır uluslararası markaları Türkiye pazarında başarıyla temsil ediyorsunuz. Dergi okuyucularımız için temsilcisi olduğunuz markalar ve ürünlerinden bahseder misiniz?

Mümessilliğini yaptığımız firmalar;

Mutoh; Fespa fuarında katılımcıydı ve yeni ürünler sergilendi Özellikle hızlı süblime baskı makinaları ve yeni model uv ler tanıtıldı. VJ1948W; Süblime baskı makinası oldukça hızlı bir makine ve tekstil transfer baskıcıları almak istediği bir model saatte 120 metrekare hıza ulaşabiliyor. VJ1638UH; UV baskı makinaları hem hibrit olarak üretildi hemde rulodan ruloya baskı olarak üretildi. Sınıfının en hızlı ve en kaliteli makinaları 160cm eninde ve yaklaşık 20 metrekare hıza çıkabilmektedir. VJ626UF; Bu model masa üstü UV baskı makinası yeni eklenen dönen eksen şişe baskı aparatıyla daha da geniş bir yelpazeye hitap etmeye başladı. Esnek boya ve sert zemin boyası  kullanan makinamız 45x60cm ebadlarındadır.

Performansjet PJ2508UF;Yeni üretilen bu model uv makinamız çok fonksiyonlu olarak üretildi. CMYK+W, CMYK+CMYK, CMYK+LC, LM, W, CMYK+LC, LM, W.V. gibi konfigürasyonlara sahip makinamız Ricoh Gen5 kafa ile üretildi ve oldukça hızlı,düşük boya maliyetiyle Türkiye’deki üreticilerin beğenisine sunulacak bir makine.

Bunların dışında makinaların yeni versiyonları (solvent- ekosolvent – süblime) sergilendi. Yukarıda kısaca tanıttığımız yeni modelleri Eylül ayında SIGN İstanbul Fuarı’nda tanıtmak ve satmak istiyoruz.

Gongzheng; 20 yıldır distrübütörü olduğumuz bu firmamızda Eko solvent; Thunderjet 1601C 160cm, Thunderjet 1802 180cm, Thunderjet 3202 320cm eko solvent makinalar bulunuyor.

Solvent; GZC3202,GZM3202, GZM3204, GZH3206, GZF5004 gibi fuji dimatix starfire boya kullanan 320cm 2 kafa, 320cm 6 kafa ve 500cm 4 kafa makinalar bulunmaktadır.

Tekstil; GZX2004, GZS3204, GZS3204 plus gibi fuji dimatix starfire baskı kafası kullanan süblime transfer baskı kağıdına ve direkt kumaşlara baskı yapan 2m, 3,2m tekstil baskı makinası modellerimiz bulunmaktadır.

UV BASKI; Gongzheng firmamız uzun süredir üzerinde çalıştığı LED UV baskı makinalarını bu yılın ikinci yarısından itibaren piyasa satışına sunuyor. GAMA kafa, Ricoh Gen5 kafa ve STARFIRE FUJİ DİMATİX kafa olarak üretilen UV makinalar flatbed, hibrit ve rulodan ruloya baskı olarak üç modelde üretildi. 60×90 ebat,250×130 ebat, 2m rulo ve hibrit, 320m rulo ve hibrit makinalar satışa sunuluyor.

DILLI  ENDÜSTRİYEL UV BASKI MAKİNALARI

Neosun serisi NS HB2504D-W2X Kyocera UV baskı kafasına sahip yeni üretilmiş Hybrid  makinedir.  Tabaka ve Rulodan ruloya baskı yapmaktadır. 6 kafa (2558 nozzle) ,

Max baskı hızı 139 m2/saat

Neosun FB2513-04DWX – Endustriyel Kyocera UV Baskı kafası, Gercek Flatbed’tir. 6 kafa ktocera baskı kafası, 600x2400dpı çözünürlük, Max. Hız 100 m2/saat, CMYK+ 2 Beyaz

Neotitan RTR5006D/RTR5004D/RTR5004D-W2 : 5 metre eninde , Rulodan ruloya baskı yapabilen endüstriyel  UV baskı makinası   250m2/s baskı hızına sahip makine KM 1024i baskı kafaları kullanılmaktadır.

