Sinanoğlu Medya, Dünyanın Sayılı Baskı Merkezlerinden Biri Olacak

Kalite ve işe verilen önemi harmanlayarak hızlı büyümesini devam ettiren Sinanoğlu Medya, yapacağı yatırımlarla dünyanın önemli baskı merkezleri arasına girmeyi hedefliyor.

Sinanoğlu Medya, kuruluşundan bu yana geçen zamanda her geçen gün genişleyen hizmet yelpazesi ve makine parkuru ile, profesyonel dijital baskı ve reklam hizmetleri alanlarında faaliyet gösteriyor. Dijital baskı (iç mekan – dış mekan) cephe kaplama, araç kaplama, aplikasyon ve diğer görsel uygulamalar konusunda, profesyonel ekibi ile Türkiye’nin önde gelen isimleri arasında yer almayı başardı. Kalite ve işe verilen önemi harmanlayarak hızlı büyümesini devam ettiren Sinanoğlu Medya, 2012 yılındaki yatırımlarına da devam ediyor. HP ve Mat Kağıtçılık A.Ş. tarafından Türkiye’nin Tek Yetkili Baskı Merkezi ünvanına sahip olan Sinanoğlu Medya, son olarak ZÜND G3 XL-3200 Dijital Kesim Makinesi’ni bünyesine kattı.

Öte yandan, Sinanoğlu Medya’nın yakın zamanda çok büyük yatırımları olacak. Bu yatırımlardan biri de İstanbul Hadımköy’de 18.500 metrekarelik bir arsa üzerine entegre bir baskı tesis olacak. Bu yatırımın ardından, yurt dışında önemli pazarlara açılarak, dünyanın önemli baskı merkezleri arasına girmeyi hedefliyor.

Sinanoğlu Medya’nın yaptığı yatırımlar ve geleceğe ilişkin hedeflerini öğrenmek için
Sedat Sinanoğlu ve Ali Sinanoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
Sohbetimize, HP Güney Afrika, Türkiye ve Yunanistan Satış Müdürü Ekrem İşcimenler ve
Mat Kağıtçılık A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Metin Gönülkırmaz da katıldı.

Sinanoğlu Medya’nın faaliyetleri ve makine parkuru hakkında bilgi verir misiniz?
Sedat Sinanoğlu: Sinanoğlu Medya, iç mekan ve dış mekan baskıda Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip olan firmasıdır. Türkiye’de 4 Adet HP Scitex LX850 baskı makinesine sahip olan tek firma olan Sinanoğlu Medya sadece bu makinelerle yüksek kalitede saatte 500 metrekare baskı yapabilmektedir. Hem iç hem dış mekan baskı yapabilen bu makineler, reklam firmaları için bulunmaz bir fırsattır. Sinanoğlu Medya, LATEX teknolojisine sahip çevre dostu, tüm uluslar arası markaların istediği Green Gard (insan sağlığına zararı olmayan) sertifikasına sahip HP orijinal mürekkeplerini üretimimizde kullanarak İnsana ve Çevreye vermiş olduğumuz önemi öncelikle belirtmek isterim. Üretim parkurumuzda
HP Scitex TJ 8300 Turbojet Makinesi ile billboard baskılarında üstün performans ve kaliteyi sunmaktayız, Yine HP Scitex XL1500 serisi 5 mt ve 3,20 solvent makinelerimiz ile billbord baskılarımızı yapmaktayız, Hp Scitex XP5300 5mt UV baskı Makinesi ile yüksek kalitede geniş ebat baskılarımızı yapıyoruz, HP Designjet 9000s, HP Designjet 10000s ve diğer HP yatırımlarımız ile, Sinanoğlu Medya bölgenin sayılı baskı merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yatırımlarımızın tümünü HP ve Türkiye distribütörü Mat Kağıtçılık A.Ş.’den yapmaktayız.
Bu işbirliğinden son derece memnunuz.

Sinanoğlu Medya’nın hedefleri nelerdir?
Sedat Sinanoğlu: Sinanoğlu Medya kuruluşu olan Yakaza Europe, % 100 yabancı sermayeli bir şekilde Almanya Frankfurt’ta faaliyetlerini sürdürmektedir. Avrupa’daki kurumsal firmalar, bütün reklam imajlarının aynı kalitede olmasını istiyor. Sinanoğlu Medya, bu noktada HP ve Mat Kağıtçılık A.Ş. işbirliği ile gerçekleştirdiği yatırımlarla uluslar arası pazarlarda söz sahibi konuma gelmiştir. Dünya devi markalarla çalışmak için, bu tarz yatırımlara ihtiyaç var. Sinanoğlu Medya olarak bu yatırımlarımız artarak devam edecek. Faaliyet gösterdiğimiz alanın en iyisi ve dünyanın sayılı markaları arasında yer almayı hedefliyoruz.
Sinanoğlu Medya, yapmış olduğu HP yatırımlarıyla, HP Yetkili Baskı Merkezi ünvanını almıştır. HP’ nin sertifikasına sahip, eğitimlerinin tamamını HP’ den almıştır. Dünyanın istediği kalite standartlarına uygun üretim yapabilmektedir.

