Sağlam ortaklıklara dayanan bir başarı hikayesi: Birleşik Akrilik Sanayi

Birleşik Akrilik Sanayi (BAS), döküm akrilik levha ve katı yüzey levhaları konusunda pazar lideri bir Türk üreticisidir.

Birleşik Akrilik Sanayi (BAS), döküm akrilik levha ve katı yüzey levhaları konusunda pazar lideri bir Türk üreticisidir. 1985 yılında üç ortak, Vitali (Vito) Mesulam, Şenol Çelik ve Levent Yüksel Sezik, tarafından kurulmuştur. Her biri akrilik levha satış ve pazarlamasında uzun yıllar pazara özgü kariyerlere sahiptir. Son 30 yılda hem Türkiye’ye hem de ihracat pazarı ülkelere ürün temin eden bağımsız bir üretici haline gelmiştir. Şirket ilk kurulduğunda ayda sadece 10 metrik ton ürün imal etmekteydi. 2012 yılında Düzce’de bulunan 20.000 metrekarelik yeni bir fabrika kompleksine taşındıktan sonra, 2016 yılı üretimi pazarın kapasitesinin %50’sinden fazlasını karşılamaya başladı; ürünlerin %10’u Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediliyordu ve Türkiye’deki döküm akrilik levha pazarında güçlü bir paya sahiptir.

3 kişilik başarılı yönetim

Şenol Çelik, Levent Yüksel Sezik ve Vito Muselam, benzersiz bir yönetim ekibidir. Birlikte çalışarak birinci kalite akrilik levha üretiminde büyüyen bir kuruluşta görevlerini başarıyla yerine getiriyorlar. Ayrıca iş hayatı dengesini doğru bir şekilde sağlamanın yanı sıra telaşlı işlerinin dışında kişisel yaşamlarını sürdürmenin, başarılarının meyvelerinden yararlanmaya zaman ayırmanın önemli olduğunu da itiraf ediyorlar. Her üç ortak da aynı takımları desteklememekle birlikte hevesli birer futbol taraftarı (Şenol Çelik ve Levent Yüksel Sezik Galatasaray’ı desteklerken Vito Muselam ise Beşiktaş’ı destekliyor). Hep birlikte oluşturdukları “yapılacaklar listesinde” Levent için bir uçağı uçurmak, Şenol için tekneyle balık tutmak ve Vito için ise Peru’ya gitmek var.

Ekstrüde akrilik üretimine hazırlanıyor

Vito Muselam, “Dökme akrilik levha üretimimizin çoğunluğu akrilik tabela üretimi ve pazarlaması yapan atölyelerden, dekoratif ürünler ve fuar stantlarında uzmanlaşmış dekorasyon firmalarının yanı sıra küvet imalatçılarına kadar geniş bir müşteri grubu tarafından pazarlanmakta. Katı yüzey malzemelerinden yapılmış levhalarımız, mimari proje yönetim firmalarına ve inşaat projelerinde katı levha kurulumu yapan alt yüklenicilere ulaştırılıyor. Yeni fabrikamızın üretim alanında katı yüzey levhalarına tahsis edilen on katlı genişleme, şirketin katı yüzey ürünlerini toplam satışların %5’inden  %20’sine çekme arzusunu yerine getirmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca 2017 yılı sonuna kadar ekstrüde akrilik üretimine de hazırlanıyoruz ve bu konuda gerekli yatırımları yapmaya kararlıyız”

Talepteki büyümeyi karşılamak için üretim kapasitesini genişletti

Şenol Çelik, “Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıllardaki genel büyümesine paralel olarak dökme akrilik levha talebi belirgin bir şekilde büyümüştür ve yeterli miktarda MMA temini zorluklarına rağmen BAS, talepteki bu büyümeyi karşılamak için üretim kapasitesini genişletmiştir. Başarımızın büyük kısmı müşteri odaklı stratejilerimizin bir sonucudur. Garanti edilmiş kalite konusundaki itibarımız, ürünlerimizi renk, gerekli sac kalınlığı veya boyutu açısından müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre düzenleme kabiliyetimiz ve müşterinin teslimat gereksinimlerini karşılama istekliliğimizle bir araya geldiğinde, ne kadar zorlu olursa olsun,  bizleri tercih edilen bir tedarikçi konumuna getirmiştir” diyor.

MMA tedariğinde LI/Aktaş ile stratejik ortaklık yürütüyor

Levent Yüksel Sezik ise, “BAS, 1993 yılından bu yana MMA tedarikinde LI / Aktaş ile stratejik bir ortaklık yürütmektedir. Bu, itimat ve hızlı çözüm oluşturma, ilgili faaliyet alanımızdaki gerçek uzmanlığa gösterdiğimiz saygı ve sağlam finansal temeller kombinasyonuna dayanan bir güven ortaklığıdır. Yıllar boyu ortaya çıkan sorunları çözmek için karşılıklı bir kararlılık gösterdik”

 

Haber, İngiltere’de yayınlanan FreeFlow dergisinin Ekim 2017 sayısında yayınlanmıştır. 

Print Friendly, PDF & Email