Rüya Reklam, 2017 yılında yatırımlarda hızını kesmedi

Rüya Reklam, bu yıl %15 büyüme hedefledi, yatırımlarda hızını kesmedi.

Sektörlerinin, tarihlerini yazan firmalar vardır. Rüya Reklam, onlardan birisi… 20 yıllık tarihinde sektörüne öncülük ederken, ülkemiz reklamcılık sektörünün mihenk taşları arasına adını yazdırdı. Ülkemizin her köşesine tabela takan ve araç kaplayan Rüya Reklam, bugün Arnavutköy’deki ileri teknolojiye sahip fabrikasında “endüstriyel reklamcılığın” lider firmaları arasında bulunuyor. Tabelalardan ATM kabinlerine, kiosklardan iç mekan dizaynlarına, fuar stantlarından cephe giydirmeye kadar geniş bir yelpazede hizmet sunuyor. Sektörün duayeni Rüya Reklam’ın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Saraç ve Satış ve Pazarlama Direktörü Selman Saraç, sektörün dünü, bugünü ve geleceğini değerlendirdi. Başkan Halil Saraç, gelecek yıl tarım sektörüne yoğunlaşacağını ifade ederek, Başkanlık koltuğunu oğlu Selman Saraç’a bırakacağını açıkladı.

Rüya Reklam Yönetim Kurulu Başkanı Halil Saraç, “90 yıllarda bu iş, sanatkarların, eli bu işe yatkın olan ve fırça tutanların yaptığı bir işti. Sonra folya kesim ploterlar ile iş teknolojiye dönmeye başladı. Ardından, dijital baskıyla beraber, sektörün önü ve ufku açıldı. Günümüze gelindiğinde ise, bizler sanayici olduk ve tesislerimiz ciddi bir sanayi kuruluşu haline geldi. Bugün bu işi yapabilmek için, çok iyi alüminyum, metal işleme, boyahane, marangoz tesislerine sahip olunması, ileri teknolojide dijital makine parkurunun olması ve yetişmiş insan kaynağının bulunması gerekiyor” diyor.

Rüya Reklam Satış ve Pazarlama Direktörü Selman Saraç, “Sektörümüzün geleceği parlak. Bizler, dünya trendlerini izlemenin ötesinde, trendlere yön vermek için çalışıyoruz. Bu yılın ilk 7 ayında da yatırımlarımız aralıksız sürdü. En son Temmuz 2017 tarihinde, Lidya Grup’tan dijital baskı sektöründe dünyanın en ileri teknolojisine sahip olan Efi Vutek Gs5500Lxr Pro makinesini satın alarak, önemli bir yatırım daha gerçekleştirdik. İhtiyaçlarımız doğrultusunda yatırımlara devam ederken, her yıl büyüyerek yolumuza devam edeceğiz” diyor.

İşine yatırım yapan, teknolojiye uyum sağlayan firmalar büyümeye devam eder

İşe ve teknolojiye yatırım yapmanın önemine işaret eden Rüya Reklam Başkanı Halil Saraç, şunları söyledi: “1990’lı yıllarda, İstanbul İkitelli Organize Sanayi bölgesinde küçük bir atölye ve ekiple başlayan yolculuğumuz, bugün Arnavutköy’de 6 bin metrekarelik tesisimizde devam ediyor. Finans, bankacılık, telekomünikasyon, sigorta başta olmak üzere, her sektörden firmalara hizmet veriyoruz. İşletmelere tavsiyem şudur ki; işine yatırım yapan, işini büyüten, teknolojiye uyum sağlayan herkes; hem cirosunu, hem kapasitesi, hem üretimin sahalarını arttırır. İşe yatırım yapmazsanız ve teknolojiyi takip etmezseniz, büyüyemezsiniz. Örneğin, Lidya Grup’un ülkemizde distribütörlüğünü yaptığı makineler, dijital baskıda son noktadır. Dünyanın, o kategorideki en iyi makineleridir. Bu makineleri ülkemizde güçlü bir şekilde temsil etmeleri, bizler için önemlidir. Bir makineye yatırım yapıp satın almaktan öte, satış sonrası alacağımız teknik destek hizmeti önceliğimiz olan bir konudur. Lidya Grup’tan aldığımız hizmetten memnunuz ve dijital baskı makineleri yatırımlarımızı, ihtiyaçlarımız paralelinde devam ettireceğiz. Günümüzde, herkes dünyaya açıldı ve müşterilerimizin beklentileri yükseldi. Bu beklentiye ancak; tecrübe, yatırımlar, teknoloji ve kalifiye insan kaynağıyla cevap verebiliriz. Şuan itibariyle geldiğimiz noktada, tesislerimiz birer sanayi kuruluşu, bizler de sanayici olduk. Nitekim, reklamcılık sektörü için bünyemizde kurduğumuz alüminyum tesisimizde, deniz araçları üretmek için son aylarda ar-ge çalışmaları yapıyoruz ve bu konuda Amerikalı bir iki firmadan know-how satın alması da gerçekleştirdik” diye konuştu.