Yatırımlarınızda HP ve Mat Kağıtçılık A.Ş. firmasını tercih etmenizin nedenleri nelerdir?
Sedat Sinanoğlu: Öncelikle HP bir dünya markasıdır. Bunun yanında bu markayı ülkemizde başarıyla temsil eden Mat Kağıtçılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Birgan Hanım, ekip arkadaşları ve HP Türkiye Sorumlusu Ekrem Bey, bizlere her türlü konuda son derece destek olmaktadır. Bu gibi etkenler, birbirini tamamlayan zincirin halkaları gibidir. Bütün bu bileşenlerin bir araya gelmesiyle Sinanoğlu Medya, dünya çapında bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Sinanoğlu Medya’da yatırımlar devam edecek mi?
Ali Sinanoğlu: Sinanoğlu Medya, yatırımlarına devam edecektir. Ancak sektörde bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları aşmak için Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talebinde bulunduk. Bu noktada bir görüşme gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Özellikle Avrupa’ya ihracat konusunda öncü olmak istiyoruz. Sayın Başbakanımızın ihracata yönelik verdiği mesajlar doğrultusunda, Sinanoğlu Medya olarak bizde bu yolda ilerlemek amacındayız. En önemli yatırımımız da, İstanbul Hadımköy’de 18.500 metrekarelik bir arsa üzerine dev bir entegre tesis kurmak olacak. Amacımız, dünyanın en büyük baskı merkezini İstanbul’da oluşturmaktır. Avrupa standartlarına uygun olarak kurmayı planladığımız bu entegre tesis, dünyanın en büyük ve kapsamlı merkezlerinden biri olacak. Bu tesisin içinde HP nin en yüksek baskı kapasitesine sahip modeli olan HP Scitex FB7600 UV Dijital Baskı Makinesi de yer alacak. Dijital baskı dışında ofset baskı bölümünü de oluşturuyoruz, Sinanoğlu Medya’nın bu kararlı hedefleri HP Yönetimi’nin de dikkatini çekti. Sinanoğlu Medya nın en son yapmış olduğu yatırımlarda HP bünyesinde yer alan HP Finans bölümünün önemli desteğini aldık, devam edecek yatırımlarımızdada yine HP Finans bölümünün önemli desteğini alacağımızı düşünüyoruz.
Dünyanın sayılı firmalarına sağlanan bu imkandan faydalandığımız için ayrıca gururluyuz.

Kurulacak olan bu entegre tesisle hedef pazarlarınız olacak mı?
Ali Sinanoğlu: Entegre üretim tesisinin faaliyete geçmesiyle, uluslararası partner şirketler aracılığıyla ihracat konusunda çalışmalarımız olacak. Bu noktada ilk çalışmamız Kuzey Irak’tır. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yaptıkları ziyarette Sayın Mesut Barzani ile görüşme imkanımız oldu. 2 saat süren görüşmede önemli kararlar aldık. Önümüzdeki dönemde Irak’taki seçimlerde Sayın Mesut Barzani’nin seçim kampanyasına talip olacağız. Bunun için önümüzdeki haftalarda kendisi ile bir görüşmemiz olacak. Sinanoğlu Medya için Kuzey Irak yeni bir pazardır. Bu bölgeye yapacağımız düzenli ihracatlarla bölgedeki gücümüzü artıracağız. Ayrıca, yeni tesisin hizmete girmesiyle, bölge ülkelerine ve Avrupa’ya ihracat konusunda ciddi çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

Sedat Sinanoğlu: Hedeflediğimiz pazarları açıklamakta hiçbir sakınca görmüyoruz. “At Binenin, Kılıç Kuşananındır”… İstanbul, dünya var olduğu günden bugüne kadar vardı. Ama burayı fethetmek Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerine nasip oldu. Hedeflediğimiz pazar doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz.

Sinanoğlu Medya’yı diğer firmalardan ayıran özellikler nelerdir?
Ali Sinanoğlu: Sinanoğlu Medya, çözüm odaklı bir firmadır. Bunu şirket felsefemizde ve tüm ekip arkadaşlarımızda görebilirsiniz. Hiçbir zaman fiyat rekabeti içinde olmadık. Sinanoğlu Medya, kalitesiyle, müşteri memnuniyeti ve hızlı termin süreleriyle müşterinin beğenisini kazanmış bir firmadır. Her zaman şirketi ve sektörümüzü daha ileriye taşımak için çaba göstermeye devam edecektir.

