Serkan Çağlıyan: “Hareketlilik normalleşmenin habercisi”

Serkan Çağlıyan: “Yılın ikinci yarısında tekrar başlayan siparişler ve yatırım görüşmeleri 2021 yılına odaklı. Dolayısıyla kamuoyunda gelecek yıla normalleşmenin yaşanacağına dair bir beklenti hakim durumdadır. 2020’nin üçüncü çeyreğinde başlayan ve son çeyrekte artmasını beklediğimiz hareketlenme bu görüşümüzü teyit ediyor”

Pigment Reklam Firma Sahibi Serkan Çağlıyan ile normalleşme adımlarının atıldığı piyasalarla ilgili olarak bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yaşanan pandemi sürecinin etkilerinin azaldığı bir dönem içine girdik. Piyasalardaki arz talep dengesi oluşmaya başladı. Piyasalara ait sizin izlenimleriniz nelerdir?

Serkan Çağlıyan: Covid-19 pandemisi 10 Mart itibariyle ülkemizi etkisi altına aldı. Salgının yayılmasını engellemek ve kontrol altına almak için hızla sosyal hayata dönük kısıtlayıcı önlemler alındı. Günlük hayat kadar ekonomik hayat yeni bir normal ile karşı karşıya kaldı. Salgın ile birlikte üretim faaliyetleri daha kontrollü bir hale geldi. Birçok tesis üretime ya ara verdi ya da çalışma sistematiğini sosyal mesafe ile yeniden düzenledi ve üretim miktarını düşürdü. Gıda ve sağlık dışındaki neredeyse bütün sektörlerde şalterlerin durduğu anlar oldu. Üretim ve pazar aktiviteleri durduğu için elbette yatırım kararları da etkilendi. Firmalar yatırım kararlarını bu süreçte ya beklemeye aldı ya da iptal ettiler. Çünkü pandeminin ne zaman biteceğini, pazarların ne olacağını kimse kestiremiyordu. Ancak haziran başındaki yeni dönemde aktiviteler artmaya başladı. Firmalar verdikleri siparişler için tekrar görüşmelere başladı. Baskı sektörü dahil olmak üzere üretim süreçleri hem hızlandı hem de kapasiteler arttırdı. Yılın ikinci yarısında tekrar başlayan siparişler ve yatırım görüşmeleri 2021 yılına odaklı diyebiliriz. Dolayısıyla kamuoyunda gelecek yıla normalleşmenin yaşanacağına dair bir beklenti hakim durumdadır. 2020’nin üçüncü çeyreğinde başlayan ve son çeyrekte artmasını beklediğimiz hareketlenme bu görüşümüzü teyit ediyor.

Son dönemde satışına yoğunlaştığınız ürün grupları hangileridir? Bu ürünlerin özellikleri ve kullanıcıya sağladığı avantajlar hakkında bilgi verir misiniz?

Serkan Çağlıyan: Pigment Reklam olarak biz UV baskı çözümlerinde Türkiye pazarına çözüm sunuyoruz. Portföyümüzdeki swissQprint ve Plamac markalarına ait farklı segmentlerdeki gelişmiş modeller talep almayı sürdürüyor. Türk baskı endüstrisi genel olarak KOBİ niteliğindedir. Yani yatırım bütçesini aşırı büyütmeden en yüksek verimliliği sağlayan çözümler istiyorlar. Biz de onlara yapacakları işler çerçevesinde, en uygun modellerimizi sunuyoruz. Portföyümüzde sert ve esnek malzemelerin baskısı için flatbed ve roll to roll makineler bulunuyor. swissQprint’in 3. nesil modelleri yüksek baskı kaliteleri ve verimlilikleri ile başlangıç seviyeden endüstriyel seviyelere kadar bütün üreticilere hitap ediyor. Geçen yıl lanse edilen ilk roll to roll baskı makinesi Karibu ile ilgili tanıtım çalışmalarımızı sürdürdük. 3,4 metre maksimum baskı genişliğinde saatte 212 m2’ye kadar baskı yapabilen Karibu ile esnek malzemelere baskıda yeni avantajlar sunuyoruz. Kalitenin yanı sıra fiyat odaklı hareket eden işletmelere sunduğumuz diğer markamız Plamac’ın modelleri hem grafik hem de açık hava reklamcılığı için idealdir. Boya tüketimi ve enerji verimliliği açısından tüm modellerimiz oldukça rekabetçidir.

