ZUND, hassas kesimde farkını ortaya koydu

Ümit Bozkurt: “ZUND sonlandırma sistemleri reklam, ambalaj ve tekstil sektörünün dışında otomotiv, beyaz eşya, elektronik, savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde hizmet vermektedir”

Mat Kağıt A.Ş., Fespa Global Print Expo’da Türkiye distribütörü olduğu ZUND çözümlerindeki yenilikleri yerinde takip etti. İsviçre’de üretimi gerçekleştirilen ZUND dijital kesim sistemleri pazardaki en hassas  X-Y tablaya sahiptir ve hassas kesim segmentinde beklenen kalite standartlarını fazlasıyla karşılamaktadır. Mat Kağıt A.Ş. satış ekibi, Türkiye’den fuara gelen yatırımcılara ZUND ürünlerinin avantajlarını aktardı. Fuarın ardından Mat Kağıt A.Ş. Satış Müdürü Ümit Bozkurt sorularımızı yanıtladı.

ZUND, Fespa Global Fuarı’nda yeniliklerini dünya pazarı ile buluşturdu. Sizde Türkiye distribütörü olarak bu fuarda yer aldınız. Öncelikle sizden fuara ait genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Ümit Bozkurt: Genel olarak başarılı bir organizasyon olduğunu belirtebilirim, özellikle Avrupa kıtasından çok yoğun ziyaretçi olduğunu gördük. Türkiye’den sınırlı sayıda müşterimiz fuarı ziyaret etti ancak bu müşterilerimizde Zünd ürünlerimize yatırım yapmayı planlayan ve detay bilgiler edinmek için fuar ziyareti gerçekleştiren firmalardı, bu açıdan olumlu görüşmeler yaptığımızı belirtebilirim.

Türkiye distribütörü olarak, ZUND markasında yaşanan gelişmeler ve yenilikler hakkında bilgi verir misiniz?

Ümit Bozkurt: Dijital kesim segmentinde pazardaki en yüksek kalite standartlarına sahip ZUND, fuar süresince maksimum verimlilik odaklı geliştirdiği kapsamlı modüler çözümlerin tanıtımını gerçekleştirdi. Yüksek verimliliğe sahip yeni iş akış yazılımı ile etkin sonlandırma sistemlerini tek bir platform üzerinde birleştiren ZUND, tasarımdan üretime kadar olan süreci ziyaretçileri ile paylaştı.

Yeni ”OCC” kesici üstü kamera sistemi ile baskılı ürünlerin pozalama süresini sadece bir kaç saniyede gerçekleştiren ZUND toplam üretim süresinde oldukça ciddi zaman kayıplarının önüne geçerek pazardaki en yüksek verimlilik standardını sunmaktadır. Modüler özellikte yeni kameralı pozalama sitemi tüm ZUND G3, S3 ve D3 modellerine kolaylıkla entegre edilmektedir.

Yeni kaplama tekniği ile performansı 2 kata kadar artan router uçlarını sergileyen ZUND yeni uç geometrisiyle sonlandırma kalite standartlarını en üst seviyeye yükseltmektedir.

ZUND markasını ayrıcalıklı ve farklı kılan özellikler nelerdir? Müşteri neden ZUND markasını tercih etmeli?

Ümit Bozkurt: İsviçre’de üretimi gerçekleştirilen ZUND dijital kesim sistemleri pazardaki en hassas  X-Y tablaya sahiptir ve hassas kesim segmentinde beklenen kalite standartlarını fazlasıyla karşılamaktadır. Tam otomatik router ünitesi ile kozmetik sektöründe en yüksek katma değere sahip standların üretimi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

ZUND sonlandırma sistemleri modüler yapısı sayesinde kişiselleştirilebilme özelliğine sahiptir. Makine üzerindeki tüm sonlandırma aparatları müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda, en yüksek performanslı takımlar ile donatılmaktadır. 10 yıl önce satışını gerçekleştirdiğimiz ZUND S3 ve G3 makinelerimiz bile modüler özelliği sayesinde en yüksek performanslı takımlarla güncellenebilmektedir

ZUND çözümleriyle reklam sektörünün dışında farklı pazarlara da ulaşabiliyor musunuz?

Ümit Bozkurt: ZUND kesim sistemlerimiz ağırlıklı olarak yüksek kesim kalitesi ile katma değer yaratan veya ihracat gerçekleştiren üreticilerimiz tarafından kullanılmaktadır. ZUND sonlandırma sistemleri reklam, ambalaj ve tekstil sektörünün dışında otomotiv, beyaz eşya, elektronik, savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde hizmet vermektedir. Beyaz eşya, otomotiv ve havacılık sektöründe kullanılan yüksek performans 3M filmik ürünlerin çok büyük bir bölümü OEM’ler tarafından ZUND dijital kesim sistemlerimiz ile işlenmektedir.

Türkiye pazarında kesim sistemlerine yönelik yeterli ilgi ve bilinç yerleşti mi? Bu anlamda ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ümit Bozkurt: Avrupa’da birçok reklam firması 1 ya da 2 kişilik personelle tüm üretimini gerçekleştirebilmektedir. 1-2 personele sahip bu küçük firmaların neredeyse tamamında mutlaka bir sonlandırma sistemi bulunmaktadır.  Türkiye’de son 10 yıl içerisinde dijital baskı sektöründe yaşanan hızlı gelişme,  henüz sonlandırma sistemlerine tam olarak yansımış değil. Sektördeki birçok firma sonlandırmanın önemini göremediği ya da katma değer yaratma gibi bir kaygı taşımadığı için iş geliştirme konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Gelecekte reklam sektöründeki müşterilerimizin, özel üretim taleplerine bağlı olarak, dijital sonlandırma segmentinde büyüme gerçekleşeceğini bekliyoruz.

 

Print Friendly, PDF & Email