Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç: “2021 için hedeflerimizi büyüttük”

Barkın Övünç: “2020 tüm zorluklarına rağmen bizim için sarsıcı olmadı. Büyüdük, istihdam oluşturduk, ürün gamımızı genişlettik, yeni yatırım planlarımızı oluşturduk. Bütün bunlar bize yeni kararlar aldırdı ve Avrupa pazarında var olmak için düğmeye bastık”

 Güney Afrika menşeili Nutec ve Çek Cumhuriyeti menşeili INX Triangle markalarının Türkiye temsilcisi Vira Dijital, dijital baskı mürekkeplerindeki pazarını her geçen gün geliştiriyor. Sektöre kazandırdığı yeniliklerle adından söz ettiren Vira Dijital Genel Müdürü Barkın Övünç ile 2020 ve 2021 yılına ilişkin sorular yönelttik.

2020 yılında bir taraftan pandemi diğer taraftan kur ve vergi artışlarıyla birlikte yaşanan ekonomik sorunlar her kesim tarafından yakından hissedildi. Bu bağlamda 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Barkın Övünç: Pandemi maalesef içinde bulunduğumuz döneme her anlamda damgasını vurdu. Yaşanan ekonomik ve sosyal gerilemenin yanı sıra, bireysel boyutta neden olduğu psikolojik tahribatı da ele alırsak adeta bir yaşam savaşının içine düşüverdik. Takdir edersiniz ki, böylesi global kriz dönemlerinin ilk yansımaları öncelikle sektörümüze yönelik oluyor. İş hacminin yoğun olarak daraldığı bu dönemlerde, acımasızca omuzlarımıza bindirilen kur ve vergi yükünün altında ezilmemek için de son derece üstün bir performans sergilemek gerekiyor. Biz bunu, hayata geçirdiğimiz bir takım kararlarımızı ödün vermeden uygulayarak sağlamaya çalıştık. Şöyle ki; odağımızı peşin satış yapabileceğimiz ürünlere yönlendirdik. Kaliteli ürünü, zaten ruhumuzda var olan kaliteli hizmet anlayışı ile ulaşılabilir fiyatlar çerçevesinde müşterilerimizle buluşturduk. Bu yıl içerisinde uyguladığımız bu satış politikamız, ayakta kalmanın yanı sıra, bizim daha da büyümemize vesile oldu. Öyle ki, istihdam sorunun giderek arttığı bir zaman diliminde, biz bünyemize yeni arkadaşlar dâhil ederek satış ve sevkiyat ekiplerimizi büyüttük. Zaten peşin satış stratejisinin en büyük avantajı, müşteri ayırımı yapmadan herkese ulaşabilmeniz oluyor. Hal böyle olunca ekip olarak büyümek artık ihtiyaç haline geliyor. Satış hedeflerimizi sadece Türkiye geneline değil, çevre ülkelere de yönlendirdik. Bu bağlamda nokta atışlarımız da isabetli sonuçlar verince, bizim için 2020 yılı karşımıza çıkardığı tüm zorluklara rağmen daha da güçlenerek, daha da büyüyerek geçti.

Yıl içinde yoğunlaştığınız ve piyasada tarafından daha fazla talep gören ürünleriniz neler oldu? Bunun yanında 2020 yılında sektöre yenilik noktasında sunduğunu ürünler oldu mu?

Barkın Övünç: Bilindiği üzere Vira Dijital olarak, Güney Afrikalı Nutec boyaları ile Çek Cumhuriyetinde üretimi yapılan INX Triangle boyalarının genel dağıtıcısıyız. Firma olarak eforumuzu büyük bölümünü boya satışlarına yönlendirmiş bulunmaktayız. Yoğun bir şekilde satışını yaptığımız solvent, eco solvent ve UV boya gruplarının yanı sıra, ürün gamımızı genişleterek, 2020 yılının başında Epson baskı kafalı UV makineleri için UVLE serisi ile yılın ortalarından itibaren Nutec markasının High Croma özellikli süblimasyon serilerinden AQ10 DST HC (Epson Baskı Kafaları uyumlu) ve AQ20 DST HC (Kyocera , Ricoh, Starfire v.s… Baskı kafaları için) boyalarının da satışına başladık. Özellikle tekstil baskı süblimasyon alanında, transfer aşamasında aktarım yoğunluğu yüksek ve hızlı kurumaya elverişli mürekkep açığını Nutec kalitesi ile kapatmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca Nutec boyalarının genel özelliği düşük mürekkep sarfiyatı ile canlı ve doygun görünüm elde etmeleridir. AQ10 DST HC ve AQ20 DST HC serileri de bu anlamda kullanıcıları için son derece tatmin edici olacaktır.

