Açıkhava Reklamcıları Haziran’da Nevşehir’de Bir araya Geldi

ARED’in üyesi olduğu Serigrafi ve Dijital Baskı Dernekleri Federasyonu FESPA’nın da desteği ile gerçekleşen ARED İl Toplantısı ve Sektörel Eğitim Seminerlerinin Haziran ayındaki durağı Nevşehir oldu. ARED İç Anadolu Bölge Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri 14 Haziran 2012 tarihinde Nevşehir Ticaret Borsası’nda gerçekleşti. Açıkhava reklam sektörü temsilcilerini biraraya getirmek, aralarındaki birlik ve beraberliği güçlendirmek, sektör temsilcilerini her konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda açıkhava reklamcıları Nevşehir’de biraraya geldi.

Nevşehir’deki Firmalar Ziyaret Edildi

ARED İç Anadolu Bölge Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri öncesinde ARED Yönetim Kurulu Üyeleri, Nevşehir’deki açıkhava reklam firmalarına ziyaretler gerçekleştirdi. Nevşehir’de Renkay Reklam, Üzeyir Reklam, Aydalga Reklam, Şenyüz Reklam, Sancak Reklam ve Nev Reklam’ı ziyaret ederek toplantıya davet eden Yönetim Kurulu Üyeleri yerel sektör hakkında da sohbet etme imkanı buldular. Nevşehir’deki ARED İç Anadolu Bölge Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri Nevşehir Ticaret Borsası’nda ARED İstanbul İl Temsilcisi Şaban Beyler’in moderatörlüğünde başladı. Toplantıda açılış konuşmasını ARED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Demirseren yaptı.

ARED’in Faaliyetleri Anlatıldı

İbrahim Demirseren açılış konuşmasında, 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen ARED İl Toplantısı ve Sektörel Eğitim Seminerlerinin önemini vurgulayarak bu toplantılar sayesinde daha önce hiç tanışmamış sektör temsilcilerinin bir araya geldiğini vurguladı. Nevşehir’in yanı sıra civar illerden de katılımcıların olduğunu belirten İbrahim Demirseren, hem katılımcılara hem de toplantıların gerçekleşmesinde katkıları olan sponsorlara teşekkür etti. Konuşmasında ARED’in kuruluşundan günümüze gelişini özetleyen İbrahim Demirseren, Derneğin 10 yıllık çok genç bir dernek olarak Avrupa’daki en aktif derneklerden biri olduğunu vurguladı. Sektörel eğitimlerin yanı sıra iş yasasında AB’den kaynaklanan değişiklikler, sertifikalı çalışma zorunluluğu, işçi sağlığı ve İş güvenliği, yüksekte çalışma yönetmeliği, çevre ve atık yönetmeliği, ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği, iş letme organizasyonlarının yeniden yapılandırılması konularında da sektörü seminerlerle bilinçlendirdiklerini belirten İbrahim Demirseren, sektörle ilgili yasal düzenlemeler konusunda da üyelerini bilgilendirdiklerini söyledi.

Sektör sorunlarıyla da mücadele edildiğini belirten İbrahim Demirseren, haksız rekabet, lisanslı yazılım kullanımı konularında da sektörü bilinçlendirmek için çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. İbrahim Demirseren üye olunan federasyonlar ve derneklerin yönetim kurullarında görev alarak ARED’in yurtdışında da temsil edildiğini belirtti.

Avrupa’nın en büyük uluslararası fuarı olan Sign İstanbul Fuarı’nın bu yıl 6-9 Aralık 2012 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşeceğini vurgulayan İbrahim Demirseren katılımcıları fuara davet etti.

Yeni Üyeler Kazandırıldı

Açılış konuşmaları ve tanışma bölümünün ardından gerçekleşen Yeni Üyelere Yaka Rozeti Takdimi Töreni’nde Erdoğan Karlı (Çizgi Reklam, Kırşehir), Üzeyir Renkçi (Üzeyir Reklam, Nevşehir) ve Mehmet Ayıkbaba’nın (Renkay Reklam, Nevşehir) rozetlerini ARED Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Pehlivan takdim etti.

