Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç: “2020 yılı çok daha yoğun geçecek”

Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç, endüstriyel reklam sektöründe Eylül ayı ile başlayan hareketliliğin 2020 yılında da devam edeceğini açıkladı. Fespa Eurasia 2019 Fuarı’na katılan Vira Dijital bu fuarda temsilcisi olduğu Nutec marka dijital baskı boyalarının tanıtımlarını gerçekleştirdi. Fuarın ardından Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç sorularımızı yanıtladı.

Yılın son organizasyonu olarak Fespa Eurasia 2019 Fuarı’nın ardından sizlerle birlikteyiz. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla fuarda standınız oldukça yoğundu. Siz fuarı nasıl buldunuz? Bu noktada fuar beklentilerinizi karşıladı mı?

Barkın Övünç: Bu sene bizim Fespa’da ilk yılımızdı. Daha önceki Fespa fuarlarına ziyaretçi olarak iştirak ediyorduk. Bu sene katılımcı olunca tam anlamı ile bir kıyaslama fırsatı yakalamış olduk. Netice itibari ile Fespa 2019’u gerek katılımcı gerekse ziyaretçi açısından değerlendirdiğimizde beklentimizin daha üstünde bulduk. Ziyaretçi kalitesinin yüksek olması, fuardan, ticareti için nasıl bir fayda elde edebilirim arayışı içerisinde olan ziyaretçilerin varlığı bizi de beklentilerimize kavuşturmuş oldu.

Fuarda çok sayıda ürün sergilediniz. Bu sergilenen ürünler hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bununla birlikte ziyaretçilerin daha fazla ilgilendiği ürünler oldu mu?

Barkın Övünç: Biz Güney Afrika menşeili Nutec firmasının tek dağıtıcısıyız. Bütün baskı kafaları ve makineleri ile uyumlu, endüstriyel, kendisini rakiplerinden üstün kılan özelliklere haiz yüksek kaliteli dijital baskı boyalarımız ile ürün ve hizmet kalitesini birleştirerek sektöre adeta yön veriyoruz. Her ne kadar bünyemizde dijital baskı ve tabela üreticilerinin ihtiyacı olan her türlü reklam malzemesi mevcut olsa da, standımızda solvent, eco solvent ve uv boyalarımız ile kendimizi gösterdik.

Ayrıca bu sene bir yenilik yaparak, Epson kafalı UV makinelerinin orijinal mürekkeplerinin ithalatına başladık. Standımızda kurduğumuz EPSON XP 600 kafalı UV makinesinde yaptığımız baskılar ile boyalarımızı görücüye çıkardık ve oldukça yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Nitekim, kullanıcılarının en büyük sıkıntısı Epson kafalı UV makinelerinde sağlıklı çalışan bir boyanın temin edilememesi. Biz bu zamana kadarki çalışmalarımız neticesinde fark ettiğimiz bu açığı yeni boyalarımız ile kapatmış olduk. Renk gamutunun genişliği, ateşleme frekansları ile yakaladığı uyum ve yüzey tutuculuğunun yüksekliği ile oldukça ilgi odağı olan boyalarımız ziyaretçilerimizin de yüzünü güldürmeyi başardı.

Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçi noktasında fuarı nasıl buldunuz? Beklentilerinizin dışındaki ülke ve şehirlerden ziyaretçi ağırladınız mı?

Barkın Övünç: Ziyaretçi sayısı ve kalitesi bakımından son derece doygun bir fuar geçirdik. Yurdun her bölgesinden ziyaretçilerin varlığın yanında, Avrupa’dan Güney Afrika’ya Dünya’nın her yerinden ziyaretçilerin katılımı söz konusu oldu. Aynı zamanda standımızdaki yoğunluk da bunun göstergesi oldu. Hem yurt içi hem yurt dışı olmak üzere yeni satış kanalları yakalamanın yanında fuarda da gerçekleştirdiğimiz satışlar bizim için son derece tatmin ediciydi.  İş artık fuar sonrası planlamaların yapılması ve etkili ziyaretlerin gerçekleştirilmesine kaldı. Dolayısı ile yoğun bir tempo bizi bekliyor.

Mevcut piyasa koşullarında fuara gelen ziyaretçi sayısı oldukça başarı olduğunu düşünüyoruz. Gelen ziyaretçiyi analiz ettiğinizde daha çok hangi amaçla ziyaretler oldu?

Neticede fuarlar katılımcılardan ve ziyaretçilerden oluşan bir süreç ve bu sürece dahil olan herkesin ortak bir amacının olduğunu düşünüyoruz. ‘Fark Yaratmak’’

Dolayısı ile her alanda olduğu gibi bizim sektörümüzde de bunu gerçekleştirmenin yolu yeni arayışlar ve yeni yatırımlar. Bu pencereden baktığımızda ziyaretçilerin neredeyse tamamına yakını ciddi hamleler gerçekleştirmek adına fuarda var oldular.

Müşteri tercihinde, hem firma olarak hem de ürün bazında sizi ön plana çıkaran konular nelerdir?

Barkın Övünç: Bizim bu senemize damgasını vuran ciddi bir kararımız oldu. O da mevcut piyasa koşullarında nakit satış stratejisini hayata geçirmek!

‘Mevcut Piyasa Koşulları & Nakit Satış’ Günümüzde bu ikisini bir araya getirmek oldukça komik geliyor. Fakat öngörülerimiz bizi yanıltmadı. Bu kararımızı gerçekleştirebilmek için boyalarımızı ön plana çıkardık ve fiyatlarımızda alıcılarımızın bu sürecin bir parçası olmasını sağlayacak oranda indirimler yaptık. Bu politikanın baskı ve tabela malzemelerinde sürdürülebilir olması pek söz konusu değil. İşte bu noktada dijital baskı mürekkepleri konusunda uzman olmamız bizim güçlü yanımız oldu. Sonuç: Yüksek Performanslı Ürün – Uygun Fiyat – Mutlu Satıcı ve Tüketici!

Fuarla birlikte sektörün daha fazla hareketleneceğini düşünüyor musunuz? 2019 yılı genel olarak nasıl geçti? Yıllık performansınızdan memnun musunuz?

Barkın Övünç: Kesinlikle hareketlenecektir. Çünkü fuar demek kampanya demek; dolayısı ile belirlenen fuar fiyatları ile daha çok satış demek. Bu durum hem satıcıya ham alıcıya bir ivme kazandıracaktır. 2019 yılı gerçekten çok zor bir yıl oldu. Her ne kadar umutlar tükenmese de sektörümüzün her ayağında ciddi mücadeleler verildi. Herkes kendince bir takım tedbirleri hayata geçirdi. Bunlardan en önemlisi vadelerin bir miktar geriye çekilmesi oldu. Bizim için en önemlisi ise biraz evvel bahsettiğim boyaların satışında nakde dönmemiz oldu. Bu anlamda yılı bu kadar zor koşullarda kendimize daha çok güvenerek ve gelecekten daha çok umutlanarak tamamlamış olduk.

Son olarak endüstriyel reklam sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Barkın Övünç: Hepimiz zorlu mücadeleler vererek çalışıyoruz. Psikolojilerimiz her türlü olumsuz atmosfere hazır hale geldi. Piyasa koşullarını ortak kararlar ve politikalar ile belirlemeli ve bunu bozmamalıyız. Tecrübelerimiz koşulları olmadık seviyelere çekenlerin kendi kendilerini nasıl da sistemin dışına sürüklediğini gösteriyor. Birlik ve beraberlik bizi daha güçlü kılacaktır.

Print Friendly, PDF & Email