Remifol, Fespa Münih ile Avrupa pazarına açılıyor

Mesut Utku: Yol almak için sürekli pedal çevirmek zorundasınız.  Biz de durmadan hep ileriye bakıyoruz. Tüketici hep yenilik ister. Biz markamıza bir bağlılık oluşturmaya çalışıyoruz. Pazarda tercih edildikçe sürekli yenilik ve gelişim içerisinde olup daha iyiyi ve fazlasını sunmaya çalışıyoruz.

Remifol Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Utku, Dijital Teknik Dergisi’nin 2019 yılına ilişkin değerlendirme sorularımızı yanıtladı.

Endüstriyel reklam sektörü açısından 2018 yılı genel anlamda nasıl geçti? Hem piyasalar hemde firmanız için bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Mesut Utku: Özellikle yılın ikinci yarısında oldukça kaotik bir süreç yaşandı. Döviz kurlarındaki ani yükseliş sebebiyle satın alma organizasyonları da oldukça daraldı. Her firma kendi yapısı doğrultusunda aksiyon planları oluşturdu. Kurlardaki geri düşüş sebebiyle son çeyrekte yeniden bir canlanma oluşmaya başladı diyebiliriz. Biz bu süreci iş ortaklarımızla birlikte iyi yönetip hasarsız atlattığımızı söyleyebilirim.

Her ne kadar piyasada bir daralma olsa da iş dünyası süreklilik arz ediyor. Firma olarak hangi özellikleriniz ve avantajlarınızı ön plana çıkardınız?

Mesut Utku: Sizin de belirttiğiniz gibi iş dünyası süreklilik üzerine işlemektedir. Biz bu bilinçle iş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle doğru iletişim kurarak hizmetimizde kesinti yapmadan sürecin olumlu yönlerine odaklanmayı seçtik. Bu doğrultuda doğru hamleler yaparak büyüme sürecimizi sürdürdük.

2019 yılına yönelik nasıl bir pazarlama stratejiniz olacak? Pazardaki payınızı artırmaya yönelik ne tür çalışmalar içinde olacaksınız?

Mesut Utku: Biz yaptığımız işi bisiklet sürmeye benzetiyoruz. Yol almak için sürekli pedal çevirmek zorundasınız.  Biz de durmadan hep ileriye bakıyoruz. Tüketici hep yenilik ister. Biz markamıza bir bağlılık oluşturmaya çalışıyoruz. Pazarda tercih edildikçe sürekli yenilik ve gelişim içerisinde olup daha iyiyi ve fazlasını sunmaya çalışıyoruz.

Yurt içinde ve yurt dışında hem katılım hem de ziyaret noktasında birçok etkinlik içindesiniz. 2019 yılında hangi fuarlarda yer almayı düşünüyorsunuz? Bu noktada yurt içi ve yurt dışı fuarların performansına yönelik düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Mesut Utku: Evet hem yurt içi hem de yurt dışı fuarlarında yer almaya özen gösteriyoruz. Ulaşamadığımız pazarlara ya da tüketicilere markamızı ve ürünlerimizi bu şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki ilk fuar olan Münih Fespa fuarında yerimizi ayırdık. Sektörün Avrupa’daki en büyük fuarında yer alarak ülkemizi temsil etmekten ayrıca onur duyuyoruz. 2019 için en büyük hedefimiz mevcut ihracatımızı daha da artırmaktır.

Dijital baskının farklı sektörlerde yaygınlaşması firmanıza bir avantaj sağladı mı? Sizin firma olarak farklı sektörlere ulaşma imkanınız oldu mu?

Mesut Utku: Elbette bu konuları da yakından takip edip farklı sektörler için ürün geliştirme adımlarımızı atıyoruz. Alternatifli pazarlar içinde yer alarak hem satış hem de finansal risklerimizi güvencede tutmaya çalışıyoruz.

Yurt içi piyasadaki satış grafiğinizi artırmaya yönelik olarak bayilik ağınızı genişletme noktasında çalışmalarınız olacak mı?

Mesut Utku: Yurt içindeki bayi organizasyonumuzu %80 oranında tamamlamış bulunuyoruz. Türkiyenin en doğru ve tercih edilen toptancı gruplarıyla başarılı bir çalışma yürütmekteyiz. Asıl amacımız bayilere ürün satmaktan ziyade onlara ürünlerimizin satışı konusunda destek olup talep edilen bir ürün olarak yer almaya devam etmek istiyoruz.

2019 yılında ağırlıklı yoğunlaşmayı düşündüğünüz ürün grupları olacak mı?

Mesut Utku: Dijital baskı grubundaki talepleri karşılayabilmek için yaptığımız yeni makine yatırımlarının paralelinde 2019 yılı içinde yeni ürünlerle müşterilerimizin karşına çıkacağımızın müjdesini verebilirim.

Kullanıcıların yatırım noktasındaki tercihlerine yönelik vermek istediğiniz bir mesajınız var mı? Doğru makine ve malzeme seçiminde hangi kritere dikkat etmek gerekir?

Mesut Utku: Teknoloji geliştikçe makine performansları da arttı. Biz de firma olarak bu gelişime öncü olma çabasındayız. Tüketiciler bilinçlendikçe bizlerin işi daha kolay olmaya başladı. Kullanmaları gereken ürünü talep ederken bilinçli bir şekilde doğru ürün ve marka istemeleri bizler için avantaj oluşturmaktadır.

Endüstriyel sektörünün daha iyi noktalar gelmesi için sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Mesut Utku: Ülkemizin en önemli dinamiklerinden birini oluşturan sektörümüzün içindeki potansiyeli keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum. Her zaman yenilikçi ve hızlı karar alıp içinde bulunduğu duruma göre çevik hareket etmeliyiz. Hedefimiz daima Avrupa kalitesinde işler ortaya çıkarmak olmalı. Son olarak tüm okuyucularımızın yeni yılını kutlayıp, başarılı ve huzurlu bir yıl geçirmelerini diliyorum

Print Friendly, PDF & Email