Nevşehir’deki sektörel eğitim seminerleri, Pimms Uluslararası Reklam Ürünleri Sanayi A.Ş.’nden Ümit Çetin’in sunumunu yaptığı “İşletme Organizasyonu” ve Yazım Reklam Ürünleri Ltd. Şti.’nden Muharrem Yıldırım’ın sunumunu yaptığı “Led Teknolojisi ve Uygulamaları” konularında gerçekleşti. Nevşehir’in yanı sıra Adana, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Mersin ve Niğde’den yaklaşık 30 kişinin katıldığı eğitim semineri sonunda katılımcılara katılım belgeleri ARED Mersin Üyesi Durmuş Karataş (Karataş Reklam San. ve Tic. Ltd. Şti.) tarafından takdim edildi.

ARED İç Anadolu Bölge Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri, 2E İleri Teknoloji Ürünl. Mak. Tic. Ltd. Şti., Arlon (Deniz Dış Tic. A.Ş.), Eray Top. Rek. Malz. Paz. Ltd. Şti., Fleks Endüstriyel Makine Reklamcılık Medya San. ve Tic. A.Ş., Folpa Reklam San. Tic. Ltd. Şti., İstanbul Reklam Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti., Optimum Dijital Planet (Bagü Reklam ve İlet. Hizm. San. Tic. Ltd. Şti.), SDS Satış Destek Sistemleri Paz. Tic. Ltd. Şti., Sign İstanbul (İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.), Unifol (Bes Reklam Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.) ve Yazım Reklam Ürünleri Ltd. Şti.’nin sponsorluğunda gerçekleşti.

ARED’in bir sonraki toplantısı 5 Temmuz 2012 tarihinde Afyonkarahisar’da “ARED İç Ege Bölge Toplantısı ve Eğitim Semineri” olarak gerçekleşecek. Tüm sektör temsilcilerinin katılımına açık ve ücretsiz olan seminere katılmak için 0212 212 41 16 numaralı telefondan ya da pinaryilmaz@ared.org.tr mail adresinden ARED’e ulaşarak kayıt yaptırılabilirsiniz.

Ustalara Saygı Töreni Düzenlendi

ARED İl Toplantısı ve Sektörel Eğitim Semineri yapılan illerde geleneksel hale gelen Açıkhava Reklamcıları Derneği Ustalara Saygı Töreni 14 Haziran 2012 tarihinde Nevşehir Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi.

Törende Nevşehir’de sektörde iz bırakan ustalar, Erol Kızılbağlı, Halim Renkçi, Halim Taşçı, Mehmet Soytutan, Mustafa Aydalga, Mustafa Şenyüz, Müşteba Artuk sahneye davet edilerek ARED’in kurucu üyelerinden Erdoğan Demir (Devpa Reklam San. Tic. Ltd. Şti. – Kayseri) tarafından onur belgeleri takdim edildi. Ebediyete intikal eden değerli ustalardan Halim Renkçi’nin plaketi, oğlu Salim Renkçi’ye takdim edildi.

ARED’in açıkhava reklamcılık sektörünün tarihine sahip çıkmak, mesleğin ve sektörde iz bırakan ustaların saygınlığını yeni kuşaklara aktarmak amacıyla 2011 yılında Şubat ayında İzmir’de başlattığı Açıkhava Reklamcıları Derneği Ustalara Saygı Töreni, Mart ayında Bursa’da, Temmuz ayında Trabzon’da, Ekim ayında Van’da, 2012 yılında ise Şubat ayında Konya’da, Mart ayında İstanbul’da, Nisan ayında Hatay’da, Mayıs ayında ise Safranbolu’da gerçekleştirildi. Bu organizasyonlar ile ulaşılan ustaların fotoğraflı sektörel özgeçmişleri ile başarı öyküleri “Sektörde İz Bırakanlar” adıyla bir kitap haline getirilerek sektöre kazandırılacak ve sektörde iz bırakan ustalar tarihe taşınacak.