Neotitan 3204D-RTR: 320 cm eninde, Rulodan ruloya baskı yapabilen endüstriyel  UV baskı makinası   150m2/s baskı hızına sahip makine KM1024i baskı kafaları kullanılmaktadır.

Neotitan HYBRİD Serisi; 160cm,250 cm,320 cm eninde ve istenilen uzunlukta hem tabaka ve hem de rulodan ruloya baskı yapabilen UV baskı makineleridir. Konica Minolta baskı kafası kullanılmaktadır.

Fuarda yeni görüşmeler yapıldı. Anlaşma aşamasına geldiğimiz marka ve modeller var.

Yurtiçi piyasalarda bir süredir döviz kurunda bir dalgalanma yaşanıyor. Bu dalgalanmaya piyasa nasıl tepki veriyor? Bu sorunu aşmaya yönelik çözüm öneriniz veya sizin yaptığınız bir çalışma var mı?

Yurtiçi pazarda işler biraz karışıyor gibi pazardaki reklamla ilgili makinaların değişim zamanı geldi artık ömürlerini dolduran makinalar yenilenmesi gerekiyor. Bazı firmalar piyasada işbirliği ortaklık kuruyor bazı firmalar ortaklığı bozup yeni oluşumlar yaparak agresif davranışlarla sektörü manüple etmeye çalışıyorlar. Bazı yeni firmalar piyasada makine satabilmek için maliyetine satışlar yapıp zarar ediyorlar ve servis vermeyip bu sefer piyasaya zarar veriyorlar. Müşterilerimize tavsiyemiz şudur; Rüzgara göre hareket eden dürüst olmayan herkesin makinasına (distribütörlüğümüze) saldıran ahlaksızlara prim vermemelerini istiyoruz. Yandan, kıyıdan, köşeden, oradan, buradan makine getirenlerden lütfen makine almasınlar sonra bu yanlışlık müşterilerine günün birinde zarar olarak yansıyor.

Biz yurtiçi pazara yönelik olarak plan, program, proje ve kampanyalarımızı hazırladık. Ramazandan sonra aktif olarak kampanyaları devreye sokacağız. Eylülden itibaren fuarlara girmeye başlayacağız. Tekstil sektörüne ve halı sektörüne yönelik hızlı ve uygun maliyetli makinaları piyasaya sürüyoruz. Halı için direk baskı makine hatları kurmaya başladık ve bunu hızlandırıyoruz. Tekstil boyalarında alternatifli boyaları piyasaya sunmaya başladık. Yüksek kalite ve uygun fiyat prensibiyle tekstil boya piyasasından iyi bir pay alacağımızı düşünüyorum.

Piyasalara ve sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

2018 yılının ikinci yarısında dünyadaki konjenktürel gelişmeler sektörün bu dönemdeki durumunu belirleyecek. Dövizin yüksek seyri yatırımları geciktirecek ve hatta durduracaktır. Türkiye’de yeni hükümet sistemi seçimlerden sonra güçlü ve istikrarlı olursa Türkiye büyümeye devam eder, Büyüme ekonomik gelişmeyi ve yatırımları beraberinde getirecektir.   Firma olarak Döviz riskinden kurtulmak için stoklarımızı arttırmayı düşünüyoruz. Vadeli satışlarda mümkün olduğu kadar satışlarımızın taksitlerini döviz olarak yapmak istiyoruz. 24 Haziran seçimlerinin ülkemize istikrar getirmesini ve milletimize Hayırlı olmasını dileriz.

 

Print Friendly, PDF & Email