Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş: “SIGN İstanbul 2019 Prodigital için çok iyi geçti”

Prodigital, çeşitli sektörlere hitap eden farklı ebatlardaki 25 adet makinesiyle SIGN İstanbul Fuarı’na katıldı.

Prodigital, farklı sektörlere hitap eden 25 makineyle SIGN İstanbul Fuarı’na katıldı. Oldukça yoğun geçen fuarın ardından Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş ile bir araya gelerek sorular yönelttik.

Bu sene de SIGN İstanbul Fuarı’nın ardından sizlerle birlikteyiz. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fuarda standınız oldukça yoğundu. Siz fuarı nasıl buldunuz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

İbrahim Tekeş: Bu seneki SIGN İstanbul 2019 fuarı genel olarak çok başarılı ve iyi bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Fuar öncesi tanıtımlar olsun, müşteri ziyaretleri olsun yoğun bir şekilde yapıldı. Fuar içindeki değişik etkinlikler biraz daha fuarı canlı kıldı. Prodigital açısından fuarın genel görüntüsü iyiydi. Diğer firmalar içinde iyi olduğunu düşünüyoruz. Bulunduğumuz piyasa koşullarında yatırımların durduğu ekonominin zayıfladığı bir dönemde tabiki fuar yapmak riskti fakat buna rağmen bize göre fuar çok başarılıydı. Yatırım yapacak insanlarda şunu gözlemledik artık kriz senaryolarıyla zaman kaybetmenin anlamı yok, hayat devam ediyor yatırımlara devam etmeliyiz diye düşünüyorlar. Yatırım yapılmaya başlandığı fakat ödemelerin daha uzun ve esnek olduğu döneme girildi.

Fuarda çok sayıda ürün sergilediniz. Bu sergilenen ürünler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bununla birlikte ziyaretçilerin daha fazla ilgilendiği ürünler oldu mu?

İbrahim Tekeş: Fuarda sergilediğimiz makinalarımız şu şekildedir:

  1. Solvent ve eko solvent makine grupları
  2. UV, Rulodan ruloya, Flatbed, Hibrit ve masaüstü UV çeşitleri
  3. Tekstil baskı makinaları, kumaş baskı makinaları ve süblime transfer baskı makinaları
  4. Kesim ploterlerı ve laminasyon makinaları

1.Solvent eko solvent makine grupları

Gongzheng Solvent-Eko solvent l baskı makinaları;

GZM 3204(+) BASKI MAKİNASI; 320cm eninde 4 adet Fuji Dimatix Starfire baskı kafası  kullanan (parçalanıp temizlenebilen ve parçası da değiştirilebilen endüstriyel kafa sistemi), 1200dpı çözünürlük ile iç mekan ve dış mekan baskı makinamız  saatte 234 m2 baskı hızlarına sahiptir.

GZC3202 BASKI MAKİNASI; 320cm eninde 2 adet Fuji Dimatix Starfire baskı kafası kullanan baskı makinamız saatte 129 metrekare baskı hızına sahiptir.

GZC3208GA BASKI MAKİNASI; 320cm eninde 8 adet Fuji Dimatix GMA33 baskı kafası kullanan makinamız saatte 85m2 baskı hızına sahiptir.

Thunderjet C1601 baskı makinası; 160cm Eko solvent baskı makinamız, 1 adet Epson DX5 baskı kafası ile saatte 18 metrekare baskı hızlarına sahiptir.

Thunderjet X1602 baskı makinası; 160cm baskı eni, 2 adet xp600 baskı kafası ile 32m2/saat baskı hızı

Thunderjet 1802S baskı makinası; 180cm baskı eni, 2 adet Epson DX5 baskı kafası ile 34m2/saat baskı hızı,1440dpı çözünürlük

Thunderjet AE1800S baskı makinası; 180cm baskı eni, 2 adet GZA baskı kafası, 56 metrekare baskı hızı,1680 dpi çözünürlük

XPERTJET 1641SR; Mutoh’un yeni model makinaları 161cm baskı eni, 1 adet mikro piezo baskı kafası 20,5 metrekare baskı hızı ile 1440 dpi çözünürlük, eko solvent baskı makinamız.