Son Derece Verimli Bir Eğitim Programı Oldu

İbrahim Demirseren: Düzenlediğimiz seminer öncesinde meslektaşlarımızın üretim tesislerini ziyaret ederek kendileriyle tanışıyoruz. Sayın Başkanımız Birol Fedai rahatsızlığı sebebiyle toplantıya katılamadı. İyileşmesinin ardından yine aramızdaki yerini alacaktır. Nevşehir’deki bu mesleği icra eden 8 firmamız bulunmaktadır. Bu firmalar uzun yıllardır başarıyla faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla işlerini bilinçli bir şekilde icra ediyorlar. Hem tabela hem baskı uygulamalarında bütün ekipmana sahip olduklarını gözlemledik.

Türkiye’nin birçok noktasında görmediğimiz, çeşitli pratik uygulama örneklerine şahit olduk. Seminere, ziyaret ettiğimiz firmaların yanı sıra, çevre illerden de katılım gerçekleşti. Katıldığımız tüm seminerlerde bulunduğumuz ildeki sıkıntıları dinliyoruz. Bu noktada, Belediye Reklam yönetmeliği, reklam vergi miktarı ile ilgili sorunlar, haksız rekabet, nitelikli eleman eksikliği gibi konularda sorunlarını aktardılar. Bununla birlikte, işi bilmeyen insanların, yetersiz sermaye ve kayıt dışı ile mevcut firmalara haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bu sektörümüz açısından hoş olmayan bir görüntü oluşturmaktadır. Bu noktada Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ilgili yaptığımız görüşmeleri ve yazışmaları paylaştık. Nevşehir’deki sorunları da il temsilcilerimiz aracılığıyla çözmeye gayret göstereceğiz. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile birkaç yıl sürecek bir çalışma içine girdik. Sonuç alındığı zaman sektörümüz daha düzgün işleyen yapıya kavuşacaktır. Mesleki yeterlilik Belgesi uygulaması hem bizlere hem de sektörümüzde faaliyet gösteren meslektaşlarımız için büyük bir rahatlık oluşturacaktır. Nevşehir’deki firmaların çoğu babalarından kalan mesleklerini sürdürüyorlar. Bununla birlikte girdiğimiz bütün üreticilerde tabela, baskı, plaket üretimi ile ilgili bütün makinelere sahip olduklarını gözlemledik. Nevşehir bir turizm bölgesidir. Ancak aldığımız görüşler doğrultusunda çok hareketli bir piyasa değil. Turizmin getirdiği bir hareketlilik var. Kapadokya’dan dolayi ciddi bir turist akımı var. Tabiki oradaki restoran ve otellerin ciddi talepleri oluyor. Mutlaka iyi iş yapıyorlardır. Teknoloji ve üretim kapasitesi olarak iyi noktada olduklarını gözlemledik. Genel anlamda toplantıya katılmaları da bizleri mutlu etti. Bu il gezileri guzel oluyor, meslektaşlarla tanışmak ve fikir alışverişinde bulunma fırsatımız oluyor. Karşılıklı olarak çok güzel fikirler ve paylaşımlar olmaktadır. Hukuksal destek veriyoruz, belediye ile olan ilişkelerinde destek sağlıyoruz.

