Prodigital’in SIGN İstanbul’dan beklentisi yüksek

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş, piyasadaki olumsuzluklara rağmen Eylül ayında düzenlenecek  SIGN İstanbul 2018 fuarından beklentilerinin yüksek olduğunu açıkladı.

Prodigital Genel Müdürü İbrahim Tekeş, Türkiye’de Dijital Baskı konulu sorularımızı yanıtladı. Tekeş, Eylül ayında gerçekleştirilecek olan SIGN İstanbul 2018 Fuarı’na ilişkin beklentilerini Dijital Teknik sld paylaştı. Tekeş konuya ilişkin “Artık fuarlar dünyada ve Türkiye’de inanılmaz çoğaldı. Her alanda onlarca fuar yapılıyor hem katılımcı hem ziyaretçi ne yapacağını şaşırıyor. Eskisi gibi her sektörde köklü birkaç fuar olsa bütün ihtiyaçlara cevap verir”  şeklinde açıklamalarda bulundu.

Endüstriyel reklam sektörünün ilk 6 aylık performansına ait izlenim ve görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

İbrahim Tekeş: Endüstriyel reklam sektörü büyük firmalarda küçük firmalarda 2018 yılının ilk 6 ayını çok sıkıntılı geçirdi. Sektör ithalata dayalı olarak büyüdüğünden dövizdeki aşırı tutarsız dalgalanmalar ve özellikle son 2 ayda oluşan bir kısmı %25’lik devalüasyon tüm Türkiye ekonomisini alt üst ettiği gibi reklam sektörünü de çok zor duruma getirdi. Büyüyen bir ekonomide küçülen sektörlerin ezilme durumuna gelmesi ajansları, imalatçıları ve tedarikçileri de zor durumda bıraktı.

Bu dönem içinde sektörün yatırıma olan ilgisi nasıldı? Yatırımcının bu davranışını neye bağlıyorsunuz?

İbrahim Tekeş: 2018 yılının ilk 6 aylık dönemi sektör açısından sürprizlerle dolu bir dönem oldu. Türkiye bütün dünyanın itirazına rağmen haklı bir şekilde Afrin’e girmek zorunda kaldı. Daha sonra acil seçim kararı alındı ve seçim yapıldı. Bu dönemde sektör yatırımları yavaşladı. Yatırım yapmak isteyenler uzun vadeli senetlerle yatırım yaptı bu durum satıcı firmaları kur riskine soktu ve çok zararlar oluştu. Piyasalarda oluşan sıkıntılı durumdan dolayı çek ve senetler ödenmemeye başladı. Banka faizlerindeki aşırı yükselmeler leasinglerdeki yüksek faiz maliyetleri arttırdığı için yatırımlar oldukça yavaşladı diyebiliriz.

Geçtiğimiz süreç içinde daha çok hangi model makinelere talep oldu? Bu tercihin nedenlerin nelerdir?

İbrahim Tekeş: Bildiğiniz gibi biz reklam sektörüne, Tekstil sektörüne ve endüstri (Ahşap, cam, duvar kağıdı halı vb.) sektörlerine makinalar satıyoruz. Bu sektörlerin tamamında ilk altı ayda işler yavaş gitti ve yatırımlar yavaşladı.

Bu dönemde Reklam sektöründe ve tekstil sektöründe daha çok Gongzheng firmasının GZM, GZC, GZS, GZX gibi geniş format Fuji Dimatix boya kullanan makinaları satıldı. Tekstil ve halı fuarında kumaşa ve halıya direkt baskı yapan endüstriyel tip makine hatları satıldı.

Tekstil sektöründe süblime transfer baskı makinalarında 5113 kafa dediğimiz modeller oldukça fazla satıldı. Marka olan makinalar ucuz Çin makinalarıyla değişmeye başladı. Kaliteler biraz düştü fakat makinaların maliyetleri düşük olduğu için piyasa rekabet açısından bu makinaları tercih ediyor.

Gerçekleşen seçimlerin ardından ekonomiye, piyasalara ve sektöre yansımasına ait görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Beklentileriniz nelerdir?

İbrahim Tekeş: 24 Haziran seçimlerinden reklam sektörü be bayrakçılar çok şey bekliyordu fakat çok dar bir alana sıkışan seçim sürecinde yeterli ekonomik hareketlilik yaşanmadı. Bazı firmalar çalıştı genel olarak fazla iş yapan olmadı.