  1. UV, Rulodan ruloya, Flatbed, Hibrit ve masaüstü UV çeşitleri

Gongzheng GZM3204HU – RTR 320 UV baskı makinası; düşük boya maliyeti ile Starfire baskı kafası ile rulodan ruloya baskı yapıyor, Gongzheng sınıfının en yeni ve hızlı uv baskı makinası.100m2/saat baskı hızı var, Duvar kağıdı, suni deri, ışıklı kumaş, stor ve zebra perde, branda, folyo, kağıt, one way vision gibi bir çok malzemeye baskı yapabiliyor.

GZM3208UV; 8 adet Dimatix GMA33 baskı kafası ile rulodan ruloya uv baskı makinası, 29 metrekare, 720×2400 dpi çözünürlük

GZF3208D Hibrit;  4-8 adet Ricoh Gen5 baskı kafası, konveyörlü rulo ve tabaka baskısı yapan endüstriyel UV baskı makinası

Proprint AW F2513 Flat UV;250X130cm baskı alanı olan makinamız, Ricoh Gen5 kafa ile 1200dpı çözünürlüğe sahiptir. her türlü  sert zemin malzemeleri, cam, dış cephe kaplama malzemeleri, MDF, ahşap, metal ve metal bileşeni plakalar, seramik, fayans, doğal taş ve benzeri malzemelere baskı yapılabilmektedir.

Gongzheng flatbed  GZW 6090TX uv baskı makina,  60X90 ebadında, 1-3 adet TX800 baskı kafası kullanan 14440dpı çözünürlük, 16cm kafa yüksekliğinde bütün sert zeminlere baskı yapabilen yeni UV baskı makinası.

MUTOH 426UF UV BASKI MAKİNASI; 329mmx483mm Epson DX7 baskı kafası, 1440 dpi baskı çözünürlüğü ile Beyaz+Laklı3D /kabartma baskı, 70mm malzeme yüksekliğine kadar her türlü malzemeye baskı yapabilen uv baskı makinası

3.Tekstil baskı makinaları, kumaş baskı makinaları ve süblime transfer baskı makinaları

Gongzheng GZA 1802 Transfer baskı makinası;180cm 2 adet GZA baskı kafası kullanan, baskı eni 110m2/s kadar çıkan baskı hızları olan süblime transfer baskı makinası

Gongzheng GZS3204PLUS-Bayrak/Kumaş baskı  makinası; 4 adet  Dimatix starfire baskı kafası kullanan makinamız (maksimum baskı hızı 341m2/ süblime kağıt) hem bayrak makinası olarak hemde direkt kumaşa baskı yapabiliyor, sınıfının en hızlı ve stabil çalışan makine serisi, pigment, reaktif, dispers veya asit boya ile çalışabilmektedir. Uzun ömürlü (4yıl) baskı kafalarıyla işletme maliyeti çok uygundur

Mutoh 1938WX Süblime transfer baskı makinası

190cm baskı alanı 73m2/s maksimum baskı hızı

2 adet Epson DX7 baskı kafası,1440dpi baskı çözünürlüğü olan süblime transfer baskı makinası.

  1. Kesim ploterlerı ve Laminasyon makinaları

Mutoh Kesim ploterı valuecut; 130cm optik göz okuyuculu (pozalı sistem) tam otomatik kesim makinaları

Prolam Tam otomatik Laminasyon makinası; 163 cm eni, laminasyon ve kesim hızı 25m/d, tansiyonlu ayarlanabilir rulo toplama sistemi, pedallı kontrol sistemi ile sınıfının en iyi laminasyon baskı makinası. Bu ürünlere oldukça fazla talep oldu. Ekosolvent ve masaüstü UV makinelerimizden fuarda çok sattık. Ürünlerimiz oldukça ilgi gördü. Kampanyalı satışlarımız iyi sonuç verdi.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi noktasında fuarı nasıl buldunuz? Beklentilerinizin dışındaki ülke ve şehirlerden ziyaretçi ağırladınız mı?