Büyüme yolculuğumuz devam edecek, yatırımlar sürecek

Reklamcılık sektörünün geleceğinin iyi olduğunu ve pastanın her geçen gün büyüdüğünü anlatan Rüya Reklam Satış ve Pazarlama Direktörü Selman Saraç, şunları kaydetti: “Hemen hemen tüm sektörlere, çok geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyoruz. Tesisimizde, demir işleme, elektrik, marangozhane, boyahane, dijital baskı, araç kaplama gibi tüm birimler bulunuyor. Günümüzde şirketler, kendilerini en iyi şekilde tanıtmayı istiyorlar. Bu noktada, daha teknolojik ve katma değeri yüksek ürünleri talep ediyorlar. Örneğin, geçmişte sadece saç üzerine tabela yapılırken, bugün alüminyum, ahşap gibi tüm malzemelere baskı yapılıyor. Rüya Reklam olarak, bu yıl başarılı bir yıl geçiriyoruz. Bu yıl ortalama %15, gelecek yıl %20 büyüme hedefliyoruz. Özetle, işimize sürekli yatırım yapıyoruz ve fabrikamızdaki makine parkuru yatırımımız 8 milyon doları geçti. Aynı zamanda kendi vinçlerimiz mevcuttur ve dış cephe uygulamalarında kendi vinçlerimizi kullanıyoruz. İşletmemizde, 2018 yılının ilk çeyreğinde, başkanlık koltuğuna geçeceğim. Ülkemizde işletme eğitimi aldım, ardından Amerika’da kurumsallaşma, reklamcılık sektörü gibi konularda sertifika programlarına katıldım. Şuan, özel bir üniversitede işletme üzerine yüksek lisans yapmayı sürdürüyorum. İş hayatına dair, pratik kadar, teorik olarak de süreçleri bilmek gerekiyor ki, başarı elde edilebilsin” dedi.

Lidya Grup’un satış sonrası hizmetlerinden memnunuz

Bir makineyi satın aldıktan sonra, teknik eğitim ve satış sonrası desteğin önemine vurgu yapan Selman Saraç, konuşmasına şöyle devam etti:  “Yeni bir makine yatırımı düşünüyorduk. Lidya Grup ile Belçika’daki workshop programında bir arada olduk ve güçlü bir distribütör olması nedeniyle, Efi Vutek Gs3250Lx Pro makinesi yatırımını yaptık. Yatırımın ardından, Lidya Grup’un verdiği teknik eğitimden ve destek hizmetinden çok memnunuz. Herhangi bir konumuz olduğunda, hızla ulaşıyoruz ve bize anında yardımcı oluyorlar. Bugün geldiğimiz noktada, kendileriyle iyi bir arkadaş ve ailemizin bir üyesi gibi olduk. En son, Temmuz 2017 tarihinde, Efi Vutek Gs5500Lxr Pro yatırımımızı gerçekleştirdik. Fabrikamızda, dijital baskı sektöründe dünyanın en son teknolojisine sahip makine yatırımlarımız bulunuyor” şeklinde konuştu.

Print Friendly, PDF & Email