Seminerler Başarıyla Devam Ediyor

Levent Olcayto: Nevşehir’deki reklamcı sayısı çok fazla değil. Bu sebeple beklentilerimizi çok yüksek tutmadık. Yaklaşık 50’ye yakın bir sektör temsilcisinin katılacağını bekliyorduk. Beklediğimiz gibi de bu sayıya ulaştık. Bu noktada katılım sayısı fazla önem taşımıyor. Önemli olan katılımı gerçekleştiren kişi ve firmalara, ARED’in yaptığı çalışmaları ve bilgi birikimini aktarabilmektir. Eğitim programından önce Nevşehir’deki firmaları ziyaret ettik. Kendilerine ARED’in çalışmaları hakkında bilgiler aktardık. Bu noktada ARED açısından başarılı bir seminer geçirdiğimizi söyleyebilirim. ARED olarak bugüne kadar katıldığımız birçok eğitim seminerinde olduğu gibi Nevşehir’deki meslektaşlarımızın da sorunlarını dinledik. Bu sorunlar genel olarak haksız rekabet, fiyatların düşük olması, Belediyelerle yaşanan problemler, eleman yetersizliği vs. sorunları Nevşehir’deki meslektaşlarımız da yaşamaktadır. Bu noktada genel bir diğer talepte her önüne geleni reklam sektörüne girmemesi yönünde oldu. ARED olarak bu konuda yaptığımız çalışmaları anlattık. Bu konuda Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuruda bulunduk. Bu konudaki dosyamızı hazırlayarak kuruma sunduk. Buradan gelecek yanıt doğrultusunda, bu sektöre girecek firmalara ARED’in bir yeterlilik belgesi vermesi gibi bir çalışma gerçekleştirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Tabiki bu bir süreç. Birkaç yıl içinde bir sonuç alacağımızı tahmin ediyoruz. Nevşehir’deki meslektaşlarımızdan tavan ve taban fiyatlarının belirlenmesini istediler. ARED’in böyle bir fiyat oluşturma gibi durumu söz konusu değildir. Bunu uygulayamayacağımızı anlattık. Her geçen gün gelişen bir Pazar olan LED konusundaki eğitimlerimiz sürüyor. Araç kaplama konusunda uzun yıllar eğitim verdik. Bu noktada belli bir seviyeye ulaştığımızı düşünüyorum. Bunun seminerin yerine, İş Organizasyonu ve İş Geliştirme gibi konuları içeren bir eğitim programı planladık. Bu seminerde sektör firmaları tarafından dikkatle takip edilmektedir. Önümüzdeki seminer Afyon’da gerçekleştirilmesi planlanıyor. Derneğimize üye olsun olmasın, tüm meslektaşlarımızın yapılması gerekenler noktasında görüşlerini bizlerle paylaşırlarsa çok memnun oluruz.

İşletme Organizasyonu Ümit Çetin: Yurt dışı programlarımız nedeniyle son eğitimlere katılım gösteremedik. Nevşehir’deki buluşmamızda işletmecilik kavramı üzerine bir sunum gerçekleştirdik. Bilindiği gibi birçok sektörde olduğu gibi Açıkhava reklam sektöründe de babadan oğula geçen bir işletme mantığı ile yürütülüyor. Ancak önümüzdeki dönem için hem sektörü hem geleceği düşünerek projeler üretmemiz gerekir. Bu seminerler aracılığıyla, paylaşımlarımızı meslektaşlarımıza aktarıyoruz. Sorunları doğru tespit edip, uygun çözümlerimizi paylaşıyoruz. Bu nedenle sunumlarımız yoğun bir ilgi ile takip ediliyor. Nevşehir’de henüz bir çekirdek içinde olduğunu gözlemledik. Öyle ki, bütün firmalar aynı cadde üzerinde faaliyet gösteriyor. Rekabeti, dostça ve etik kurallara uygun olarak uyguluyorlar. Tabela, baskı ve reklam uygulamaları farklı yönlere ulaştı. Buranın bir turizm bölgesi olduğu düşünüldüğünde, gelen misafirlere özel uygulamaların yapılabileceğini düşünüyorum. Buna ilişkin bazı paylaşımlarda bulundum. İlerleyen dönem içinde, Nevşehir’in turizm potansiyeli ile reklamcılık pazarında hızlı bir artış içine gireceğini düşünüyorum.

LED Teknolojisi ve Uygulamaları

Muharrem Yıldırım: Nevşehir’de düzenlenen eğitim semineri çevre illerden gelen meslektaşlarımızın katılımıyla güzel geçti. Organizasyona katılan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlk düzenlediğimiz seminerlerde LED’in ne olduğu ve nasıl kullanıldığına yönelik konuları anlatıyorduk. Bugün ise uygulamanın ve uygulamada karşılaşılan sorunları paylaşıyoruz. Bu da seminerlere olan ilgiyi artırıyor. Eğitim seminerlerini gelişmeye ve yeniliklere açık olan meslektaşlarımız takip ediyor. Zaten yenilik içinde olan meslektaşlarımızın ortaya çıkardığı işler içinde oldukça başarılı uygulamalar gördük. Bu noktada ARED’in düzenlediği eğitim seminerlerinin amacına ulaştığını düşünüyorum.

Print Friendly, PDF & Email