İbrahim Tekeş: SIGN İstanbul 2019 fuarı Prodigital adına çok iyi geçti. Hemen hemen en geniş yelpazeyle katılım sağlayan tek firmaydık diyebiliriz. Çok çeşitli sektörlere hitap eden küçüklü büyüklü 25 adet makinemizi standımızda 4 gün boyunca çalıştırdık ve sergiledik. Yurtdışı müşterilerinin azlığı biraz dikkatimizi çekti. Çevre ülkelerdeki sorunlar dışarıdan gelen müşteri sayısını son zamanlarda azalttı. Fuara çağırdığımız müşterilerin çoğu ziyaretimize geldi ve makinelerimizi yeni teknolojilerimizi inceledi.

Mevcut piyasa koşullarında fuara gelen ziyaretçi sayısı oldukça başarı olduğunu düşünüyoruz. Gelen ziyaretçiyi analiz ettiğinizde daha çok hangi amaçla ziyaretler oldu?

İbrahim Tekeş: SIGN İstanbul 2019 fuarı ziyaretçi açısından sanırım son yılların yeni bir rekorunu kırdı. Her anlamda ziyaretçi mevcuttu diyebilirim. Reklamcı, Tabelacı, Fotoğrafçı, Tekstil baskıcı, Deri baskıcı, Ahşap-Cam baskıcı, Promosyoncu, Makine satıcıları, Malzeme-boya satıcıları, Fuar-Stand imalatçıları, Ambalaj ve Matbaacılar gibi birçok sektörden ziyaretçi vardı. Katılımcı profiline baktığımızda her yıl olduğu gibi ana holde dijital baskı makine satıcıları, diğer holde CNC, Lazer, Bayrak, Promosyon imalatçıları gibi firmalar bulunuyordu. Reklam tanıtım ve baskı sektörüyle ilgili her sektöre hitap eden katılımcılar mevcuttu. Ziyaretçi sayısı beklentilerimizi karşıladı hatta tam kadro kalabalık personelle 4 gün ziyaretçilere yetişmekte zorlandık.

Sonuç itibariyle fuarların amacı alıcı ve satıcıyı buluşturmaktır. Bundan sonrasında sizin ürünleriniz ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda müşteri tercihinde, hem firma olarak hem de ürün bazında sizi ön plana çıkaran konular nelerdir?

İbrahim Tekeş: Fuardan edindiğimiz izlenimler ve geri dönüşlere baktığımızda pazardaki daralmayı, sıkışmayı hep beraber aşmamız gerekiyor. Kriz edebiyatından çıkıp birbirimize destek olarak, alışveriş yaparak, üretim yaparak piyasayı düzeltmemiz gerekiyor. Biz yeni dönemde her ürünle ilgili değişik alternatifli kampanyalar yapmayı düşünüyoruz. Bankalarla özel anlaşmalar yaparak müşterilere uygun vadeli ödeme koşulları sunmak istiyoruz.

Fuarla birlikte sektörün daha fazla hareketleneceğini düşünüyor musunuz? Yıl sonuna kadar nasıl bir beklentiniz var?

İbrahim Tekeş: Piyasadaki kur dalgalanmalarından ve vade farkından banka faizlerinden etkilenmemek için üretici ve tedarikçilerin çok açılmadan peşin çalışmaları gerekmektedir. Ani kur dalgalanmaları herkesi zarara sokuyor.

Tanıtım noktasında yer alacağınız veya takip edeceğiniz başka fuarlar olacak mı?

İbrahim Tekeş: Öncelikle 17-19 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan PIKTECH DENİZLİ / 2019 Pamuk, İplik, Kumaş Teknolojileri Fuarı’nda yer alacağız. Bu fuarda distribütörü olduğumuz Gongzheng 320cm süblime transfer baskı makinası, Protexjet 320cm pigment baskı makinası ve Mutoh süblime transfer baskı makinaları başta olmak üzere birçok ürünle katılım sağlayacağız.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İbrahim Tekeş:  Sektörümüz dalgalı ekonomiye alışmak zorunda, değişken piyasa şartlarına ayak uydurmalıyız. Bütün dünyada kar marjlarının düştüğü gibi bizim sektörümüzde de düştü. Maliyetlerimizi iyi hesaplayıp ona göre hareket etmeliyiz.

Print Friendly, PDF & Email