Pandemi nedeniyle bu sene sektörümüzle ilgili fuarlar gelecek yıla ertelendi. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serkan Çağlıyan: Pandemide günlük ve ekonomik hayatın neredeyse durma noktasına geldiğini hatırlarsak, fuarların ertelenme kararı sağlık açısından yararlı olmuştur. Çünkü virüse karşı henüz kesinleşmiş bir aşı ve tedavi yokken, sosyal mesafeyi zayıflatacak bu tür etkinlikler ötelenmelidir. Evet, fuarlar pazarlama ve tanıtım çalışmalarımız açısından önemlidir, ancak tek kanal değildir. Önce çalışanlarımızın sonra müşterilerimizin ve ziyaretçilerimizin sağlığını koruyarak işlerimizi yapmak istiyoruz. Fuarların ertelenme kararını bu bağlamda destekliyoruz.

Fuarların olmadığı bu dönemde satış ve pazarlama politikanızda bir değişiklik olacak mı? Bu dönemde farklı bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Serkan Çağlıyan: Bu dönem pazarla direkt buluşmayı öne çektik. Yani önlemlerimizi alarak firma ziyaretleri gerçekleştiriyoruz ve çözümlerimizi tanıtıyoruz. Zaten kurumsal olarak bizleri tanıdıkları ve çoğunlukla ilk davet onlardan geldiği için hızlı bir süreç gerçekleşiyor. Birebir ziyaretler mümkün olmazsa, çeşitli yazılım platformlarını kullanarak dijital görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Diğer yandan web sayfamız üzerinden bize ulaşan firmalar da oluyor. Sonrasında standart müşteri prosedürümüzü yürütüyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz teknik destek ve iyi çalışan makinelerimiz sayesinde ürünlerimiz kendi reklamlarını yapıyor. Baskıcılar arkadaşlarında gördükleri makinelerimiz için bizlerle bağlantıya geçiyor. Pandemi döneminde, önemli olan pazarla bağımızın kopmadan devam etmesiydi, bunu başardık.

Bu dönemde ürün portföyünüzde yenilik noktasında değişiklik oldu mu? Bununla birlikte yeni ürün eklemeyi düşünüyor musunuz?

Serkan Çağlıyan: Pigment Reklam olarak uzun yıllardır temsil ettiğimiz swissQprint’in ilk roll to roll UV baskı makinesi Karibu bizler için önemli bir yenilik oldu. Bizi heyecanlandıran bir yenilik. Türk baskı endüstrisinde büyük bir potansiyel görüyoruz. Karibu’ya dönük önemli çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bunun dışında, baskı endüstrisinde sürprizlerimiz olacak, çalışmalarımızın tamamlanmasıyla kamuoyuyla bunu paylaşacağız.

Son olarak sektöre vermek istediğiniz bir mesajınız var m?

Serkan Çağlıyan: Pandemi bütün sektörleri olduğu gibi baskı endüstrisini de derinden etkiledi. Birçok işin iptal olmasından dolayı birçok işletme zora girdi. Çalışanlar zorunlu izne çıkarılmak zorunda kaldı. Ancak ayakta kalmak için birbirimize destek olmamız gerekiyor. Müşterilerimize her zamankinden daha yakın olmaya çalışıyoruz. Reklam endüstrisinin teşvik ve desteklerden yararlanmaya dönük taleplerini destekliyoruz. Bu dönemi tek tek değil, birlik olarak aşacağız. Pazarı birlikte büyüteceğiz.

Print Friendly, PDF & Email