swissQprint sektördeki 10. yılını kutluyor

Dünyanın dört bir yanındaki 40 ülkede swissQprint’i temsil eden satış ve servis temsilcileri bulunuyor.

Pigment Reklam’ın Türk baskı endüstrisine sunduğu İsviçre merkezli swissQprint markası, sektördeki 10. yılını kutluyor. Yüksek kaliteli inkjet flatbed baskı sistemlerine odaklanan İsviçreli firma, bu segmentteki konumunu güçlendirdi ve pazarını genişletti. Şu anda 40 ülkede, üç alt kuruluşu ve 110 çalışanı bulunuyor. swissQprint ismi pazara yeni bir marka olarak gireli, dile kolay 10 yıl oldu. Bugün bu marka, yüksek kalitede, çok yönlülüğü ve İsviçre güvenilirliğini sunan dijital baskı sistemleri için bir semboldür. Reto Eicher, Hansjörg Untersander ve Roland Fetting, Eylül 2007’de bu başarı hikayesinin temelini attılar. Aradan geçen 10 yıldan sonra, 2017’de, İsviçre’deki merkezde ve üretim tesisinde 74 kişi çalışıyor ve üç alt kuruluşta da 35 kişi istihdam ediliyor. Buna ek olarak, dünyanın dört bir yanındaki 40 ülkede swissQprint’i temsil eden satış ve servis temsilcileri bulunuyor.

2013 yılından bu yana Türkiye pazarına Pigment Reklam’ın satış ve satış sonrası hizmetleriyle ulaşan swissQprint, Türk pazarında da güçlü bir gelişme elde etti. Pigment Reklam firma sahibi Serkan Çağlıyan yıldönümüyle ilgili şunları söyledi; “UV baskı alanında swissQprint sektörde bir dönüşüme imza attı. Giriş, orta ve endüstriyel segmentlerin talep ettiği esneklikte baskı makinelerinin geliştirilmesi ve pazara sunulması hızlı bir periyotta yaşandı. 2013 yılından itibaren biz de eşzamanlı olarak bu yenilikleri Türk müşterilerimize sunmaya başladık. swissQprint’in Oryx, Impala ve Nyala modellerinin 3 nesillik gelişimine tanık olmak gerçekten mutluluk vericiydi. Satış ve satış sonrası hizmetlerimin tam desteği ile, pazarımızda oldukça başarılı sonuçlar elde ettik ve etmeye devam ediyoruz.”

Kurumsal dönem noktaları

2007’de swissQprint için işlerin başladığı yer, ünlü bir sözde belirttiği gibi bir ‘garaj’ değildi, daha ziyade, beş adamın yeni bir UV flatbed baskı makinesi geliştirmeye çalıştığı büyük bir deponun bir köşesiydi. Olumsuz ekonomik koşullara rağmen, bu ilk makineyi bayileriyle işbirliği içinde, önce Almanca konuşulan ülkelerde, daha sonra diğer Avrupa ülkelerinde ve yakındaki ihracat pazarlarında satışa sundular. Pazardaki bu hızlı başarıyla şaşıran swissQprint, üretim ve ofis alanlarını, Widnau’daki sitede daha fazla yer kalmayana kadar genişletti. 2015 yılının başında şirket, sonunda Kriessern’de inşa edilen yeni tesisini kullanıma başladı.

O yılın Ekim ayında swissQprint, Amerikan pazarındaki faaliyetlerini yoğunlaştırmak için kendisine bağlı bir Amerikan şirketi kurdu. Japonya’daki ikinci bir iştirak Mart 2017’de yola çıktı ve ertesi ay Almanya’da üçüncü bir iştirak çalışmalarına başladı. Bu iştirakler tamamen satış ve servis operasyonlarında çalışıyor. Ürün geliştirme ve üretimi ise, mümkün olan en yalın işlemlerle yüksek ürün kalitesini sağlamak için firma merkezinde gerçekleştiriliyor. Başladığı günden Eylül 2017’ye kadar 900’den fazla swissQprint baskı makinesi pazarda kendisine yer buldu. Yıllar boyunca, uzmanlaşmış uygulamalara ve opsiyonlara sahip bazı modelleri sayesinde swissQprint birçok endüstri ödülü kazandı. Geçtiğimiz yıl bile birkaç iş ödülü kazanılmış bulunuyor.

