Yenilikler Mimaki’den Ödüller EDP’den

Mimaki’nin geliştirdiği Mimaki UCJV300-160 bas-kes makinesi ve 3DUJ-553 3D baskı makinesi, FESPA 2018 Berlin fuarında EDP ödüllerine ulaştı. Her iki makine de kendi kategorilerinde Mimaki’nin teknoloji liderliğini bir kez daha gösterdi.

Geniş format inkjet baskı makineleri ve kesim plotterlarının lider üreticisi Mimaki, yenilikçi çözümleriyle pazarda fark yaratmaya devam ediyor. Neredeyse her fuarda bir yeniliği lanse eden Mimaki, bu yeniliklerle ödülleri peş peşe alıyor. Mayıs ayında gerçekleştirilen FESPA 2018 Berlin fuarında Mimaki iki ürünü ile prestijli EDP (Avrupa Dijital Baskı Derneği) ödüllerinden ikisine ulaştı.

UCJV300-1600 görüntü kalitesi ve katmanlı baskı teknolojisi ile dikkat çekiyor

EDP ödüllerinden ilki ‘170 cm’e kadar en iyi rulodan ruloya baskı’ segmentinde, Mimaki UCJV300-160 bas-kes makinesine verildi. Baskı ve kesme işlemini birleşik olarak yerine getiren UCJV Serisinin üyesi olan bu model, geçişli ve çift yüzlü uygulamalar için 4 ve 5 katmanlı (renk + siyah + beyaz + renk) baskı teknolojisine sahip. Böylece gece ve gündüz ortamlarında baskılar farklı görünümlere dönüşüyor.

Bu çok yönlü rulodan ruloya UV bas – kes makinesi kullanıcılara işleri en yüksek kalitede, zayiatsız ve hızla teslim etme imkanı sağlıyor. UV kürleme teknolojisi sayesinde, baskılar en yüksek hızlarda bile anında kurur. Hızlı bir şekilde gerçekleşen baskı ve entegre olan kesme işlemi ile nihai ürün rakipsiz bir hızda elde edilir.

1610 mm genişliği kadar baskı yapabilen UCJV300-160 maksimum 12000 dpi çözünürlükte, saatte 25,8m2’ye kadar baskı hızlarına çıkabiliyor. Çapraz dizilişli 2’li baskı kafasına sahip olan UCJV300-160 baskı makinesi, geniş format baskıda oluşturduğu yeni standartlarla çarpıcı bir fotoğraf kalitesini garanti ediyor. Tabela, araç grafikleri, POS, afişler, posterler, aydınlatmalı tabela, moda ve spor giyim, promosyon ürünleri, sergi grafikleri, etiketler, konfeksiyon kalıpları, kanvas baskılar ve daha onlarca uygulamayı gerçekleştirebilir.

UCJV300-160 ana gövde, baskı kafası ve aksamlarındaki üstünlüklerinin yanı sıra, yazılım boyutunda da kullanıcılarına yenilikler sunuyor. Kullanıcı dostu yükseltilmiş RIP yazılımı RasterLink6Plus ile performans en üst seviyeye çıkıyor. Örneğin, sürekli kullanılan sayfa düzenleri için tek bir pencerede ‘Sık kullanılan olarak kaydet’ seçeneğiyle RIP işlemleri kolaylaştırılabiliyor. Ayrıca ana ekranda baskı aşamaları görüntülenebiliyor. RasterLink6Plus ayrıca internet üzerinden güncelleme ve profil yükleme kolaylıklarına da sahip.

Boya damlalarını geçişler arasına dağıtarak banding oluşmasını engelleyen Mimaki Gelişmiş Pass Sistemi (MAPS) üstün baskılar için donanımda bulunuyor. Ayrıca Dalga Formu Kontrol Teknolojisi boya damlalarını neredeyse kusursuz noktalar halinde düz bir hat boyunca püskürtüyor. Böylece net, keskin karakterler, çizgiler ve kenarlar oluşuyor, yüksek kaliteli baskı çözünürlüğü elde ediliyor.