HP’nin Türkiye pazarına bakışı ve beklentileri nelerdir?
Ekrem İşcimenler: HP, bugüne kadar dünyada 15 binin üzerinde LATEX satışı gerçekleştirdi. Bu rakamlara ulaşan alternatif bir çözüm yok. Hem iç mekan, hem dış mekan hem de çevre dostu olmasından dolayı bir standart oluşturdu. Dünyanın her noktasındaki satışları aynı hızla devam etmektedir. Dünyada var olan global zincirler, aynı renk ve baskı kalitesine ulaşmak için HP ürünlerini tercih ediyorlar. Müşteriler, dünyanın her noktasında, aynı baskı kalitesi ve rengine ulaşabilmektedir. HP, LATEX teknolojisine gösterilen ilgiyi, sürekli Ar-Ge çalışmaları yaparak destekliyor. Bu noktada, yeni ebat ve farklı özelliklerde geliştirdiği makineleri piyasaya sunmaya devam edecektir.

HP yetkilileri, geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye ve Sinanoğlu Medya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Sinanoğlu Medya’nın yapmış olduğu yatırımlara ilişkin görüşleri öğrenebilir miyiz?
Ekrem İşcimenler: HP tarafından dünya pazarlarına yapılan ziyaretlerde, Sinanoğlu Medya’ya HP Scitex Dünya Müdürü gelerek, bu muazzam tesisi görme fırsatı buldu. Amerika ve İngiltere’de örneklerini gördüğü böylesine bir tesisin Türkiye’de de var olması kendisini oldukça gururlandırdı. Bu noktada, HP, kendi yatırımlarıyla büyüyen seçkin işletmelere önemli finans imkanları sağlamaktadır. Sinanoğlu Medya, hiçbir banka ve aracı kuruma bağlı kalmadan, HP’nin kendi finans çözümlerinden faydalandı. Çok az sayıda firmanın elde ettiği bu imkandan Sinanoğlu Medya’nın da yararlanması bizleri ayrıca mutlu etti.
HP’nin Türkiye’ye bakışı nasıl?
Ekrem İşcimenler: HP’nin Türkiye’ye bakışı dünyanın bakışı ile aynıdır. Türkiye, dünyanın parlayan yıldızıdır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, dünyanın üretim ve ihracat merkezleri arasında gösteriliyor. HP’de bu noktada, ilerleyen dönemde Türkiye’nin bir baskı merkezi olacağını, metrekare bazında çok ciddi rakamlara ulaşılacağını tahmin ediyor. Önümüzdeki dönemde, Avrupa’daki baskı merkezlerinin, Türkiye’ye yatırıma yöneleceğini düşünüyorum. Sektörün önünün açık olduğuna inanıyorum. HP Yönetimi de bu gelişmelerin farkında. Bu sebeple Türkiye pazarına çok önem vermektedir.

Sinanoğlu Medya’nın Mat Kağıtçılık A.Ş.’den yaptığı ZUND G3 XL 3200 modelinin kullanım alanları ve avantajlarını öğrenebilir miyiz?
Metin Gönülkırmaz: Dijital baskı konusunda faaliyet gösteren firmaların, iş sonlandırma aşamasında sorun yaşadıklarını görmekteyiz. Sinanoğlu Medya da dijital baskı alanında yaptığı yatırımları desteklemek amacıyla ZÜND Yatırımı ile finishing çözümlerini güçlendirmiş oldu. Makine parkuruna eklenen ZÜND G3 XL 3200 Modeli, 227×320 cm tabla boyutlarındadır. Folyo, kağıt, karton, oluklu karton, fotoblok gibi yumuşak malzemelerden, forex, alüminyum, kompozit, pleksi gibi sert yapılı malzemelere kadar birçok çeşitli materyali kesebilmektedir.

Kısa zamanda küresel pazarda marka değerine önem veren kurumsal reklam veren firmalar, iş verdikleri üretici firmalardan özellikle ZÜND G3 makinesinde sonlandırma işlemi görmüş iş teslimi istemektedir.
Dijital Baskı Sektöründe ZÜND G3 yatırımı yapan firmalarda Kalite ve Termin iyileştirilmesinin yanında üretimde işçilik giderlerinin düşürülmesi anlamında da oldukça katkı sağladığı bilinmektedir.
Uzman teknisyenlerimiz tarafından kurulumu gerçekleştirilen ZÜND G3 Kesici makinesi, SİNANOĞLU MEDYA’nın üretim gücüne güç katmıştır.

 

Print Friendly, PDF & Email