Ürünlerde dönem noktaları

Başlangıcından günümüze kadar, swissQprint modüler tasarımı olan UV flatbed baskı makinelere odaklanmıştır. Modülerlik, ana makineyi müşteri ihtiyaçlarına göre konfigüre edebiliyor ve genişletilebilir kılıyor. Firmanın ilk tanıtılan modeli, 2008’deki drupa uluslararası fuarında lanse edilen Oryx oldu. Sadece iki yıl sonra, swissQprint, sınıfında o zamanki hız rekorlarını kıran baskı makinesi Impala’yı pazara sunarak, şaşkınlık meydana getirdi. Bu tarihe kadar üretilen en büyük model olan Nyala ise, drupa 2012’de ilk kez sahneye çıktı.

İki yıl sonra ise, swissQprint, yeni nesil baskı makineleri içinde Nyala 2’yi ilk kez pazara sürdü. Tedarik edilen makinaların toplamı, Şubat 2015 tarihinde pazara tedarik edilen makinaların toplam sayısı 500’e ulaştı. Üç ay sonra, Oryx2 ve Impala2’nin pazara sunulmasıyla, tam anlamıyla yeni nesil makinelere geçişte dönüm noktasına ulaşıldı. 2017 yılının başında swissQprint, Impala 2 ve Nyala 2’nin verimliliğini arttıran 4×4 versiyonlarını piyasaya sundu. LED teknolojisini kullanarak UV kürleme yapan Impala LED ve Nyala LED ise FESPA 2017 fuarında ilk kez tanıtıldı. Firmanın üçüncü nesil makinalarını tamamlayan Oryx LED ise, diğer modelleri takip eden zamanda tanıtıldı. Bağımsız anonim şirketin üç kurucusu, iş dünyasında aktif rol oynamaya devam ediyor. Geride kalan on yılın başlangıçtaki cesur hareketlerini nasıl değiştiğini görmekten oldukça memnunlar. Ve, pazarda yankı uyandıracak yenilikler ve pratik çözümlerle ilerlemeye devam etmeyi hedefleyerek, geleceğe bakıyorlar.

Pigment Reklam başarıyla temsil ediyor

Reklam sektöründe 10 yıllık deneyimin verdiği güçle 2010 yılında kurulan Pigment Reklam, sektörün talep ettiği yüksek teknoloji ürünleri ve reklam malzemeleri satış ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. swissQprint, HandTop ve WIT-COLOR UV dijital ve solvent baskı makinalarının yanı sıra, baskı kafaları, boya, yedek parça, sarf malzemesi ve 2. el makine satışı hizmeti veren Pigment Reklam, güçlü bir teknik servise sahip. Pigment Reklam kesim teknolojilerinin güçlü markası bullmer’in grafik segmenti distribütörlüğünü de yürütüyor. Yurt dışında eğitim görmüş uzman kadrosu ile; Vutek, HP Scitex, Gandi JetI AGFA, DGI, Seiko, OCE, Durst, Virtu ve Infınıty gibi küresel markalara teknik servis hizmeti sunan Pigment Reklam, Spectra, Xaar, Konica, Epson ve Seiko kafalar için sertifikalı mürekkep satışı ve her türlü yedek parça tedariği sağlıyor. Firma aynı zamanda, Türkiye’de genelde göz ardı edilen baskıda doğru renklerin alınması konusunda ICC Profil yapımı ile birlikte PANTONE kodunu alabilmeye imkan tanıyor.

 

Print Friendly, PDF & Email