Seçimler bitti, yeni sistem geldi fakat dünyadaki ekonomik sıkıntılarla beraber Türkiye’de de ekonomik sıkıntılar artarak devam ediyor. %30 civarında dövizin durdurulamayan yükselişi piyasaları bozdu, enflasyonu arttırdı, zamların üst üste gelmesine sebep oldu ve ithalatçı firmaları çok zor duruma düşürdü. Türkiye’de üretim yapan reel sektörlerin tamamı girdileri döviz olarak aldığından  büyük bir sıkıntı ve maliyet artışı yaşanıyor.

Seçimin ekonomiye olumlu yansıyacağını düşünerek alışverişlere ve yatırımlarımıza devam ettik fakat durum bana göre çok sıkıntılı bir hal alıyor. Bu pahalı maliyetlerle alışveriş olmazsa, üretim olmazsa bizler malları nereye satacağız, ihracatçı nasıl mal satacak. Sektörün durumuna ilk defa kötümser bakmak zorunda kalıyorum. Çalışan, üreten zarar ediyor bekleyen üretmeyen yine zarar ediyor.

Dövizin aşırı yükselişi durdurulamazsa ülke çapında iflaslar art arda gelmeye başlayacak, üretim duracak, enflasyon çok yükselecek, banka kredi faizleri %40 – %50‘leri bulacak ve pahalılık insanlarımızı çok kötü vuracak.

İkinci altı aylık dönemde ne tür çalışmalar içinde olmayı planlıyorsunuz? Hangi makinelerin satışına yoğunlaşmayı planlıyorsunuz?

İbrahim Tekeş: Yılın ikinci döneminde birinci dönemdeki durgunluktan ve istikrarsızlıktan kurtulup iyi planlar yapıp uygulamak istiyorduk fakat ikinci yarı daha kötü başladı. Her şeye rağmen yine de Reklam ve Tekstil sektöründe makine ve boya satışlarına devam ediyoruz.

Eylül ayında bir fuarımız olacak bu fuarda yeni makinalar sergileyeceğiz. Bu makinalar Gongzheng firmamızın 5metre baskı makinası, yine Gongzheng firmamızın GZS 3204 plus modeli hızlı süblime kağıt ve direkt kumaş baskı makinası, Tayvan firması olan LDP’nin 320 eninde HUV baskı makine ve Mutoh’un flatbed 2508 UV baskı makinası. Bunların dışında Dilli, Mutoh eko solvent, Mutoh süblime makinaların tüm serileri, Mutoh masaüstü UV sistemler tanıtılacak ve satılacak.

Eylül ayı itibariyle yoğun bir fuar takvimi olacak. Fuar katılımı noktasında hangilerinde olmayı planlıyorsunuz? Buna bağlı olarak fuarların performansına ilişkin düşünce ve görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

İbrahim Tekeş: Önümüzü göremediğimiz için hangi fuarlara katılacağımız şimdiden çok belli değil ama SIGN İstanbul 2018 fuarında 276 metrekarelik bir alanda müşterilerimizle buluşuyoruz. Yurtiçi ve Yurtdışındaki tekstil ve reklam fuarlarının önemli olanlarına katılacağız. Artık fuarlar dünyada ve Türkiye de inanılmaz çoğaldı. Her alanda onlarca fuar yapılıyor hem katılımcı hem ziyaretçi ne yapacağını şaşırıyor. Eskisi gibi her sektörde köklü birkaç fuar olsa bütün ihtiyaçlara cevap verir.

Son olarak endüstriyel reklam sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

İbrahim Tekeş: Dünyadaki ticaret savaşlarının ve ekonomik konjonktürler gelişmelerin bir an önce stabil hale gelmesini umuyorum. Dövizin aşırı dalgalanmadan kurtulup istikrarlı bir yapıya dönüşmesini umuyorum. Ülkemizin daha iyi günlere gelmesini vatandaşların daha refah içinde yaşamasını ümit ediyorum. İnşallah her gelişme Büyük Millet Meclisinin lehine olur ve Türkiye hak ettiği yerlere gelir.

Print Friendly, PDF & Email