Firmanızın pandemi sürecinde satış, pazarlama, ürün tanıtımı, servis vb. konulardayürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Barkın Övünç: Öncelikle bu süreci başından beri ve hala kontrollü bir şekilde yönetiyoruz. İki haftalık periyotlar ile tüm çalışanlarımıza anlaşmalı olduğumuz laboratuvar aracılığı ile covid testi yaptırıyoruz. Böylelikle iç denetimimizi sağlamış bulunuyoruz. Yoğun bir mail trafiğinin yanı sıra, tedbirleri en yüksek seviyelerde uygulayarak müşteri ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çünkü bizim işimiz dijital baskı makinesine temas etmeye ve baskı ortamını tetkik etmeye dayanıyor. Mesafe, maske ve hijyen kurallarına da uyarak bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz.

 Dijital baskı teknolojilerinin kullanım alanlarının yaygınlaşmasının firmanıza ve satışlarınıza olumlu etkileri oldu mu?

Barkın Övünç: Bunun yansımalarını doğrudan gördüğümüzü söyleyebilirim. Gerek satış ekibimizin keşifleri, gerekse bir vesile ile bize ulaşan ve temasa geçen yeni firmaların sayısındaki artış, satış rakamlarımızı doğru orantılı bir şekilde etkilemiş durumda. Yalnız yine hatırlatmak isterim ki, burada önemli olan satışın miktarından ziyade, satış ve tahsilat performansının orantısıdır. Bizim ana hedefimiz bu konuda bir başarı hikayesi yazarak hizmet kalitemizin akmamasıdır.

2020 yılında dijital baskı teknolojilerine ihtiyacı ve talebi daha çok artan sektörler hangileri oldu?

Barkın Övünç: Bu konuda tekstil sektörünü oldukça hareketli görüyoruz. Özellikle süblimasyon baskı teknolojileri her geçen gün daha da yaygınlaşmakta. Bunun yanı sıra, 60×90, 70×100 vb. ölçülerde küçük ebat UV baskı makinelerin de oldukça rağbet gördüğüne şahit olduk. Bu makinelerden bizim de satışlarımız oldu. Sadece küçük ölçekli firmalar değil, geniş çaplı dijital baskıcılar ve hatta tabelacılar da bu makineleri bünyelerine dâhil etmeye başladılar.

Her ürünü satmak yerine, belli ürün gruplarında yoğunlaşan firmaların daha fazla başarılı olduğunu ifade ediliyor. Sizin bu çerçevede düşünceleriniz nelerdir?

Barkın Övünç: Buna katılmakla birlikte, bizim boyutumuzdaki tedarikçi firmaları vazgeçilmez kılan en önemli faktör, müşterilerinin her ihtiyacına cevap verebiliyor kapasitede olmasıdır. Biraz evvel belirttiğim gibi, biz de yoğunluğumuzu boyalarımıza veriyoruz. Fakat bir müşterimiz sorduğunda veya talep ettiğinde, elimizde mevcut değil dediğimiz ürünümüz neredeyse yok. Biz başarıyı daha çok, satış politikaları, çözüm becerileri, personel yetkinlikleri ile ilişkilendiriyoruz.

 2020 yılı ticari ve ekonomik anlamda firmanız açısından nasıl geçti? Belirlediğiniz hedeflere ulaştığınızı söylemeniz mümkün mü?

Barkın Övünç: Bizim kararlarımızı, hedeflerimizi ve hareket planlarımızı belirleyen temel felsefemizi şöyle ifade edebilirim: ‘Mevcut kaynaklar ile Maksimum fayda sağlamak” Evet, biz bu çerçevede hedeflerimizi belirliyoruz. Doğru stratejiler ile de harekete geçtiğimizi düşünüyoruz. Sonuç olarak optimum hedeflerimize de ulaşmış oluyoruz. 2020 tüm zorluklarına rağmen bizim için sarsıcı olmadı. Büyüdük, istihdam yarattık, ürün gamımızı genişlettik, yeni yatırım planlarımızı oluşturduk. Bütün bunlar bize yeni kararlar aldırdı ve Avrupa pazarında var olmak için düğmeye bastık. Kontrollü gidişatın beraberinde getirdiği en güzel duygudur ‘kendine güven’.. 2020’yi de bu duygu ile kapattık.

 2021 yılına yönelik endüstriyel reklam ve dijital baskı teknolojileri sektörüne vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Barkın Övünç: Biz rekabeti de optimum seviyelerde yaşıyoruz. Rakiplerimizle dayanışma içindeyiz. Birbirimize güç veriyoruz. Ticaretin ruhuna sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü işlemek hepimizi mutlu edecektir. Bu minvalde buluşmak dileği ile tüm sektörümüze sorunlardan, sıkıntılardan uzak bir yıl diliyorum.

Print Friendly, PDF & Email