PSC Tekstil, Stampa ve Mouvent ile ITM Fuarı’nda olacak

“Amacımız, en düşük maliyetlerle en yüksek üretimleri yapacak dijital baskı makineleri üretmektir. Sublime baskıda Stampa GT ve direkt kumaş baskıda Mouvent firması bu amacımızın en büyük delilleridir”

PSC Tekstil, 14-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 34. Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’na katılıyor. Fuara üretimini gerçekleştirdiği Stampa ve distribütörü olduğu Mouvent markasıyla katılacak olan PSC Tekstil’in çalışmalarıyla ilgili olarak Cenk Elkatip sorularımızı yanıtladı.

ITM 2018 Fuarı’nda tekstil endüstrisi ile buluşacaksınız. Fuar katılımına ilişkin bir değerlendirmenizi alabilir miyiz? Beklentiniz nedir?

Cenk Elkatip: Öncelikle bu röportaj imkanı için sizlere teşekkür ederiz. Bildiğiniz gibi ITM 3 yılda bir buluşulan, Türk Tekstil Sanayi ve civar ülkeler için en önemli fuarlardan birisi. Birçok firma yeniliklerini göstermek için bu fuarı beklemekte ve potensiyel alıcılar da yatırım yapmadan önce bu fuarı bir görmek istiyor. Aslında ITMA fuarlarına yerel bir alternatif olarak ITM oldukça başarılı bir fuar.

Biz de çok önemsediğimiz bu fuara PSC Tekstil olarak 2 büyük yenilikle katılıyoruz. Bunlardan birincisi birkaç yıl evvel süblime kağıt dijital baskı sektörünün endüstriyel makinelere geçme gereğine inandığımızdan dolayı lokal olarak üretmeye başladığımız Stampa  ailesinden Carta’ya bir devrim sayılabilecek ailenin yeni üyesi Stampa GT’yi ilave etmemiz. Şu anda alanında en uygun fiyata, en kaliteli ve 575 m2/saat’e kadar basabilen en hızlı makine olan GT’yi fuarda standımızda sergilemekten gurur duyacağız.

Bunun dışında, dünyada tekstil direkt baskısına yepyeni bir bakış kazandıracak, bugüne kadar var olan ezberleri bozacak ve yakın zamanda teknolojisi ve sürdürebilirliği ile konvansiyonel tekstil baskısının ciddi bir rakibi olabilecek dijital baskı teknolojileri sunan temsilcisi olduğumuz İsviçreli Mouvent firması, Türkiye lansmanını standımızda yapacak. Firma fuara giriş seviyesindeki TX801 modeli ile katılacak ve çok yakında TX802 ve Single Pass’da çığır açacak TX811 modellerini de Türkiye’de müşterilerine sunacak. TX 801 modeli fuardan sonra Bursa’daki showroomumuzda müşterilerimize servis vermeye devam edecek. Bu önemli iki yenilikle fuarda ziyaretçileri tatmin edeceğimizi düşünüyoruz.

Gelişen teknolojiyle birlikte tekstil sektöründe dijital baskıya olan talep her geçen gün artıyor. Dijital baskı tekstil sektörünün hangi talep ve ihtiyaçlarına cevap veriyor?

Cenk Elkatip: Evet çok doğru söylüyorsunuz. Teknoloji artık tüm konularda katlanarak gelişmekte. İnsanların artık teknoloji sayesinde ölümsüzlüğü konuşmaya başladığı bu teknoloji çağında Tekstil Baskı sektörü de bundan payını alıyor. Yüksek kafa teknolojisi ve muhteşem yazılımlar sayesinde dijital baskı, renkleri bastığı anda kumaş üstünde oluşturarak bizlere yepyeni bir imkan sağlıyor. Ve bunu dakikada 100-120 metre giden bir kumaş üstünde yapabildiğinizi düşünecek olursak, yakın zamanda konvensiyonel baskı sistemlerinin tamamen yok olacağını tahmin etmek zor değil.

Dijital baskı sayesinde sonsuz renklerin kullanılabilmesi, konvensiyonel baskı ile hiç bir zaman ulaşamayacağımız desenlerin gündeme gelmesi ve desen başına 5 metre de üretseniz, 5000 metre de, aynı maliyetlere üretebilir olmanız tekstil modasına bakışı ciddi anlamda değiştirdi. Özellikle önemli tekstil markaları dijital baskıyı çok sevdiler. Bu sayede yılda 2 koleksiyonla çalışırlarken bunu yılda 12 koleksiyona kadar çıkarabilmekteler, tüketiciye sürekli yeni ürünler sunarak satışlarını artırmaktalar ve sürekli dönen tedarik zincirinde sıfır stokla çalışabilmekteler.

Bunların dışında çok yakın zamanda yine dijital baskı sayesinde teknik tekstil konusunda da büyük gelişmeler göreceksiniz. Kondaktif boyalarla yapılan dijital baskı sayesinde akıllı giysiler, akıllı ev tekstili ürünleri yaşamımıza girmeye başlayacak. Ayrıca çok yakın zamanda yine dijital baskı sayesinde geliştirilecek çok yüksek teknolojideki boyalarla yıkama gerektiren reaktif ve dispers baskının yerine sıfır su üretimler başlayacak.

Sektörün artan talebine karşı, siz hangi çözümleri sunuyorsunuz? Fuarda hangi ürünlerinizle yer alacaksınız?

Cenk Elkatip: Bizim artan talebe karşı üzerinde en çok çalıştığımız konu en düşük maliyetlerle en yüksek üretimleri yapacak dijital baskı makineleri üretmek. Sublime baskıda Stampa GT ve direkt kumaş baskıda Mouvent firması bu amacımızın en büyük delilleridir. Bu çözümlerin nasıl en hızlı üretimleri en uygun fiyata sunduklarını göstermek için müşterilerimizi Bursa’daki showroomumuzda ağırlamaktan memnuniyet duyarız.