Greenguard Gold sertifikalı LUS-170 boyaları kapasiteyi arttırıyor

Mimaki UCJV300-160’larda kullanılan Greenguard Gold sertifikalı LUS-170 boyaları çevre dostu ve enerji tasarrufludur. Bu boyanın esnekliği, araç kaplama ve filo grafikleri gibi kavisli yüzeyler dahil olmak üzere geniş bir uygulama yelpazesi için idealdir.  Tüm seri gibi bu model de, Kesintisiz Boya Tedarik Sistemini (UISS) ile donatıldı. 4 renk modunda her renk için iki boya kullanılır. Bir boya bittiğinde, sistem aynı rengin diğer boyasına otomatik olarak geçer, böylece kesinti olmadan yüksek hacimli baskılar yapılabilir. Baskı sürecindeki geliştirmeler kesme fonksiyonlarında da devam ediyor. Verimli kesme fonksiyonları yeni bir fonksiyon olan [ID Cut] daha ileriye taşındı ve böylece iş verimliliği büyük ölçüde arttırıldı. UCJV300 serisinin genel faydaları şöyle özetlenebilir; anında kuruma ve kesme, çok farklı medyalarda üstün görüntü kalitesi, kokusuzdur ve çevresel etkileri azaltır, düşük VOC emisyonu onayı için GREENGUARD GOLD ürün sertifikası, düşük güç tüketimi, düşük ısı çıkışı, 110v güç verimliliği, Ethernet ve USB uyumluluğu, solvent olmayan boyaların kullanımı.

3D baskıda gerçek tam renkli baskı gücü ödüllendirildi

EDP’nin ‘Eşlik Eden Teknoloji’ segmentinde ise, Mimaki’nin 3D baskı segmentindeki yeniliği 3DUJ-553 3D baskı makinesi ödüle layık görüldü. Bu model, 19 mikron kadar ince katmanlarda 10 milyondan fazla renk üretme yeteneğine sahiptir. 3DUJ-553 dünyanın ilk tam renkli 3D baskı makinesidir. 3D baskı pazarı Avrupa ve Kuzey Amerika’dan başlayarak tüm dünyada hızla gelişmeye devam ediyor. 3D uygulamalar genel olarak imalat sanayi ile bağlantılıdır. Buna eğitim, inşaat, medikal sektörleri ve hobi amaçlı kullanımlar takip ediyor. Geçen yıl tanıtılan 3DUJ-553 modeli renklendirme için Mimaki’nin gelişmiş inkjet baskı teknolojisine dayanıyor. Zengin renk uygulaması ile fotogerçekçi renklerde bir modelleme elde edilirken, sonradan elle renklendirme işlemine gerek kalmıyor. Böylece üretim süreci kısalıyor ve maliyette tasarruf sağlanıyor.

Destekler kolayca çözülebiliyor

Suda çözülebilen destek malzemesi, nesne üretildiğinde kolayca yıkanarak çözünür. Kesme veya kazıma gerekmez, böylece zaman tasarrufu ve destek malzemesi çıkarılırken üretilmiş nesneye zarar verme olasılığı en aza indirilmiş olur.

Hayatınızda 3D nesnelere yer açın

3DUJ-553 3D baskı makinesinde Digital Light Processing (DLP) yöntemiyle UV kürleme gerçekleştiriliyor. UV LED kürleme nesneye az miktarda uyguladığı için üründe ısıya bağlı bozulma ve bekleme süreçleri yaşanmamaktadır. Minimum 22μm (mikron) kalınlıkta CMYK, beyaz ve şeffaf boyadan oluşan nihai bir boya tabakası uygulanır. Burada kullanılan boyalar ABS reçinesine eşdeğer sertlikte bir akrilik reçine içeriyor. Bu reçine nesnenin dayanıklılığını arttırır. Bu makinede üretilen nesneler örneğin mağaza ve POS’lardaki tabela ve vidalama işlemlerine karşı oldukça dayanıklıdır. Gerçekçi renklerde modeller tabela ve display grafiklerde, eğitim çalışmalarında, sağlık hizmetlerinde, imalat aşamasında (prototip oluşturma) ve inşaat işlerinde geniş bir kullanım alanına sahip. Bu nedenle Mimaki 3DUJ-553 ile neredeyse bütün endüstrilere seslenmiş oluyor. Modelleme kayıplarını en aza indirmek için, 3DUJ-553 bir kamera ile modelleme durumunu gözlemleme fırsatı sağlıyor.

Print Friendly, PDF & Email