Set Reklam Makineleri – Ömür İltaş: “2021 yılında sektörün ihtiyacı olan yenilikleri sunmaya devam edeceğiz”

Ömür İltaş: “Pandemi sürecinde ekonomik olarak firmamızı da zorlayan bir yıl olmasıyla beraber, müşterilerimizi de mağdur etmeden en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Satış personelimiz ve teknik servis ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucu müşterinin ihtiyacını karşılamak ve problemleri en kısa sürede çözmek için gayret gösterdik”

Set Reklam Makineleri’nden Ömür İltaş, 2020-2021 yıllarına ilişkin Dijital Teknik dergisine değerlendirmelerde bulundu.

 2020 yılında bir taraftan pandemi diğer taraftan kur ve vergi artışlarıyla birlikte yaşanan ekonomik sorunlar her kesim tarafından yakından hissedildi. Bu bağlamda 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Ömür İltaş: 2020 yılı ülkemiz ve Dünya için her bakımdan zor bir yıl oldu. Pandemi sürecinin öngürülemez zararları piyasaların kilitlenmesi ve Döviz kurundaki hareketlilik bütün sektörleri etkilediği gibi sektörümüzü de olumsuz yönde etkilemiştir. Bu zor durum bizi ve birçok firmayı yerli kaynaklarımızdan faydalanmaya yönlendirmiş ve bu konuda itici güç olmuştur.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2020 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Ömür İltaş: 2020 yılında Özellikle imalatını yapmış olduğumuz Laser makinelerimiz konusunda başarılı bir başlangıç oldu. Yerli üretim makinelerimiz konusunda verimli sonuçlar elde ettik. Ayrıca portföyümüzdeki yeni ürünlerimiz ve makinelerimiz satışında da kaliteli ve performanslı makineler getirmeye devam ediyoruz. Yerli üretimin yanında önemli yurtdışı imalatçı firmalar ile yeni bağlantıları yapmış bulunmaktayız. 2021 yılında sektörün ihtiyaç duyabileceği farklı makineler piyasaya sürmeye devam edeceğiz.

Firmanızın pandemi sürecinde satış, pazarlama, ürün tanıtımı, servis vb. konularda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Ömür İltaş: Pandemi süreci ve ekonomik sıkıntılardan dolayı birçok firma alım konusunda kılı kırk yararak alışveriş yaptı veya makine yatırımını bir sonraki döneme ertelediler. Biz bu konuda 2020 yılında çözümü müşterilerimize alternatif ödeme koşulları ve makineleşme yatırımının önemini birebir ziyaretlerimizde anlatarak satışımızı arttırdık. 2021 yılında da aynı satış ilkeleriyle satışlarımızı arttırma yolunda gayret göstereceğiz.

Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Ömür İltaş: Makinelerimiz model ve özellik olarak müşterilerimiz tarafından oldukça beğeni topladı. Modern görünümüyle yeni bir konsept sunan laser makinelerimizi 2021 yılında yeni modellerle daha da geliştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında daha farklı makinelerin imalatı için çalışmalarımız devam etmekteyiz.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

Ömür İltaş: Bu konuda kendi imal ettiği ve uzman olduğu konuda branşlaşmak bizce de zamanla kalıcı ve performanslı ürünlerin satışını yapabilme açısından daha etkili bir yöntem haline gelmiş oldu. Firma olarak bizde bu konuda Laser makinelerin imalat, satış ve servisi konusunda uzmanlaşma yoluna gittik. Bu konuda yeni markamız olan Quantiumlaser, QuantiumCNC, Quantiumcutter, markalarımız ile yerli üretim cihazlarımızı yurtiçi ve yurtdışı pazarında öne çıkarmayı planlıyoruz. Özellikle Türkiye’de üretimine başladığımız lazer makinelerde başarılı ve kararlı sonuçlar aldık. Bu konuda istikrarlı büyümemiz devam etmekte olup, 2021 yılında üretim kapasitemizi 4 katına çıkarmayı planlıyoruz.

2020 yılı ticari ve ekonomik anlamda firmanız açısından nasıl geçti? Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızı söylemeniz mümkün mü?

Ömür İltaş: Set Ankara Reklam Makineleri olarak Ankara merkezli olmak üzere Türkiye’nin her bölgesine hizmet vermeye çalışan bir firmayız. Bu bağlamda pandemi sürecinde ekonomik olarak firmamızı da zorlayan bir yıl olmasıyla beraber, müşterilerimizi de mağdur etmeden en iyi hizmeti vermeye çalıştık. Satış personelimiz ve teknik servis ekiplerimizin özverili çalışmaları sonucu müşterinin ihtiyacını karşılamak ve problemleri en kısa sürede çözmek için gayret gösterdik. Bu konuda personelimizi yurt içi ve yurt dışında alanlarında en iyi şekilde kendilerini yetiştirebilmeleri için eğitim olanakları sağlanmaktadır. Yeri gelmişken gayretli çalışmalarından dolayı değerli personelimize ayrıca teşekkür etmek isterim. Bu yılki hedeflerimize zorda olsa ulaştık.

2021 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ömür İltaş: 2021 yılının geçmiş yılın olumsuz havasının dağıldığı, herkesi ailesi ve sevdikleri ile gönül rahatlığı ile kucaklaşabildiği sağlıklı ve huzurlu bir yıl olmasını temenni ederiz. Umarım sektör olarak bir araya gelip verimli çalışmalar, sunumlar, fuar ve etkinlik yapabileceğimiz yurtdışına ihracatımızın arttığı bir yıl olur. Bu alandaki olumlu gelişmeler tüm sektörlerdeki psikolojik huzursuzluğu kıracak ve piyasalara yeni bir hareket kazandıracaktır kanaatindeyim.

Print Friendly, PDF & Email