Tekstil sektörüne sunduğunuz çözümlerin avantajları ve ayrıcalıkları hakkında bilgi verir misiniz?

Mouvent firmasının çözümleri ile 1200 DPI çözünürlükte bir baskı ile şimdiye kadar ulaşılmamış 100 metre/dakika baskı gibi olasılıkları tekstil sektöründeki müşterilerimizle buluşturmak istiyoruz. Stampa GT ile de 575 m2/saat’lere kadar ulaşan çok ekonomik bir baskı modeli ile de süblime baskı alanını endüstriyelleştirmek niyetindeyiz. Bunların dışında yeni teknolojilerle ilgili araştırma ve geliştirme departmanımız çalışmalarına devam etmekteler. Önümüzdeki ITMA için bizim de daha yeni süprizlerimiz olacak.

Tekstil, daha fazla kalite, dikkat ve hassasiyet isteyen bir sektör. Bu noktada ciddi bir altyapıya ihtiyaç var. Teknik servis hizmetlerinden, boya seçimine, performanstan müşteri memnuniyetine kadar yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Cenk Elkatip: Müşterilerimiz için yeni çözümler sunarken bunun sürdürebilir olması bizim için en önemli konulardan birisidir. Türkiye için yeni bir teknoloji olan dijital baskı konusu ilk çıktığı günden beri çoğunlukla kullanıcıları, hatta bazen bizim gibi temsilcileri bile üzdüğü durumlar olmuştur. Bunun ana sebebi eğitim ve servis eksiliği idi. Yeni gelişmekte olan bir teknolojide,  üreticiler de dahil olmak üzere kimse yeteri kadar bilgiye sahip değildi. Tabii ki hepimiz bundan kendimize dersler çıkardık. Ama sanırım en çok biz bu yaşananların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri aldık. Öncelikle makinelerimiz henüz yeni olmasına rağmen gerekli yatırımları yapıp Bursa’da 3 bin metrekare kapalı alanı olan bir mekanda hem Stampa ürünleri hem de Mouvent için bir Showroom ve eğitim salonu açtık. Mouvent firması henüz bir adet makine bile satmamışken önce eğitim için bir Demo makinesini ve eğitim yapacak teknisyenleri İsviçre’de eğiterek işe başlıyor. Bunca yıldır ben böyle bir hamleyi başka hiç bir üreticide görmedim.

Bunun dışında Future Digital olarak zaten alanda en az 10 elemanla teknik servis vermekteyiz. Mouvent’ın bünyemize katılması ile bu sayıyı 15’e çıkartacağız. Bursa’daki merkezimizde sürekli yurtiçi ve yurtdışı eğitmenlerle seminerler vererek tekstil dijital baskısına elemanlar, operatörler yetiştirmeye devam edeceğiz. Kendi ürünlerimizi zaten Bursa’daki fabrikamızda ürettiğimiz için her türlü yedek parça elimizde bulunmakta. Bununla birlikte Mouvent firması için de ciddi bir yedek parça stoğu oluşturmaya başladık.

Dijital Baskının önemli ayaklarından olan boya konusunda da çok dikkatli hareket etmekteyiz. Öncelikle kafa ve makine üreticilerinin onay verdiği boyaları sunmakta ve boyalarla ilgili kendi konusunda uzman teknisyenlerimizle sadece boyaya yönelik teknik servis vermekteyiz. Boyanın kalitesinin yanında dijital baskı sisteminin sürdürebilir olması için boya maliyetleri  de çok önemli. Burada sunduğumuz çözümlerle rakibimiz olan konvensiyonel baskı sistemlerinin maliyetlerini yakalayan bir durumdayız.

Tüm kurduğumuz makineler için müşterimizle yıllık bakım anlaşmaları imzalamaktayız. Buradaki amacımız problem çıkmadan önlem almak ve makinenin herhangi bir problemden dolayı durmasını engellemek. Tüm bu servisi verebilecek alt yapıyı şimdiden oluşturduk.

2017 yılı tekstil sektörü açısından nasıl geçti? 2018 yılına ilişkin beklenti ve görüşleriniz nelerdir?

Cenk Elkatip: Tekstil sektörü açısından 2017 çok parlak geçmedi. Her ne kadar ihracatçı çok etkilenmemiş olsa da iç pazarda ve dış pazarda bazı ülkelerde satışlar nerede ise durdu. Fakat 2018 herkese umut vermekte. Sonuçta bizler elimizden geleni yapacağız ve Türk markasını dünyaya tanıtacağız. Tekstil için Türkiye her zaman vazgeçilmez bir ülke olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Türk tekstilcisi müşteri memnuniyetini ve servisi ön plana çıkardıkça kazanmaya devam edecektir.

Bizim açımızdan ise 2017 beklentilerimizin üzerinde geçti. Ama bundan çok bizi sevindiren 2017’nin bizlere Stampa GT gibi yeni üyeler ve Mouvent gibi yeni partnerler sunmuş olması. 2018 bizim çıkış yılımız olacak. Ve planlarımızda artık 2019’da bir dünya markası olmak, dijital baskıda dünyada konuşulan ilk 3 firmadan biri olmak var.

Son olarak tekstil sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız varmı?

Cenk Elkatip: Tekstil sektörüne vermek istediğim mesaj; teknoloji çağında teknolojiyi yakından takip eden, daha çevreci ve sürdürülebilir üretimlerle, müşteri memnuniyetini ön planda tutan politikalar uygulamaları gerektiği olabilir.

Print Friendly, PDF & Email